Skocz do zawartości
baba12

PC Za 3tys, na jaki czas wystarczy ? vs PS 4 ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przymierzam się do zakupu PS4, lecz wpadł mi nowy pomysł.

 

Otóż zakup PC, za kwotę ok. 3tys. 

Jak wiemy obecnie konsola to koszt jakiś 1.5tys zł +drogie gry. Z tego co wyczytałem średni PC za 3 tysie, wytrzymał by 3-4lata a konsola 7-8lat. Zakładamy że za gry na PC nie będę płacił.

Na Ps4 mam pewność że każda gra przez ten okres będzie chodziła, ładnie chodziła. Pytanie ile by trzeba było dołożyć do PC po 4 lata aby wytrzymał kolejne 4 ? Czy wejdzie tutaj tylko wymiana karty i procesora ? czy 4 letnia płyta je obsłuży ? 

Jak wiemy PC będzie służył nie tylko do gier. Podłączone będzie pod Tel 32Cale FHD, mogę również grać w HD.

W sieci nie gram, obecnie posiadam lapka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko pod PC grafika to inna bajka, do tego płynna rozdzielczość HD, FHD, 2K, 4K i zawsze konfig dopasujesz. No i mimo wszystko znaaacznie większy wybór gier. 

 

Zresztą to już subiektywne, ale nie da oszukać się mocy przerobowych, Konsola ma stałe, PC jest elastyczne. Wojny toczą się o spór co lepsze konsola czy PC. Haha.

 

Zarąbiste jest np takie Assassin's Creed Unity. Optymalizacja do d... Konsolowce płaczą, PC jeszcze dostosujesz, więc nie zawsze jest różowo.

 

Sam musisz określić sens rozwiązania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupując pc za 3000zł masz zestaw z i5,8gb ram i gtx970 który wystarczy na długie lata jeśli później będziesz grał w tej samej rozdzielczości, w tej samej ilości fps, i tej samej jakości grafiki co na konsoli to żywotność znacząco się przedłuży.

W dodatku pamiętaj o jednej z ważniejszych zalet pc- wsteczna kompatybilność. Możesz zawsze włączyć np. gta vice city itd.

Wybór jest twój, ja zawsze jestem zdania ze konsole są do "ekskluziwów", a komputer do grania w całą resztę dlatego zawsze po kilku latach od premiery konsoli kupuje ją za śmieszne pieniądze i przechodze te gry, a następnie sprzedaje.

Edytowane przez GeMtin1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Zakładamy że za gry na PC nie będę płacił.

.

.

Ciekawe założenie. Nowe gry pewnie będziesz pożyczał od kumpli/rodziny.

 

 

 

 

Pytanie ile by trzeba było dołożyć do PC po 4 lata aby wytrzymał kolejne 4 ?

Rozumiem, że chodzi o to, ile dołożyć, żeby dał radę najnowszym grom? Tego nie wie nawet wróżbita Maciej. Gry multiplatformowe są robione pod konsole, a dopiero potem portowane na PC. Jakość portu i jego sensowne wymagania to już sprawa dobrej woli (lub jej braku) dewelopera. Popatrz na jakość tegorocznych (i nie tylko) tytułów multiplatformowych i samodzielnie wyciągnij wnioski. Zastanów się też, czy wystarczy Ci pudełko do gier, czy potrzebujesz dodatkowego sprzętu do czegoś poza graniem.

Edytowane przez grzechotnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie będą pożyczał :)

 

I dokładnie razy x2, ile dołożyć żeby dał rade najnowszym grom, przez żywotność PS4. 

Na to chwilę mam jeszcze lapka. Także temat jest ciągle aktywny, do tego wszystkiego dużo bardziej wolę myszkę od Pada, a grałem już u kumpla na ps4, i jednak te pady do mnie nie przemawiają :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy sieją jeszcze ferment o tym że

PC się zestarzeje i będzie trzeba upgradować bebechy by móc grać, a  PS4/X0 mają zapowiedziane ~9lat cykl życia i tam gry będą nadal chodziły, bo programiści wycisną siódme poty i zoptymalizują, nie tak jak na PC, gdzie programiści wiedza że po 4 latach bebechy są dużo mocniejsze i to olewają.

