Skocz do zawartości
ricokaboom

LC od podstaw, co potrzebne, co zbędne?

Rekomendowane odpowiedzi

Mój pierwszy post, więc się przywitam. Siemanko!

 

Tak sobie od dłuższego czasu myślę nad zastosowaniem LC do chłodzenia komputera. Czytam to tu, to tam, przeglądam sklepy i powoli klaruje się wizja, która chciałbym obgadać z bardziej doświadczonymi osobami.

 

Co za sprzęt mam (będzie, docelowo)

 

Płyta gł.: Asus Maximus Formula VI

Procesor: i7 5790k

Grafika (docelowo): 2x Gigabate GTX970 4GD Gaming

RAM: GSkil RipjawsZ 2400 MHz (4 kości)

Zasilacz: BeQuiet DarkPower Pro 850W

 

 

Z początku chcę zalać procesor i płytę główną, a dokładniej sekcję zasilania. Płyta ma fabryczne, hybrydowe chłodzenie i obecnie działa na powietrzu, ale można tam podłączyć wodę. Zestaw miałby wglądać tak:

rezerwuar=>pompka=>blok CPU=>VRM=>chłodnica CPU=>rezerwuar

wybrałem to:

blok CPU: EK Water Blocks EK-Supremacy EVO 

pompka: Phobya DC12-400 12V

chłodnica: Coolgate Dual 120mm (CG-240)

wentylatory: Phobya 140mm G-Silent 14 1400rpm Black Silent Edition x2

I tutaj pojawia się kilka pytań i problemów

 

Jak tym sterować?

   a) Myślałem nad tym, aby wstawić za chłodnicą miernik temperatury, który będzie monitorować temperaturą cieczy i w zależności od niej sterować prędkością wentylatorów. Mógłbym wykorzystać mechanizmy płyty głównej (można podłączyć 3 czujniki temperatury) i do jednego z gniazd wentylatorów podłączyć wentylator, a drugi do niego dolutować (bez kabla monitorującego obroty)

   b) Możnaby wykorzystać część z a) ale stosując zewnętrzne urządzenie np: Phobya Touch 6 Controller 5,25" czarny

   c) Co z pompką? Czy można ją podłączyć pod wtyczkę kontroli obrotów wentylatora procesora? Myślę, że wtedy płyta mogłaby sterować przepływem w zależności od temp. procka w myśl idei: większy przepływ, szybciej odda ciepło. Dobra w ogóle idea?

 

W następnej kolejnośći chcę rozbudować system o dwa bloki na karty graficzne:

blok GPU EK Water Blocks EK-FC970 GTX WF3 - Acetal+Nickel x2

chłodnica GPU: Phobya G-Changer 420 ver. 2.0

wentylatory: Phobya 140mm G-Silent 14 1400rpm Black Silent Edition x3

karty mają autorskie PCB więc i dedykowane bloki wodne. 

Całość by wyglądała tak:

rezerwuar=>pompka=>blok CPU=>VRM=>chłodnica CPU=>miernik temp. cieczy=>trójnik=>bloki GPU (równolegle)=>chłodnica GPU=>miernik temp. cieczy=>rezerwuar

 

I tutaj kolejne pytania

   a)Czy pompka da radę?

   b)Czy układ jest dobry, czy można go polepszyć?

   c)Czy można zejść z ceny? Wychodzi dość sporo w zasadzie za bajer nic nie wnoszący do wydajności zestawu...

   d)Jak sterować? Szybkość pompki od temperatury procesora odpada, bo są jeszcze temp. GPU. Może od temp cieczy?, tylko w którym miejscu?

 

A może zrobić dwa niezależne obiegi? Tylko wtedy dochodzą kolejne elementy, które się zdublują, czyli rezerwuar i pompka. Czy potencjalny zysk dla chłodzenia jest wart wzmożonych wydatków?

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. zamien 2x970 na 1x980

2. kup od razu pompe D5 - lepiej kupic raz a dobrze, ma odpowiednią moc i wydajnosc.

3. sterowanie wentylatorami można zrobic softwareowo - z płyty głównej z biosu albo jakims softem typu SpeedFan - działa idealnie. Tak naprawde musisz sprawdzic jak rosnie temperatura cieczy (i tym samym temperatura rdzeni cpu i gpu) i odpowiednio podnosic obroty w zaleznosci od temperatury cieczy - to wychodzi po kilku godzinach full load i zabawą w obroty na tentylatorze. Pamietaj ze trzeba uwzglednic zmienne temperatury w lecie.

4. sterowanie pompką raczej ustwia się na sztywno w celu uniknięcia rezonowania w obudowie. Najwazniesze aby był przepływ oraz dobre oddawanie ciepła na chłodnicy. Uwazaj, niektore pompy ciągną bardzo duzo prądu, za duzo na plyte glowne - przeczytaj dokumentacje. Dlatego stosuje sie zewnetrzne panele.

5. zepnij wszystko w jeden układ bez osobnych obiegów, kolejność elementów wlasciwie nie ma znaczenia, jedynie niech pompka bedzie za rezewuarem.

 

Aktualnie wydajnosc komponentów jest na tyle dobra, ze chłodzenie wodą staje się bardziej zabawą niż koniecznością zbicia temperatur. Druga sprawa - chłodzenie wodne przydaje się przede-wszsytkim jak chcesz osiągnąć ciszę, ale niestety bardzo wysokim kosztem.

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...