Jump to content
PROplayaPL

Geforce GTX 960 - Oczekiwania , Opinie

Recommended Posts

Nvidia Geforce GTX 960-Oczekiwania,Opinie

2u9uazo.jpg

 

 

Styczeń będzie niewątpliwie miesiącem karty graficznej GeForce GTX 960. Wskazują na to coraz większe przecieki, dzięki którym dowiadujemy się czegoś nowego na temat nadchodzącego akceleratora. W tym momencie wizja prezentacji aż trzech modeli posiadających różne ilości procesorów strumieniowych wyraźnie się oddala - być może NVIDIA przygotowuje kartę graficzną o nazwie GeForce GTX 960 Ti, ale na razie niewiele wskazuje na to, aby jej premiera miała odbyć się jeszcze w tym miesiącu. Najnowszy przedstawiciel średniej półki zostanie na pewno wyposażony w procesor graficzny GM206 Maxwell posiadający od 1024 do 1280 rdzeni zapewnianych przez 8, 9 lub 10 bloków SMM. Największe kontrowersje wzbudza jednak kolejna cecha nadchodzącej karty, czyli szyna danych.

Karty MSI GTX 960 Gaming i GTX 960 100ME na zdjęciach

 

 

Im bliżej przewidywanej premiery kolejnej karty graficznej ze stajni NVIDIA, tym więcej informacji na jej temat pojawia się w sieci. Tak naprawdę nie wiemy czy powinniśmy pisać o jednym, dwóch, a może nawet trzech nowych modelach. Doniesienia publikowane przez zagraniczne portale wywołały głośną dyskusję na temat przyszłości średniej półki. Przypomnijmy - NVIDIA według niektórych przecieków jest przygotowana na premierę nawet trzech nowych kart graficznych korzystających z drugiej generacji architektury Maxwell. Oznaczałoby to tyle, że za około miesiąc w sklepach znajdowałoby się już pięć modeli z serii GTX 900, natomiast GTX 750 Ti i GTX 750 korzystające równiez z architektury Maxwell (pierwszej generacji) zaprezentowane w ubiegłym roku stanowiłyby dopełnienie oferty. Czy tak się stanie?

GeForce GTX 960 ze wskaźnikiem TDP wynoszącym 120 W

 

 

Dzisiaj mija pierwotny termin prezentacji nowej karty graficznej NVIDII i ostatnie plotki rzeczywiście zdają się potwierdzać. Jen-Hsun Huang podczas swojej prezentacji nie pokazał nowej atrapy akceleratora ze średniej półki i wciąż musimy czekać na premierę znanego wszystkim modelu GeForce GTX 960... a może także dwóch innych wariantów. Ostatnio byliśmy świadkami prawdziwego wysypu informacji na temat nadchodzących produktów NVIDII, ale nadal nie jesteśmy pewni żadnej wersji zdarzeń i czekamy na kolejne wieści ze sprawdzonych źródeł. Serwis VideoCardz podaje w wątpliwość istnienie aż trzech nowych modeli GeForce GTX 960 i skłania się raczej ku kilku wariantom z różną ilością pamięci GDDR5 - na razie nic nie jest jednak pewne, więc trudno w stu procentach odrzucić którąkolwiek plotkę. Od dzisiaj będziemy jednak mądrzejsi o jedno zdjęcie stanowiące bardzo ważny dowód w sprawie nadchodzącej karty graficznej ze średniej półki.

Rdzeń GM206 Maxwell dla GTX 960 uchwycony w obiektywie

Edited by PROplayaPL

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fajnie by było gdyby ktoś w NV poszedł po rozum do głowy i wstawił tam 2GB DDR5  na szynie 256-bit , szyna 192-bit pachnie minimaxwellem .

 

Także fajnie by było gdyby nie popełnili też innych błędów znanych z GTX750 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

No tak, ale szyne 256 bit mamy tez w GTX 980. Nie sądzę by Nvidia się tym przejmowała. Zreszta jak przepustowość pamięci będzie wysoka to nie ma się czym martwić. Od początku było wiadome że karta może dorównać GTX 770 i jestem w stanie w to uwierzyć. Wszystko się rozchodzi o cenę. Jak będzie poniżej na równi 1000 zł to będzie to znakomity produkt. Znając życie i polskie ceny to wyjdzie pewnie gdzieś 1100 zł, ale kto wie.

