Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, posiadam obecnie i5-750 podkręcony do 4 GHz, jednakże nie wiem, czy nie warto byłoby, go już wymienić. Gram w takie gry jak Total War: Rome II, Battlefield 3/4 ,itp. które mocno obciążają procesor i niestety moje i5 już sobie trochę nie daje rady. Na ewentualną modernizację mam max 900 zł (CPU + MOBO), więc myślałem nad kupnem używanego i5-2500k / i5-3570k. W wakacje popracuje i trochę kasy wpadnie. Teraz moje pytanie, czy kupować używki, czy zaczekać na Skylake i mieć spokój na następne 6 lat? 

Reszta moich podzespołów:

-GTX 760

-8 GB RAM

-Fortis HE1225

-XFX PRO550W

-Gigabyte P55-US3L

Z góry dzięki za pomoc :)

Edytowane przez Druggy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.anandtech.com/bench/Product/109?vs=288

 

Wydaje mi się, że jak masz go wykręconego na @4Ghz to dużej różnicy nie poczujesz, Ciebie raczej 770-ka przetrzymuje.

 

Porównałeś osiągi w grach przy tej samej karcie w stosunku do 2500k?

Jeszcze inna sprawa ile będzie cię to sumaryczne kosztować po sprzedaniu starego sprzętu.

Edytowane przez NostradamuSek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do różnicy w wydajności w grze, to tu podsyłam przykładowy link: http://www.purepc.pl/procesory/jaki_procesor_kupic_wielki_test_100_procesorow_intel_i_amd?page=0,44 Nie ma mojego procka, ale jest jego ciut lepszy kuzyn - i5-760 (33,5 fps). No i tu 2500k / 3570k mają ok. o 10 fps lepsze wyniki.

 

Co do wydajności mojego GPU, to do np. Rome II w zupełności wystarcza na max ustawienia, a ogranicza mnie jedynie procesor, w BF4 moja karta też powinna ciągnąć na prawie maksymalnych ustawieniach (chyba ze zmniejszonym MSAA na 2x), a jednak muszę grać na niższych ustawieniach. Mam najnowsze stery i regularnie czyszczony dysk, więc to chyba jednak winna po prostu procesora.

 

Jeżeli chodzi o pieniądze jakie mogę dostać za swój stary sprzęt to też się nad tym zastanawiałem, ale niestety za CPU dostane z 250 zł, a za płytę chyba gdzieś koło 100 zł. 

 

Swój procesor mam już ponad 6 lat i początkowo, jak się rozglądałem za jego następcą to myślałem by kupić nowy. Jednak jeżeli za i5-4690k mam zapłacić 1030 zł + płytę do kręcenia za jakieś 400 zł, kiedy za trochę ponad połowę tej ceny mogę złożyć zestaw, który będzie o średnio 5 fps słabszy, to jednak wolę wybrać tę drugą opcję, która i tak mi starczy spokojnie na kolejne 2-3 lata, a zaoszczędzone pieniądze dołożyć do lepszej karty graficznej, gdy będę wymieniać GPU. 

Edytowane przez Druggy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz jak najbardziej rację. Jeżeli czujesz, że procek już nie daje radę ( a karta graficzna czeka na procek ) to zakup 2500k i wykręcenie go na @4,5 to trafione zamierzenie, chyba, że wyhaczysz i5 3xxx w podobnej cenie.

 

Zdaję sobie sprawę, że te 10FPS więcej może robić kolosalną różnicę w komforcie grania, szczególnie jak obecny konfig nie pozwala ci mieć ponad 30FPS.

 

Te testy które przywołujesz były robione na karcie Titan, która co by nie było jest znacznie szybsza niż 770-ka

 

http://www.purepc.pl/procesory/test_procesorow_intel_core_i54670k_vs_i53570k_vs_i52500k?page=0,12
http://www.benchmark.pl/ranking/porownanie/geforce-gtx-770-vs-geforce-gtx-titan

 

Reasumując bierz, jak w grach już odczuwasz dyskomfort i masz na to pieniądze. i5 2500k spokojnie jak wiesz daje radę nawet w konkurencji z najnowszymi prockami. Jedynie co to nie mam pewności czy czasem i tak karta nie ogranicza ci FPSa już, ale jak co to wymienisz, tak jak piszesz.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zmieniać to na coś nowego 4670k to minimum jeżeli chcesz podkrecac jeżeli nie to jakiś najwyższy z haswelli. Do tego jakąś najtańsza płyta na z97 lub na czyms z B jak nie ma OC. Stery nvidii zoptymalizowane są pod haswella i różnica w płynności pomiędzy poprzednimi generacjami CPU jest widoczna gołym okiem. Jezeli te 9 stow liczysz razem ze sprzedaży starych części to lepiej sobie daj spokój i ciulaj chajc

Edytowane przez zaodrze244
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zaodrze244 - kurcze jak przeanalizowałem jeszcze raz wykresy, to rzeczywiście zwłaszcza 4690k już wyraźnie przewyższa 2500k. Jak jeszcze mówisz, że stery z nvidii są lepiej pod niego zoptymalizowane to zaczynam się zastanawiać... W sumie jakbym sprzedał podzespoły, to tak na styk, ale powinno starczyć. Jednak wiadomo, zawsze się chce by jak najwięcej kasy w kieszeni zostało.

 

W sumie to mi aż tak się nie spieszy z modernizacją kompa, po prostu sesję zdałem i sobie pomyślałem, że to nie jest zły powód, żeby sobie zrobić prezent :D. Jednak chyba się wstrzymam z wymianą procesora na jakiś czas. Utwierdzają mnie w tym wasze wypowiedzi, do tego przeczytałem ten artykuł: http://www.purepc.pl/poradniki/jaki_czterordzeniowy_procesor_wybrac_intel_core_i5_czy_amd_fx?page=0,21

 

Poczekam dopóki ceny procesorów się znowu nie ustabilizują na poziomie 850-900 zł, a jak się nie doczekam, to po jakiej cenie by nie były, przesiądę się na Skylake'i. 

 

Tak czy siak, dzięki wielkie Wam obu.  :wink2:

 

Temat uważam do zamknięcia.

Edytowane przez Druggy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...