Skocz do zawartości
andzi

Zestaw do obróbki video i gier do 8000 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Powoli przymierzam się do zakupu nowego komputera, który ma służyć przede wszystkim obróbce video, głównie FHD, rzadziej 4k. Zestaw ma również służyć do gier. Mam kilka dylematów, więc mam nadzieję, że pomożecie mi je rozwiać.

 

1) Procesor i7-5820K (1739 zł) czy  i7-4790K (1549 zł). Ten pierwszy posiada 6 rdzeń, więc przypuszczalnie odczuję różnicę podczas renderowania. Niestety zakup ten wiążę się z inwestowaniem w płytę główną z podstawką LGA2011-3.

2) Płyta główna - w przypadku i7-5820K wybrałbym MSI X99S SLI PLUS (949 zł), natomiast dla i7-4790k MSI Z97 GAMING 3 (499 zł).

3) Pamięć RAMG.Skill DDR4 16GB (4x4GB) Ripjaws4 3000MHz CL15 XMP2 Red (1099 zł) lub G.Skill TridentX DDR3 2x8GB 2400MHz CL10 F3-2400C10D-16GTX (799zł).

4) Karta graficzna - generalnie jestem ciekaw jak wypadnie Radeon R9 390x, niestety jeszcze trochę czasu przyjdzie nam na niego poczekać, więc na tę chwilę liczę się z dwoma opcjami: GTX 970 (1639 zł) i GTX 980 (2600 zł). To co przemawia z kartami Nvidia to fakt, że bardzo chętnie chciałbym podpiąć pada z Nvidia Shield do komputera - wymagane jest oprogramowanie GeForce Experience, a ja korzystam z Radeon HD 6850 :D. Patrząc na cenę GTX 980, mam wrażenie, że jest to nieopłacalny zakup w stosunku do GTX 970.

5) Dysk - w tej chwili posiadam dwa dyski SSD - Plextor M5Pro 128 GB oraz Intel 730 240 GB, więc jedynie potrzebuje dysku na dane. Myślę, że wystarczy WD Red 2TB (435 zł).

6) Zasilacz - mam be quiet! Straight Power 10 800W.

7) Chłodzenie - myślę, że Thermalright HR-02 - Macho Rev. B (209 zł) będzie dobry wyborem.

8) Obudowa - sam nie wiem czego szukać. Może be quiet! Silent Base 800 (484 zł), Fractal Design Define R5 (459 zł) lub nieco tańsze

SilentiumPC Aquarius X90 Pure Black (299 zł), Corsair Carbide 300R (299 zł).

 

Gdybym zdecydował się na procesor i7-5820K i GTX 980 to cena wynosiłaby około 7500 zł. W przypadku i7-4790K i GTX 980 cena wynosi niecałe 6000 zł. Pytanie brzmi czy warto dokładać ponad 1500 zł dla 6-rdzeniowego procesora i DDR4? Oczywiście w grę wchodzą inne konfiguracje (liczę na Wasze sugestie), nie muszę wydawać 8 tysięcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam. Komputer wciąż nie został zakupiony. Czekałem na premierę nowych kart od AMD i jestem lekko rozczarowany. Być może karta Fury X zwiększy swój potencjał wraz z pojawieniem się DX12, ale ja już nie mogę czekać. Swoją drogę chyba zdecyduję się na i7 5820K, rzućcie okiem na poniższy zestaw, może macie swoje propozycje. Przypominam, że zasilacz i dyski SSD już posiadam. Raczej wybiorę GTX 970 - jakiego w ogóle polecacie?

