Skocz do zawartości
peter.a

Lekki laptop do zastosowań edukacyjnych 13,3", 3000zł (+-500zł)

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Proszę o pomoc w wyborze laptopa. Sprzęt ma służyć do zastosowań typowo edukacyjnych. Zależy mi na małych gabarytach, chciałbym laptop/ultrabook po prostu wrzucić do plecaka jak książkę. smile.gif Oprócz mobilności liczy się też względna wydajność. Będzie to moje podstawowe narzędzie pracy. W domu po prostu będę podłączał laptop do zewnętrznego monitora, myszki i klawiatury. 

Sprzęt będzie wykorzystywany do programowania (Visual Studio), baz danach (microsoft managment studio), jako ogólny magazyn danych (notatki, materiały na uczelnie), prawdopodobnie jakieś podstawowe programy do grafiki, kilka niewielkich środowisk wirtualnych. Laptop będzie też służył jako stacja do amatorskiej produkcji muzyki, ale myślę że z tym sobie bez problemu poradzi. 

Laptop musi też bez problemów radzić sobie z obsługą kilku otwartych kart chrome i kilkoma obrabianymi dokumentami office naraz. Żadne zwiechy przy tego typu operacjach nie wchodzą w grę. smile.gif

Co do wymiaru ekranu. Przez głowę przechodzi mi jeszcze 11,6", ale to chyba za mało do takich zastosowań? W domu jeśli będę programował to i tak przy monitorze więc wtedy ekran nie ma większego znaczenia, ale np na uczelni będę programował na ekranie laptopa. Niby rozdzielczość ta sama ale pewnie na 13,3 się dużo lepiej pracuje. Dobrze myślę? Ktoś miał porównanie w takich zastosowaniach? 

Wymagania które muszą zostać spełnione: Dysk minimum 256GB (ssd lub standardowy z możliwością dołożenia ssd w późniejszym czasie), 8GB ramu (chociaż jeśli jakiś model będzie duzo lepszy i będzie miał 4GB to się zastanowię), czas pracy na baterii minimum 5-6h, podświetlana klawiatura., wygodna klawiatura

Co do budżetu to chciałbym wydać jak najmniej na sprzęt który spełni moje zastosowania. Najchętniej wydałbym 2000zł, ale domyślam się że nie jest to realne.

Komputer nie musi być typowym ultrabookiem, po prostu ma być łatwy w przenoszeniu. Chociaż coś o grubości i wadze MacBooka Air byłoby bardzo fajne. wink.gif

Chciałbym się też dowiedzieć co sądzicie o urządzeniach konwertowalnych. Warto w coś takiego iść? Powiem szczerze że pewne zastosowanie dla funkcji tabletu bym znalazł, szczególnie w stosunku do oprogramowania muzycznego. Spodobał mi się Dell XPS 12 z poniższej aukcji:

http://allegro.pl/2w1-dell-xps-duo-12-fhd-...5102907530.html

Co o nim myślicie? Nada się do moich zastosowań?

 

ps. W grę wchodzi również sprzęt używany, ale musi on zostać zakupiony w sklepie. Laptop będzie brany na raty więc musi to być pewna sprawa. W przypadku sprzętu używanego budżet to 2000zł +-500zł. 

Pozdrawiam
Piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej cenie Acer V3-371 z i5ulv + 8GB RAM + SSD 240GB. Wydajna specyfikacja jak na 13,3", do tego matowa matryca o rozdzielczości FullHD, niezła obudowa. Bardzo lekki i cienki. 11,6" to trochę mało do pracy

 

z alternatyw Asus Vivobook S301 z i5ulv + 4GB RAM i dotykowym ekranem. Zaletą jest mocna bateria jak na taki rozmiar

Edytowane przez kaijitsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acer jest ok, tylko ten kolor... wolałbym czarny lub srebrny. Szukałem w innym kolorze, ale nic nie znalazłem. :/ Jeszcze przemyślę sprawę. Ten Vivbook zbytnio mnie nie przekonał, mało ramu + dysk HDD. Już chyba lepiej dopłacić do Acera. 

 

Czy korzystanie z rozdzielczości FHD nie jest uciążliwe na tak małym ekranie? Aplikacje z których będę korzystał prawdopodobnie nie mają skalowania. Może lepiej celować w HD lub HD+? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yoga 2 to na prawdę ciekawa propozycja. Ekran z optymalną rozdzielczością (niestety nie matowy:/ ), podświetlana klawiatura, dotykowy ekran. No i chyba najlepsze czyli wbudowany dysk SSD + HDD. Zastanawiałem się też nad połączeniem 128GB + zewnętrzny storage a przy lenovo mam wszystko załatwione i to w dobrej cenie. Niepokoi mnie jedna sprawa. Jak jest z jakością wykonania? Laptop ma mi posłużyć na dłuższy okres czasu (przynajmniej 2-3 lata), mam pewne obawy co do trwałości tych zawiasów. Ze względu na budowę i ciągłą rotacje pomiędzy trybami nie rozregulują się zbyt szybko? Słyszałem że w tym modelu był jakiś problem z wyświetlaniem kolorów. To była jakaś wadliwa partia? 

