Skocz do zawartości
zelazowy

Komputer do gier, ok. 3000 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Po raz kolejny zwracam się do społeczności PurePC z prośbą o pomoc w dobraniu podzespołów. Moim celem jest przyjemna rozgrywka w Wiedźmina 3 i GTA 5. Docelowo chciałbym grać używając telewizora (~42", dopiero będę kupował). Nie jestem mega fanatykiem ciszy, ale dodatkowy, wydajny i cichy, cooler mile widziany, do tego jakaś wyględna buda :)

 

Mam trochę bebechów ze starego zestawu, może coś się nada?

- Intel Core i3-2120

- ASRock H61M/U3S3

- Good Ram DDR3 4GB PC1333 CL9 + Corsair XMS3 CL7 2GB 1600MHz

- XFX Core 450W 135mm 80+ (P1-450S-XXB9)

- Plextor M5S 128GB

- WD Blue 1TB WD10EZEX

- LG GH22NS70 RBBB

- SilentiumPC Brutus 410 Pure Black

 

Chciałbym zmienić obudowę na jakąś porządniejszą, niby niewiele mam brutusowi do zarzucenia, ale jednak nie jest to mistrzostwo świata a raczej pamiątka z budowania budżetowca ;)

Myślałem nad podkręcaniem, a więc prockiem z 'K' i porządnym coolerem, ale nie jestem do tego na 100% przekonany. Prócz gier komputer będzie służył do programowania, możliwe maszyny wirtualne, może nieco zabawy z grafiką.

 

Nie jestem fanatykiem wydajności, cenię raczej jakość, więc wolę zrezygnować z wydajności na rzecz bardziej niezawodnych podzespołów. Zależy mi na nowych częściach, będę brał je na fakturę.

 

Prośba o podpowiedzi co może zostać z aktualnego zestawu (zasilacz? chyba za "mały"...) i co dokupić. Nie liczę kasy ze sprzedaży, bo najpewniej bebechy które będą zbędne powędrują do rodziny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Widzę, że niewiele ze starego kompa pożytku ;)

 

Widzę, że do 3k jest jeszcze troszkę zapasu. A jakby tak zwiększyć budżet do jakichś 3200? Może dorzucić do obudowy i chłodzenia, to są komponenty, które jak kupi się raz a dobrze, to wystarczą na długie lata. 

 

@edit:

Przejrzałem polecane obudowy i z zaprezentowanych Corsair Carbide Series 300R Compact Black wygląda całkiem nieźle. Do tego może Thermalright HR-02 - Macho 120 Rev.A? Warto by było dorzucić?

Edytowane przez zelazowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowę weź jaka ci się podoba. Tą co zaproponowałem, też jest całkiem dobra.

 

Co do chłodzenie, nie ma sensu brać az tak drogiego, jeżeli nawet podkręcać człowiek nie będzie a ma być ciszej.

Ten spartan w zupełności starczy, i typowo jest jako zamiennik chłodzenia boxowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spytałem jeszcze znajomego o poradę i nie mógł wymyślić nic lepszego w tym budżecie :) 

 

Jak sytuacja ewentualnie z grafiką od GeForce? Kumpel wspominał 970, ale to już koszt 1,5k... Jeśli naprawdę warto dorzucić to jakoś zacisnę pasa, ale jeśli 280x pozwoli na komfortową rozrywkę przez jakiś czas (nie musi być wszystko na max detalach) to wolę przyoszczędzić te 500 zł.

 

Zasilacz teoretycznie mógłby dać radę - próbować, czy brać nowy? I czy, jeśli nowy, to nie lepiej wziąć jakiś 550W lub więcej? W tym 530W kable mają wystarczającą długość?

 

Zapomniałem jeszcze o windowsie, skończyły się studenckie czasy :P Ale jego w budżet już nie wliczam.

 

Na tę chwilę wychodzi mi taki zestaw: http://www.morele.net/inventory/info/M6LPYd/

 

Jednak chcę wziąć Macho - ten cooler mnie prześladuje od ponad roku. Kto wie, czy przy następnej wymianie kompa nie będę chciał podkręcać i ten cooler nie będzie wtedy w sam raz? Wiem - gdybanie, ale jest w tym coolerze coś przyciągającego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

Ram zmień na ballistixy (poszukaj w moich postach linków i wytłumaczenia)

Płyta główna: upewnij się, że pozwoli ci wymusić 4x3,7GHz. Jeśli nie lub nie masz pojęcia to weź: B85-G43 lub B85M-G43. Na nich na pewno zadziała.

 

Jeśli tak bardzo zależy ci na ciszy, że dopłacasz 100zł do chłodzenia. To rozważ sprzedaż HDD i SSD i dopłatę by kupić MX100 256GB. Oczywiście jeśli 256GB ci wystarczy. Wymianę wentylatorów na XL-1 lub enermax uctb12 lub coś innego jeśli znajdziesz coś godnego uwagi. Zapewniam cię, że większa różnicę odczujesz wyrzucając HDD niż dopłacając do chłodzenia choćby i nawet 1000zł. 

