Skocz do zawartości
pc338

Czy podłącze płytę muzyczną na pciex x1 do złącza pciex x4?

Rekomendowane odpowiedzi

ps: chyba raczej powinienem kupic wersje tej plyty muzycznej na pci, bo procek obsluzy max 16 linii pciex a tyle to grafa bierze. zabranie grafie 4 linii nie będzie raczej zbyt dobrym pomysłem nie? a może jak karta jest na interfejs pciex x1 a ja podlacze ją do zlacza pciex x4 to zabierze grafie mimo wszystko tylko 1 linie pciex? Wytłumaczcie mi to :-) (dzięki za wszelką pomoc)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

procek to i5 2500 (tak wlasciwie to się troche znam na komputerach...) a plyta to ga p67a d3 b3 (v1.0) na razie jade na integrze a kupuje asusa xonar dx (na pciex) albo asusa xonar d1 (to samo co dx tylko na pci) w kartach na pciex jest taki plus ze jak za kilka lat kupie kompa to se ta karte przeloze do nowego kompa a w przyszłości plyty glowne mogą nie mieć zlacz pci... karty dx nie podlaczylbym na pciex x1 bo wszystkie sloty zasłaniane sa przez chłodzenie procka i grafe... (dzięki za pomoc i osobą powyżej za szybka odpowiedz)

Edytowane przez pc338

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To prawda co piszesz, ale nie to, że procek obsługuje 16 linii pciex. Przy i5 możesz śmiało kupić Xonara DX i wsadzić go w port x4. Wszystko będzie frykać. Tylko pamiętaj, że DX potrzebuje dodatkową wtyczkę zasilania, taką jak od stacji dyskietek ;).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, wiem ta wtyczka nazywa się bodajze molex mini, trochę mnie zaskoczyles, na stronie ze specyfikacja widziałem ze podobno obsluguje 16linii... :) skad wiesz ze obsluguje więcej linii i ile?! (było by fajnie gdybys odpowiedział bo w przyszłości chciałbym sam to sobie sprawdzić) #edit serio, skad wiesz ile ma linii, ja widze informacje o liniach pciex tylko na stronie intela... (a tam pisze o 16 liniach) PS: czyli jak wsadze karte w zlacze x4 a karta używa x1 to zabierze mi 4 linie?? #edit tak samo jak sprawdzam w programie cpuid to pokazuje mi max. supported x16 (jeśli chodzi o linie pciex, oczywiście)

post-210324-0-96852900-1428097472_thumb.png

Edytowane przez pc338

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest co innego. W CPU-z w Graphics Interface jest info o tym w jakim trybie pracuje grafika i w jakim może pracować maksymalnie (max supported). Nie raz gdy coś jest nie tak to widnieje x8 na x16 i nie ma nic wspólnego z obsługą przez procesor.

A tak odnośnie tych linii obsługiwanych przez procka. I5 2500 był swego czasu jednym z topowych CPU za grubą kasę. Myślisz, że wykladajac tyle na procesor do gier gracz już blokuje sobie możliwość wkladania innych kart rozszerzeń prócz grafiki? Nawet masz w instrukcji wzmiankę o dwóch kartach graficznych, niby jaki procek miałby to umożliwiać jeśli nie jeden z topowych i5? ;) A o ile się nie mylę, o liczbie obsługiwanych linii pciex decyduje chipset płyty głównej a nie CPU. Więc gdyby chipset nie pociągnął tyle linii ile fizycznie ma płyta to by tyle slotów nie dawali. Skoro masz na płycie 23 linie to znaczy, że conajmniej tyle P67 uciągnie i wszystko musi działać nawet jak wykorzystasz każdy slot.

A karta x1 wsadzona w slot x4 zabierze jedną linię, bo tylko do jednej jest podłączona ;)

 

Wysłane z mojego C6603

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem to raczej procek decyduje o liniach pciex np.: w przypadku platformy X99 procek i7 5820K obsługuje 28 linii pciex a i7 5930K i i7 5960X obsługują 40 linii... (nie wiem już co myslec) #edit nawet na stronie intela pokazuje w tym samym miejscu ze i7 5930K obsluguje 40 linii (czyli strona intela nie klamie) - w przypadku mojego procka pokazuje 16 linii czyli ja naprawdę mam 16 linii pciex... nie? (bo ja mam nieodparte wrazenie ze tak)... a to, jakie plyta glowna ma zlacza to już zupełnie inna sprawa... (przynajmniej tak mi się wydaje) -błagam, poprawcie mnie jeśli jestem naprawdę taki głupi...

