Skocz do zawartości
levis88

Rozmieszczenie wentylatorów i chłodzenia cpu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam obudowę - SilentiumPC Brutus M23 do tego płyta główna - ASRock Z77 PRO3, a także chłodzenie cpu - SilentiumPC Fortis 2 XE1226.

W najbliższym czasie będę montował i5-3570K i się zastanawiam gdzie umieścić tylny wentylator(tył czy góra) , a w związku z tym w którą stronę skierować chłodzenie cpu. 

Chodzi mi o optymalne chłodzenie płyty głównej. Teraz mam i3 i nie muszę się martwić o temp. sekcji zasilania. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka oczywistych oczywistości.

1. Powietrze ciepłe unosi się ku górze. Równie dobrze można dać radiator z wentylatorem na procku skierowany ku górze i dodatkowy wyciąg z obudowy na górze (nie mówię o stockowym radiatorze ani o innych dmuchających na płytę). Jeśli radiator procesora umieszczasz tak, by dmuchał "do tyłu", wentylator w obudowie daj z tyłu. Jeśli radiator procesora umieszczasz tak, by dmuchał ku górze - analogicznie.

2. Dbaj, by mniej więcej ilość powietrza wciąganego do budy = ilość powietrza wyciąganego. 3 wentylatory wciągające + 1 wyciąg = źle. 2 na 2 = dobrze (o podobnej wydajności).

3. Stosuj albo wentylatory PWM, albo zaopatrz się w obudowę/kontroler obrotów dla wentylatorów "nie-PWM".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

 

Kilka szczegółów:

 

1. Jak z Orgiuszem wspomnieliśmy, różnica między oboma ustawieniami jest marginalna.

 

2. Głupota totalna. Nie liczy się stosunek ilości wentylatorów, ale ogólny system wentylacyjny w budzie. Ogólnie lepiej mieć tzw. dodatnie ciśnienie, czyli większą ilość powietrza wdmuchiwanego, ponieważ wtedy będzie ono uciekać każdą szczeliną, jaką tylko znajdzie w obudowie, a to oznacza, że wentylacja będzie zachodzić niemal w każdym jej miejscu. Podobnie, ale trochę gorzej, gdy więcej jest powietrza wyciąganego - wtedy, by dobrze wentylować zakamarki obudowy (np. pomiędzy kartami rozszerzeń), dobrze jest mieć tam otwory wentylacyjne, przez które powietrze będzie wchodzić.

 

3.Zwykłe wentylatory (nie PWM) też są w porządku, każda płyta może taki obsłużyć, choć fakt, że kontroler zewnętrzny jest bardzo przydatny. :)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

 

2. Jak to totalna głupota? Piszę przecież, że liczy się ilość powietrza, liczba śmigiełek podana jako przykład (jeśli są identyczne). Ciśnienie dodatnie to pierwszy krok do kłębiącego się w budzie kurzu - nie wiem jakim sposobem ma być to rozwiązanie lepsze. Już lepiej dać na wyciągu wenta niż na wdmuchiwaniu. Po co zimne powietrze wtłaczane do budy, skoro będzie się w niej zaraz kłębić i ogrzewać podzespoły? Ja osobiście mam budę filtrowaną i pozatykane wszystkie szczeliny, a obieg powietrza jest swobodny (kable w przepustach pod płytą). Dzięki temu mogą pracować z minimalną prędkością obrotową a i tak temperatura jest bardzo niska.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Wsadzę nowy procek, zacznę stopniowo podkręcać i będę kontrolował temp. Jeżeli coś będzie nie tak to zacznę kombinować. Obecnie wszystkie trzy wentylatory (obudowa-przód i tył oraz procesor) są kontrolowane przez płytę główną i puki co są ustawione na minimalne obroty, a wraz ze wzrostem temp. same się podkręcają. Jak bym chciał dołożyć wentylatory w przyszłości to jaki model 120mm polecacie ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

levis - masz 2 wentyle i więcej Ci nie potrzeba.

 

A jakbyś jednak szukał czegoś, to poczytaj tutaj:

http://forum.purepc.pl/topic/234433-jakie-obecnie-wentylatory-120mm-sa-najlepsze/

 

Pieter - przeczytaj całego posta dokładnie...

Domyślam się, że więcej mi nie potrzeba skoro teraz na stockowym zegarze mam chłód w obudowie ale na przyszłość nie zaszkodzi spytać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...