Skocz do zawartości
Yash

sprzęt + LC do 7500

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Krótko i na temat. Zmieniam kompa i postanowiłem sobie cel - postawienie pierwszego w życiu układu LC (+ może w przyszłości SLI). Budżet na całą maszynkę mam jak w temacie (+ ewentualny bufor 200-300PLN).

Sprzęt na co dzień wykorzystuję po połowie do grafiki 2+3D a w drugiej do giercowania. 3D robię na pół-profesjonalnie, nie zarabiam na tym, i nie zamierzam, ot takie hobby. Najczęściej używane programy to Photoshop i 3DsMax, okazjonalnie ZBrush, Vue.
Plus oczywiście dochodzą kwestie biurowo-pracownicze, ale to jest margines użytkowania.

Wodować mam zamiar wyłącznie CPU, z tego względu, że CPU+VGA wykracza poza budżet.

Priorytety:
- względna uniwersalność i wydajność (po połowie - programy+gry)
- bezbłędna stylówa
- względna cisza
ED: - zużycie prądu nieprzyprawiające o zawał

Z configiem sprzętu morduję się od dobrych 2 tygodni i jedyne co nie było zmieniane, to w zasadzie DDR3 1600 - bo taki mam RAM na stanie (4x4GB) i nie chcę go zmieniać.
 

Graty zebrane/zamówione w obecnej chwili:
RAM - Corsair Vengeance 4x4GB DDR3 1600  (mam)
HDD - Seagate 1,5TB 7200 (mam)
MOBO - Asus Z97-AR (socket 1150)
PSU - Super Flower Leadex 750W Gold

Pozostała konfiguracja w obecnej chwili:
CPU - I7 4790k
VGA - ZOTAC GTX 970 AMP! Omega Edition 4GB GDDR5  (SLI?)
SSD - Crucial MX100 256GB (jak starczy $$$ to 2 sztuki)

Jeżeli chodzi o 4790k - wiem o problemach z TIM pod IHS, wciąż zastanawiam się, czy warto się pakować w ten procek. Perspektywa reklamacji lub skalpowania niezbyt mi się podoba, ale ciężko znaleźć coś z socketem 1150 o podobnej wydajności. A na 1150 już jestem raczej skazany, bo zamówiłem płytę główną.

Co do gtx970 - wiem o tym, że ten model ma problemy z VRAM. Dlatego na luzaku sobie poczekam aż wyjdzie nowy jakiś nowszy model i ceny 970 pospadają (mam nadzieję). W ostateczności grafa jest do zmiany.

LC:
- Ilość radiatorów - 1x360(top) + 1x120(back) - 120 może być nieco grubszy, może nawet 60mm, ale to się zobaczy
- Pompa+rez - myślę o EK-D5 Vario, chociaż nie wiem, czy do samego CPU to nie jest overkill?
- Rury - tu może być ciężko, bo jestem uparty jak osioł na oksydowane na czarno miedziane rurki (tak, tak, najlepiej startować od węży tygona, wiem)
- Wentylatory - tu też mam niezłą zagwozdkę - czy w układach LC ciśnienie powietrza w budzie ma znaczenie? Chłopski rozum podpowiada mi, że jeżeli chłodnice są w budzie, to tak. Ale poczekam na Waszą odpowiedź. Generalnie jeżeli mam chłodnice sumarycznie 4x120, to montuje tam 4 wentyle w konfiguracji push na niższych obrotach i do tego 4 wentyle 'intake' w budzie na nieco wyższych obrotach aby wyrównać dodatkowe wentylatory na VGA i PSU - i mam sprawę wygraną (chyba?). Co do wentyli to najbardziej mi pasują Scythe Gentle Typhoon (pod warunkiem, że będą dostępne) - ale to jest tak daleka opcja, że jeszcze z 10 razy może się zmienić.

Stylówa ma się ograniczyć do surowego industrialnego wyglądu + parę smaczków. Buda to Corsair C70 w kolorze czarnym. Przeważająca kolorystyka to czarno-szary + biało-pomarańczowe akcenty w postaci oplotów i innych dupereli. Będzie trochę cięcia dremelem, zabawy w alu, custom-window na całą budę, malowanie proszkiem i może jakieś niewielkie cnc przy detalach.