Co do macho to z i5 4590 spokojnie da radę na minimalnych obrotach (teoretycznie 600RPM, ale da radę zejść do 300RPM), a całkiem możliwe, że nawet i pasywnie sobie poradzi - miałem, ale nie pomyślałem żeby sprawdzić bo nie było po co.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, przekonaliście mnie co do tego chłodzenia, napaliłem się jak dzieciak na tego macho, niepotrzebnie :P Wezmę Spartana, najwyżej wymienię wentylator na noiseblockera czy coś podobnego. Na razie dyski niech zostaną, ale SSD 256 jest dosyć kuszący, więc pomyślę nad tym później.

 

Zastosowałem się do Waszych porad, i teraz wychodzi mi takie coś:

 

1 518093 Chłodzenie CPU SilentiumPC Spartan Pro (HE924) - SPC081 1 69,00 69,00
2 538565 Obudowa Corsair Carbide Series 200R CC-9011023-WW 1 239,00 239,00
3 549804 Zasilacz Thermaltake Smart SE Modular 530W (SPS-530MPCBEU) 1 215,00 215,00
4 552732 Pamięć Crucial Ballistix Tactical 8GB/1600 CL8 (BLT8G3D1608DT1TX0CEU) 1 295,00 295,00
5 581506 Płyta główna MSI B85-G43 Sc LGA1150 Intel B85, 4xDDR3, VGA, GbLAN, ATX HASWELL 1 309,00 309,00
6 599372 System operacyjny Microsoft Windows 8.1 32/64 bit PL DVD BOX (WN7-00934) 1 415,00 415,00
7 599404 Karta graficzna MSI Radeon R9 280X GAMING 3GB DDR5 PCI-E 384BIT DVI/HDMI/2mDP BOX (R9 280X GAMING 3G) 1 1049,01 1049,01
8 640864 Procesor Intel Core i5-4590 3.3GHz LGA1150 BOX (BX80646I54590) 1 865,00 865,00

 

link: http://www.morele.net/inventory/info/xJlQXE/

 

Podbijam jeszcze pytania o grafikę i zasilacz - czy te z zestawu dadzą radę, czy może jest coś lepszego w podobnych cenach?

 

@Nemayu ta mobo będzie git? Czy dorzucić do http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b85-g43-gaming-b85-dualddr3-1600-sata3-hdmi-dvi-gblan-atx-b85-g43-gaming-602556/ ? Chodzi mi głównie o sekcję zasilania.

 

 

@edit: Zobaczyłem teraz, że jest promocja MSI gdzie można załapać się na zwrot gotówki. Karta z zestawu się łapie, trzeba dobrać mobo -  https://cashback.msi.com/pl/pl/pages/cashback/qualifying

Może taka? http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-h97-guard-pro-h97-dualddr3-1600-sata3-dvi-vga-dp-atx-h97-guard-pro-640733/

Edytowane przez zelazowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewniam cię, że większa różnicę odczujesz wyrzucając HDD niż dopłacając do chłodzenia choćby i nawet 1000zł.

Wystarczy poinstalować narzędzia na ssd a dla hdd ustawić uśpienie po 2-3 minutach i mamy pełną kulturę. Osobiście mam SSD 256 +2x2Tb i nie mam opcji na przejście na same SSD (wiadomo czemu). Proste ustawienie w opcjach zasilania i już jest pełna kultura bez wydawania fortuny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Została mi ostatnia rzecz, więc poproszę jeszcze o pomoc w wybraniu mobo i zamawiam :)

 

Ponieważ jest promocja MSI i przy zakupie mobo i grafiki dają zwrot kasy, a wybrana karta się łapie, to chciałbym dobrać jeszcze płytę główną - jak można oszczędzić (lub mieć lepszy sprzęt za tę samą kasę) to czemu nie?

 

Zastanawiam się nad:

1. MSI H97M-G43 - wersja najtańsza

2. MSI H97 GUARD PRO - wersja nieco droższa

3. MSI Z97M-G43 - wersja najdroższa, ale obsługująca szybsze pamięci RAM

 

Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć i napisać mi która z tych płyt będzie najlepsza? A może warto pozostać przy MSI B85-G43 i olać promocję?

Edytowane przez zelazowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- Jeśli kiedyś masz plan zmienić CPU na odblokowaną serię "K",

- jeśli chcesz tam posadzić szybszy RAM.

MSI Z97M-G43 albo wersja pełnego ATX czyli MSI Z97-G43 (jest tańsza)

Edytowane przez Szawel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie w takim razie brzmi - czy nie warto teraz dorzucić do i5 4670K i od razu podkręcić?

