Skocz do zawartości
apka

MSI R9 290 gaming Twin Frozr temp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

jestem od kilku tygodni szczesliwym posiadaczem R9 290 Gaming, ale meczy mnie jedna rzecz.

 

Wiem, ze karta strasznie sie grzeje, jednak dobija notorycznie do 94 stopni przy FC4 100% fanspeed i ich nie przekracza, throttlingu nie doswiadczylem.

W idle temperatura waha sie miedzy 40-50C.

Buda Zalman Z3 Plus, przod zasysa, 2 gorne i tylni pchaja na zewnatrz.

 

Zegary sa stockowe poki co, chociaz chcialbym ja nieco wykrecic, co temperatura niestety uniemozliwia. 

 

Po przejrzeniu internetow 'normalne' temperatury wahaja sie w okolicach 80-86*C.

 

I teraz moje pytanie. 

Czy problem moze lezec w slabo przytwierdzonym chlodzeniu? (cos takiego wpadlo mi w oczy)

Buda jest slabo wentylowana? (moge sprobowac zdjac siatke z gornych wiatrakow)

Demontowac chlodzenie i nalozyc ponownie paste? (podobno nie narusza to gwarancji MSI)

Czy moze problem lezy w karcie jako takiej i najlepiej by bylo ja oddac na gwarancje?

 

Wszelkie opinie sa mile widziane :)

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic z karta nie robilem przed zamontowaniem, z pudla poszla prosto do slota i od tamtego czasu siedzi. Wiatraki tez rozkrecaja sie do poziomu odrzutowca takze sa raczej sprawne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź temperatury przy otwartej budzie, jeżeli ładnie spadną to wiesz w czym problem. Jeżeli będzie to samo to problem jest po stronie chłodzenia karty, a raczej na pewno problem tkwi w kiepskim docisku podstawy chłodzenia do rdzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sideband

Ok sprawdze po robocie i zobaczymy jaki bedzie wynik

 

@Drizz

Takie bylo stockowe ustawienie w moim Zalmanie, nic w nim nie zmienialem poki co takze nie do mnie gratulacje :P

 

Zastanawiam sie czy nie przelozyc tylniego wiatraka na przod gdyz wydmuchuje on stosunkowo chlodne powietrze. Na procku mam HR Macho rev2 i radiator praktycznie przylega do tylnego wylotu, wentylator z Macho nie dalby rady sam przepchac powietrza przez radiator i na zewnatrz obudowy? Wtedy zostalyby 2 na gorze ktore dmuchaja dosc goracym powietrzem i 2 mialbym na przodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coz, przelozenie wiatraka z tylu na przod spowodowalo spadek temperatury do ~83*C w FC4, takze jestem bardzo zadowolony :)

 

Teraz nic tylko krecic tak zeby dobic spowrotem do 90+ :D

 

Wielkie dzieki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ta sama karte. Dzis kombinowalem z wentylatorami w obudowie. Mialem 1x140 + 1x120 wypychajacy i 1x120 zasysajacy. W Dying Light temp ok 85 stopni. Dolozylem na szybko 1x120 u gory i 1x120 u dolu i temp spadla do ok 77 stopni. Na dniach doloze drugi zasysajacy na froncie i zobacze czy jeszcze spadnie.

 

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kapi89

Dzieki bede mial na uwadze.

 

No u mnie niestety nie ma slota na dolny wiatrak, takze wianie od spodu na karte niestety odpada, chyba ze bym dziure wycial :D Na bocznej scianie tez niestety brak, takze chyba bardziej zbic sie nie uda.

 

Jeszcze pytanie. Czy filtr na wylotowych wentylatorach jest niezbedny i jak znaczaco wplywa na wypych powietrza? Bo zastanawiam sie czy by go jednak nie zdjac.

Edytowane przez apka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie aktualnie zmieniłem te badziewne dcu2 na arctic extreme (III nie IV, IVnie ma radiatorów na pamięci i vrm, ma za to badziewny backplate a tak niczym się nie różnią). Dołożone radiatorki na pamięci, na sekcji nadal mam oryginalny (myślę nad zmiana). 7V cisza, ale sekcja mi się przegrzewała przy lekkim OC, rdzeń też był blisko granicy. Na 12V temperatury nie przekraczają 80 stopni na rdzeniu i 85 max na VRM, no ale niestety głośno. Do grania jeszcze by dało rade, ale nie na co dzień. Niestety trzeba otwierać obudowę żeby przełożyć wtyczkę. Przełożyłem wentylator 140mm z przodu na bok, przy 7V VRM już trzyma się w granicach 100' a rdzeń poniżej 90' po OC oczywiście.

 

Dla porównania, standardowe chłodzenie asusa chodzące no po prostu głośno gdy temperatury przekraczały 85', gdzie temperatura mimo wszystko dalej rosła i kończyło się throtlingiem i to przy standardowych taktowaniach. Może i finy są gęsto usiane, ale są za cienkie. 

Edytowane przez kapi89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie wpiąłem chłodzenie w kontroler i spaliłem wentylatory. Wtyczka pasowała także nic nie musiałem przerabiać, ale okazało się że ma na odwrót masę i +. Założyłem dwa 120mm Fandery, podpięte pod kontroler i jest ciszej i wydajniej 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopę trochę temat. Komp jak w sygnaturze. Parę dni temu zainstalowałem Afterburnera (wcześniej nic nie miałem do monitorowania odpalonego). W idle'u mam ok. 40-42*C, przy graniu po parunastu minutach temperatura na grafie sięga 86*C co mnie bardzo zdziwiło, myślałem że w tej budzie takie coś nie powinno się dziać, na necie wyczytałem że to bardzo dobra obudowa. Wentylatory tył i góra podłączone pod płytę główną, w UEFI mam ustawione je na tryb Performance, chłodzenie na procu to samo. Nie wem jak było jakiś czas temu, bo jak pisałem wcześniej nie miałem nic do monitorowania. W lato wychodzi na to że w budzie będzie piekarnik. :-/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...