Skocz do zawartości
Arcadias

Komputer znacząco zwolnił - pomocy!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Od jakiegoś czasu mój komputer zaczął zwalniać. Co mam na myśli? Włącza się średnio 4 min 45 sek, co mnie strasznie wkurza, bo taki sprzęt powinien chodzić jak błyskawica. Dodatkowo znacznie spadły mi FPS'y we wszystkich grach. Na ten przykład grałem w BF 3 jakieś pół roku temu na najwyższych ustawieniach, a dzisiaj nie jestem w stanie przejść kilku metrów w grze, bo zaczyna klatkować. Dodatkowo żeby było śmieszniej, myślałem że to system pada, bo w sumie nie formatowałem go od nowości, dlatego postanowiłem go sformatować i co się okazało? Minimalna poprawa, niemalże nieodczuwalna. No po prostu coś jest grubo nie tak. Dodam, że komputer na pewno się nie przegrzewa i nie jest zasyfiony w środku. Jestem przeczulony na temat kurzu, także czyszczę go minimum raz w miesiącu.

Sprzęt:
Procesor:  Intel core i5   2.80 GHz
RAM: 8GB DDR3
Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 550 Ti
Dysk: Seagate 500GB (ST9500325AS)
Zasilacz: Aerocool ATX AEROCOOL STRIKE-X 500W
Obudowa: Aerocool Battle Edition

System: Windows 7 Ultimate 64bit

Antywirus: Avast

Od razu przeskanowałem go OTL'em, żeby nieco ułatwić sprawę, widzicie tutaj coś niepokojącego?

OTL:  http://wklej.to/HZ3Hk
OTL EXTRAS: http://wklej.to/xj3DS
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę tutaj coś niepokojącego:

- Avast

- padające usługi systemowe

 

1. Odinstaluj Avasta. Zaprzyjaźnij się z Avirą lub AVG.

2. Sprawdź SMART dysku w HDD Tune - opis na forum oraz w Wikipedii.

3. Sprawdź pamięci RAM - np korzystając z płyty SystemRescueCd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk wydaje się w porządku, użyłem HD Tune, wszystko wygląda ok: Health Status: OK , Error Scan nic nie wykrył czyli bad sektorów nie ma, a na Benchmark miałem minimum 49 mb/ s, a  max 60 mb /s. Co z Avastem jest nie tak? Używam go od zawsze i w zasadzie nigdy nie miałem większych problemów? Jeżeli chodzi o RAM, to jestem za nie pewny, to raczej wygląda na coś z oprogramowaniem, tak jakby system bardziej mulił. Nie jest to bardzo uciążliwe, bo wszystko działa w miarę dobrze, sęk w tym, że było o wiele lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy dysku 5400 rpm to raczej system nie ma Ci prawa zbyt szybko chodzić.

1. Przeskanuj dysk systemowym chkdskiem po czym wklej tutaj wyniki smart.
2. Co to za RAM że jesteś go pewny?
3. Jak masz ustawiony plik wymiany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy dysku 5400 rpm to raczej system nie ma Ci prawa zbyt szybko chodzić.

1. Przeskanuj dysk systemowym chkdskiem po czym wklej tutaj wyniki smart.

2. Co to za RAM że jesteś go pewny?

3. Jak masz ustawiony plik wymiany?

1. Wiem, że nie będzie się uruchamiał w 8,2 sekundy, sam ten dysk wybierałem składając komputer. Na czymś było trzeba zaoszczędzić, żona by mnie zabiła jakbym kupił 500 GB SSD :P

 

2. Jestem pewien, bo kostki RAM są najmłodszymi podzespołami w tym sprzęcie, poza tym nie mam pojęcia jak przy pomocy płyty Recovery sprawdzić stan RAM ?

 

3. Plik wymiany, to znaczy? Chyba nie jestem tak bardzo w temacie.

 

 

Wrzuć SMARTA na forum

Sprawdź czy cpu nie chodzi jakimś dziwnym trafem np na 800MHz ciągle.

 

Wrzucam wszystko raz jeszcze, razem ze skanem CHKDSK

 

Nie wiem natomiast jak sprawdzić czy komputer nie chodzi na 800MHz (?)

 

Screeny z HD Tune:

 

201502061_wxnqxhx.jpg

 

201502061_wxnqxpw.jpg

 

SMART :

 

201502061_wxnqxps.jpg

 

201502061_wxnqxhp.jpg

 

201502061_wxnqxhh.jpg

 

 

Screen z CHKDSK:

 

201502061_wxnqxhs.jpg

 

Dodatkowo taki mały log z Seagate Tools.