 

Jakby wziąć MSI Z97M-G43 (niestety ATX nie łapie się na promocję, ewentualnie MSI Z97-G43 GAMING za 449 zł) + i5 4670K + Macho 120 i do tego wliczyć zwrot od MSI to dodatkowy koszt za podkręcalne podzespoły to ~300 zł.

 

Wtedy mój zestaw wyglądałby tak:

1. Intel Core i5-4670K 3.4GHz BOX

2. Thermalright HR-02 Macho 120
3. MSI Z87-G43 GAMING

4. MSI Radeon R9 280X OC Twin Frozr Gaming 3GB DDR5 PCI-E BOX
5. Crucial DDR3 8GB 1866MHz CL9 Ballistix Tactical 
6. Cooler Master G550M 550W

7. Zalman R1 czarna

8. Microsoft Windows 8.1 32-bit/64-bit PL BOX

---

Suma: ok 3900 zł.

 

Wychodzę nieco ponad pierwotny budżet (nie liczę Windowsa) ale jeśli warto dorzucić, podkręcić procesor i cieszyć się wydajnością dłużej - to nie ma problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już się bawisz w OC, to dorzuć do pamięci 2133 albo 2400.

Ja brałem te G.Skill http://www.morele.net/pamiec-g-skill-f3-2133c9d-8gxl-597766/

 

Nie wiem jaki cooler masz upatrzony, ale Macho bierz wersję B.

Względnie Grandis, jak chcesz taniej. Masz recke.

 

Grafę bym brał używkę z gwarancją. Te MSI chodzą po 800zł. Zawsze to 250zł do przodu.

Edytowane przez Szawel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę brał całość na fakturę, więc używka wychodzi mi drożej niż nowa :)

 

Pamięć G.Skill wygląda nieźle i chyba zmieści się pod Grandisa - szkoda tylko, że nie ma wersji 1x8GB, wolałbym zostawić sobie pole na dołożenie do 32GB jak ceny RAMu spadną do rozsądnych wartości.

 

Macho rev.B niestety nie zmieści się do Zalmana R1, ale Grandis już tak a w sumie wypada bardzo dobrze, a przyoszczędzone złotówki bezboleśnie przechodzą na lepszy RAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę brał całość na fakturę, więc używka wychodzi mi drożej niż nowa :)

 

Pamięć G.Skill wygląda nieźle i chyba zmieści się pod Grandisa - szkoda tylko, że nie ma wersji 1x8GB, wolałbym zostawić sobie pole na dołożenie do 32GB jak ceny RAMu spadną do rozsądnych wartości.

 

Macho rev.B niestety nie zmieści się do Zalmana R1, ale Grandis już tak a w sumie wypada bardzo dobrze, a przyoszczędzone złotówki bezboleśnie przechodzą na lepszy RAM.

1x8GB w tych prędkościach to chyba tylko HyperX Savage.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HyperX Savage wygląda bardzo spoko, po pierwsze sporo tańszy a po drugie ma niski radiator - jeśli chodzi o G.Skill to trochę się boję, że nie wejdzie pod Grandisa. A Kingston powinien wejść bez problemu.

 

Jak uważasz, że cały ten zestaw z HyperX zamiast G.Skill będzie hulał to już więcej nie marudzę tyko zamawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 8GB nie poprzestanę i mam w niedalekich planach dokupienie kolejnych 8GB, teraz tego nie robię, bo sytuacja tego nie wymusza. Jak dokupię drugą taką samą kość to pójdzie w dualu bez problemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i zamówione :) Ostateczny zestaw przedstawia się tak:

 

1. CPU: Intel Core i5-4670K 3.4GHz BOX

2. MOBO: MSI Z97 GAMING 3

3. GPU: MSI Radeon R9 280X OC Twin Frozr Gaming 3GB DDR5 PCI-E BOX

4. Chłodzenie: SilentiumPC Grandis XE1236

5. Zasilacz: Cooler Master G550M 550W

6. RAM: HyperX DDR3 8GB 2133Mhz CL11 Savage

7. Obudowa: Zalman R1 czarna

 

Dzięki wielki wszystkim za pomoc, odpowiedzi i podpowiedzi. Dam znać jak się sprawuje zestaw jak już go złożę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uff, minęła chwila od zakupu, przez ten czas komputer sprawował się idealnie :) Inwestycja w dobre chłodzenie się opłaciła, Grandis jest ogromny ale widać to na wykresach temperatury.

 

Nadszedł jednak czas na zmianę karty graficznej. Gwarancji na aktualną zostało mi jeszcze ponad rok więc sprzedać się powinna nieźle. Powiedzmy, że dostanę za nią 600 zł. Dorzucić mogę max 500 zł.

 

Czy w budżecie do 1100 zł znajdę coś lepszego niż polecany w zestawach na styczeń Sapphire Radeon RX 480 Nitro+? 36 miesięczna gwarancja byłaby plusem, ale nie jest konieczna ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...