Skocz do zawartości
neqal

Asrock Z97 Extreme4 - problem ze startem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z komputerem. Po wyłączeniu z zasilania nie włącza się. Przepinałem 24 pinówkę, przepiąłem zworkę od CMOSu, kabel od zasilania i nadal nic. Dodam że nie był kręcony (jeszcze).... Mój sprzęt:
Procesor: Intel Core i5-4670K 3.4GHz
Karta Graficzna: Gigabyte GeForce GTX 780 GHz Edition
Płyta Główna: Asrock Z97 EXTREME4
Pamięć RAM: Crucial Ballistix Tactical DDR3-1600 CL8 - 8GB
Dysk twardy: WD Blue WD10EZEX 1TB
Dysk SSD: Crucial M500 CT240M500SSD1 240 GB
Zasilacz: be quiet! Straight Power E9 700W 80+ GOLD 
Żadne diody się nie świecą na płycie więc podejrzewam zasilacz lub w gorszym wypadku płytę. Jak w ciągu nocy mogło się coś spartolić to nie mam pojęcia -_-

Edit: Wypiąłem wszystko oprócz pamięci, płyty chłodzenia od proca i włączył się. Wyłączyłem więc i podpiąłem dyski i już nie chciał się uruchomić. Odpiąłem dyski do poprzedniej konfiguracji(tak żeby się chociaż uruchomił) i znowu nie startuje. Nie czaje co z nim może być ;/

Edit2: Włączył się. Co do DejwiT11 - Nie mogłem włączyć nawet biosu, po prostu nie reagował. Później sam z siebie po włączeniu powera zadziałał...

Edytowane przez neqal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu to samo... Kilka dni temu odłączyłem PCta z listwy i do dzisiaj nie mogę go uruchomić. Gdy próbuje włączyć nic się nie dzieje. Próbowałem przepinać kable, uruchamiać tylko mobo z prockiem, wyjmować ram, clear cmos. Kompletnie nic. Co dziwne gdy podłączy się do niego USB np. ładowarkę to tel ładuję się. Parę tygodni temu miałem taki sam przypadek ale po paru godzinach zechiał łaskawie się uruchomić. Niestety teraz wydaje się martwy. Z tego co czytałem mam takie same symptomy co sporo klientów Asrocka: http://www.reddit.com/r/buildapc/comments/2jrt1b/psarequest_possible_reoccurring_problem_with_the/ 

Tym problemem są obarczone płytki z serial number zaczynającym się od: 47, 48, 49. Spotkaliście się z tym może? Jest jakaś rewizja która nie posiada tego problemu? Pół roku temu oddałem mobo na gwarancję ponieważ miałem te same objawy. Przysłali mi nową i jakoś te parę miesięcy działała ale znowu zaczął się pojawiać ten sam problem. Nie wiem czy jest sens żebym dostał to samo mobo z gwarancji czy może starać się o coś innego np. Gigabyte Z97 Gaming 5? Nie chcę znowu się denerwować i czekać ponad 2 tygodnie na rozpatrzenie sprawy. Może ktoś znalazł rozwiązanie, bo te zawarte na forum Reddita nie przynoszą skutku ;/

Edytowane przez neqal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mam tego Asrocka ale numer seryjny zaczyna sie od 4B, jak dotad problemu nie stwierdzilem i mam nadzieje ze tak pozostanie. Ponoc te w ktorych wystepuje problem maja nagrzewajacy sie miejsce w okolicach przycisku power. Jak dla mnie ewidentna wada fabryczna i powinni wymienic.

P.S. we wloszech nie ma ustawowego terminu rozpatrzenia reklamacji i ja na Asrocka czekalem 3 miesiace. Niestety ten producent nie umozliwia zalatwienia reklamacji bez posrednictwa sprzedawcy.

Szybkie pytanie przy okazji :-) Dziala Ci poprawnie HDD Saver ?