 

Mam mieszane uczucia co do urządzeń konwertowalnych. Boje się że to bardziej wielofunkcyjne zabawki których na co dzień się nie wykorzystuje a tak na prawdę cierpi na tym jakość wykonania i ergonomiczność w normalnej pracy. To tylko złudzenie? Czy ta yoga jest po prostu dobra i ergonomiczna jako latpop do codziennej pracy? Tego akurat muszę być pewien bo po wywaleniu pieniędzy na note 10.1 (2600zł...) mam już dość zabawek. ;)

 

Przesyłam jeszcze jedną propozycje. Co myślicie o tym modelu? Na pierwszy rzut oka wygląda całkiem sensownie. 

 

http://allegro.pl/dotyk-hp-spectre-13-i5-8gb-256ssd-hd4400-w8-1-fhd-i5082227900.html

 

Ps. jeśli ktoś ma tego typu wiedzę to proszę o porównanie modeli Acer V3-371, Lenovo Yoga 2 13, HP Spectre 13 pod kątem jakości zastosowanych klawiatur. Na którym modelu się najlepiej pisze? 

Edytowane przez peter.a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możecie jeszcze polecić coś jak najtańszego? Rozdzielczość HD, i5, 4gb ramu, dysk 500GB HDD. Fajnie jakby była możliwość rozbudowy (lub wymiany) o SSD i dodatkowy ram w późniejszym czasie.  Jedyne kryterium to mobilność i w miarę wygodna klawiatura. Jest jakaś lepsza opcja niż:

 

http://allegro.pl/laptop-hp-probook-430-i5-4210u-4-500gb-windows-7-8-i5088463545.html

 

?

 

W grę wchodzą również używki. :)

Edytowane przez peter.a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda ciekawie i cena dużo korzystniejsza. Na pewno jak coś mi nie będzie w nim pasowało to nie będę się wkurzał bo to nie sprzęt za 3,5 tys. ;) A jak z poręcznością? Wygląda trochę na cegłę. Będzie się dało z niego w miarę wygodnie korzystać "na kolanach"? Miałeś z tym modelem do czynienia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam minimalnie większego i starszego brata E6400, klawiatura ma chyba raczej ten sam rozmiar. Ceglasty może jest trochę na obecne standardy, 31 mm grubości.

Co do pracy na kolanach, nie używam tak, nie wiem więc jakie cechy temu sprzyjają. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głównie waga, czasami zdarza mi się leżeć na kanapie i coś pisać. Zwykły laptop 15,6 się do tego zbytnio nie nadaje. Typowy ultrabook spełniłby zadanie, nie wiem jak ten dell. W sumie mam jeszcze note'a więc najwyżej sobie dokupię do niego zewnętrzną klawiaturę. :>   Dzięki za rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Finalnie chyba decyduję się na tego della. Jest bardzo dużo ofert z tzw. Standaryzowanymi klawiaturami (naklejki). W pracy to ma jakieś znaczenie? Te naklejki są w ogóle wyczuwalne pod palcami? Może lepiej dopłacić do normalnej klawiatury? Jeśli kupię wersje z dyskiem hdd to czy jest w tym modelu jeszcze miejsce na dodatkowy dysk ssd? Tak żebym miał wewnątrz lapka dysk hdd+ssd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój miał mieć naklejki, jednak doszedł bez... 

Nie wiem jak z trwałością tych nalepek.

Możesz dokupić kieszeń na hdd/ssd w miejsce napędu, przykładowa aukcja http://allegro.pl/kieszen-2-dysk-ssd-hdd-dell-e4300-e4310-m2400-fv23-i4984788496.html

Trzymanie HDD w lapku z ssd uważam za bezsens. 256GB ssd można kupić za ok 400 zł i pojemność ta powinna być najczęściej wystarczająca. SSD sprawia, że laptop staje się sprzętem mobilnym, nie trzeba się z nim obchodzić jak z jajkiem, pozostawiając hdd musisz dalej obchodzić się b. ostrożnie (nieszczęśliwe zamknięcie klapy matrycy, przestawienie w czasie pracy potrafi ubić hdd). Gdy będziesz chciał używać na uczelni, zawsze może ktoś niechcący stuknąć w ławkę, stolik i jak masz pecha, danych zgromadzonych na hdd już nie zobaczysz.

