Skocz do zawartości
david911

Domowy serwer danych - dostęp do plików i streaming multimediów online

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie
Chciałbym zbudować domowy serwer, aby mieć własną "chmurę" danych
Co kupić i jak skonfigurować

Założenia:
-Energooszczędność priorytetem - z założenia serwer ma być dostępny 24/7, jednak chciałbym, aby działał przy jak najmniejszym poborze prądu - jakiś mały komputerek (Razberry?) z podłączonym HDD który by się uruchamiał jedynie kiedy było by żądanie dostępu do danych (?)
-"chmura" danych - jedynie serwer z plikami
-dostępny nie tylko z lokalnej sieli lan, ale także poprzez internet
-bezpieczeństwo danych, ale jednocześnie łatwość obsługi - idealny rozwiązaniem było by stworzenie jakiegoś skrótu w moim komputerze (win7, win8) i dostęp do danych na zasadzie dysku twardego
-multiplatformowość - na HDD chciałbym przechowywać dane - pliki nad którymi pracuje (pakiet office), ale także multimedia, stad pomysł, aby multimedia były dostępne były również z poziomu systemów mobilnych (ios, android) w formie streamingu, choć kompletnie nie mam pomysłu jak tą sprawę rozwiązać

Jak i za ile mógłbym coś takiego zbudować?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz kupić urządzenie typu NAS + dyski.

Router z usb + odpowiedni soft + dysk usb

Komp na Atomie lub AM1 od AMD + jakiś FREENAS czy inny dedykowany temu system.


Na Atomie w miarę tanio możesz się pobawić takim czymś http://allegro.pl/foxconn-r10-d2-itx-atom-d510-sklep-fv-barebone-i4923399217.html

 

Unikać Atomó 2xx i 3xx, procesor był eko, chipset prehistoryczny i w sumie żarło prąd niewspółmiernie do wydajności. 

 

Ewentualnie jakiś kompik na VIA.

 

Zależy jak chcesz udostępniać media, DLNA wymaga chyba dość sporo od sprzętu, nie wiem dokładnie. Jeśli samo udostępnienie przez otoczenie sieciowe to każdy sprzęt sobie poradzi.

 

Musisz się określić z góry jakie masz oczekiwania co do pojemności, bezpieczeństwa itd. Malinka może mieć tu pewne ograniczenia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Klaus - VIA to już nie ta epoka.

 

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz gotowego NASa (Qnap/Synology) to do składania samodzielnie fajnie nadają się płyty ITX z zasilaniem laptopowymi zasiłkami (np. ASROCK AM1H-ITX) i procki AM1 albo ASROCK Q1900DC-ITX / Q1900TM-ITX

 

Wydajnościowo zostawia to raspberry pi daleko w tyle - raz, że procesor zdecydowanie mocniejszy (nawet w porównaniu do rpi 2 z 4 rdzeniowym ARMem), dwa podsystem IO zdecydowanie wydajniejszy (RPI nie ma w swoim SoC Ethernetu ani SATA, więc obciążają one USB 2.0 co jest kulą u nogi i powoduje, że IMHO rpi się absolutnie nie nadaje jako serwer plików).

 

Jako OS jestem fanem FreeNAS który zapewnia wygodną obsługę i jednocześnie naprawdę imponujące ficzery - od ZFS jako system plików z wszystkimi jego zaletami (snapshoty!), po genialnie napisany system pluginów wykorzystujących jaile z FreeBSD co zapewnia bezpieczeństwo. Oczywiście takie rzeczy jak zarządzanie energią i wyłączanie dysków kiedy trzeba jest w standardzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzicie - każdy pomysł jest dobry - wykreowałem potrzebę, a nawet nie wiedziałem, ze na rynku istnieją takie urządzenia ją zaspokajające.

Udostępnianie mediów jest dla mnie wielka niewiadomą - jestem dosyć zielony w temacie, zamarzyło mi się jedynie słuchania online na iPhonie i Androidzie biblioteki audio z HDD oraz oglądanie filmów. Jak? Nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzicie - każdy pomysł jest dobry - wykreowałem potrzebę, a nawet nie wiedziałem, ze na rynku istnieją takie urządzenia ją zaspokajające.

Udostępnianie mediów jest dla mnie wielka niewiadomą - jestem dosyć zielony w temacie, zamarzyło mi się jedynie słuchania online na iPhonie i Androidzie biblioteki audio z HDD oraz oglądanie filmów. Jak? Nie wiem.

 

Jeśli chodzi o media masz kilka opcji:

 

- DLNA - teoretycznie standard w praktyce ciągła walka. Obsługiwany przez wszystkie systemy mobilne i większość nowych telewizorów / amplitunerów. Podstawowy problem to mega-kulawa obsługa napisów w przypadku video w kontenerach MKV (udało mi się tylko w kombinacji Samsung SmartTV + minidlna, ale nawet to po wielogodzinnych bojach)

- Samba/NFS/AFP - widoczność muzyki / wideo po udziałach sieciowych. Jeśli tylko player wspiera taką opcje to jest to najmniej problemowe rozwiązanie

- dla iPhone/Pod/Pad/Mac - serwer DAAP (np. Firefly)

- dla muzyki genialny Subsonic który pozwala na elegancki streaming również przez internet z opcjonalnym transkodowaniem (czyli np. trzymasz na dysku FLACi, a w momencie gdy chcesz słuchać zdalnie przez 3G automatycznie transkodowanie do np. 192 kbit/s MP3). Są apki mobilne dla iOS i Androida

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam synology DS213+ i wg. mnie taki sprzęt spełnia wszystkie Twoje kryteria.

DLNA używam podobnie jak kolega wyżej z TV Samsunga, ale nie mam większych problemów z napisami. Ale generalnie dla plików MKV dokładam osobno napisy jako srt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...