Skocz do zawartości
mrobn1

[ZESTAW][5500zł][Programy/Grafika/Gry/OC]

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Zwracam się do Was z prośbą o przedstawienie propozycji wyboru podzespołów do złożenia nowego komputera. Jako że ostatnim razem PC składałem jakieś 7 lat temu, zamieniwszy go przez ten czas na notebooki, zdecydowanie wypadłem z obiegu i moja wiedza co do obecnych konstrukcji oraz polityki producentów jest moim zdaniem niewystarczająca do podjęcia się tego zadania w pełni samodzielnie. O ile jestem na bieżąco ogólnie z stosowanymi obecnie rozwiązaniami, a diabeł tkwi w szczegółach, słabo jestem rozeznany w różnicach dotyczących poszczególnych, porównywalnych produktów. W związku z tym, jako bazę przyjąłem na razie konfiguracje polecane z strony, zaś aby nieco przybliżyć na czy mi zależy, przedstawię kilka uwag jakie mi się nasunęły w trakcie pobieżnego planowania nowego zestawu.

 

1. Czy zestaw ma zawierać tylko komputer czy również system operacyjny, napęd optyczny i peryferia takie jak: monitor, myszka, klawiatura itp?

  •  bez peryferiów (monitor, myszka, klawiatura, itp.)
  •  bez obudowy
  •  bez systemu operacyjnego
  •  powinien zawierać napęd optyczny

2. Do czego komputer będzie wykorzystywany?

  •  programowanie
  •  modelowanie 3D
  •  obróbka materiału wideo HD
  •  praca codzienna
  •  gry: Battlefield 3, Battlefield 4, Ghost Recon, Starcraft II, Wiedźmin 3, itp.

3. Jaką kwotę chcesz przeznaczyć?

  • 5400 - 5500 zł

4. Czy części mają być nowe czy mogą być używane?

  • Nowe

5. Czy będziesz podkręcał podzespoły?

  • Tak

6. W jakiej rozdzielczości grasz/zamierzasz grać?

  • 1920x1080

7. Czy mieszkasz poza Polską?

  • Nie

8. Czy możesz użyć części ze starego komputera takich jak: dysk twardy, napęd optyczny, obudowa?

  • Nie

9. Czy preferujesz jakiś konkretny sklep np. z powodu odbioru osobistego:

  • Podchwytliwe pytanie. Preferowałbym zamawiać w konkretnych sklepach online, niemniej nie wiem czy powinienem je tutaj wymienić, żeby nie posądzono mnie o kryptoreklamę.

10. Kiedy planujemy zakup?

  • Za około miesiąc, półtora.

11. Jak długo planujemy go używać?

  • 3 - 5 lat

12. Na czym mi zależy

  •  Wydajność
  •  Jakość wykonania
  •  Bezawaryjność
  •  platforma: Intel + nVidia
  •  procesor: Intel i5/i7, 4 rdzeniowy (dwa wątki na rdzeń)
  •  karta graficzna: nVidia GeForce 970M GT lub wyższa (rozsądne minimum)
  •  pamięć: 8GB, DDR3, 4 sloty, możliwość rozbudowy (obsługi) do 32 GB
  •  dysk twardy: HDD, 1000 GB, 7200 rpm.
  •  dysk systemowy SSD, 128 GB.

CPU:

Intel Core i5/i7, 4 rdzeniowy, najlepiej z HT (8 wątków). Jestem świadom iż  w tym przedziale cenowym ciężko będzie złożyć optymalny zestaw komputerowy. Zastanawiam się czy wybrać 4-rdzeniowy  procesorem z serii Intel i5, czy też może  4 rdzeniowy procesor z serii Intel i7 z HT. Preferowałbym oczywiście i7 z HT, jako że cześć aplikacji z których korzystam obsługuje wiele rdzeni i wielowątkowość. Procesor prawdopodobnie będzie podkręcany, dlatego interesują mnie głównie modele z serii K. Brak zintegrowanej karty graficznej mnie nie rusza, a o ile się nie mylę jest to jedna z różnić pomiędzy i5 a i7. Wybór procesora jest priorytetem wstępnie, jako że od tego zależy jaką płytę główną należałoby do niej dobrać (chipset i socket.).

 

GPU:

nVidia GeForce 970 wydaje się najrozsądniejszym minimum, pomimo ostatnich doniesień związanych z piszczącymi cewkami i niezgodnością z przedstawioną specyfikacją (tyczy się  podziału pamięci na 3,5 i 0,5 GB blok), wciąż jest do dobra karta. 980 będzie za droga to takiej konfiguracji, więc praktycznie nie pozostaje żadna sensowna alternatywa. AMD/ATI nie biorę pod uwagę z kilku względów: brak konkretnego odpowiednika dla 970, narzekania na sterowniki, oraz swego czasu, niemiłe wspomnienia z posiadanego przeze mnie niegdyś modelu. Co do 970 zastanawia mnie jeszcze na ile bezpieczny będzie zakup takiej karty, obecnie szeroko zakrojona akcja zwrotu wyżej wymienionej karty właśnie ze względu na problem z pamięcią kieruje mnie ku obawie iż  teoretycznie kupując nową kartę, mógłbym otrzymać taką ze zwrotu, co mi się średnio podoba. Wydaje mi się że pracując na rozdzielczości 1920x1080 problem z pamięcią nie powinien się dawać we znaki. A może jednak poczekać na odświeżone wersje z 8GB VRAM? Na chwilę obecną zatem wybór pozostaje jedynie jakiego producenta polecacie? Dobrze by było gdyby karta posiadała backplate.

