Skocz do zawartości
kamilmuadib83

Podkręcanie i5 4690k i ogromne temperatury !

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, niedawno kupilem fajnego pc do gier. Kupilem go z zamiarem podkrecenia na okolo 4.5ghz (proc).

 

Mam bardzo dobrze wietrzoną budę (CM HAF 912 Adv) - 2x 200m fan, 1x120mm, 1x80mm

 

Do tego chłodzenie CM 412s, pasta cm arctiv ceramique 2

 

Liczac na latwe oc odpalilem testy. Przy 4.5ghz, 1.275v vcore, 2.2v (inny nie pamietam nazwy;o ale standardowo jest 1.8v) i kolejny 1.1v (standardowo 1.05v).

 

Po kilku sekundach w prime 95 lub intel burn temp skoczyla do 100 stopni !!! a jak dotykalem radiatora to byl bardzo zimny (w pokoju mialem 18 stopni).

 

W idle proc mial 35stopni a w tych 2 progsach temp skoczyla w ciagu 15s do 100s.

 

Widzialem ze ludzie aby miec 4.5 stabilne jada nawet 1.35v i maja max 80. WTF? Mocowanie sprawdzilem wszystko git. Pasta posmarowana jak producent pasty nakazal.

 

Obecnie jade Intel Burn test 10m i na 4.2ghz, 1.170v, 2.0v, 1.1v mam 83 stopnie max. Widze ze mam dobra sztuke ktora chodzi na 4.0 w 1.050v !! ale te temp to kosmos.

 

Dziwne bo reszta pod max obciazeniem maja bardzo niskie temp

 

Przy ustawieniu 4.2ghz po 15m intel burn:

 

System: 26

PCH: 33

CPU GT Cores: 48

Core max: 86 !!

Dyski 28

Karta R9 280x - 38

VR T1: 43

VR T2: 60

 

Nie znam sie na oznaczeniach zbyt bardzo ale widze ze tempy sa niskie, jedynie cpu 86

 

Wszystkie 6 wiatrakow dziala (4x system, 1x cpu, 1x zasilacz) + 18 stopni w pomieszczeniu + buda otwarta.

 

Proszę o jakąś radę.

 

Jak poznać czy to prawdziwe temp? Jesli tak to lipa straszna, jesli nie to jak to poznac? Musze miec pewnosc wtedy moge opcje w biosie wylaczyc ktora przy 100stopniach obniza volt/mhz

 

 

Aha do pomiaru temp uzywam real temp + hv monitor.

 

 

Przy 86s dotknalem samego dolu chlodzenia, heat pipow - sa lekko cieple. A tempy w real temp skacza od 52s (92% load) do 82s (100%) w ciagu 2 sekund aby zaraz znowu spasc do 52 itd.

 

Wielkie dzieki za pomoc

Edytowane przez kamilmuadib83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prime 95 / IBT wykorzystują instrukcje AVX .

 

Już bez tego potrafią wygrzać nieźle tego procka a z instrukcjami AVX to już wogóle - wtedy temperatury w okolicach 100 stopni to standard .

 

Choć w grach nie powinno być tak ciepło , pograj trochę przy włączonym monitoringu np. z HWmonitora i sprawdź jakie będą temperatury .

 

A co do samych temperatur i tego że radiator jest letni - no cóż , Intel jest skąpy i zamiast lutowanego IHS-a jak w czasach Sandy Bridge czy wcześniej zaczął dawać glut udający pastę TP .

 

Po prostu skopane przez przewodzenie ciepła z rdzenia CPU na IHS , jedyny sposób na zbicie temperatur to skalpowanie IHS-a i zapodanie pod niego normalnej pasty TP , najlepiej CLP/CLU .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja doszedłem po eksperymentach z moim egzemplarzem ( i5 4690K@4,7 1,2v) do wniosków, że najlepiej uruchomić test stabilności w AIDA64 a potem to już normalne użytkowanie, gry, programy itd. Czytałem sporo i oprócz tego że mogę mieć satysfakcje z przejścia burna, OCCT, Prima i nie wiadomo czego jeszcze to nie ma w żaden sposób przełożenia na codziennie użytkowanie i co za tym idzie stabilność. AVX smaży wszystko!

 

Swoją drogą czasami zabawnie jest czytać perypetie i próby porównania procków kilku userów z czego jeden chwali się, że ma 5Ghz i temperaturę 80 stopni przy napięciu 1,3 w OCCT a drugi nie może marnych jakby się wydawało 4,2 osiągnąć. Ten pierwszy tylko zapomniał napisać, co się przypadkiem okazuje na screenach że tak jest ale... bez AVX ;)

 

Podkręć, włącz test w AIDA, pograj, poużywaj i ciesz się - nic więcej.

