Skocz do zawartości
Thunderer

Modernizacja zestawu komputerowego (RAM, Grafika, SSD)

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, kilka lat temu złożyłem sobie taki komputer:

 

  • Płyta główna: ASUS P8P67 Pro (Rev B3),
  • Procesor: Intel Core i7 2600k@3.40GHz,
  • RAM: OCZ Reaper 2x2GB (OCZ3RPR1600C6LV2G),
  • Dysk: 640GB WD Green (WDC WD6402AAEX-0),
  • Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX460,
  • Zasilacz: OCZ StealthXStream 700W (OCZ700SXS2),
  • Napęd CD/DVD: LG GH22NS50.
 

Chciałbym teraz zmodernizować ten zestaw, więc najpierw powiem co zostawiłbym tak, jak jest:

 

  • płyta główna i procesor są chyba wystarczająco dobre - po zakupie kręciłem dla testu do 4.5GHz (na stockowym chłodzeniu) i działało stabilnie. Od tamtego momentu jadę na standardowym taktowaniu, jak przestanie wystarczać to dokupię lepsze chłodzenie i podkręcę na stałe,
  • dysk nie jest zły, bo z tego co wiem nie ma wielkiej różnicy wydajnościowej między serią Black a Green nie ma, a w dyskach talerzowych i tak już się większej wydajności nie da osiągnąć,
  • zasilacz powinien wystarczyć na upgrade,
  • nagrywarka, której i tak nie używam, ale napisałem, żeby był komplet.
 

Chciałbym:

 

  • dokupić dysk SSD, pewnie 240GB lub 256GB, ale zupełnie nie mam pojęcia na co patrzeć w tym przypadku. Jeśli macie taką wiedzę to oświećcie mnie i polećcie kilka modeli. Jaką żywotność mają w ogóle te dyski? Wytrzymają 5-6 lat użytkowania?
  • zmienić kartę graficzną. W tym momencie oprócz GTXa 460 mam w drugim slocie PCI-E jeszcze GeForce 9500GT do obsługi trzeciego monitora, ale ostatnio zrobiłem upgrade systemu (do Ubuntu 14.04) i przestał działać patent z Xineramą, a dopiero od wysokich modeli serii GTX6xx zostało zniesione ograniczenie do dwóch monitorów na jedną kartę graficzną jednocześnie. W związku z tym chciałbym kupić GTXa co najmniej serii 6xx i modelem x60 lub x70. W który model najlepiej zainwestować i jakiej firmy?
  • zmienić RAM, tj. zrobić upgrade do 16GB. Zrobiłem rozeznanie i wychodzi na to, że powinienem kupić coś w układzie DDR3 2x8GB@1600MHz, tylko znowu, jaki model, jaka firma i czy to ma w ogóle znaczenie? Czy przy mojej płycie głównej dołożenie potem kolejnych 2x8GB będzie możliwe, czy będą problemy? Czy będę mógł kiedyś kupić pamięci DDR4 pod tą samą płytę główną i procesor?
 

Orientacyjny budżet to 2000PLN, ale nie ma problemu z jego przekroczeniem (byleby to przekroczenie nie uzasadniało kupna nowego komputera). Czy jest coś jeszcze, czego nie powiedziałem albo inny pomysł, na który nie wpadłem? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Kiedyś sam to wszystko ogarniałem, ale teraz już nie siedzę w hardware i mimo, że wiem co oznaczają wszystkie parametry, to już ciężko mi ocenić, czy będą ze sobą dobrze współgrały.

Edytowane przez Thunderer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD - Crucial MX100 256GB za 425 zł albo jak masz kasę to dołożyć do Plextora M6 Pro 256GB za 670 lub Samsung 850 Pro 256GB za 697 zł .

 

Karta - sądzę że mocnych kart nie potrzebujesz więc powinno ci wystarczyć GTX660 np. Asus GTX660 2GB DDR5 DC2 za 689 zł ; z tego co wiem to także mini maxwell tzn. oba GTX750 obsługują 3 monitory , GTX750Ti podobnie jak GTX660 obsługuje nawet 4 monitory .

 

Np .Asus GTX750Ti 2GB DDR5 za 649 zł czy Asus GTX750 1GB DDR5 za 459 zł .

 

RAM - z zestawów 16GB proponuję Crucial Ballistix 2x8GB DDR3 1 600 mhz CL9 za 579 zł , płyta obsłuży max. 32Gb , pamięci DDR4 nie da się do niej włożyć .

 

Ceny z morele.net .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat już chyba wyczerpany, ale zapytam do czego będziesz używał kompa i jaki masz system.

