Skocz do zawartości
Dawid afg

"Wyjajcowienie Scalaka" - jaki i jak?

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ w domu mam mikroskop, od dawna chodzi z mną próba zrobienia zdjęcia układowi scalonemu, bądź (jeśli okaże się zbyt słaby), z krzemowego rdzenia zrobić małą gablotkę na ścianę, ewentualnie zalać żywicą i przerobić w breloczek (coś na wzór breloczków ze starych CPU). W tym celu chcę wydłubać rdzeń z jakiegoś scalaka - możliwie największego.

 

Pojawiają się 2 pytania:

 

- Jak to zrobić by nie uszkodzić zbytnio krzemu?

- Gdzie szukać / znaleźć w złomie komputerowym układów które się nadają do takiej zabawy i są dostatecznie duże? (powierzchnia pokroju RV770 z HD4870 mile widziana)

 

 

Zastanawiałem się nad CPU / Kartami graficznymi, jednak nie mam do nich dostępu, oraz wątpię w opcję "popatrzenia" (jeśli dobrze pamiętam, są wklejone w podstawkę i ów kleju raczej nie wyczyszczę). W mostku północnym (chyba VIA KT266) był mikroskopijny i cieńszy niż szklana płytka dociskowa od mikroskopu. Kiedyś zobaczyłem pewien filmik w sieci, na temat odzysku złota, tam układy były "spopielane", a wiele z krzemowych jąder błyszczało się pełnią tęczy. Mój o ile na początku również tak wyglądał, to po kilku próbach dopalenia resztek plastiku, stracił całą barwę (przegrzałem/spaliłem).

 

 

Czy ktoś może coś takiego robił i/lub słyszał i ma jakiś pomysł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...