Edytowane przez pc338

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja karta to gtx 970 którą (chyba i tak odrobine ogranicza i5 2500 4.3ghz + [(chyba) ogranicza ją interfejs pciex (v2.0)ale co do tego to już nie jestem pewny] czy zabranie gtx'owi 970 jeszcze 1 linii pciex nie spowoduje jej spadku wydajności?? (dla mnie liczy się kazde 5 fps...) -nie chciałbym mieć wolniejszą kartę graficzną kosztem płyty muzycznej którą mogę kupić wersje z mniej kompatybilnym interfejsem(pci) ale nie robiącym żadnych problemów-a może zabranie 1 linii nie zabierze mi w ogole fps w grach?? Wybaczcie, że tyle pytań zadaje, ale kupując tę kartę nie chciałbym zrobić jakiegoś głupstwa...


Edytowane przez pc338

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że co innego jest tu ograniczone... Wszyscy bez wyjątku mówią Ci, że nic nie zabierasz z żadnej linii 16x, a Ty nadal swoje.

 

A co do ograniczania przez procka, to przy 2500k@4,3GHz nie ma już żadnych z tym problemów. To samo tyczy się PCIe v.2 - mógłbyś tę kartę puścić na 8x i straciłaby może z 5%, tymczasem u Ciebie chodzi na pełnych 16x.

 

Zaś co do Xonara, to korzystasz z głośników, czy słuchawek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uzywam słuchawek, a co do rych linii pciex, to po prostu chce być pewny, ze wszystko będzie smigać zanim wydam tyle kasy...(chyba mnie rozumiesz, nie? ;) ) słuchawki to audio technica ath t500 ale w ciągu kilku następnych lat kupie pewnie lepsze... Ps: xonar z tego co widze cieszy się raczej pozytywnymi opiniami wiec raczej dobra plyta, nie?? #edit- nie mam procka i5 2500k tylko i5 2500 bez k podkrecilem do 4.3 trochę mnożnikiem a trochę szyną (mnożnik dalo się tylko o 400mhz) -- a ciągłe pytania o linie pciex są spowodowane moją niewiedzą na ten temat : ( + czy mogl bys mi wytlumaczyc skad wiesz ile dana karta graficzna potrzebuje linii pciex? (może na następny raz będę wiedzieć jak to działa i sam sobie poradzę :])

Edytowane przez pc338

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak używasz słuchawek, to bierz lepiej tańszego Xonara DGX. O dziwo, w przeciwieństwie do DX, posiada on wzmacniacz słuchawkowy.

 

Co do tego, ile dana karta potrzebuje linii, to wystarczy spojrzeć na tesli SLI/CF. Dwie karty na 8x/8x v2 mają niemal identyczną wydajność, co 16x/16x v3 (które odpowiada 32x/32x v2).

 

 

EDIT: a jakbyś wciąż nie mógł uwierzyć, tu masz wyniki GTX 980 na różnych konfiguracjach PCIe:

http://www.techpowerup.com/reviews/NVIDIA/GTX_980_PCI-Express_Scaling/21.html

Edytowane przez Dammeron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za wytłumaczenie co do tych linii pciex!!, a co do tej karty to- z tego co widze w specyfikacji ogolnie dźwięk bylby raczej lepszy na xonarze dx - czy na pewno będzie mi potrzebny wzmacniacz? może moje słuchawki sa glosne same z siebie? na stronie ze specyfikacją pisze : Output Sound Pressure Level: 106dB czyli słuchawki same z siebie mogą wydawac taki glosny dźwięk? a może bez wzmacniacza słuchawki będą bardzo ciche wiec wzmacniacz jest niezbędny? wiesz, chciałbym jak najlepszy dźwięk, sam już nie wiem na jakie parametry patrzeć :/ ogólnie słuchawek używam do gier i muzyki #edit - a czy ta karta ma wzmacniacz słuchawkowy? http://www.morele.net/karta-dzwiekowa-asus-xonar-d2x-xdt-434958/ w ostateczności wziąłbym ją- i tak to zakup na lata (ale tylko w ostateczności)

