Skocz do zawartości
cmsydney

Wymiana Athlon 64 na 64 X2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam już trochę starego peceta na Athlon 64 3000+ S939, 2GB ram, MSI K8N Neo4 z Windowsem XP. Pomimo tego, że działa w miarę sprawnie i wystarcza mi ta "moc" to zauważyłem, że wszystko działa znacznie gorzej niż kiedyś (kilka lat temu). Dotyczy to nie tylko aplikacji wymagających mocy a zwykłej pracy np. samego systemu. Przykładowo często zdarzają się zacinki, dysk mieli znacznie częściej jak i np. filmy na stronach działają znacznie gorzej w tej samej rozdzielczości. System jest reinstalowany więc to nie jest wina zapchania.

Domyślam się, że jest to wina programistów, którzy nie piszą już programów pod procesory jednordzeniowe co powoduje, że na takim wszystko zaczyna działać gorzej. Przykładowo mogę zainstalować wersję flash playera sprzed kilku lat i przy rozdzielczości 480p działa płynnie. Na obecnej wersji się chaczy.

Czy wymiana na procesor dwurdzeniowy postaci Athlon 64 X2 3800-4800 pomoże w tej sytuacji?

 

Z góry dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko czy moje przypuszczenia, że to problem jednego rdzenia są słuszne? Bo jeśli nie to nie ma to sensu.

Zauważyłem też, że te procesory są dość drogie ale innej alternatywy jakoś nie widzę. Wymiana płyty głównej? Na co? Bo wtedy musiałbym jeszcze wymieniać pamięć bo mam DDR1. Koszt wtedy robi się już dośc spory. A na czym mi zależy? Na tym by system chodził w miarę sprawnie bez takich upierdliwych zacinek. Używam głównie do prac biurowych. Fajnie jakby wszystko we flashu chodziło normalnie w rozdzielczości powiedzmy 480p i by można było oglądać nagrania 1080p zakodowane w cabac QT.

Edytowane przez cmsydney

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1080p zakodowane w cabac QT.

To akurat nie wiem o co chodzi.

 

Sprzęt jest mocno niewspółczesny i nie warto go na siłę ratować. Muli bo masz pewnie mało ramu, styrany hdd, do tego pewnie Windows XP.

 

W zależności od budżetu możesz poskładać coś całkiem nowego lub szarpnąć się na coś poleasingowego z C2D E8400 w okolicach 500zł z Windowsem 7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1080p cabaq QT - wideo w rozdzielczości 1920x1080 zakodowane w MPEG-4 QuickTime Cabac

 

1GB Ram, Hdd 2TB barracuda Sata2, windows xp x32

 

Ile planuję wydać? Jak najmniej. Preferowałbym nie zmieniać wszystkiego a jedynie procesor jeśli to coś pomoże.

 

Opcja 1:

Znalazłem coś takiego:

http://allegro.pl/dell-gx755-intel-core2duo-2-33ghz-e6550-ram-1gb-vb-i4917535875.html

http://allegro.pl/dell-gx755-intel-core2duo-2-33ghz-e6550-ram-2gb-vb-i4917541755.html

Płyta, procesor i pamięć (1gb lub 2gb). Dysk i kartę graficzną mam. Ma to sens za taką cenę? I pytanie czy da się włożyć płytę główną z tego della do normalnej obudowy atx.

Koszt 190pln minus sprzedaż płyta+procesor+wiatrak (30-50pln??)

 

Opcja 2:

Kupno nowych:

- athlon a4-4020 - 110pln

- płyta na a58 fm2+ - 160pln

- pamięć 4gb - 140pln

Łącznie 410pln minus sprzedaż płyta+procesor+wiatrak+grafika radeon x700 (50-70pln???)

 

Różnica ok. 200pln.

Edytowane przez cmsydney

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sprzęt modernizujesz pod kątem odtwarzania filmów HD to proponuję dodać kartę ze wspomaganiem dla DXVA ( nie wiem czy kodek QT też będzie działać ) .

 

Np. jakieś padaki w rodzaju HD2400 czy 8400GS które na allegro dostaniesz za grosze .

 

Co do nowego sprzętu - nie pakuj się w AMD bo to obecnie porażka .

 

Po najniższych kosztach to proponuję Celeron G1820 za 155 zł + Asus H81M-E za 185 zł + 4GB ram za ~150 zł z morele.net .

 

Ew. używane Celeron G530 za 80 zł + płyta na H61 za ~100 zł + 4GB DDR3 .