Jak masz win 7 HP to nie obsłuży więcej niż 16 GB ramu, a systemy 32 bitowe to już w ogóle słabo - poniżej 4GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rafa: Dzięki, będę miał co czytać. :)

 

@MiG29: Windowsa już dawno rzuciłem, siedzę na Ubuntu 14.04 64bit. Kompa generalnie używam do programowania i gier (WINE). Moje założenie jest takie, że minimalny upgrade jest pod programowanie (karta graficzna co najmniej GTX660 do trzech monitorów, jakikolwiek SSD żeby się wszystko szybciej ładowało, więcej RAMu bo pracuję ze sporymi bazami danych), wszystko ponad to jest do gier (każda karta graficzna powyżej GTXa 660, dużo RAMu to wiadomo, SSD tu akurat wiele nie pomaga, ale wiadomo, że przyda się do szybszego ładowania assetów).

 

@reyden:

SSD - mam pieniądze, pytanie czy i dlaczego warto dołożyć i czym się różnią wspomniane przez Ciebie dyski,

Karta - GTX660 i tak jest mocny, więc racja, ale czy kupienie np. 760 albo nawet inwestycja w 970 (lub 960 który ma być pod koniec stycznia) nie jest dobrym pomysłem "długoterminowo"? Mówimy tu oczywiście wyłącznie o grach, bo i tak kupię co najmniej 660 żeby mieć te trzy monitory.

RAM - dziękuję za informacje, ale pytanie czy generalnie między kościami tego typu różnych producentów (2x8GB@1600MHz) jest jakaś różnica poza ceną? Warto dołożyć do "marki" czy brać najtańsze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro gry maja tu spore znaczenie to może coś wydajniejszego od gtx660/750. Za niecałe 2 tygodnie pojawi się gtx960 o wydajności nieco większej niż gtx760, a jednocześnie lepszej kulturze pracy ze względu na niższy pobór prądu, a co za tym idzie chłodniejszy - cichszy, plus obsługa nowych wodotrysków. Cena będzie około 1 k pln.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to, że:

  • karta graficzna: poczekam na ceny GTX960 i jeśli będą rozsądne to się zaopatrzę właśnie w niego, jeśli nie, to kupię GTX660 lub GTX760,
  • RAM: polecacie 2x8GB Crucial Ballistix, więc będzie to pierwszy trop, ale skoro nie ma różnicy między producentami, to się jeszcze rozejrzę, ale tu już właściwie nie ma co kombinować tylko trzeba wyjąć złotówki z kieszeni,
  • SSD: zapoznałem się z linkiem i chyba zainwestuję w tego Samsunga 850, ale tu muszę się jeszcze trochę doedukować.

Jeśli możecie mi coś jeszcze poradzić to oczywiście chętnie posłucham, ale dziękuję i tak, jesteście wielcy!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GTX960 na początku pewno będzie startował z pułapu 1 000 + zł , po jakimś czasie ceny powinny spaść - dużo zależy tutaj od ruchów AMD i tego kiedy wydadzą R9 3xx .

 

Co do ramów - wśród parowanych zestawów 2x8GB Cruciale Ballistixy są jedynym z tańszych choć nie najtańszymi , najtańsze są Goodramy PLAY za 545 zł tyle że to CL10 .

 

Ballistixy mają CL9 , w tej samej cenie są Crucial Ballsitix Tactical CL8 - oba zestawy za 579 zł , trochę taniej niż kupno 2 osobnych kości z postu obijaka .

 

Wszystkie wymienione kości mają taktowanie 1 600 mhz .

 

Ramów 2 133 mhz / 2 400 mhz nie ma sensu brać przy twojej platformie - raz że SB nawet nie reaguje na takty czy CL , do tego ich cena powala - 630 zł za zestaw 2 133 mhz CL10 i 713 za zestaw z CL9 , 640 zł za zestaw 2 400 mhz tyle że CL11 , 760 zł za najtańsze CL10 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@reyden: Liczę na cenę w stylu "999zł", bo średnio opłacałoby się kupować tą kartę gdyby kosztowała np. 1200zł (lepiej dołożyć do GTX970). RAM oczywiście max 1600MHz (sprawdziłem, moje aktualne chodzą na 1067MHz mimo, że są 1600MHz, trzeba będzie włączyć XMP), jeśli chodzi o pieniądze to aż tak nie muszę oszczędzać, ~50zł w którąkolwiek stronę jest pomijalne, aczkolwiek jeśli nie ma sensu przepłacać to wiadomo, że wolałbym tego nie robić.

Edytowane przez Thunderer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...