Skocz do zawartości
Quarien

Neostrada 80 mb/s - czy standardowy Livebox ciągle jest do bani? (Alternatywa?)

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

sprawa ma się tak - dzisiaj wieczorem przychodzi do mnie monter od Orange, zamienić mojego 20 mega ADSL na nowe 80. Gdy się wstępnie umawiałem to zgodziłem się na ten ich właściwy router, bo to tylko złotówka miesięcznie i - gdy ostatnio orientowałem się w temacie - routery VDSL (xDSL? Czy ktoś może wyjaśnić mi różnicę) kosztowały mały majątek. Chyba było to kilkaset zł - tysiak.

 

Teraz popatrzyłem sobie po cenach i na oko całkiem przyzwoite routery kosztują.. stówę. Dwie? 

I tak mnie tknęło. Czy te Liveboxy są ciągle tak do d... bani, jak zawsze były? Czy powinienem zrezygnować z tego ich cuda i kupić normalny router, tak jak dotychczas robiłem?

 

Bo generalnie od routera wymagam tylko podstawowych rzeczy:

- Jeden ethernet na stacjonarkę

- Wifi z hasłem

- Przekierowanie portów

- Filtrowanie MAC

- Wifi nie musi być super silne, bo mieszkam w kawalerce, podejrzewam że jakbym zrobił antenę ze starego wieszaka to ciągle miałbym 99% pokrycia. 

- Zwieszenie routera na ścianie.

 

Więc reasumując:

1. Czy router Neostrady teraz dołączany do oferty 80 mbs (bez telewizji) jest wart czegokolwiek?

2. Czy router xDSL "pasuje" do sieci vDSL? Czy ktoś potrafi podać mi różnicę? Google na hasło "xDSL vs VDSL" nie zwraca mi nic konkretnego.

3. Poparzyłem po sklepach internetowych i znalazłem routery Asusa. Np.model RT-N12vD . Dlaczego? Bo jest na xDSL, ma wifi, ma filtrowania... I jest ładny. Ot i cała filozofia. 

Ewentualnie RT-N14U, bo posiada serwer wydruku, a mając też laptopa nie musiałbym się użerać z przełączaniem nie-sieciowej drukarki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 i 3 - do sieci VDSL masz specjalne routery , zwykłe routery xDSL jak wspomniane modele Asusa nie będą działać .

 

Z dobrych routerów VDSL jest np. TP Link TD-W9980 za jakieś 350 zł .

Nie chcę abyś uznał, że podważam Twoją wiedzę, po prostu mnie to interesuje. Ja czytałem, że wewnątrz xDSL zawiera sie właśnie vDSL. Najwyraźniej źle zrozumiałem, bo mówisz co innego :)

Czy mógłbyś doprecyzować mi jak to jest, czym toto się różni itp? Dlaczego jest od zatrzęsienia xDSL i tylko kilka na krzyż vDSL?

I dlaczego w specyfikacji FunBoxa, w opisie diod jest stan synchronizacji xDSL?

http://www.orange.pl/kid,4003696898,id,4003712265,title,Orange-FunBox-podlaczenie-i-podstawowe-informacje-,helparticle.html?_flexTabId=0001fe150b1e-9b55-3c00-9454-8568be0cf63c

 

No dobra. To drugie pytanie: czy ten FunBox jest wart cokolwiek czy to jak zwykle g... od Orange?

Bo niby to złotówka miesięcznie, ale dziwne jest to "wypożyczanie" i w gruncie rzeczy zawsze toto kosztuje 240zł.

Edytowane przez Quarien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

xDSL to zbiorowe określenie dla wszystkich technologi VDSL, ADSL itp.
Funbox obsługuje ADSL i VDSL dlatego w opisie diod tak jest.
 
