Skocz do zawartości
tw_psycho

Dysk 4TB na magazyn filmów

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

chyba już dłużej nie mogę odkładać zakupu pojemniejszego dysku, bo nie mam już zbyt wiele do usunięcia. Obecnie posiadam 2x1,5TB WD Green w RAID0 (na system oddzielny SSD). Z uwagi na to, że od lat rynek dysków twardych jest właściwie zabetonowany i nic się nie dzieje (tak to widzę), a ceny są porównywalne z tymi, które były kilka lat temu przed rzekomą powodzią w Tajlandii, to muszę ograniczyć się do zakupu 4TB dysku. Nie wiem czy to jest najlepsze rozwiązanie, dlatego chciałbym zapytać:

 

1. Czy mogę się spodziewać, że w ciągu następnych kilku miesięcy coś się zmieni w ofercie dysków twardych? (np. nastąpi premiera pojemniejszych modeli, co sprawi obniżenie cen aktualnych)

2. Czy na chwilę obecną do mojego zastosowania (głównie magazyn filmów - chociaż gry też będę na nich instalował) lepsze będzie kupienie jednego dysku 4TB czy dwóch dysków 2TB? Jeżeli tak, to jakich? Ważne, żeby były ciche (obecne WD Green zadowalają mnie pod względem ciszy i szybkości) - zatem może znowu WD Green? Albo Purple?

 

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia powiem, że zawsze lepiej jest większy - bo jak będziesz rozbudowywał, to dokupisz o takiej samej pojemności, a apetyt z reguły rośnie. W dodatku do Raid stosuje się dyski o tej samej pojemności, by było optymalnie. Jedynym systemem który bezboleśnie pozwala dokładać dyski bez przebudowywania macierzy jest unraid, ale i tam w końcu będziemy ograniczeni fizyczną ilością gniazd sata. btw raid 0 jako magazyn filmów to średnie rozwiązanie, jak padnie 1 dysk, tracisz wszystko.

 

Zastanów się nad NAS-em, jeśli korzystasz z sieci. U siebie w komputerach mam już tylko SSD, reszta tylko na nasach. Z rozbudową NAS jest taki problem, że ciężko skopiować z jednego na drugi w przypadku upgrade sprzętu (np. zmieniam 2 nasy 2-dyskowe na jeden 4-dyskowy i muszę kupić dysk pośredni tylko na przenosiny danych, bo zwykła przekładka zniszczy dane). Optymalnie cenowo jest obecnie zestawić ze sobą 2 x 3 TB.  Co do dysków, mam wd green m zrobiły ok 20000h i mają się dobrze, ale zaraz po zakupie każdego włożyłem do pc i zmieniłem parkowanie głowic na 300sekund (programem wdidle3). Purple unikaj, bo on nie ma lub ma bardzo słabą korekcję danych - nie nadaje się na magazyn, to dyski do monitoringu. wd red są nawet lepsze niż green, ale i droższe. bardzo dobre są również dyski hitachi (rzadziej padają niż innych firm).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idąc za sugestią, że obecnie 3TB są najbardziej opłacalne (co jest zgodne z prawdą) zakupiłem 2x3TB WD Green. Chciałem zrobić z tego macierz RAID0 6TB (lubie mieć wszystko na jednej partycji). Niestety w biosie, przy tworzeniu macierzy pojemność dysków wyświetlana jest jako 801GB i pojemność macierzy po zsumowaniu obu dysków widać jako 1,6TB. Czy da się to jakoś obejśc - tj. zrobić macierz 6TB na płycie GA-Ma770T-UD3 (rev. 1401)? Partycja nie musi być bootowalna...

 

EDIT: Uzupełnię, że jedną z możliwości jest zrobienie softwarowego RAID - ale czy jest to dobre rozwiązanie?

Edytowane przez -Paluch-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...