Skocz do zawartości
zetka1997

Wentylator z tyłu procesora, jaki ma wpływ na chłodzenie, czy warto ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Czy ma ktoś z Was wentylator z tyłu procesora , z prawej strony obudowy ?

Jaki ma to wpływ na temperatury procesora?

Chciałbym wyciąć w mojej obudowie coś takiego i dołożyć wentylator w tym miejscu.

Znacie jakieś testy takiego rozwiązania? Nie mogę niczego znaleźć.

 

Przykładowa obudowa z takim rozwiązaniem.

 

LINK:

Edytowane przez zetka1997

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głupota totalna, chyba że lubisz dużo kurzu z tyłu płyty głównej.

A testowałeś ? Czytałeś testy? że tak sądzisz.

Wentylator miał by wywiewać ciepłe powietrze z obudowy. 

Chcę i7 5820k na 4,5Ghz podkręcić i chcę się do tego odpowiednio przygotować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba odbierać ciepło od socetu procesora, co do powietrza w obudowie to wystarczą wentyle z tyłu i na górze a z przodu niech wieją do środka i tyle.Chcesz podkręcić go na 4,5 i cóż to za wyzwanie dla takiego procka??Patrząc Twoim rozumowaniem to najlepiej od razu wsadzić tam chłodnice 360 +10 wentylatorów albo może pomyśleć na Azotem a co tam xD Co do tematu nie widze w ogóle sensu robić z obudowy ser szwajcarski,jakby by było orginalne wycięcie z boku procesora to niech będzie ale tak to ......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba odbierać ciepło od socetu procesora

 

 

1. Tak dokładnie , nie tyle wywiewać z obudowy a raczej chłodzić płytę z tyłu , odprowadzając ciepłe powietrze na zewnątrz kompa.

 

co do powietrza w obudowie to wystarczą wentyle z tyłu i na górze a z przodu niech wieją do środka i tyle

 

2. Według mnie wentyle powinny wrzucać jeszcze powietrze od dołu. (i to jeszcze zależy jakie wentyle i z jaką wydajnością wrzucają i wyrzucają)

 

Chcesz podkręcić go na 4,5 i cóż to za wyzwanie dla takiego procka

 

 

3. Skąd wiesz?  jaką mam obudowę, jak chłodzoną , jaki cooler procesora chcę zastosować, i jaką mam wersję procka,  że jesteś taki pewny osiągów ?

    Przecież każdy się może inaczej podkręcać przy różnych napięciach, a co za tym idzie  (wzrost napięcia = wzrost temperatury). Tak że piszesz bzdury.

 

Patrząc Twoim rozumowaniem to najlepiej od razu wsadzić tam chłodnice 360 +10 wentylatorów albo może pomyśleć na Azotem a co tam xD

 

4. Nie wiem o co Ci chodzi. Pytam , bo mnie ciekawi takie rozwiązanie, i dlaczego niektórzy producenci obudów go stosują. Z doświadczenia wiem że każdy stopień ma znacznie przy podkręcaniu.

 

 Co do tematu nie widze w ogóle sensu robić z obudowy ser szwajcarski,

 

 

5. To nie chodzi tylko  o wycięcie,  ale o wentylator który będzie chłodził płytę od tyłu. Producenci nawet najdroższych obudów nie maja niejednokrotnie pojęcia jak powinno praktycznie  wyglądać chłodzenie obudowy. Zajmują się głównie wyglądem,  filtrami przeciw kurzowymi itp. bajerami, a w większości obudów widzę że wentylatory mają utrudniony przepływ powietrza przez bez sensowną konstrukcję ... "blachy hamujące przepływ powietrza w nieodpowiednich miejscach".

 

jakby by było orginalne wycięcie z boku procesora to niech będzie ale tak to ......

 

 

6. Czyli jak np. Thermaltake/Cooler Master/Ennermax zrobił w tym miejscu wentylator to miał rację ? , ale jak ja zrobię to jestem głupi :) ?