 

Intel Core i7-5820K

MSI X99S SLI PLUS

Zotac GTX 970

G.Skill Ripjaws4 4x4GB 3000MHz DDR4 CL15 

WD Red 2TB

Thermalright HR-02 Macho Rev.B

Samsung SH-224DB/BEBE

Fractal Design Define R5

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. Może będziesz zaskoczony, ale sam miałem podobny dylemat i zdecydowałem się na 6 rdzeni (a nawet mam tę samą płytę i też obudową R5 Fractala) i... okazuje się, że wcale nie często wykorzystuję wszystkie 12 logicznych jednostek przy różnych operacjach. Fakt może to być związane tym, że projekty, które robiłem zazwyczaj nie miały jakichś bardzo skomplikowanch konstrukcji - ot. parę ścieżek video, kilka efektów do oszumiania i kolorowania, ale okazuje się, że albo część z nich nie potrafi używać wielu rdzeni, albo operacje wychodzą dużo szybciej ze wsparciem karty graficznej. Mam nieco archaicznego już radeona 7770, który fragment filmiku wyrenderował w 3m40s (w sensie kolorowania, Magic Bullet); użycie procesora oscylowało w zakresie 30-40%. Jeśli przełączyłem całe przetwarzanie na procesor to nagle ten sam fragment renderował się 5m10s. Wprawdzie używałem do tego Sony Vegas, ale ogólnie sugeruję, żebyś zobaczył jak Twoje projekty obciążają i co. ;)

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez isc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Komputer nadal nie jest zakupiony, jednak muszę go zamówić w tym tygodniu. W każdym razie nadal mam dylemat pomiędzy i7 4790k a i7 5820k. Bardzo Was proszę o pomoc w wyborze płyt głównych do ww. procesorów, chłodzenia i ewentualnie pamięci RAM (16 GB). Jeżeli chodzi o kartę to celuję w MSI GTX 980 Ti. Na tę chwilę posiadam zasilacz be quiet! Straight Power 10 800W oraz 2 dyski SSD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam to co w podpisie i montuję w SV, procek trochę się grzeje ale po znalezieniu optymalnych ustawień bardzo rzadko łapie 90stopni a śmiga na4,5Ghz, jak dołożysz do tego GTX'a 980 to jak dla mnie byłaby wystarczająca stacja robocza do montażu a dużo montuje. Przy nadmiarze pieniędzy brałbym tego X99 ale nie wierzę że odczułbym jakąś drastyczną różnicę w renderingu. Polecam też zakupić jakiś dysk pod M2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie. Przez te ostatnie kilka dni myślałem nad tym. Ostatecznie zdecyduję się i7 4790k, płytę główną Asus Z97 Pro-Gamer, MSI GTX 980 Ti, dysk WD Red 2TB. Teraz waham się przy trzech komponentach:
 

1) Obudowa Phanteks Enthoo czy Fractal R5

2) Chłodzenie Thermalright HR-02 czy Dark Rock 3

3) RAM - właściwie to sam nie wiem co najlepiej wziąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie te G.SKILL'e:  http://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjawsx-ddr3-2x4gb-2133mhz-cl9-xmp-rev-2-f3-2133c9d-8gxl-597766/  pracująz włączonym profilem XMP na 2133 i nie ma żadnego problemu, ten Asus obsłuży pamięci z wyższym taktowaniem więc 

jeśli zasobność portfela pozwala to szukaj coś na 2800 lub wyżej. Mam 8GB i akurat dla Sony Vegas styka, jak ma się rzecz z Premiere...to nie wiem.

Acha, przy obróbce materiału 4K w podglądzie "full" czasem przycina, ale może tutaj nie wyrabia moja grafika...


coś tym linkiem nie wyszło, te G.SKILL'e to 

http://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjawsx-ddr3-2x4gb-2133mhz-cl9-xmp-rev-2-f3-2133c9d-8gxl-597766/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu: zrobiłem test w SV i wyrenderowałem ten sam materiał na samym procku i potem ze wspomaganiem grafiki, plus na korzyść grafiki bo renderacja trwała 15 minut krócej, a więc z tym GTX'em 980 będziesz miał jeszcze lepsze rezultaty  ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Komputer zakupiony ---> http://www.morele.net/inventory/info/JlrjH/

Świetny zestaw, dobierz jeszcze jakiś ssd pod M.2 na system i ważniejsze instalki. U mnie ten z linka  sprawuje się bardzo pozytywnie. Zwroć uwagę na obsługiwaną przez ProGamera długość tego typu dysków.

 

http://www.morele.net/dysk-ssd-kingston-sm2280-120gb-m-2-80mm-550-520mb-s-sm2280s3-120g-645888/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...