 

--------------- SeaTools for Windows v1.2.0.10 ---------------

2015-02-05 23:58:06

Model: ST9500325AS

Serial Number: S2W0A8L3

Firmware Revision: 0002BSM1

SMART - Pass 2015-02-05 23:58:05

Identify - Started 2015-02-05 23:58:38

Short Generic - Started 2015-02-05 23:59:01

Short Generic - Pass 2015-02-06 00:00:53

SMART - Pass 2015-02-06 12:09:36

 

Miałem zrobić coś jeszcze ? :) Tak jak pisałem nie wiem jak sprawdzić stan pamięci RAM .

 

Edytowane przez Arcadias

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Wiem, że nie będzie się uruchamiał w 8,2 sekundy, sam ten dysk wybierałem składając komputer. Na czymś było trzeba zaoszczędzić, żona by mnie zabiła jakbym kupił 500 GB SSD :P

 

2. Jestem pewien, bo kostki RAM są najmłodszymi podzespołami w tym sprzęcie, poza tym nie mam pojęcia jak przy pomocy płyty Recovery sprawdzić stan RAM ?

 

3. Plik wymiany, to znaczy? Chyba nie jestem tak bardzo w temacie.

Plik wymiany inaczej swap w windows określane jako pamięć wirtualna, wydzielony obszar na dysku w razie np. jakby pamięć RAM się skończyła. Windows niestety marnie gospodaruje tym zasobem, przez co często korzysta z wolniejszego dysku zamiast RAMu. Przy 8 GB można tą funkcjonalność zupełnie wyłączyć, jednak niektóre programy/gry mogą wtedy znacznie gorzej działać, dlatego sam mam ustawione ten plik na 512 MB, ale możesz poeksperymentować.

Konfiguracje pliku wymiany zmienia się w zaawansowanych ustawieniach systemu>>zakładka Zaawansowane >>wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU-Z:

1jpg_wxepeap.jpg 2jpg_wxepeah.jpg31jpg_wxepeqn.jpg
4jpg_wxepeqw.jpg 5jpg_wxepeqa.jpg 6jpg_wxepwpp.jpg
7jpg_wxepwps.jpg

Hmm ... czy tutaj wszystko w porządku?

Jeśli na screenach wszystko jest okej, to właśnie rozwiązałem problem dzięki użytkownikowi robirobi z forum Komputer Świat. System ładuje mi się teraz w 1 min 50 sek, zamiast 4 min 45 sek, więc poprawa wydajności o 60% ! Poniżej udostępniam linka do rozwiązania problemu. Oczywiście system nie odzyskał jeszcze do końca dawnej świetności, ale to i tak bardzo dużo. Ciekawią mnie bardzo wyniki CPU-Z.

Rozwiązanie :  http://forum.komputerswiat.pl/topic/64222-spowolniony-windows7/?do=findComment&comment=344856

Edytowane przez Arcadias

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy dysku który ma max 80MB\s w odczycie i dostęp 19ms, cudu nie będzie, wystarczy jakaś usługa w tle, skan antywira, zapchany autostart i wydajnośc idzie w las

rozumiem że musiałeś ciąć koszta, moja rada, odłożyć na SSD, oczywiście rozumiem że nie masz kasy ale jakas skromna SSD 40GB to koszt 100zł, na system w sam raz, reszta na zwykłym HDD, sam zobaczysz że to najlepsza inwestycja będzie ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie opanujcie się z tymi ssd. Ja dopiero mam ssd w obecnym kompie (zakup kilka tygodni temu). Poprzednio miałem zwykłe hdd (w netbooku, zapewne podobny jak u autora) i nigdy nie czekałem dwóch, a co dopiero pięciu minut na start systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech zgadnę: piracki system?

Bo jakoś nie widzę Polaka wyrzucającego okrągłą sumkę na najwyższą wersję Windows, gdy do domu starczy Home Premium.

 

Weź sobie postaw czysty system z MSDN.

Następnie pobierz najnowsze sterowniki ze strony producenta płyty i karty.

Potem zrób pełne aktualizacje łącznie z SP1.

Nie instaluj Avasta - wybierz AVG.

Nie instaluj aplikacji z podejrzanych stron.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...