Edytowane przez pc338

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie liczy się odstęp sygnału od szumu (czyli sprawność), a ich impedancja. A dobry dźwięk uzyskasz na każdym z tych xonarów. Jeśli nie posiadasz porządnych (ale porządnych, a nie "porządnych") kolumn, a tylko słuchawki, to brałbym DGX, w innym wypadku po prostu przepłacasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu mnie zaskoczyłeś - czyli w przypadku moich słuchawek dźwięk będzie taki sam na obydwu xonarach? tak naprawdę, to teraz chcę kupić kartę na dłużej więc jeśli i tak mogę kupic karte na PCIe czy nie opłacało by się kupic tego dx'a (pamietajac o tym ze mam w kilkuletnich planach lepsze słuchawki ? (na dzień dzisiejszy przewiduje ze w przyszłości wydam na nie ~500zl) - glownie od muzyki poza tym z tego co widziałem to nie roznia się tylko sprawnoscia (wiem ze dużo pytan zadaje ale chce mieć karte na lata :) )

Edytowane przez pc338

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i tak tych słuchawek nigdzie ze sobą nie noszę bo są niekompaktowe poza tym w plycie muzycznej mam tez wejście na mikrofon (mam mikrofon za 13zl ale zawsze taka karta może cos dać-minimalnie)

Edytowane przez pc338

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w internecie czesto widziałem jak ktoś pisze o plycie muzycznej, ale dobra, więc sory w takim razie - Kartę muzyczną. Akurat na zasilaczu lepiej nie oszczędzać ani nie kupować używanych, nigdy nie wiadomo ile i w jakich warunkach pracowały. Ale pytam się o plyty muzyczne, warto kupić używaną jeśli trafi się taniej? :P


dokładnie chodzi o to ze miałem kupować tego xonara dx ale niema wzmacniacza słuchawkowego...

następna płyta która go ma to xonar essence stx kuory jako nowy jest za drogi ale na allegro można kupic za 535zl powystawowy od jakiegoś sklepu (sprawna karta z 1 letnia gwarancja)

 

w przyszłości bende kupować jakies lepsze słuchawki, a czytałem w niektórych słuchawkach wzmacniacz się naprawdę przyda, a chciałbym kupic te karte i mieć spokoj a nie znow wymieniac, kombinować, znow sprzedawać i kupować...

Edytowane przez pc338

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze schemat. Teraz jasne że karta muzyczna nic nie "zabierze" grafice? :)

 

 

Czyli miałem chyba rację, że o całkowitą ilość linii pciex odpowiada chipset płyty głównej a nie procesor ;)

 

Używaną bez problemu. Raczej nie ma tam żadnych zużyć, a jeśli powystawowa to znaczy, że i tak nie była używana, tylko leżała w oknie najprawdopodobniej. Ja osobiście kupiłem swojego Xonara DS używanego dla przykładu, nie długo ale używkę i się nie bałem. Wymieniłem op-ampa, bo ta karta ma taką możliwość, pod swoje ucho i już.

 

A tak podchwytując temat, wymieniając op-ampa na lepszego i o lepszej charakterystyce dźwięku też można sporo zyskać. Tylko DX nie ma dla przykładu takiej możliwości i słuchając u szwagra DX-a na moich Aurvanach wydaje mi się, że ma gorsze, mniej czyste i bardziej agresywne soprany niż mój DS z wymienionym op-ampem. Nie ma co się oszukiwać, że stockowe op-ampy są niskiej jakości, nawet w takim DX-ie. Moje Aurvany Live mają bardzo naturalne, miękkie i neutralne brzmienie, dlatego po wymianie op-ampa na takiego i podobnej charakterystyce (posiłkowałem się opiniami i propozycjami z netu) uzyskałem coś fajnego. Z tego, co na szybko zdążyłem luknąć, DSX ma chyba także wymienne opki. Zainteresuj się tym tematem jeśli chcesz uzyskać coś więcej ;)

 

PS. Nie odradzam Ci DX-a, żeby nie było ;). Po prostu przyzwyczajony do brzmienia mojej karty i słuchawek, stwierdziłem, że moje słuchafony bardziej lubią się z DS-em i jego opkiem. DX jest dobrą kartą i widać to gdy szwagierek przełączy wyjście na kino domowe lub swoje Sennki HD 380 Pro ;).

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...