 

Do tego konieczny dysk i napęd SATA , jak masz stare ATA z szerokim złączem to odpada .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie lepszy ten Celeron niż A4. Ale chyba wystarczy G1610. 30pln tańszy, 100MHz mniej i rdzeń Ivy a nie Haswell. Różnica znikoma i chyba nie warta tych 30pln. Płytę można dostać za 150. Więc faktycznie kilkanaście złotych więcej niż A4.

 

Co do akceleracji dxva. Czy hd graphics w tym celeronie (podobno 2500 lub 3000) nie wspomaga? Wtedy dodatkowa grafika nie byłaby mi potrzebna.

 

Znalazłem nawet używki w swoim mieście:

G1610 - 100pln

Msi B75MA - 170pln

Obie na gwarancji do 05/2016. Więc chyba się opłaca.

A jaka częstotliwość DDR3 byłaby wskazana? 1333 czy szybsza bo nie wiem czy tam magistrala pamięci jest uzależniona od cpu czy można ustawić oddzielnie.

Edytowane przez cmsydney

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reasumując.

Skłaniam się ku opcji celerona.

Używane G1610 + MSI B75MA na gwarancji do 05/2016 - 270pln (może uda się za 250)

Pamięć DDR3 1600 4gb - 140pln

400pln warte jest takiej wymiany?

 

Na pewno będę musiał jeszcze wymienić napęd optyczny na sata - 60pln

 

Jeśli potrzebna by była grafika by mieć akcelerację to chyba bym wziął HD6450 (HD5450 jest niewiele tańszy i chyba się nie opłaca). Bo chyba moja stara X700 raczej nic nie da w stosunku do zintegrowanej?

 

Do sprzedania zostanie mi:

athlon 64 venice s939 3000+ (1800@2250)

msi k8n neo4-F

2x512mb DDR PC3200

wentylator Thermaltake Polo Extreme

grafika Radeon X700 Gigabyte GV-RX70128D 128MB pasywne chłodzenie

Pioneer DVR-109

SB Live

 

Ile realnie mógłbym za to dostać? Płyta+procesor+pamięć+wiatrak - 80pln? Grafika - 20pln? SB - 10pln? Napęd - 20pln?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już. Dysk to barracuda 2tb sata i nie jest to jego wina. Zacinki nie są wynikiem pracy dysku.

Najczęściej przycinki zdarzają się przy:

- przewijanie stron, im więcej flashy i innych bajerów tym bardziej odczuwalne, np. zacinanie się dźwięku, adblocki i flashblocki nie rozwiązują problemu

- oglądanie filmów na yt, szczególnie na początku gdy się buforuje to przez kilka sekund jest ciemno bądź kilka klatek

- praca antywirusa (np. aktualizacja) i innych programów w tle

Jakiś czas temu tego nie zaobserwowałem. Mogę też zainstalować znacznie starszą wersję flashplayera i jest znacznie lepiej. Dysk czasami mieli ale widocznie musi coś wtedy zapisać odczytać. Może ramu jest trochę za mało ale nie zauważyłem by fizyczna była cała zapełniona. Podczas tego mielenia potrafi się oczywiście program zawiesić na jakiś czas.

 

I to nie jest przypadłość tylko mojego komputera a również kilku innych jednordzeniowców, które wcześniej też działąły znacznie lepiej. Dlatego domyślam się, że to problem jednego rdzenia i rozwoju technologii (czyli olewka programistów).

 

@chemiczny_ali

Jestem z Łodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję Pentium G na Sandy Bridge z taktowaniem jak najbliżej(lub powyżej) 3 GHz+H61+4 GB RAM, wyjdzie niewiele drożej niż Celeron(a nawet to samo), a na Pentiumie grałem we wszystkie gry(nie mówię, że na ultra ;)).

Ostatnio sprzedałem Pentiuma G645 za 125 zł :) jak Poszukam to za stówkę Znajdziesz.

 

Tapa tapa ZTE V967s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generation 1 (Sandy Bridge)

Quick Sync was initially built into some Sandy Bridge CPUs, but not into some low-end Sandy Bridge Pentiums or Celerons.[7]

Generation 2 (Ivy Bridge)

The Ivy Bridge micro-architecture included a "next generation" implementation of Quick Sync.[8]

Generation 3 (Haswell)

Na celeronach G16xx quicksync działa tylko potrzebny jest odpowiedni sterownik: http://www.cdrinfo.com/Sections/News/Details.aspx?NewsId=39641

Edytowane przez cmsydney

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...