Edytowane przez zetka1997

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4. Nie wiem o co Ci chodzi. Pytam , bo mnie ciekawi takie rozwiązanie, i dlaczego niektórzy producenci obudów go stosują. Z doświadczenia wiem że każdy stopień ma znacznie przy podkręcaniu.

 

Jak zamierzasz robić ekstremalne OC to tak. A nie zamierzasz, skoro zadajesz takie pytania, jak w tym temacie.

 

 

5. To nie chodzi tylko  o wycięcie,  ale o wentylator który będzie chłodził płytę od tyłu. Producenci nawet najdroższych obudów nie maja niejednokrotnie pojęcia jak powinno praktycznie  wyglądać chłodzenie obudowy. Zajmują się głównie wyglądem,  filtrami przeciw kurzowymi itp. bajerami, a w większości obudów widzę że wentylatory mają utrudniony przepływ powietrza przez bez sensowną konstrukcję ... "blachy hamujące przepływ powietrza w nieodpowiednich miejscach".

 

Producenci bardziej stawiają na wygląd i funkcjonalność, niż na wydajność wentylacji. Dlaczego? Ponieważ to ostatnie obchodzi może z 1-2% wszystkich klientów.

 

6. Czyli jak np. Thermaltake/Cooler Master/Ennermax zrobił w tym miejscu wentylator to miał rację ? , ale jak ja zrobię to jestem głupi :) ?

 

Nie. Głupi jest zarówno producent, jak i użytkownik, który chce tak zrobić. Ta "dziura" z tyłu jest równie potrzebna, co te wszystkie "chłodzące ścieżki na PCB", osłony EMI na kartach dźwiękowych, tysiące faz w VRM itp...

Edytowane przez Dammeron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zamierzasz robić ekstremalne OC to tak. A nie zamierzasz, skoro zadajesz takie pytania, jak w tym temacie.

 

 

Nie wykluczam że jak pójdzie na 4,5 Ghz to pokuszę się o więcej. Nie chcę mieć przy tym piekarnika w pokoju. Chociaż wydaje mi się że 4,5Ghz na powietrzu dla tego procka  to i tak jest dużo jak nie extrem. Dla mnie liczy się także porządnie schłodzony komputer bo nie chcę mieć piekarnika w pokoju. Na razie kupiłem obudowę Thermaltake Core V71 i też mam do niej zastrzeżenia.

 

 

Producenci bardziej stawiają na wygląd i funkcjonalność, niż na wydajność wentylacji. Dlaczego? Ponieważ to ostatnie obchodzi może z 1-2% wszystkich klientów.

 

 

Ja jestem w tych 1-2% :)

 

 

Nie. Głupi jest zarówno producent, jak i użytkownik, który chce tak zrobić. Ta "dziura" z tyłu jest równie potrzebna, co te wszystkie "chłodzące ścieżki na PCB", osłony EMI na kartach dźwiękowych, tysiące faz w VRM itp...

 

Masz podkręcone coś w komputerze? Podkręcałeś kiedyś coś? Bo coś mi się zdaje że masz laptopa ;)

Edytowane przez zetka1997

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testowo zamontowałem drugi cooler z tyłu fortisa i temp spadła o 1oC na CPU ale na GPU wzrosła - został zaburzony obieg powietrza w obudowie.

 

Wentylator, który jest zamontowany z tyłu obudowy w zupełności wystarczy

 

Dzięki za info. To już coś więcej mówi, bo test czytałeś. Czym chłodzisz to swoje i5 z 4,8Ghz? Temperatury?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test robiłem na Phenomie

 

na i5 mam Mugena 2, temp w stresie 65oC

 

Miałem napisać robiłeś a nie czytałeś. sorry.

 

hmmm...  na Mugen 2 takie temperatury?

a ja się przymierzam do Noctua nh-d15 :) , tyle że twój to trochę inny procek niż i7 5820K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...