Skocz do zawartości
Kozii512

Phenom II X4 955 BE - 3755 MHz - czy to wszystko?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Korzystając z poradnika http://www.tomshardware.com/reviews/overclock-phenom-pentium,2366-8.html postanowiłem podkręcić nieco mojego Phenoma (z chłodzeniem Zalman CNPS10X Flex). Od radu dodam, że to mój pierwszy overclocking. Udało mi się osiągnąć 3755 MHz przy napięciu 1,5 V. Poniżej przedstawiam obecne ustawienia BIOSu:

 

dmthsh.jpg

 

Przy próbie podniesienia taktowania o 100 MHz (3857 MHz), przy teście w OCCT miałem bluescreen po kilku minutach. Dziwne jest również to, że bluescreen (ten sam, ...00124) pojawiał mi się nawet przy standardowym taktowaniu + standardowych napięciach (zmienionych z AUTO na NORMAL):

 

25u4f3t.jpg

 

podobnie mam przy ustawieniu 3600 MHz + napięcia na AUTO:

 

35jcsd3.jpg

 

Podsumowując:

 

3200 MHz + wszystkie napięcia zmienione z AUTO na NORMAL - bluescreen po kilku minutach w OCCT

3600 MHz + wszystkie napięcia na AUTO - bluescreen po kilku minutach w OCCT

 

3755 MHz (CPU Freq 203, PCIE Clock 100) + napięcia (DRAM 1,64 V, CPU 1,5 V) (pierwszy screen) - stabilność(maks. 60'C po 50 minutach w OCCT)

 

Dziwne jest to, że pomimo, że jest to procesor z serii BE, gdzie podobno wystarczy podnieść mnożnik, u mnie to nie działa, bo przy podniesieniu samego mnożnika do 3600 MHz bez zmieniania napięć (z AUTO) komputer jest niestabilny.

 

1. Dlaczego komputer działa stabilnie przy 3755 MHz a przy 3200 MHz się wiesza? Pewnie chodzi o któreś z napięć bądź taktowanie PCI-E...?

2. Czy mogę coś zmienić, żeby wycisnąć z niego jeszcze trochę? Podobno ten procesor jest w stanie osiągnąć 4000 MHz (wiem, że to zależy od konkretnego eglemplarza)?

 

Z góry dzięki za wszelkie sugestie. Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie formatuj tekstu.

Jaki masz zasilacz i płytę główną, widzę że gigabyte ale jaki model?

 

Jeśli to nie jest rewizja C3 procesora to może być to jego max.

 

HTT link zmień z auto tak aby było na 2000mhz.

Wyłącz w biosie Cool'n'Quiet, CPU C1E State

CPU NB VID Control daj na 1,3V

NB Voltage Control daj też na 1.3V

Cpu Frequency daj na 200 i podkręcaj samym mnożnikiem lub spróbuj odwrotnie- mnożnik daj na domyślną wartość i podkręcaj szynę, np. mnożnik 16 (domyślny) szyna 235)= 3760mhz tylko musisz pamiętać o pilnowaniu taktowania HTT i NB aby nie przekraczało 2000mhz (zmniejszając mnożnik) oraz taktowaniu ram (zmniejszając mnożnik), po podkręcaniu CPU będziesz się bawił podkręcaniem NB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim to podaj pełną konfigurację i przeczytaj przyklejony temat dot. oc Phenomów. Te proce wcale nie muszą robić stabilnego 4 GHz, zwłaszcza w połączeniu ze starymi płytami AM3 (sprzed ery Thubana, a ta na taką wygląda).

Na początek spróbowałbym ustawić na sztywno vCPU 1,35 - 1,375 V, mnożnik proca na 16x, a następnie potestować wszystkie dzielniki pamięci, do czasu, aż uzyskasz stabilność w OCCT.

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD Phenom II X4 955 BE (3.2GHz) + Zalman CNPS10X Flex + 2xZephyr 120mm Blue

Gigabyte MA770T-UD3P (F12)

4GB Patriot DDR3 (2x2GB) 1600MHz

Sapphire Radeon HD4890 Vapor-X 1024MB [860@1040MHz]

320GB Samsung HD322HJ + 640GB Western Digital WD6400AAKS

OCZ PCPower&Cooling Silencer 500W

Tacens Sagitta LUX (Black) + Zephyr 120mm Blue

Windows 7 Ultimate 64bit

 

 


Ustawiłem mnożnik procesora na 18,5 (3700 MHz), szynę na 205 MHz, napięcie CPU na 1,5 V, dzięki czemu osiągnąłem 3791 MHz. Częstotliwość pamięci zmniejszyłem do 1333, co po podniesieniu szyny dało mi 1366 MHz. OCCT przez 30 minut nie wykazało żadnego błędu. Temperatura procesora po tym czasie - 60'C przy otwartej obudowie. Sukces!

 

Przy tych samych ustawieniach, z wyjątkiem szyny (205 -> 206 MHz), bluescreen w OCCT po kilkunastu sekundach.

Tak samo, jeśli zostawię szynę na 205 MHz a podniosę mnożnik do 3800 MHz - również bluescreen.

Próbowałem obniżyć napięcie CPU do 1,475 V - także bluescreen :)

 

Wydaje się, że to maksimum, jakie mogę osiągnąć przy tej płycie głównej z tą gołą sekcją zasilania. Mam jeszcze kilka pytań:

 

1. Czy powinienem spróbować podnieść taktowanie DDR z 1333 do 1600 MHz? W pomnożeniu z szyną da to bodajże 1640 MHz, jednak nie jestem pewien, czy jest to bezpieczne i czy odczuję jakąś różnicę w wydajności.

2. Czy ustawienie szyny na 205 MHz przy mojej płycie głównej nie jest dla niej niebezpieczne? Czy w ogóle obecne ustawienia są bezpieczne? Niby zrobiłem OCCT na pół godziny ale chciałbym mieć pewność.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób update biosu do najnowszego bo może płyta źle rozpoznaje pamięci ram, źle wskazuje napięcia na procu albo coś tego typu. Ustaw defaultowe ustawienia na płycie - szyna na 200MHz, u mnie zmiana nawet o kilka MHz powodowała niestabilność całego kompa! Wyłącz CnQ tak jak kolega pisał i ogień mnożnikiem i napięciem. Mam rewizję C3 i leci 4GHz na 1,5V na płycie głównej AM2+ z 5 fazową sekcją i DDR2. Poszło nawet 4,2GHz ale nie chcę nadwyreżać sekcji. 53stC nigdy nie przekroczyłem podczas grania.

 

P.S. Phenom II ma kontroler pamięci 1333MHz, 1600 nic nie daje. Ale zostaw te pamięci w spokoju, wszystko na default i dopiero baw się procem bo przyczyną niestabilności zapewne jest nie proc, a płyta/ram. Częstko kiedy proc nie wyrabia to nie pokazuje BS tylko robi freezy, dźwięk robi się taki cyfrowy itd. BS też mogą występować, ale u Ciebie proc ich nie powoduje. Sprawdź smartem dysk twardy i stan kabelków sata.

Edytowane przez KrzysztofeK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...