Prawda ta była słuszna w poprzednich generacjach konsol, których architektura była inna niż PC, dlatego konwersje na PC były trudne i często skopane. 
Dziś konsole nie różnią się prawie niczym od PC, i można aktualne tytuły porównywać wprost na PC/konsoli. (tak samo jak ich bebechy)

Skoro dziś konsole mają problem z FHD i 60fps to odpowiedź jest oczywista...albo zahamują rozwój grafiki, albo bardzo szybko tytułu na PC będą dużo ładniejsze/płynniejsze.
Zobaczymy co przyniesie Wiedzmin 3 (twórcy zapowiedzieli że PC jest dla nich kluczowa platformą!)

Ja też przyłączam się do stwierdzenia że konsola to tylko exclusive.

Steam+big picture+ pad i otrzymujesz wygodę konsoli, w jakości dla niej niedoścignionej.

 

edita. o tym pisałem grzechotnik jakie portowanie? Architektura jest ta sama cp PC, X0 nawet oparty o jakiegoś windowsa.... różnica między tą generacją konsol a pc jest znikoma!

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

edita. o tym pisałem grzechotnik jakie portowanie? Architektura jest ta sama cp PC, X0 nawet oparty o jakiegoś windowsa.... różnica między tą generacją konsol a pc jest znikoma!

 

Podobieństwa między architekturą obecnych konsol a PC nie przekładają się na lepszą optymalizację wychodzących na PC gier multiplatformowych - tutaj myślę, że się zgodzisz. Dobitnie widać to na przykład po większym zapotrzebowaniu na VRAM w nowych grach na PC - w konsolach jest pamięć współdzielona, nie ma dedykowanego VRAM. I nikogo nie interesuje, że masz w kompie np. 16GB ramu.

Konsole są priorytetem dla deweloperów i to na nich w pierwszej kolejności gry mają działać i pod tym kątem są produkowane - kij w oko pecetowcom. Taki stosunek do PC jako platformy do gier nie jest niczym nowym. Jakkolwiek byś nie zaklinał rzeczywistości, panuje olewka na PC. Dlatego niektórzy wolą zagrać w dobrze zrobioną grę na konsolę, niż w jej spartolony port na PC.

Edytowane przez grzechotnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz ja rozumiem exclusivy gdzie nie mamy porównania, i gdzie twórcy naprawdę potrafią spiąć poślady by wyszło ładnie (FHD +60fps i piękna grafa)
W przypadku multiplatformowych tytułów nie ma takiej możliwości że komp który teraz kupisz za 3k będzie za 9 lat za słaby by dorównać w grafice konsolom (no chyba że konsole zaczną korzystać z chmury etc)

Konsole na starcie mają już przestarzałe bebechy i priorytet nic tutaj nie da.

Patrz GTA5, Dragon Age Inquisition, Ryse son of rome...z czasem będzie tylko gorzej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zakładając że kupię PC teraz za 3tysie, ile jestem wstanie wrobić update procka i grafy ?

 

Czytałem że tylko nie który płyty obsłużą przyszłą generacja procesorów a co dalej ? zagadka czy jest szansa na 2-3 generacje ? z Grafiką myślę że nie powinno być takiego problemu tylko żeby kiedyś nie blokowała procka, chyba że kiedyś przy wymianie grafiki kupię starszy procek ale z serii np i7 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy zestawie I5 i I7 z literkami K + gtx 970 myślę, że spokój na lata dla trybu FHD, W razie czego za 2-3 lata wsadzisz używaną kolejną 970-tkę i sprawa załatwiona.