Edytowane przez BeeMee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Widze ze mam dobra sztuke ktora chodzi na 4.0 w 1.050v !! ale te temp to kosmos."
"Obecnie jade Intel Burn test 10m i na 4.2ghz, 1.170v, 2.0v, 1.1v mam 83 stopnie max"

Jeśli myślisz, że 4.2GHz przy 1.170V to dobra sztuka to ja nie wiem jaka jest moja, że przy takim robi stabilne 24/7 4.5GHz i temperatura w prime nie sięga 90stopni.

A teraz na poważnie, 1.170V to domyślam sie vcore, a powiedz mi co to jest to 2.0V i 1.1V może tu leży problem. Mogę się domyślać, że 2V chodzi o VCCIN, a to trochę za dużo, daj na 1.9V, 1.1V domyślam się, że to cache, cache nie ma co kręcić, a ustawienie go na 1.080V powinno wystarczyć. Poczytaj poradniki, bo coś mi się wydaje, że się źle za to zabierasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok obnizylem z 2.2v na 1.9v vcrin reszta default. Vcore dalem 1.255v i 4.5ghz no i odpalilem test (prime95/inteburn - odrazu 95stopni)

 

Niemozliwe aby zimny byl radiator. Po co w ogole mi taki ogromny radiator jak on w ogole nie przejmuje ciepla. Cos musi byc nie tak. Zdejme jeszcze raz chlodzenie i wloze jeszcze raz chociaz tutaj nie ma raczej miejsca na pomylki bo radiator jest przykrecany na max. Trzyma sie bardzo mocno jak sie go chce poruszyc to nie da rady.

 

Zainstalowalem occt - temp tam sa nizsze ale dalej zbyt duze 88stopni.

 

3dmark13 first strike odpalony 5x = temp 59stopni max

 

Nawet jesli gry nie wygrzeja go bardziej niz 70stopni to nie mam programu ktorym moge sprawdzic stabilnosc ustawien bo mi automatycznie jak jest 95-100stopni bios wylacza program/obniza napiecie itd.Jestem w kropce;/

Edytowane przez kamilmuadib83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś mi tu nie pasuje, na stocku ten procesor ma 3,9 a ty masz 3,7Ghz? Nie chcesz przypadkiem pokręcić podstawowego taktowania do 4,5 i do tego turbo? ;) Coś tu nie pasuje...

 

Pisałem Ci żebyś sprawdził stabilność AIDA64, sprawdzałeś? Dla przykładu i o dziwo u mnie procek zarzynany w OCCT w nieprzyzwoitych temperaturach przeszedł test a w AIDA zaskoczył blue screenem. Między innymi dla tego odpuściłem sobie te wygrzewacze.

Edytowane przez BeeMee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie trochę zamieszałem. Chodziło mi o CPU ratio i Turbo ratio i sytuację gdzie pierwsze to 4,5 a drugie o przykładowo standardowe 400Mhz wyżej (sam nie testowałem czy tak by to zadziałało). Zdziwiło mnie po prostu to 3,7Gzh.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie chodzi w turbo 3.9mhz, 

 

Narazie stabilne mam vcore 1.235, vcrin 1.9v, 4.5ghz, 4.0ghz uncore

 

Czy ktos ma stabilnie nizsze ustawienia vcore na 4.5ghz?

 

Czy znacie jakies programy do testowania stabilnosci ale bez takiego wygrzewania? Gry/3d marki na tych ustawieniach max 65stopni mam

Edytowane przez kamilmuadib83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba umyka Ci to co piszę a propos sprawdzania stabilności ;) Wiele osób będzie miało stabilne 4,5 na niższym vcore tylko to nic Ci nie da. Piszesz o stabilności bo zaliczyłeś już jakieś problemy czy problemem są tylko temperatury?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz sobie porównaj ja mam procka na 4,7 przy 1,2 vcore gram, pracuje, normalnie używam kompa, nie oszczędzam go i nie otwieram okna bo w pokoju zrobiło się właśnie 28 stopni. Jest stabilnie i jednym słowem cieszę się sprzętem. Ty będziesz na swoim pracował na 4,2 przy 1,3 vcore bo temperatury w OCCT za wysokie. Według mnie w takiej sytuacji Ty nie wykorzystujesz swojego sprzętu w pełni.

 

Przywróć defaultowe ustawienia, i zacznij powoli od początku manewrując tylko i wyłącznie vcore i CPUratio. Daj dla przykładu 4,5Mhz i 1,2V i zapóść test w AIDA (ile uważasz ja chyba więcej niż godzinę nie męczyłem), jak przejdzie to albo obniż napięcie albo podnieś ratio i tak do celu. Jak znajdziesz stabilną parę która Cię satysfakcjonuje zostaw. Potem możesz kombinować z całą resztą ustawień i napięć dla większej liczby Ghz, satysfakcji, potrzeby.

 

Aaaa włącz przy testowaniu GPU stress.

