Jump to content
Sign in to follow this  
TMStoke

Zalman Z3 Plus White - poprawienie fabryki by TMStoke

Recommended Posts

Przede wszystkim chciałbym się przywitać z zacnym gronem - jest to mój pierwszy post na tym Forum i od razu chciałbym by było to coś pożytecznego  - z pewnością dla osób zainteresowanych obudową Zalman Z3/Z3 Plus i z pewnością innych puszek tej firmy.

Podobny temat mojego autorstwa można spotkać gdzie indziej - w myśl zasady "więcej widać, może się przyda", mam nadzieję że atmosfera tutaj nie będzie taka jak tam :mellow:

 

 

Zalman Z3 Plus White - poprawienie fabryki by TMStoke

 

Zacznę od tego, że kupując tę obudowę zdawałem sobie sprawę, że niektóre rzeczy należy poprawić i zmienić - troszkę doinwestować by była taka jaka powinna wyjść z fabryki smile.png

 

Posiadając w życiu różne kolory obudów, takie jak szara, czarna, srebrna, czy czarno - żółta obudowa przed tą obecną wybór padł na białą. Ot taki przejaw lekkiego znudzenia zwykłością poskutkował taką decyzją smile.png

 

Mam nadzieję, że komuś się to przyda - Zalman Z3 jest popularną obudową - to raz, a dwa - takie "fabryczne" mocowanie wentylatorów, gdzie są przykręcane za pomocą wkrętów (bez możliwości zastosowania gumowych antywibracyjnych kołków) z pewnością występuje w innych obudowach. A to zdecydowanie ogranicza nasze wybory odnośnie zamocowania wentylatorów według własnych preferencji.

 

I tak powstał ten mod - o którym dalej smile.png A za nim pojawi się kilka kolejnych - wszystko w ramach poprawiania fabryki. Będziemy potrzebować bezprzewodową wiertarkę i wiertła 3mm, 4mm, oraz finalnie 4.5mm lub gdy nie posiadamy nada się również 5mm. Dobrze jest też mieć wiertło np. 10mm do ręcznej obróbki krawędzi otworów po rozwiercaniu - znacznie poprawimy estetykę wykonanych prac (co będzie widać na fotach).

 

Zapraszam do lektury i komentowania smile.png

 

 

Oto mój pacjent, surowa obudowa zaraz po wyjęciu z pudełka:

98ae42a8961f493fmed.jpg

 

Zaledwie po kilku dniach trzy wentylatory, które były w komplecie zaczęły drażnić niską kulturą pracy i terkotaniem. Prawdę mówiąc spodziewałem się tego gdy zamawiałem tę puchę i dlatego zaraz po niej w drodze były godne zamienniki: AeroCool Dead Silence Blue Led. Przezroczysty - jedyny ledowy cooler w obudowie pozostał i pracuje do do tej pory z tyłu obudowy. Jest cichy i co najważniejsze nie terkocze:

d7384c5a38de7c94med.jpg

 

Przy okazji ilość gąbki w obudowie, pełniącej rolę filtra przeciw kurzowego rozczarowuje. Gąbka jest tylko z przodu - w pozostałych miejscach jedynie ażurowa siatka i co najbardziej zaskakujące brak jakiejkolwiek ochrony we froncie - mam tu na myśli podłużny otwór pod spodem. Niezbyt profesjonalne podejście...

 

Na pierwszy ogień poszły otwory na górze obudowy. Wiertło 5mm plus obróbka krawędzi i mamy gotowe otwory pod kołki antywibracyjne:

ce8fea31a5d40119med.jpg

 

431e2ea65ab92087med.jpg

 

Jak wspominałem powyżej - trochę estetyki nie zaszkodzi, poza tym obrobione krawędzie gwarantują, że nie uszkodzimy sobie dłoni w przyszłości, także kołków:

6a9a2947bb1e3a98med.jpg

 

Górne coolery zamontowane - czekają na podłączenie:

617ae3f5a730a604med.jpg

 

Najtrudniejszy etap prac - wentylatory frontowe. Problem polega na tym, że miejsca gdzie wentylatory przymocowane są do frontu są wytłoczone na zewnątrz i mają średnice 7mm, a otwór będzie miał 5mm (co daje nam 1mm na stronę) należy bardzo ostrożnie rozwiercać otwory - by nie zniszczyć wytłoczeń. To oznaczałoby brak możliwości montażu wentylatora... Dlatego warto przeprowadzić to w trzech etapach - wiertłami kolejno 3mm, 4mm i ostatnim o pożądanej średnicy - używając wolnych obrotów wiertarko - wkrętarki.

Mi się udało bez trudu, ale jeżeli ktoś nie ma zbyt wiele umiejętności manualnych niech podejdzie do tego ze zwiększoną ostrożnością.

 

Na pierwszym foto widać wytłoczenia na których są zamocowane przednie wentylatory (widok z góry, kliknij by powiększyć):

a344a5a65f01cd64med.jpg

 

Coolery zamontowane i przygotowane na dalsze czynności:

daf8654c76b9df88med.jpg

 

Z racji, że "wiatraczek" Noctua jest niewątpliwie najbrzydszym wentylatorem w obudowie, za to najbardziej wydajnym nawet z rezystorem - wylądował na dole frontu i  świetnie chłodzi trzy sztuki HDD, które obecnie za nim siedzą. Najcieplejszy ma max. 31'C co bardzo cieszy smile.png

cb3b0ac9c78a2073med.jpg

 

I tak oto w ten sposób wszystkie wentylatory obudowy (w sumie pięć sztuk) przymocowałem za pomocą gumowych kołków - co wyeliminowało zagrożenie wibracjami na zawsze smile.png

 

 

Jak już wspominałem powyżej jedynym skutecznie filtrującym elementem jest kawał gąbki znajdujący się za ażurowym frontem obudowy. Stanowczo za mało jak dla mnie - co zaowocowało następną modernizacją, czyli dołożeniem gąbki pod górny panel:

5860b9917ef29ad4med.jpg

 

...oraz w miejscu, które jak wspomniałem wcześniej w ogóle nie było filtrowane - czyli spodnia część frontowego panelu:

ffbea1ccc6c23ff2med.jpg

 

Celowo nie aplikowałem filtra pod zasilaczem - obudowa stoi u mnie na stelażu dla PC (który jest częścią biurka), aż 5cm od podłogi i niskie obroty wentylatora PSU praktycznie nie zasysają kurzu.

 

Całość po zmontowaniu wszystkiego do kupy prezentuje się tak, jak poniżej. Cooler LED na tylnej ściance w dniu robienia foto jeszcze zamocowany na wkrętach, kilka dni później już na antywibracyjnych kołkach:

cdd02813a5dcb727med.jpg

 

 

Dzięki za poświęcony czas, mam nadzieję że komuś się przyda. To pierwsze z wielu modyfikacji, jakie wykonałem w tej obudowie. Na dzień dzisiejszy wnętrze prezentuje się znacznie okazalej i jeszcze sporo jest w planie. Jeżeli jesteście zainteresowani kolejnymi częściami przygód mojej budy napiszcie w poście :) Zapraszam :)

 

Edited by TMStoke
  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.