 

RAM:

Przynajmniej 8GB DDR3. Kwestią otwartą pozostaje częstotliwość pracy (myślę że co najmniej 1866Mhz - 2133 Mhz, moduły 2400 są  obecnie dosyć drogie), oraz czy zakupić pojedynczy moduł 8GB czy 2x4GB? Z pewnością mam zamiar w niedługim czasie dorzucić kolejne 8GB. Obecnie rozważam 2x4GB G.Skill DDR3-2133 RipjawsX (F3-17000CL9D-8GBXM).

 

HDD:

Przynajmniej 1000GB, 7400 rpm. Najlepiej jakiś WD. Ważne jest dla mnie żeby był bezawaryjnym i sprawdzony. Seagate odrzucam ze względu na doniesienia o tym że często padają.

 

SSD:

Przynajmniej 128GB, właściwie tutaj już mam wybrany konkretny model (Samsung 840 Pro/850 Pro), niemniej z chęcią wysłucham opinii co do innych dysków o podobnej wydajności. Dobrze by było żeby korzystał z komórek MLC, a nie TLC (z tego co pamiętam 840 Pro ma właśnie MLC, natomiast co do 850 Pro spotkałem  się z rozbieżną specyfikacją, czy jest to MLC czy TLC).

 

ODD:

Tak, przyda mi się nagrywarką DVD. Praktycznie jakakolwiek, więc można pominąć uwagi. Dobrze by było żeby miała w miarę sensowną korekcję błędów, bo obecnie widzę że jest duży problem z odczytywaniem dobrej jakości  płyt nagranych na małej prędkości. Chyba nie musze wspominać o tym żeby obsługiwała płyty DVD+/-DL.

 

PSU:

Na zasilaczach praktycznie się nie znam. Generalnie chciałbym żeby miał pewien zapas mocy na OC. Nie planuje raczej SLI na chwile obecną, ale kto wie. Jedyna uwaga: dobrze by było gdyby był to model modularny/pół-modularny. Jako że będzie prawdopodobnie montowany w obudowie typu Full Tower, ważne jest żeby dołączone okablowanie nie było za krótkie. Ważna jest duża ilość złącz SATA, na wstępie potrzebuje 5 złącz SATA(HDD, SSD, ODD, FAN_HUB i do przedniego panelu - montaż prawdopodobnie w obudowie Phanteks Enthoo Pro/Luxe), a docelowo planuje rozbudowę o dodatkowe dyski czyli 1xSSD, 1xHDD co sumarycznie wychodzi co najmniej 7-8 SATA.  

 

MOBO:

Przynajmniej 4 banki pamięci, obsługa co najmniej do 16 - 32GB pamięci. Zastanawiam się czy jest sens szukać płyty z zintegrowaną kartą Wi-Fi, czy po prostu olać to i dokupić wewnętrzną kartę sieciową (niestety ale potrzebuję Wi- Fi). Nie zależy mi specjalnie też na dobrej zintegrowanej karcie dźwiękowej na pokładzie, jako że i tak będę korzystał z dodatkowej wewnętrznej. Stąd też zatem ważne,  żeby płyta miała jednak kilka złącz PCI-ex1/PCI (właśnie ze względu na montaż karty dźwiękowej, karty sieciowej, itp).

 

COOL:
Jak już wspomniałem, procek będzie podkręcany, zatem co byście polecili zamiast aby zmieścić się w powyższym budżecie? Zastanawiałem się nad Phanteks PH-TC14PE,a może coś innego? Thermalright HR-02 Macho Rev.B, Raijintek EreBoss, SilentiumPC Fortis 2?

Wstępna propozycja:

Edytowane przez mrobn1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podzespoły są zacne, jeżeli mieścisz się w budżecie to ok.

Ja osobiście przychylam się bardziej do wyboru po prawej stronie, tylko płytę brałbym MSI.

 

Zastanawia mnie zawsze czemu ludziska oszczędzają na zasilaczach i nie biorą np:

 

http://www.morele.net/zasilacz-corsair-cs550m-modular-80-plus-gold-cp-9020076-eu-619730/

 

Skoro planują trzymać wstępnie kompa 5 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Zaktualizowałem temat ze względu na pewne zmiany które chciałem wprowadzić.

W pierwszym poście zestawiłem  podzezpoły które obecnie biore pod uwagę. Jak widac przy niektórych elementach jest kilka opcji.

