Skocz do zawartości
Rivael Icewind

MSI 280X wysokie temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Posiadam używaną MSI 280X (na 99% pokoparkowa). Karta grzeję się w znacznym stopniu (w Furmarku po kilkudziesięciu sekundach dochodzi do 100 stopni, potem spada taktowanie). Co ciekawe nie grzeje się od razu, tylko początkowo temperatura trzyma się przez kilka-kilkanaście sekund powoli rosnąc, a potem już stosunkowo szybko dobija do 90 stopni.

 

W załączniku są screeny z GPU-Z, CPU-Z oraz z MSI Afterburner, gdzie widoczne jest odpalenie Furmarka, potem chłodzenie karty (ustawiłem wiatraki na 100% - temperatura spadła do 52-53 stopni). Pierwsze odpalenia Furmarka są na 1080p + 2x MSAA, a potem odpaliłem jeszcze w standardowym benchmarku 1080p (nie wiem czemu, ale strasznie w nim skacze użycie GPU).

 

Obudowa to Zalman Z3 Plus, więc jest raczej dobrze chłodzona (standardowe chłodzenie), ale dla pewności spróbowałem bez panelu bocznego i jest taki sam efekt. Gdy przy wyłączonym komputerze zakręciłem "ręcznie" wiatraczkami, to chodziły lekko, także to chyba nie z nimi problem.

 

Nie jestem specem od kart graficznych, więc możliwe, że coś pominąłem, także zwracam się do Was o pomoc z tym problemem ;] Dodam, że wolałbym na początku sprawdzić wszystkie "domowe" sposoby zanim wyślę kartę na gwarancję, bo mimo tego nadal w sporo gier mogę bez problemu pograć (przy włączonym vsync nie było problemów w np. bf4, ale już w far cry 3 ze względu na temperatury boję się grać).

 

Z góry dzięki za pomoc :)

post-212271-0-50682700-1424179003_thumb.png

post-212271-0-48133900-1424179004_thumb.png

post-212271-0-84813000-1424179005_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reklamuj! Ja kupiłem koparkę z 12.2013r miałem to samo co Ty. Po długiej i uciążliwej ścieżce gwarancyjnej w MSI polska wymienili mi kartę na nową z 01.2015r. czekałem ponad 30 dni taki maja tam burdel. Karta jest teraz w wersji 1.2 ma poprawione chłodzenie i nowy bios, po małym oc  karta osiągnęła maksymalnie 70C  po 5h grania w Dying Light. Inaczej chodzą wiatraczki przy 18% jest ponad 1000 obrotów, a nie jak w starszej wersji 250 i czasami jeden wiatraczek sam z siebie sie zatrzymywał, chociaż karta miała ponad 80 C. Obawiałem się kupna tej karty za 650 zł jeszcze bardziej byłem przekonany dokonania złego wyboru, jak zobaczyłem te temperatury, ale teraz mogę grać spokojnie i mam nową kartę za polowe ceny. Jedyny minus nowego wydania to lekko piszczące cewki pod obciążeniem ale to pikuś przy poprzednich 98 C. :D

Edytowane przez Wodzu1988
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłaczam sie pod termat.

 

Kupilem nowke ze sklepu i zauwazylem ze po kilku minutach grania w DA3 potrafi osiagnac 85 stopni podpatrzone w MSI afterburner...

 

CO robic? Wymiana biosu slyszalem ze pomaga, wtedy potrafi spasc do 72 ale nie moge znalezc poprawnej wersji biosu w necie...

 

Reklamowac? Wiatraki przy 85stopni juz mocno slychac, obudowa to Zalman Z3 plus.

 

Jak sprawdzic czy to jest wersja 1.2 jak kolega wyzej pisal?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka istotnych faktów:

1. Karty te grzeją się mocno i w słabo wentylowanej obudowie temperatura może być bardzo wysoka. Obieg powietrza musi być naprawdę sprawny (miałem osobiście 280x).

2. Pokoparkowe pracowały przez długi czas w trybie 24/7 w związku z czym warto sobie taką rozebrać i posmarować nową pastą (modele, w których nie oznacza to utraty gwarancji).

