Skocz do zawartości
oscardo

Problem - zasilacz lub karta graf.

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

 

Mam problem... kupiłem 2 dni temu GTX970 Strix od Asusa. Wszystko ładnie pięknie po wymianie, ale pod obciążeniem po paru-parunastu minutach komp traci napięcie i się wyłącza, 2-3 sekundy cisza po czym wstaje. Do tej pory nie mialem takich problemów, moja konfiguracja:

 

Proc: i5 3470

Mobo: AsRock B75 Pro3

Ram: 8GB Kingston 1600MHZ (nie pamiętam dokladnie jak się ten model nazywa)

SSD - Criucial M4 (system na nim stoi)

+ 2 HDD SATA2

Grafa: Radeon HD7850

PSU: XFX  Pro 550W

+ 3 wentylatory 12cm i sterownik obrotów do nich.

 

Na tej konfiguracji przez ponad półtora roku nic się nie działo. A teraz tak jak wyżej opisalem. Odłączałem kolejno wszystkie podzespoly zostawiając jedynie dysk z systemem i puszczałem 3Dmarka 11 lub OCCT. 3d Mark na 2 tescie bach czarno (nie zawsze), OCCT, test Power Suply, ok 5 minut chodzi komp, momentami FPS mocno spadają, aż w końcu bach, ciemno i znów... 2-3 sekundy, komp się włącza. Nie wiem czy zasilacz nie wydala, chociaż teoretycznie powinien uciągnąć taki zestaw, czy się już kończy... dodatkowo podczas testów i w idle mierzyłem multimetrem napięcia na poszczególnych liniach i są dobre, bez odbiegań od normy. Nie wiem już co i jak sprawdzić żeby stwierdzić czy grafa czy może czas zasiłke nową kupić... Jakieś porady? Pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj podłączyłem dodatkowo miernik mocy przed zasilaczem (taki zwykły, gniazdkowy za 50zł) żeby sprawdzić mniej więcej ile pobiera cała platforma. W szczycie podczas testów (na przemian Battlefield 4, OCCT - test Power Suply, FuhrMark) całość dochodzila do ok 250Watów, z pomiarów napięć: głownie śledzę linie +12V i cały czas napięcie na tej linii jest w granicach 12,23-12,33V. Komp jest regularnie czyszczony więc o kurzy i przegrzewaniu nie ma mowy. Na procku chłodzenie zalmana - temp nie przekracza 50stopni w stresie, grafa też zimna, maksymalnie zanotowałem 69stopni. Komp dalej wyłacza się pod obciążeniem... ciężko wyłapać w jakim momencie, robi to randomowo na różnych testach. Gdy odpalam test w OCCT ten pokazuje ok 400fps, ale po jakimś czasie ta liczba spada do ok 100 a czasem spada jeszcze niżej aż komp się wyłącza. Gdy fps są  w okolicach tych 100  to użycie GPU spada do 50%, miernik pokazuje że platforma pobiera z sieci ok 130W a GPU Tweak pokazuje w zakładce power target również ok 50% (przay 400fps ta wartośc osiąga w granicach 100%). Tak problem wygląda na ten moment.

Edytowane przez oscardo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz sprawdzić czy wtyczki zasilające kartę dobrze siedzą, przewód zasilający czy nie wchodzi zbyt luźno do zasilacza. Sprawdź kompa na leżąco, może karta powoduje jakieś naprężenia. Dobrze byłoby sprawdzić kartę w innym kompie.


Zaktualizuj bios płyty głównej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro sprawdze czy na leżąco coś zmieni, dziś już nie mam siły z tym walczyć, nie mam niestety możliwości sprawdzić karte w innym kompie. (nikt ze znajomych nie ma wystarczająco nowej platformy).

Ciekawostka na koniec: karta wymaga wtyczki 8pin do zasilania... mój zasilacz (jak pewnie większość teraz) ma wtyczkę 6+2. Z ciekawośći podłączyłem tylko te 6 i komp i karta normalnie się włącza i normalnie da się ją obciążyć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tygodniiu mało czasu... ta praca...

Ale do rzeczy: test kompa na leżąco, wynik: to samo, po kilku minutach grania reset. Sprawdziłem kartę na szybko w komputerze znajomego (podobne parametry do mojego PC, core i5 Haswell, 8Gb ram). Nie mieliśmy czasu ani "narzędzi" jedynie OCCT, test power suply dał podobne wskazania jak u mnie, tzn. prze kilka pierwszych sekund program pokazuje powyżej 400fps a potem spada do ok 100 i niżej.  Może uda mi się jeszcze sprawdzić mój sprzęt na jego zasilaczu (thermaltake 530W).

Sprawdziłem test powert suply na mojej starej karcie (HD7850), cały czas fps w okolicahc 180 i zero spadków itp. Zaczynam coraz mocniej podejrzewać że trafiła mi się trefna sztuka i pojedzie na gware...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...