Skocz do zawartości
Marcis

Problem z uruchomieniem konfiguracji SLI GTX780

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Jaki czas temu pisałem czy warto zrobić SLI z Asus Gtx 780.
Dziś przyszła do mnie druga karta i pojawił się problem.
Robiąc SLI przy pierwszym włączeniu komputer się zrestartował i chyba spaliły się dwa sloty RAM ponieważ gdy znajdują się w nich kości komputer się nie uruchamia.
Zostałem więc przy jednej karcie w obawie przed innymi uszkodzeniami. Wiecie może co zrobić aby wszystko było ok ?
Zasilacz to 

Fortron AURUM600 a płyta  Asus SABERTOOTH Z87 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zresetuj ustawienia biosu, odłącz tą drugą 780 i spróbuj włożyć ram jeszcze raz.

Zasilacz zależnie od budżetu, tu masz półpasywny do 50% obciążenia, full modular, certyfikat gold plus z 750W na lini 12.

http://www.morele.net/zasilacz-corsair-rm-series-750w-modular-80plus-gold-cp-9020055-eu-609905/

Edytowane przez GeMtin1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko jedna karta została w kompie... Ten zasilacz co podałeś ma "tylko"200w więcej na lini 12 niż mój a kolega wyżej mówił ze brakuje ok 400w . Budżet to mały problem bo obecnie mieszkam w Szkocji więc funt dość ładnie stoi w naszej PL :D ale jakoś nie chce mi się wydawać dużo kasy bo komp ma dopiero rok więc wole nie szaleć bo kobieta mnie w domu ukatrupi kiedyś :D
Ok restart biosu pomógł  dzięki za pomoc. Teraz z ciekawości sprawdziłem czy ta druga karta działa bez problemów i okazało się że komputer nawet nie chce się z nią uruchomić ( tylko jedna karta podłączona druga leży obok ). Restartuje się co 5-10s. Wiecie czy może być to spowodowane ? na monitorze mam tylko "brak sygnału" a komputer zaczyna startować i tak co chwilka jakby utknął na jakiejś procedurze startowej.

Edytowane przez Marcis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre 750W spokojnie starczy do 2xGTX780 .

 

Testowy zestaw z I7 3960X@4,6 Ghz i 2xGTX780 w BF3 pobiera  ~580 W .

 

A to wartość mierzona prosto z gniazdka , uwzględniając straty na zasilaczu ( BQ DP Pro P10 1200 W - sprawność 90,69 % przy tym obciążeniu  ) pobór mocy wyjdzie ~526 W .

 

Ww. Corsair RM 750W w teorii starczy nawet do 3xGTX780 , karty w tym samym teście biorą 780W , po uwzględnieniu strat będzie to 707W , choć zasilacz będzie się już mocno pocił przy takim obciążeniu .

 

Zamiast RM-ki proponuję XFX XTR 750W , ew. jak masz kasę do BQ Dark Power Pro lub coś z certyfikatem 80+ Platinum np. Corsair AX / Enermax Platimax czy coś od Super Flower .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musze przemyśleć sprawę bo to wydatek kolejnych 150-200f a już na samą kartę poszło sporo.
Mam jednak problem którego nie potrafię rozwiązać. Na jednej z kart komputer w dalszym ciągu się nie uruchamia ( restart co 5-10s) + wywala ramy i konieczny jest restart biosa gdy np wracam do pierwszej karty po restarcie biosu wszystko śmiga. Wiecie co może być przyczyną takiego stanu rzeczy ? Uszkodzenie karty czy coś innego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź kartę w innym slocie PCI-E - płyta ma 3 sloty PCI-E .

 

Obniż zegary GPU/MEM ( jak się da - tzn. raz na jakiś czas windows się załaduje na tej karcie ) .

 

Jak możesz to sprawdź kartę na innym PSU lub u kogoś innego - może gryzie się z płytą .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Windows na niej nie startuje zupełnie. Gdy jest podłączona ta karta to komputer jakby się wcale nie "odpala" tzn przed pierwszym "piknięciem" jakby traci zasilanie i startuje na nowo i tak ciągle aż nie odłączę zasilania ten proces trwa z 10s i się powtarza więc nie mam jak zmienić jej ustawień.

Edit.
Karta startuje ale pod warunkiem że wypnę jedną kość ram ... na 2x8gb nie chodzi a gdy tylko odepnę jedną kość to działa :/ jakieś pomysły o co może chodzić ? druga karta dokładnie ten sam model - posiadam ją od roku chodzi bez problemowo z 2 kościami. 