Edytowane przez pitras

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mam tego Asrocka ale numer seryjny zaczyna sie od 4B, jak dotad problemu nie stwierdzilem i mam nadzieje ze tak pozostanie. Ponoc te w ktorych wystepuje problem maja nagrzewajacy sie miejsce w okolicach przycisku power. Jak dla mnie ewidentna wada fabryczna i powinni wymienic.

P.S. we wloszech nie ma ustawowego terminu rozpatrzenia reklamacji i ja na Asrocka czekalem 3 miesiace. Niestety ten producent nie umozliwia zalatwienia reklamacji bez posrednictwa sprzedawcy.

Szybkie pytanie przy okazji :-) Dziala Ci poprawnie HDD Saver ?

Szczerze mówiąc nie używałem, bo i nie miałem potrzeby.  Zresztą to gniazdo trochę źle jest ulokowane.  Długo masz tą płytę? Bo byłem zadowolony z Asrocka, funkcjonalność, dobra sekcja zasilania. A tu takie coś skopali... Może ten Twój rev jest wolny od tego, to może nie musiałbym się przesiadać. Pisałem do Asrocka w tej sprawie i nic nie odpisali ;/

Edytowane przez neqal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh no to szczęścia życzę:P. Mi zaczęła się psuć tak po paru miesiącach dopiero ;/ Fajnie by było gdyby się ktoś wypowiedział komu ta płyta służy dłuższy okres czasu. Chodzi mi o rewizje bo całkiem możliwe że poszedł batch wadliwy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pitras - heh no to pewnie będzie OK. 

@Klaus - próbowałem, niestety ta płyta już tak ma ;/ Wiecie może jak to jest z gwarancją tzn. po którym razie można się ubiegać o zwrot pieniędzy? Bo jakby się wymigali i dali jeszcze raz Asrocka to myślałem żeby go opchnąć i kupić coś na podobnym poziomie MSI czy Gigabyte Gaming 5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten sam problem z ta płyta ale oddali mi na gwarancji nowa i chyba do dzisiaj działa bez problemu gdyż osoba, z tego forum zresztą, która ja odemnie kupiła nie zgłaszała z nią z żadnych problemów. Musi to mieć związek z jakąś wczesna seria wypuszczona na rynek. Ja miałem jedna z pierwszych i po 2 miechach zaczęła swirowac.

 

Obecnie mam asus z97 pro Wi-Fi i szczerze polecam. Posiada najlepszy wbudowany kontroler wentylatorów jaki widzialem w płytach głównych.

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak przyjdzie z gwary to trzeba będzie sprzedać bo znając moje szczęście znowu pochodzi miesiąc i nastąpi zgon... Trzeba będzie pomyśleć o czymś adekwatnym. Oblukam tego Asusa ale raczej nastawiałem się na Gigabyte. Wifi mi niepotrzebne bo mam oddzielny moduł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi Wi-Fi tez nie jest potrzebne, potrzebowalem 7 portów SATA i tego genialnego kontrolera wentyli.

 

Ja płytę zmienilem z ASRock na ASUS tylko dlatego ze nie chciałem być bez kompa 3 tygodnie czekając na nowa płytę z gwarancji. Jak nie masz zamiaru zrobić podobnie to czekaj na asrocka i daj mu szanse to przecież bardzo solidna płyta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo się zawiodłem na Asrocku. Mialem dawno temu płytę od niego i służyła mi aż do zmiany platformy. Ale przegieli z extreme4, a z tego co slyszalem to jeszcze pare innych modeli ma też ten sam błąd.

Edytowane przez neqal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na asrocka można by było zacząć narzekać ale dopiero gdyby np nie uznali gwarancji albo cos gorszego a tak jak dostajesz druga płytę wolna od wad to czym cie tak zawiódł ASRock. Inni producenci wcale nie są lepsi przy tylu elementach z jakich skalda się płyta zawsze cos może pójść nie tak. Zresztą płyty asrocka i tak są najlepiej wyposarzone w swoich przedziałach cenowych i tym zawsze wygrają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc po to się kupuję płytę żeby co pół roku szła na gwarancję? Stable & Reliable na pudle heh. Kolejne 3 tyg czekania. Są najlepiej wyposażone w swojej cenie ale widocznie Asrock nie przywiązuje tak uwagi do Quality Control. PS niby skąd wiadomo ze dostane wolna od wad skoro z druga jest to samo...