Płytę z chipem H97,Z97 lub 99 (drogie) potrzebujesz, nie masz się czym martwić, bo akurat następuje zmiana technologii na 14nm, więc procki raczej będą w niej produkowane przez parę lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem że tylko nie który płyty obsłużą przyszłą generacja procesorów a co dalej ? zagadka czy jest szansa na 2-3 generacje ?

Te czasy już dawno odeszły. Nie będzie cpu kolejnej generacji, który będzie zgodny z obecnymi płytami i do tego na tyle wydajny, że warto będzie się przesiadać z obecnego i5. Dlatego płytę dobiera się pod obecny procesor, potrzeby a jakąś "przyszłość".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A liczysz, że da takiego kopa wydajnościowego, ze będzie warto sprzedać Haswella i przesiąść się na Broadwella? Ja tam w cuda nie wierzę. IB było na tą samą podstawkę co SB, jakoś IB nie wniosło za dużo względem SB.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, nowe procesory mają same zalety, ty jednak zdecydowałeś się olać te wszystkie zalety i kupiłeś kompa z  cpu kilka generacji do tyłu. Czym się kierowałeś?Ceną. Jak ktoś teraz kupi i5 za 1000zł, nie sprzeda go za rok czy dwa za 500zł, by dołożyć drugie 500zł dla kosmetycznych różnic.

Inna rzecz, od jakiegoś czasu zmniejszenie procesu = mniejsze OC. 

 

W budżecie 3000zł na kompa do gier nie ma się co nastawiać na płytę pod przyszłe cpu. Trzeba kupić jak najtańszą (w granicach rozsądku) płytę, najmocniejszy procesor i grafikę.

Jaki jest sens kupowania "przyszłościowej" płyty na Z97 za 400zł, która tak naprawdę nie wiadomo czy obsłuży nowe cpu (ok, chip będzie obsługiwał, nie ma pewności, czy producentowi płyt będzie się chciało napisać nowy bios, opłacać mu się to przecież nie będzie), skoro można teraz kupić płytę za 200zł, drugie 200 rozdysponować na cpu/gpu. Jak ktoś będzie miał ochotę na nowy procesor, kupi do niego nową płytę za 200zł i na 100% będzie ona ten procesor obsługiwać.

 

Koncerny dobrze kombinują i to one rozdają karty. Nie da się ich przechytrzyć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wygrał sentyment do Della + "legendarny procek" + legal Win 7,  bo za te same pieniądze miałbym nowy zestaw (2500zł) z I5 z podobną wydajnością w grach + nowe wodotryski typu USB 3.0 itd... bez Win (to akurat mniej ważne)

 

Wiesz, koncerny nic nie wykombinują, jak nie będzie sensu przechodzić - znaczący wzrost wydajności.

Co do OC możesz mieć rację, bo im mniejsza technologia tym bardziej podatne na zakłócenia. Poza tym co nowe to nowe niby. Hehe, ja jednak ufam na razie trwałości Della i nie tylko i myślę, że zestawy te 10 lat mogą chodzi bez awarii.

 

Mimo wszystko ja brałbym Z97 obecnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli na zakonczenie, można pokusić się o stwierdzenie iż lepiej dołożyć trochę do zestawu Gtx960 i w przyszłości dołożyć drugą Gtx960 w sli i taki zestaw teoretycznie powinniśmy dorównać żywotności konsoli czy jakieś 8 lat ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli na zakonczenie, można pokusić się o stwierdzenie iż lepiej dołożyć trochę do zestawu Gtx960 i w przyszłości dołożyć drugą Gtx960 w sli i taki zestaw teoretycznie powinniśmy dorównać żywotności konsoli czy jakieś 8 lat ?

Chcesz wydać 3 tysie, żeby "dorównać" sprzętowi za 1,7 tys.? Twoje pieniądze.

Edytowane przez grzechotnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie wkradł się błąd, chodziło oczywiście o Gtx 970. Czy wtedy to ma sens ? może jakiś przykładowy zestaw ?