Edytowane przez Marcis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ww. Corsair RM 750W w teorii starczy nawet do 3xGTX780 , karty w tym samym teście biorą 780W ,

 

Nie bierz RM 750w. Dobre RM to 550/650 potem zmienił się producent OEM i już jest tak sobie. Z Corsaira fajny jest AX/AXi, ew Fortron Aurum jest dobry lub też SuperFlower/Seasonic. Chyba  w obecnych czasach nie warto schodzić też poniżej cert.gold.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak druga karta odpaliła ale ciągle nie wiem dlaczego jest ten problem z ramem :/ Najpierw nie działała później ruszył z jedną kością obecnie śmiga już z pełną pamięcią 16GB. Jeśli ktoś wie o co może chodzić proszę o info. ( oczywiście ciągle w kompie jest tylko jedna karta i tylko ta nowa sprawia mi problemy bo stara śmiga bez problemu )
Co do zasilacza to obecnie mam Forton Aurum 600 który niby na linii 12 ma 540W więc niby SLI powinno na tym iść. Ma on Gold+ więc trochę szkoda mi go zmieniać tym bardziej że cały zestaw ma dopiero rok. Jeśli jednak potrzebna będzie zmiana to podajcie jakieś konkretne modele -- jeśli będzie potrzebna zmian pewnie zdecyduje się na coś od BQ chyba że macie jakieś lepsze propozycje.
Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zrobiłem test mojego zestawu watomierzem i pobór wyniósł max 600w w 3d także przy 780 ten wyniki pewnie lekko będzie o 200w większy. Do takiego zestawu nie można mieć zasilacza na styk bo starczy trzeba mieć zasilacz z zapasem dlatego ja mam 1000w platinum pol pasywny w którym nigdy nie włączył się jeszcze wentylator :D

 

Co do reszty problemów jak masz gdzie to sprawdź z innym kompem podzespoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To weź kup sobie taki zasilacz jaki mam ja sprawdź czy będzie lepiej a jak nie to go oddaj i szukaj dalej przyczyny

 

Skoro w polandi można przez neta.kupić i oddać w ciągu 14 dni to Czemu nie skorzystać

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie jestem obecnie w naszej kochanej polandii jak to nazwałeś. Zobaczę na Ebay albo Amazon czy coś jest w rozsądnej cenie =)
Ok pytanie 800W czy tam 80pare wystarczy czy szukać 1000W ?

Edytowane przez Marcis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co wy macie z tymi zasilaczami 800+ W .

 

Do SLI z 2xGTX780 dobre 750W spokojnie starczy jak pokazuje linkowany test z PPC .

 

Zasilacze o mocy 1 000 W do takiego sprzętu to przesada .

 

@zaodrze244

 

Jak mierzyłeś pobór mocy - pobór samej skrzynki czy skrzynka + monitor + peryferia .

 

Twój zasilacz ma sprawność 91,53 % przy tym obciążeniu - co by dawało pobór mocy ~550W .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sama skrzynia

 

Odnośnie zasilaczy mam w szafie 850 bequieta http://www.bequiet.com/pl/powersupply/72 który z zestawem z podpisu przy czym z 2x680 działał bez zarzutu natomiast z 2x970 klekal w 3dmark ice storm. Dlatego ja wole mieć zapas mocy niż jej brak.

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem SF ma najlepszy stosunek jakości do ceny. Dla evga zasilacze produkuje SF różnią się tylko kablami i kolorem obudowy no i zasilacze evga nie maja podświetlanych gniazd kabli a środek jest ten sam

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz przyszedł obie karty działają. Monitor podłączony jest pod pierwsza kartę i tu jest problem bo uruchamiają się na zmianę tzn pierwsze włączenie kompa obraz idzie z pierwszej karty drugie włączenie już z drugiej trzecie z pierwszej i tak na zmianę . Jaki pomysł jak mogę to ustawić aby zawsze "odpalał" się z tej samej karty ?

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Głupie pytanie: Mostek SLI założyłeś?

2. W instrukcji od płyty masz napisane, do której karty podłączać monitor przy konfiguracji SLI.

Mostek Sli jasne ze jest bez tego nie miałbym opcji SLI w panelu NVIDIA =)

Kabel powinien być podpięty pod pierwszą kartę .

Zobaczę w ustawieniach biosu. Dzięki za rade.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez HDMI
Niestety w biosie nie mogę znaleźć tego ustawienia o którym pisałeś.
Teraz obecnie czasem ani jedna ani druga karta nie "rusza" muszę wtedy odłączyć mostek i podłączyć ponownie aby "ruszyły" co jest dość uciążliwe :/
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...