Skocz do zawartości
ewenement22

PC bardzo wolno pracuje. Duże opóźnienia.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Mam problem z PC (Windows xp HE, płyta główna Gigabyte GA-M61PME-S2P, procek AMD Athlon 64 Processor 3000+ 1,81GHz, 512 ram)który bardzo wolno pracuje. Wręcz nie da się na nim robić, ponieważ po każdym kliknięciu trzeba czekać kilkadziesiąt sekund a czasami nawet kilka minut zanim zobaczymy efekt. Co robić? Skanowałem go właśnie malwarebytes ale znalazł tylko 2 zarażone pliki: infininte.exe (PUP.Radmin) oraz wbpt0.dll (Exploit.Drop.GS).
W jaki sposób mogę jeszcze sprawdzić ten komputer pod względem oprogramowania jak również sprzętu? Patrzyłem na płytę główną i wszystkie kondensatory wyglądają OK. Od czego zacząć?

Tak wygląda crystal disk info
 2654773100_1428410252_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób sprawdzić? Przeczytać przyklejone tematy - jest w nich niemal wszystko opisane.

 

Na robactwo jest jeszcze AdwCleaner oraz antywirus - np AVG.

 

W tym wypadku jednak widać, że problemem jest dysk. Można go sprawdzić i naprawić (częściowo) programem MHDD lub Victoria, lecz widząc iż masz problem ze zrobieniem zrzutu ekranu, nie wróżę, że sobie poradzisz z tymi programami. Najlepiej popytać znajomych, którzy lepiej znają się na kompach.

 

Generalnie szukaj używanego dysku lub kup nowy. Jeśli dotychczas starczało Ci 40GB miejsca, to dysk SSD 60/64GB spokojnie starczy, a system znacznie przyspieszy.

 

Druga sprawa, że do otwierania dzisiejszych ciężkich stron, te 512MB RAM to trochę mało. Można poszukać używanej kości 512MB lub najlepiej 1GB i dołożyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam problemu ze zrzutem ekranu tylko szybciej po prostu było mi zrobić zdjęcie niż robić jakiekolwiek operacje na tym zamulonym komputerze. MHDD używałem już nie raz. Co prawda dawno ale z pozytywnym skutkiem... niektóre dyski działają do dziś.


Dołożyłem do 2gb ramu i prawie wcale nie widzę poprawy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

porządkując:

 

-nisko taktowany jednordzeniowy procesor w tych czasach to trochę mało, więc demon prędkości to nie jest, już nawet nie chodzi o ram bo te 512MB jeszcze można przeboleć w przypadku xp, inna sprawa to przeglądarka która swoje potrafi zabrać

 

-dysk przepracował ponad 30 tysięcy godzin, to sporo, już nawet z czystej przyzwoitości bym go zmienił, a ten zostawił jako rezerwa, niby jest zdrowy ale z racji przebiegu i prędkości zostawmy go jako backup

 

jesli chodzi o koszta to procek dwurdzeniowy 20zł, dysk ze stówkę (może), ram 512MB też pewno jakieś grosze, więc sam widzisz że nie dużym kosztem możesz dać drugie życie temu zabytkowi ;)

Edytowane przez TSRules

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, z drugiej strony nawet na takim kalkulatorze operacje nie powinny zajmować kilkadziesiąt sekund do minuty.

Imho format  może to kwestia windowsa, XP zawsze po jakimś czasie zamulał....

Jak nie pomoże format to raczej kwestia hardware, a wtedy tak jak TSRules trzeba co nieco wymienić

 

Daj jeszcze screena z obciążenia proca (menadżer zadań)...może coś zżera zasoby w tle? Ja pamiętam na XP miałem raz jazdy z explorerem i avi....coś się tak namieszało że explorer 100% procka obciążał.

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wygląda na to, że dysk na razie nie powinien powodować problemów, ale do emerytury mu nie daleko.

 

Na początek możesz zrobić format, jak radzi kolega. Do tego SP3. Reszty aktualizacji nie ciągnij. Wyłącz Windows Update.

Do tego wyłącz zbędne usługi, przeskanuj komputer AVG. Powinno pomóc na jakiś czas.

 

Generalnie maszyna nie jest pierwszej młodości i o ile starsze programy (np Office 2003) powinny na niech chodzić przyzwoicie, o tyle odpalenie pierwszej lepszej przeładowanej treścią strony już zabija wydajność, bo 512MB RAM na system i przeglądarkę to trochę mało.

 

Co do dokładania, to nie wiem czy jest sens. Za 150-250 zł można mieć całą skrzynkę z jakimś sensownym Core2Duo, 2-3GB RAM i większym dyskiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie ile jest programów w autostarcie? Może 512MB ramu wystarczy dla systemu operacyjnego ale z czasem instaluje się jakieś program które startują razem z systemem (antywirus, oprogramowanie do płyt głównych i kart graficznych, itp.) Nie tylko system korzysta z ramu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...