Edytowane przez BeeMee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.2v 4.5hgz - 30m aida - CPU/GPU/FPU + cache

 

Temp max: 1 rdzen 87, 2 po 83, 1 85

 

Temp srednia 78

 

WIdze ze mamy podobne sprzety. Mam win 8.1 pro. I mam problem ze zwiechami czasami. Wygladaja jak np. w win 7 zawieszenie programu (robilem wtedy alt tab del i wylaczalem). Tutaj widze ze program nie odpowiada, inne rzeczy w tle dzialaja. Jak probuje wylaczyc to przestaja inne rzeczy dzialac az do max zawiechy.

 

Problem tez jest jak restartuje kompa - w 90% zawsze freeze. MUsze robic wylacz/wlacz.

 

Czytalem ze duzo ludzi to ma na win 8.1 ale to wkurzajace przy takim sprzecie.

 

Kolega mowil aby przeinstalowac win na hdd bo mam na ssd ale testowalem dysk 10 razy w hdtune/cristal disk/aida i nic.

 

Moze byc to problem instalki? Bo msoft nie oferuje instalek pro wiec musialem z torrenta sciagac wpisujac oryginalny klucz ktory wczesniej kupilem.

 

Moze cos poradzi ktos?

 

Aha temp wachajaca sie w aida 74-85 na 100% load jest ok? 4.5ghz w pelni mnie satysfakcjonuje. Przy 4.6ghz mam blue screena

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w AIDA przy teście mam zaznaczone wszystko oprócz dysków. Temperatura maks przy 4,7Ghz, Vcore 1,2 to 78 stopni. Buda Define R4, dwa wiatraczki na 7V, na procku Macho BW.

 

Na twoim miejscu zdjąłbym chłodzenie, przesmarował jeszcze raz ale nie jak podaje producent ale albo na "kropkę" albo równomiernie rozsmarował, ja też swego czasu radziłem się producenta ale pasty. Lepszy efekt dały te dwa sposoby. Creamique mam i używam i wcale nie jest zła ta pasta (obecnie Chill Factor dołączany do Macho), pastę sobie podgrzej w kubku z gorącą wodą wcześniej.

 

Spróbuj też obniżyć napięcie do maksymalnie stabilnego.

 

Co do resetów nie pomogę, wiem ile zjem a sam mam Win 7.

Edytowane przez BeeMee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UEFI znaczy sie BIOS? Jak tak to mam aktualny. Sprzet na 100% sprawny bo nawet te zwiechy to takie chwilowe i za chwile czesto wraca do normy ale ta chwila moze trwac nawet 2m wiec wole restart. 

 

Co do firmware ssd  :zonk: Boże pytałem się na 4 forach, 3 informatyków i kilku kolegów a jesteś 1 który o tym wspomniał  :>  Nawet nie wiedziałem że cuś takiego jest do dysków. Lecę szukać.

 

No też niedługo przesmaruję proca bo mam lepiej budę chłodzoną 1.205v i tylko 4.5ghz a przy właczeniu w aida wszystkiego procz dyskow mam 87 stopni.

 

Jeszcze pytanie które mnie nurtuje co z UNCORE!!

 

Tutaj każdy pisze co innego - zostawic na standard 3.5ghz? puścić równo 4,5ghz? czy wyżej czy zostawić 4.0 jak mam teraz?

 

Co z napięciami też do uncore?

 

Chodzi mi o max stabilność tego aby mi nie wpłynęło na kręcenie zwykłego cora. Czuję że wyciągnę te 4.7 na 1.25v ale musze ogarnac temp i uncore

 

Poza tym inne rzeczy w kompie zle nie poszly

 

Karta r9 280x z 1000/1500 na 1130/1660 - bez zadnych zmian vcore (nawet nie wiem jak sie za to brac) - kiedys nawet nie bylo opcji zmiany napiecia na karcie

 

Pamieci: G.Skill 2133 11-11-11-30-2t 1.6 poszly na 2133 10-11-11-28-1t 1.65v :grin:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż a już liczyłem że to pomoże. Cóż ściągnałem firmware ale po odpaleniu okazało się że mam już aktualny więc lipa...

 

Ramy mam te: http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0050119O0?psc=1&redirect=true&ref_=od_aui_detailpages02


Cóż tutaj ludzie mają podobne problemy i chyba chodzi o ssd w win 8.1: 

http://www.dpreview.com/forums/thread/3478939

 

Wszedlem na even viewer i widze w system: warning i to jest napisane: 

 

jedynie to po zwieszce mam: 

 

Windows Store failed to sync machine licenses. Result code 0x80070002

 

Czy windows store synchro moze wywolac zwieche?


Teraz cos takiego: Cryptographic Services failed while processing the OnIdentity() call in the System Writer Object.

 
Details:
AddLegacyDriverFiles: Unable to back up image of binary Microsoft Link-Layer Discovery Protocol.
 
Moze jak podam jakis plik ktory pokazuje wszystkie odpalone w tle uslugi moze ktos moglby wylapac ktora z nich jest "wadliwa/niechciana". W win 7 znałem usługi tutaj wszystko jest inne, do tego mam ang. win, wcześniej był pl.  
Edytowane przez kamilmuadib83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...