Edytowane przez neqal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety, ale takie mamy czasy że każdemu się trafia wpadka i to największym producentom. Nie będę wymieniał przykładów, bo kto śledzi rynek ten wie. Jak sam mam płytę ASRocka Extreme4, ale P67. Płyta ma już ze 3 lata i złego słowa powiedzieć nie moge. Płyta działa cały czas tak samo stabilnie. Nie miałem z nią dosłownie żadnych problemów. Gdybym teraz jednak miał wybierać to wziąłbym coś od MSI lub ASUS'a.   Taki MSI Z97 Gaming 5 to całkiem ciekawa płytka. Co do Gigabyte'a to jakoś nie mam przekonania do tej firmy, ale nie znaczy to że robią złe płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Devil jam mam Gigabyte ktory jest katowany od 2007 roku, najpierw ja a teraz syn.Po 8 latach wciaz zero problemow

Edytowane przez pitras

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie gigabyte mają porabane biosy. Panuje w nich totalny chaos, opcję się w różnych miejscach dubluja. To już nawet msi jest łatwiej ogarnąć choć też wiele pozostawia do życzenia. Asrock i asus są lepsze bardziej przemyślane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego tez wybór po wymianie i sprzedaży padnie na msi z97 gaming 5 lub asus z97 pro. Szkoda tylko że nie odpisał żaden posiadacz extreme4 użytkowanego przez przynajmniej te pare miesięcy. Chodzi mi o Z97 oczywiście.

Edytowane przez neqal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tymi nr to jakaś wierutna bzdura, tutaj masz zdjęcie dwóch pudełek, bodajże to z góry to jest od płyty wadliwej a ta z dołu która przyszła po wymianie. w proline kupowałem a oni w przypadku naprawy gwarancyjnej biorą tylko samą płytę główną nie komplet, a w zamian dostałem nowy komplet :P w każdym bądź razie na obu nr rozpoczyna się od 45

 

DSC_0004.jpg

Edytowane przez zaodrze244
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech czyli nie zależy to od numeracji. Dzięki wielkie, dzwonię po kuriera i odsyłam do agito. Teraz tak: Asus z97 Pro Gamer czy Msi z97 Gaming 5? Gigabyte raczej nie skoro ten BIOS jest dość skopany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

asus.

 

asus jako jeden z bajerów ma złącze T_SENSOR do którego możesz wpiąć byle jaki pochodzący np z panela od wentyli czujnik temperatury np taki: 

3746.JPG

 

a następnie gdzieś go sobie wetknąć :P np w radiator karty graficznej i wszystkie wentylatory ustawić pod odczyt temperatury z tego czujnika :D

 

ja mam tak ustawione sterowanie bocznym nawiewem na karty graficzne. jak dostają temperatury to wentylator się rozkręca jak spadają wentylator działa na minimum. można oczywiście ustawić żeby się całkiem wyłączał.

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wentyle możesz ustawić tak żeby rozkręcały się razem z cpu ale jeżeli kompa masz do grania to najwięcej ciepła wydziela karta graficzna, cpu prawie w ogóle się nie nagrzewa. w takim przypadku każda inna płyta główna ma możliwość tylko ustawienia pod cpu a w asusie masz ten sensor. czyli ustawiasz wszystko pod sensora, cpu zostawiasz np na quiet (ja tak mam) i jest cisza. 

 

najważniejsze że wszystko można ustawić z poziomu biosu i nie trzeba się pierniczyć z żadnym softem. asusowe oprogramowanie wywaliłem po 10min i przeszedłem na sterowanie z poziom biosu. dużo łatwiej jest to ustawić i zawsze działa nie zależnie od softu.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...