 

Cywilizowaną klawiaturę do tego lapka kupisz już od 45zł, Jak nie dasz razy na naklejkach jechać, zawsze możesz wymienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to fajnie, myślałem że klawiatura będzie droższa lub też będzie problem z wymianą. Dzięki że mi wszystko wyjaśniłeś. Ten duży storage wynika z konieczności zainstalowania NI Komlete. Program zajmuje ponad 200gb... ale chyba zdecyduje się na wersje od razu z samym dyskiem ssd i dokupię jakiś zewnętrzny hdd na esata. Widziałem też aukcje na których oferowano laptopy z nowymi bateriami ale zamiennikami. Jest to w ogóle coś warte?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokupię jakiś zewnętrzny hdd na esata. Widziałem też aukcje na których oferowano laptopy z nowymi bateriami ale zamiennikami. Jest to w ogóle coś warte?

 

Pozdrawiam

Są takie http://allegro.pl/nowa-kieszen-e-media-dell-na-naped-sata-e-sata-fv-i5075014869.html kieszenieesata, nie wiem jednak czy obsługują też hdd czy tylko dvd-rw.

 

Co do baterii, jak z zamiennikami, to nie wiem. Kupując mojego E6400 brałem go z myślą o pracy na kablu, trafiła się miła niespodzianka, po zakupie puściłem na baterii youtube 720p i działał ponad 2,5h, kumpel kupił też E6400 i w pulpicie, lekkie ww działa mu 4h. 

Zależy jak trafisz, jak jest napisane, że nietestowana,/do regeneracji to długo nie pociągnie. Mój miał napisane "BATERIA TRZYMA MINIMUM 1 GODZINĘ" i nie było to ściemą.

Jak zależy ci na pracy na baterii, możesz rozglądać się nad modelem z powiększoną baterią, wystaje niestety poza obrys laptopa.

 

W egzemplarzu który kupiłem jest wada w postaci ćwierkających cewek. Mogłem odesłać, jednak że trafiła mi się dość zdrowa bateria, hdd WD Black z przebiegiem poniżej 1000h, postanowiłem się męczyć z tym ćwierkaniem. Nie wiadomo co mogłoby mi się trafić przy kolejnym rozdaniu. Kumpel trafił na sztukę z "polską", podświetlana klawiaturą i bez świerszcza w cewkach. Gdy szukałem sztuki do kumpla, skrzedawca u którego ja brałem już nie miał tych modeli, pojawiły się u kogo innego. 

Raczej kupować u sprzedawców, który wystawiają aukcję dla konkretnego egzemplarza lub kilku o zbliżonym stanie i określonych numerach magazynowych. Wiesz mniej więcej co dostaniesz. Jak ktoś ma 50-100 sztuk na jednej aukcji i info, że mogą mieć plamki, ryski na matrycy, nigdy nie wiesz co dostaniesz.

Większość ma małe rysy na pokrywie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki. Trochę to niepokojące ze względu na to że mam zamiar kupić na raty. Później może być problem z ewentualnym zwrotem. Poszukam może od jakiegoś prywatnego użytkownika. Ewentualnie kupie tutaj:

http://allegro.pl/okazja-dell-e4310-i5-2-4-4gb-250gb-gw-12mcy-fv-i4964905969.html

 

Dysk hdd wsadze do kieszeni i będzie to zewnętrzny storage a na jego miejsce pójdzie SSD 256GB. Możecie polecić jakiś konkrety SSD do tego modelu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dell już u mnie. Bardzo fajny sprzęt. Spełnia wszystkie założenia w 100%. Polecam każdemu wymiane dysku na ssd. Nie spodziewałem się aż TAKIEJ różnicy. Niestety po zmianie laptop stał się praktycznie bezgłośny przez co zacząłem słyszeć nieszczęsne cewki... można coś z tym zrobić czy jedynie wymiana sprzętu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na uspokojnie (przestały ćwierkać, gwizdać, jedynie jakby trzeszczą) pomogło ustawienie planu zasilania na max wydajność + zbicie napięcia procesora za pomocą RMClock. Znaczy, melodia zmieniła się po samym ustawieniu masz wydajność, VID zbiłem, by się nie grzał a okazało się, że miał spory zapas (coś ok 0,2V).

 

Same cewki będą pewnie pozamykane i zalać żywicą nie będzie zbytnio czego.

 

Jaki dokładnie model kupiłeś? E4310 z i5?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...