Funboxa posiadam i cudem techniki nie jest, jak dla mnie jest główną wadę VDSLa od Orange, ale jak narazie działa bez problemowo, więc dopóki nie nastąpi większy wysyp modemów(i ceny nie spadną), pozostanę przy nim.
Poza tym na twoje potrzeby jak najbardziej wystarczy. No może po za zawieszeniem na ścianie nie widzę żeby miał taką opcje, ale polak potrafi :)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

xDSL to zbiorowe określenie dla wszystkich technologi VDSL, ADSL 

No własnie tak to zrozumiałem. 

Ale najwyraźniej router który ma w sobie "xDSL" nie obsługuje tego, co to oznacza. Bo na morelach taki router xDSL to za pięć dych już jest, więc nie pokrywa się to z dalszą częścią Twojej wiadomości co wysokiej ceny tych urządzeń :)

 

Po prostu chyba skończy się na tym, że kupię tego TP, bo po prostu jestem bardzo cięty jeśli chodzi o urządzenia od Orange. A w ogólnym rozrachunku jest droższy tylko o stówę. 

A pytanie brzmi, czy byłeś "przymuszony" do "wynajęcia" tego routera? Czytałem różne cuda na forach, i cholera wie jak to już jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Routery DSL(xDSL) to urządzenia które same w sobie nie posiadają modemu, ale mogą współpracować właśnie z modemami ADSL, VDSL. Stąd niska cena.

Przymuszony nie byłem, po prostu w tamtym momencie jedynymi alternatywami były dużo droższe kombajny Asus-a i niegdyś dodawane do neostrady starsze routery VDSL jak Sagemcom 3764. Dodatkowo wykorzystuje Funboxa, teoretycznie jako modem właśnie, gdyż posiadam dodatkowy router DSL na którym działa access point wifi i inne usługi.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Sagemcoma 3764, on odpowiada w lanie tylko za łączenie z globalną siecią i ogniomurek, za WLAN i DHCP służą TL-WR1043ND. Gdyby Ci coś nie pasowało z tym Funboxem, to też tak możesz zrobić, byleby stabilnie łączył z netem :).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sagemcom 3764 i Funbox(Sagemcom 5310) to jeden czort. W pierwszym na plus przemawia możliwość odpalenia bridge-mode, przez co modem jest całkowicie transparenty(bez niepotrzebnego NATa). Funbox z kolei minimalnie lepiej się synchronizuje co sprawdziłem z monterem jak instalował u mnie, chyba że jakiś nowszy firmware do 3764 wyszedł i to poprawił.

Problem natomiast taki, że Orange w ofercie już 3764 nie mają, zdarzają się sztuki na alledrogo w cenach od 50 do 200 zł. Z funboxa w abonamencie zapłacisz przez 2 lata umowy 24 zł...

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za funboxa w abonamencie zapłacisz przez 2 lata umowy 24 zł...

Owszem. Ale jest to "wynajem". Potem trzeba oddać :)

 

Zamontowali mi, internet działa. Nie jestem jednak przekonany (nasz związek rozpoczął się od dwóch resetów), zamówiłem TP-Linka TD-W9980 w ramach bardziej cywilizowanej współpracy. Drogo trochę, ale niech będzie.

Dzięki wam serdeczne za pomoc, pewnie w swojej głupocie kupiłbym xDSL i teraz bym się wściekał ;)

 

Swoją drogą, jesteście pewni, że ten TP-Link będzie działał? Monter coś mi rzucił, że są różne vDSL i to w naszym standardzie jest jakieś inne i żebym uważał, bo na Allegro są różne z Wielkiej Brytanii i one są "inne". Wybaczcie, nie zapamiętałem więcej konkretów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.scarlet.be/nl/internet/vdsl2/

 

Polski standard lepszy bo szybszy ;)

 

 

Żałuj że nie mieszkasz w zasięgu tej sieci:

https://wwww.1000lecie.pl/index.php?page=internet

 

 

Szerokopasmowy Dostęp do Sieci Internet w pełni wykorzystujący nowoczesną technologię światłowodową, dzięki której możliwe jest osiąganie bardzo wysokich przepustowości (100Mbit/s, 150Mbit/s, 300Mbit/s a nawet 1Gbit/s to dla nas nie problem).

 

Edytowane przez szpachla2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...