3. Modele na gwarancji - warto moim zdaniem się chwilę przemęczyć i jeśli gwarancja jest do okolic maja - zaczekać na nową serię 3, jeżeli naprawa będzie niemożliwa, pewnie dadzą z nowej serii. Nawet jeśli tą samą, tylko ze zmienionym numerkiem to już i tak jest więcej rynkowo warta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na laminacie przy pci jest napis model i rewizja karty. Kartę reklamuj ale to 30 dni czekania a karta zapewne niedotrze do serwisu i dystrybutor wymieni na nowy towar, tak jak z moją koparka było, będę się śmiał jak znowu trafi na allegro za 600 zł

Uciekło mi połowę wypowiedzi dziwne forum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, reklamowac na jakiej podstawie? WYsokich temp o kilka stopni? Napisalem na forum MSI, podali mi jakis bios do wgrania , zobaczymy czy pomoze. Zastanawia mnie czy to nie wina ciasnej obudowy zalman z3 plus, bo tempy procka na fortisie 2 (i5 4690k) tez w occt w stresie nieciekawe (62-64).

 

Karte sprawdzilem organoleptycznie, ma na plytce 1.2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, reklamowac na jakiej podstawie? WYsokich temp o kilka stopni? Napisalem na forum MSI, podali mi jakis bios do wgrania , zobaczymy czy pomoze. Zastanawia mnie czy to nie wina ciasnej obudowy zalman z3 plus, bo tempy procka na fortisie 2 (i5 4690k) tez w occt w stresie nieciekawe (62-64).

 

Karte sprawdzilem organoleptycznie, ma na plytce 1.2

 

 

Bios raczej niewiele pomoże. Ile masz wentylatorów w obudowie, ile na Fortisie? Te 64 stopnie to na bez przetaktowania (default - 3,9GHz)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie czy to nie wina ciasnej obudowy zalman z3 plus, bo tempy procka na fortisie 2 (i5 4690k) tez w occt w stresie nieciekawe (62-64).

Wywal koszyk na dyski i wstaw tam dodatkowy wentylator, tak zeby dwa z przodu wciagaly zimne powietrze.

 

Moim zdaniem przedni wentylator, który jest na wysokości karty graficznej w ogóle jej nie chłodzi. Powietrze, które on wtłacza zasysane jest przez chłodzenie CPU i górny wentylator, a te, które dochodzi do karty jest rozpraszane przez karte graficzną. Dodatkowo, jeśli zasilacz sie grzeje to podgrzewa powietrze, które zasysa karta graficzna w tylnej cześci obudowy. A powietrze, wychodzące z karty graficznej uderza w bok obudowy i jestem pewien, że jak ją dotkniesz(obudowe) to będzie ciepła, jak nie gorąca.

 

Pograj troche i przyłóz ręke do wentylatorów, które wyciągają powietrze. Jeśli będzie bardzo ciepłe znaczy, że potrzebujesz więcej zimnego żeby wpadało do obudowy.

 

Zobacz w załączniku jak to u mnie wygląda

 

post-154900-0-95997900-1428152311_thumb.jpg

Edytowane przez brym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam Fortis i u mnie na i5 3750k 4.2ghz ma w stresie max 55c obudowa silentum pc brutus 40. kartę na gwarancję bo do 90c jest bezpiecznie dalej już jest groźne nie tylko dla karty ale dla płyty głównej bo u mnie grzał się cały mostek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywal koszyk na dyski i wstaw tam dodatkowy wentylator, tak zeby dwa z przodu wciagaly zimne powietrze.

 

Moim zdaniem przedni wentylator, który jest na wysokości karty graficznej w ogóle jej nie chłodzi. Powietrze, które on wtłacza zasysane jest przez chłodzenie CPU i górny wentylator, a te, które dochodzi do karty jest rozpraszane przez karte graficzną. Dodatkowo, jeśli zasilacz sie grzeje to podgrzewa powietrze, które zasysa karta graficzna w tylnej cześci obudowy. A powietrze, wychodzące z karty graficznej uderza w bok obudowy i jestem pewien, że jak ją dotkniesz(obudowe) to będzie ciepła, jak nie gorąca.

 

Pograj troche i przyłóz ręke do wentylatorów, które wyciągają powietrze. Jeśli będzie bardzo ciepłe znaczy, że potrzebujesz więcej zimnego żeby wpadało do obudowy.

 

Zobacz w załączniku jak to u mnie wygląda

 

Dzieki za zdjecie i pomysl, niestety mam 3 dyski sata plus ssd, wiec z koszykiem nie bardzo.

 

Problemem faktycznie moze byc zasilacz ktory sie grzeje na maksa z dolu i z automatu karta zasysa gorace powietrze od niego. Jednak z3 plus oprocz wygladu to kicha z przeplywem powietrza...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios raczej niewiele pomoże. Ile masz wentylatorów w obudowie, ile na Fortisie? Te 64 stopnie to na bez przetaktowania (default - 3,9GHz)?

Oldskul - te 64 mam przy DAI na ultra, bez OC wiec w booscie (3,9GHz). Czy to w normie?

Bardziej niz procka martwi mnie jednak te 80-85 stopni karty...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...