Na chwile obecną skłaniam sie jednak ku takiemu zestawowi:

 

 

Niemniej, chciałbym prosić Was o radę co do wyboru konkretnie: zasilacza,  płyty głównej, chłodzenia procesora, jako że nie mam za bardzo pojęcia która opcja jest najsensowniejsza. Poniżej umieściłem listę tych elementów pomiędzy którymi się wacham. Bardzo bym prosił o wytypowanie, waszym zdaniem, najlepszej opcji spośród tych które wymieniłem, jak również  zaproponowanie alternatywy dla wymienionych elemntów w liście (tyczy się głównie zasilacza, przyznam się szczerze, wybór tego sprawia mi to największy problem).

 

 

Dodatkowe pytanie: jako że najbardziej skłaniam się ku chłodzeniu PHANTEKS PH-TC14PE, czy ktos sie orientuję jak ma się sprawa z miejscem na pamięć RAM (2x4GB G.Skill DDR3-2133 RipjawsX  (F3-2133C9D-8GXL), tzn: czy się zmieszczą? Wiem że można umieścić  wentylator wyżej lub z drugiej strony radiatora, tylko pytanie czy to coś da?

Edytowane przez mrobn1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Przyznam że jestem lekko zdziwiony brakiem odpowiedzi przez ostatnie dwa tygodnie, odkąd napisałem poprzedni post, zważywszy na ruch jaki panuje na forum. Jestem świadom, iż pisanie kilku postów pod rząd jest, krótko mówiąc, niemile widziane jak i sprzeczne z regulaminem, mam jednak nadzieję że jestem usprawiedliwiony faktem iż przez dwa tygodnie nie uzyskałem w tym temacie żadnej odpowiedzi, jak również tym, że tylko w ten sposób mam możliwość podbicia tematu,tak aby znów był widoczny.

 

Zatem, wracając do tematu. Problem z kompatybilnością pamięci z chłodzeniem phanteksa rozwiązany - powinny się zmieścić,  z kolei  zawęziłem wybór płyty głównej:

 

Który z tych zasilaczy wydaje się najlepszą opcją?

Która płyta głowną wydaje się lepszą opcją? Interesuję  mnie zwłaszcza ten Asus-Z97-AR, rozstrzał cenowy w sieci jest spory (między 500zł a 780 zł),  co mnie bardzo dziwi. Wiem że nie posiada złącz VGA, DVI, no ale to akurat mało istotne jako że jest HDMI i DP. Reszta podzespołów jest już praktycznie wybrana, tak jak w poście powyżej. Zakup planuje w przyszłym tygodniu, także byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie uwagi i podpowiedzi co można by jeszcze ewentualnie pozmieniać,  rozważyć, itp.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem że premiera GeForce 980 Ti się zbliża, ale mnie to nie urządza z bardzo prostej przyczyny - cena. Obecnie zwykły 980 to jest + 1000zł więcej niż 970, 980 ti pewnie będzie kosztować w okolicach 3000zł. Wolę dopłacić do i7 zamiast i5 + 970, a ewentualnie wymienić sobie kartę za np 2 lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie co do zasilacza: po specyfikacji widać solidny, w komentarzach jednak powtarza sie informacja o problemach z wpinaniem wtyczek (duży nacisk), tak samo zresztą jak w którymś z modeli corsaira rm. Generalnie mam jeszcze jedną obawę: czy 550W wystarczy? Czułbym się bezpieczniej mając trochę mocy w zapasie (conajmniej 630W?) gdyż tak jak wspomniałem na samym początku tematu, w najbliższym czasie dojdzie kilka dodatkowych elementów. Ważne jest też dla mnie aby okablowanie było dostatecznie długie (montaż w Enthoo Luxe - Full Tower)

Docelowo zasilacz powinien uciągnąć prócz elemetów przezemnie wymienionych wczesniej:

 

- OC CPU do 4.6 GHz

- 1xHDD 7400rmp

- 1xSDD

- wewnętrzną karte dźwiękową

- wewnętrzną kartę sieciową Wi-Fi

- 7x140mm wentylator + 200mm wentylator (chłodzenie na CPU i obudowy)

- wbudowane podświetlenie obudowy + 2m pasek   (może i marginalne znaczenie, ale trochę energii tu , trochę tam i się zbiera sumarycznie) 

Coś wartego uwagi do powiedzmy maksymalnie 400zł?

Edytowane przez mrobn1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz spokojnie da radę. 550W to aż nadto do tego zestawu. Obecnie zestawy pobierają coraz mniej prądu. Wyjątkiem jest tu AMD, ale Ty nie bierzesz ani Radeona ani procka od AMD. 

 

Może ten troszkę droższy:

 

http://www.morele.net/zasilacz-be-quiet-straight-power-e9-cm-580w-80plus-gold-bn198-422637/

 

 

Niby narzekają na krótki kablek 4 PIN do CPU. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...