 

To może ja coś zaproponuję:

 

Inter Core i5-4460 BOX- 769zł

Płytę musicie doradzić pod Sli ? ~300zł ?

Karta graficzna Gtx 970 - 1500zł

2x4GB pamięci - 300zł

WD Blue 1TB -229zł

Zasilacz jaki ? musi kiedyś obsłużyć SLI ?~300zł ?

+jakaś obudowa~150zł

 

=Razem 3400zł

 

Czy taki zestaw jest w stanie posłużyć 5lat ? Czy po 5 latach po dodaniu drugiej GTX970, zestaw jest w stanie posłużyć dodatkowe 3-4lata ?

Czy po dodaniu drugiej grafiki, procesor da radę ?

Czy przez ten okres odpalę każdą grę co najmniej na miedium- oczywiście przypuszczalnie ?

Edytowane przez baba12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też tak właśnie się zastanawiałem czy wg za 5 lat kupi 970.

 

Czy najkorzystniej będzie kupić procek i5k, i gtx970 albo jakiegoś radeona, tak aby sprzęt pochodził z 5lat na medium.

A potem wymienić płytę procek i grafę. Sprzedać stare graty i dołożyć do nowych, pytanie czy takie 5 letnie graty wg są sprzedawalne ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za 5 lat to już procek nie wyrobi, wiec dokładanie drugiej karty [która bedzie juz obiektem muzealnym] nie ma sensu

 

Raczej wyrobi - zobacz na i5 750/i7 920 - ciągle spokojnie da się na nich grać jak ktoś nie ma parcia na 60 fps zawsze, a 3-4 letni Sandy Bridge od obecnych i5 odstaje o 10-15%.

 

W zasadzie wszystko sprowadza się do tego czy w tym czasie wyjdzie nowa generacja konsol czy nie. Jak będziemy tkwić na PS4 do tej pory to wymagania do CPU nie pójdą aż tak w górę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm to jest dylemat.

 

A jak byś obstawiał, dołożenie drugiej karty w sli za jakiś czas, czy sprzedać cpu, gpu i płyty i kupić obecną generacje ?

 

A jaka jest różnica w cenie płyty zwykłej a płyty w sli ? 

Edytowane przez baba12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt ci nie odpowie co będzie za 5 lat.

Może być, że kupując I5 K, I7 K + GTX 970 i za 1-3 lata kolejnego GTX 970 będziesz miał spokój na 4-6 lat, a może dłużej.

 

Na pewno PC będzie mocniejsze od konsoli i zawsze możesz go ustawić pod wymagania konsolowe, a więc wydajnościowo w dół, tak by to "chodziło" płynnie. W drugą stronę to nie działa.

 

Różnicę w cenie zobacz sobie np na morele, bo to zależy od klasy płyty.

Edytowane przez NostradamuSek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem się skłaniać ku I5K +Gtx 970 ewentualnie jakiś tańszy radeon o podobnej wydajności. I za pare lat podkręcić I5 i kupić jakaś "topową" kartę.

Wydaje mi się że to rozwiązania jest najbardziej korzystne względem cena/wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że to jest lepsze rozwiązanie. Sli/crossfire robi się od razu albo sie go nie robi, a tymbardziej po kilku latach.

Taniej a w podobnej wydajność do gtx970 masz radeona R9 290:

http://www.x-kom.pl/p/170006-karta-graficzna-pci-e-msi-radeon-r9-290-4096mb-512bit-gaming.html?ceneo_spo=true

(1269zł)

Edytowane przez GeMtin1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, tak też zrobię, pomoże ktoś skleić jakiś zestaw z tym radeonem ? Oczywiście chciałbym przyszłościowy zasilacz i ramy, bo one się tak nie starzeją.

Chyba że warto poczekać na nowe wersję Radków i Procków i na ddr4 ?, szczerze mówiąc bardzo mi się nie pali.

 

 

Taki przykładowy zestaw z i5K (np i5-4690K) i Radkiem R9 290 ?

Edytowane przez baba12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...