Edited by Devil

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak karta dostanie węższą szyne i mniej ramu, a do tego wiadomo mniejsze taktowanie i obcięty rdzeń w porównaniu do GTX 970, a będzie kosztować 1100zł to dla mnie ona nie będzie opłacalna. Mam nadzieje, że pójdą, którąś z tych dróg:

1. GTX970 z obciętym rdzeniem i mniejszym taktowaniem, cena na poziomie 1000-1100zł

2. węższa szyna, mniej ramu, obcięty rdzeń, cena na poziomie 900zł

 

Poza tym ponoć VAT ma pójść do góry więc być może będzie drożej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli karta ma kosztować 200 dolarów co złotówkach to w przybliżeniu 700 zł i dodając te podatki to wyjdzie jakieś 950 złotych lub 1000 zł

 

xBum myślę że pójdę 2. opcją choć trzymam kciuki że dadzą chociaż 3 GB lub 4 GB  


Większość serwisów podaje 2 GB na szynie 128-bit lub 2 GB 192-bit

Share this post


Link to post
Share on other sites

960 TI na pewno teraz w planach NVIDII nie jest , co prawda było ostatnio coś głośnio o tym że pracują nad 980 TI ale nie jestem pewien

 

Co do ceny 960-tki czuje że na początku cena będzie wynosić w granicach 1100 zł ale potem unormuję się i wynosić będzie około 950 zł lub 1000 zł  


Pewnie będzie niski. Oby. Cena na start będzie wysoka, ale potem się unormuje. podobnie było z 970. Tez szła po 1700 nawet, a teraz można kupić za 1570 MSI

 

GTX-a 970 od MSI można kupić nawet po 1499 zł

Edited by PROplayaPL

Share this post


Link to post
Share on other sites

No jeśli przepustowość będzie niższa niż przy mojej wiekowej 660 to słabo wygląda. Z drugiej strony ciekawi mnie gdzie kończy się tak naprawdę 96GB/s przy zegarach z plotek.

 

edit:

Dobra zjechałem swoimi zegarami dla symulacji 660GTX z 128bit... Dramat wydajności w Valley.

Edited by Orgiusz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wątpię by to miało 128 bit. Skoro 760 ma 256 bit. Chyba że faktycznie wyjdą 3 wersje jakieś i jedna będzie okrojona. Ale 128 bit w dzisiejszych czasach. To karta z średniej półki ma być.

Edited by Devil

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chcesz wydajności musi ssać, w idle pobiera tyle co nic ~10wat. Jeżeli chodzi ci o wpływ na rachunek to tego w zasadzie nie odczujesz , jedynie jak ktoś wiele godzin dziennie giercuje odczuje lekką róznicę. Poza tym 780gtx można obniżyć napięcie w 3d , pobór spada do ~160wat a wydajność nadal wyższa ~30% od kręconej 770.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Patrzę na to przez pryzmat ciepło do odprowadzenia. Dostęp do maszynki która ciągnie 1400W do kopania kryptowalut potrafi bardzo uświadomić jeśli chodzi o wydajność i ciepło. No obawiam się że wiekowy zasilacz może klęknąć z GPU które ciągnie lepiej niż leś... R9 280

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak ją skopali to sami na tym stracą, bo dużo osób, których nie stać na GTX970 kupi po prostu radeona. Zobaczymy dokładną specyfikacje to się dowiemy, ale istotna jest również cena, bo to karta, na którą najbardziej będzie się patrzeć pod względem wydajność/cena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak teraz patrzę na zdjęcie tego KFA2 w krótkiej wersji, ta fotka pokazująca drugą stronę karty.

Jest jedno wolne miejsce na kość pamięci (a nie dwa), zakładam że pod chłodzeniem jest tak samo.

 

Czyżby PCB od razu gotowe na wersję chipu z szyną 192bit (6 kostek po 512MB)? Bo 3GB/128bit to raczej na pewno nie...

 

@reyden - wszystko na to wskazuje, że będzie to taki mniej prądożerny GTX760, może delikatnie wyżej.

Zastanawiam się o ile karta będzie szybsza od kręconych 750Ti (~1400/1500MHz). Jeśli pamięć standardowo ma latać na 1750MHz (7000), to doliczając lekkie kręcenie i "maxwellową" kompresję koloru ten GTX miałby efektywnie o ~połowę wyższą przepustowość pamięci. Także połowę więcej SP, TMU nie wiem, ROPy razy 2. Może nie będzie tak źle... ;)

Edited by rzymo

Share this post


Link to post
Share on other sites

@rzymo

 

Ciekawe ile sobie zaśpiewają za tą kartę - bo jak dostaniemy wydajność ala GTX760 w cenie nie wiele mniejszej niż GTX770 / R9 280X to karta będzie porażką .

 

Jedyne co będzie dobre to pobór mocy patrząc na to jak karta została pocięta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

FireStrike wypluwa całkiem optymistyczne wyniki. W grach będzie pewnie nieco gorzej, tak podejrzewam...

 

1500/2000MHz - podobają mi się takie równe liczby ;) (pewnie sporo egzemplarzy będzie w stanie pracować w tych okolicach)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.