To by było na tyle, wszelkie konstruktywne wypowiedzi (zwłaszcza dotyczące LC i konfiguracji sprzętu) mile widziane.

Edytowane przez Yash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Haswell bez skalpowania nie ma sensu iść w LC. Najlepiej jakbyś w ogóle dołożył do dobrej sztuki, oskalpowanej, od kogoś z forum. Wtedy masz gwarancję dobrych osiągów.

Kupno takiego cpu w sklepie, zostawienie czapki - lc ci za dużo nie da, delikatnie mówiąc.

 

Druga sprawa to brak sensowności budowania chłodzenia wodnego na samo cpu. Już szczególnie customowego, rozbudowanego układu. Będziesz miał strasznie drogi.. cooler na cpu.

Problemem przy chłodzeniu samego cpu, nie jest ograniczająca cię chłodnica, taka 2x120 starczy, 3x120 albo 2x140 to już z zapasem, problemem jest właśnie odbiór tego ciepła z procesora. A w przypadku tak ograniczonych rozmiarów potrzebnej chłodnicy, są rozwiązania AIO, czyli gotowce zintegrowana pompka z blokiem, brak rezerwuaru itp.

 

W tym co chcesz zrobić sens ma tylko, zbudowanie zestawu dla efektu wizualnego. Ale lepiej wtedy dołożyć blok na gpu, kosztem np, ilości chłodnic. 970 to mało grzejąca się karta, cały zestaw cpu+gpu pociągnie np. jedna chłodnica 360, na dość skręconych wentylatorach. Tylko jak mówię, na cpu to będzie raczej chłodzenie do ozdoby, równie dobrze mógłbyś kupić jakiś duży cooler za 200zł~.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2xGTX660 SLI + skalpowany core i5-4670K 4,5GHz 1,29V (słaba sztuka)

jedna chłodnica 2x120mm, grubość 60mm, 2 wentylatory Noiseblocker eLoop 2500RPM  :biggrin: works as charm

Edytowane przez polsal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

polsal - na ile masz skręcone te eLoop-y?

 

Ja mam thermochilla 360 + 3xGT 1150 skręcone na 600rpm, chłodzące 2600k@4,5GHz i HD7950@1100/1700MHz. Tempy w furmarku sięgają 60C dla GPU, 83C dla VRM, a tempy wody są na poziomie 43C. Mógłbym spokojnie pobawić się jeszcze taktami GPU, ale nie chcę przesadzić z temperaturami. Oczywiście mógłbym podkręcić wentyle i byłoby wtedy spokojnie, ale nie za cicho.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Dammeron - skręcone? :D a na co to komu? :D a tak bez jaj to są podpięte pod płytę główną, przy codziennym użytkowaniu jeden wentylator OFF, drugi 1100RPM. Ale teraz już mam inny konfig, tak to wyglądało wtedy

 

@aerial - przyzwyczaiłem się, jestem specyficzny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli w zasadzie mam teraz dwie opcje:
- fabryczny CPU + AC/AIO - wyjdzie dużo taniej, ale w miarę wydajnie i będę mógł sobie szybko sprawić SLI, albo co najmniej dodatkowy SSD.
- skalpowany proc + VGA w wodzie - wyjdzie drożej i dłużej, ale chłodzenie będzie cichsze i ładniejsze

Musze to policzyć i się poważnie zastanowić.
Dzięki Panowie za odpowiedzi.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WC wymaga trochę uwagi przy użytkowaniu, nie jest to rozwiązanie dla ludzi, co nie lubią zaglądać do budy choć raz na pół roku. Ludzie, którzy sami sobie złożyli komplet to nie poszukiwacze ciszy, czy wydajności, ale pasjonaci, którzy po prostu to lubią.

 

Jeżeli do nich nie należysz, to moja rada: idź w dobre AC, lub AIO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...