Skocz do zawartości
bleys

Komputer do NAS stary AMD X2 245 vs HP DC7900 z C2D

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Potrzebuje Waszej porady gdyż mam dylemat od kilku miesięcy i nie mogę się zdecydować.

 

Chce zbudować sobie NAS'a, w którym będzie na chwilę obecną 1x 3TB WD RED, do tego może stary 1TB WD BLUE a w przyszłości może drugi 3TB, ale to raczej mniejsza o to. NAS będzie pracować pod kontrolą freenas(obecnie testuje) lub OMV(ostatnio sporo pozytywnych opinii na jego temat czytałem) lub nas4free. Bootowane z Pendrive.

 

Dylemat mam co do samej skrzynki, obecnie posiadam (opcja 1):

 

Asus M4A77TD PRO z SATA2

AII X2 245

Sapphire 4850 512MB

Zasilacz delta 400w

2GB Kingston ddr3 1333

stara obudowa

 

Problemem jest tu właśnie stara obudowa, która wpada w straszny rezonans oraz karta graficzna(Brak integry w cpu/mobo) która pobiera sporo watów a co w przypadku NASa jest mało pożądane (mogła by wrócić do Podstawowego pc, gdzie mam integrę obecnie)

 

myślę nad zakupem (Opcja 2)

Desktopa SFF HP DC7800 / DC7900

Karta graficzna zintegrowana odpowiednio Intel 4500/4500HD

procek c2d E7xxx lub E8xxx, najczęściej jest to E8400, wybrałbym któryś mniej prądożerny.

Ram to sprawa otwarta.

Ma miejsce jest na 2 dyski + ewentualnie w miejsce napędu optycznego, co mi wystarczy

na plus takiego rozwiązania jest sztywna obudowa, zapewne dobry zasilacz (z tego co mi się przewinęło, to jakaś DELTA) no i zintegrowana Karta graficzna.

 

Dodam, że opcje 1 (a dokładniej procek, płyta, ram, zasilacz) mogę sprzedać za ok 200zł czyli w sam raz na tego HP

 

Więc jak uważacie? Najważniejsze, żeby pobierało w miarę mało prądu i żeby było względnie cicho. Do opcji 1 zmienić obudowę (jakaś dobrą, używana(?) ) + jakąś kartę graficzną o najmniejszym możliwym poborze prądu(jakieś propozycje? może nawet coś na PCI(tak, tym starym;)) byle wystartował system) czy sprzedać to co mam, i kupić opcję nr2,

Ważne: Z racji, że system będzie startował z pendrive nie powinien mieć problemu z ograniczeniem dla dysków >2TB?

 

ps. Gotowego Nasa odrzucam, ze względu na ceny/możliwości a mam sieć opartą na 1Gb więc chciałbym uzyskiwać transfery ~80-110MB/s( mam takie na opcji nr1 z 320gb Samsungiem f1)

 

Jestem otwarty na dodatkowe propozycje :)

Edytowane przez bleys

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już chyba lepiej ograniczyć się do 2 dysków i na Atomie to postawić.

Można kupić płytę na H61 + jakiegoś celerona.

Opcja 2 też jest może być, nie powinna być zbyt prądożerna.

 

Opcja 1 odpada na starcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli D525MW? rozglądałem się, za atomami ale w sumie nie wiem czemu je odrzuciłem hm.. Przemyśle jeszcze raz tą opcję. Bo tu dochodzi dokupienia obudowy i zasilacza) może po jakimś biznesowym, znajdzie się tania buda z dobrym psu, która będzie miała rozstaw na itxa.

 

Co do x2 245 to pobiera podobnie co c2d (no plus karta graficzna (chyba, że to dlatego ta opcja odpada :) )

Edytowane przez bleys

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok zdecydowałem się na j1900 w itx, teraz potrzebuje taniej obudowy i zasilacza, zależy mi żeby były stosunkowo solidne i nie zabrały ze sobą sprzętu w razie śmierci (zasilacz). Dobrze by było gdybym się zmieścić razem w 100 lub 150 z fv23%. Wygląd jest drugorzędny, jedynie rozmiar gdyby był MAX midi tower(może być również desktop) to byłoby miło.

 

Na szybko znalazłem coś takiego (bardzo tanie) http://allegro.pl/maly-desktop-atx-z-zasilaczem-fsp-gwar-w-w-fvat-i5334591437.html

 

Czy to aż nie za tanio? Zasilacz dobrze by pasował do płyty?

 

EDIT: ważne, żeby dało się ją dobrze wentylować - szczególnie, że procek pasywnie chłodzony.

Zasilacze jakby był wyższej sprawności też nie zaszkodzi ;)

Pozdrawiam! :)

Edytowane przez bleys

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/kompletna-obudowa-komputerowa-z-zasilaczem-i-dvd-i5206246756.html

Pomieści sporo dysków co w NASie ważne, dość dobry zasilacz od FSP z logiem AOpen. niestety bez certyfikatu 80plus.

 

http://allegro.pl/mala-obudowa-sff-enlight-zasilacz-win-vista-i5068302286.html

Zasilacz 80plus Bronze.

 

http://allegro.pl/obudowa-chieftec-maestro-cs-01b-b-z-zasilaczem-i5309637449.html

Fajny szef, niestety brak info o zasilaczu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest info mała czcionką : DPS-300AB-9c <80%

 

Widzę, że idziemy tym samym tokiem myślenia (oglądałem te 3 i też mam je na celowniku) hmmm. Pytanie który zasilacz najlepiej przetrwał próbę czasu. Ta Delta była polecana juz w 2006 roku na elektrodzie. Bo zakładam, że każdy z nich. (zakładając że są sprawne itd.) jest kompatybilny z moimi komponentami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest kompatybilny z moimi komponentami

Jeśli tylko będzie miał klasyczną wtyczkę 24 pin do mobo. W firmowych kompach zdarzają się autorskie rozwiązania. Gdy nie będzie pewności, zapytaj.

 

Osobiście brałbym tą http://allegro.pl/kompletna-obudowa-komputerowa-z-zasilaczem-i-dvd-i5206246756.html

Ma w dość dobrym miejscu otwory do zamontowania wentylatora do chłodzenia płyty/cpu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok kupiłem tą mała ze względu na 80+ i super cenę. Jedyny minus to miejsce tylko na 1x 3.5 dysk + 1-2 2.5(licząc miejsce po napędzie optycznym) może drugi dysk kupie właśnie 2.5 tylko do snapshotów ważnych plików w ostateczności wywierce otwory w górnej klapie i tam pójdzie drugi 3.5 :)
Plusy: wymiary, dobra jakość wykonania, stosunkowo dużo miejsca.
Wentylator w zasilaczu jest słyszalny ale nie bardziej niż w moim TT Smart 530w, natomiast wentylator obudowy nie przebija się przez ten z zasilacza- więc tu też ok. Sprzedawca tez na plus - towar zamówiony o 12 był następnego dnia o 12:)
Temperatury CPU super mimo, że tylko jeden wentylator w obudowie i to nie bezpośrednio na płytę.
Idle 35
OCCT 54maxxx

Zostawiam jeszcze na trochę Windowsa więc mogę jakieś drobne testy przeprowadzić. Więcej na priv lub w jakimś bardziej odpowiednim temacie.

Ps. Nie mam watomierza, ale jakby ktoś z Torunia chciał użyczyć, to mogę sprawdzić ile wciąga Watów :)

post-6211-0-41760100-1431537593_thumb.jpg

post-6211-0-31200800-1431537607_thumb.jpg

post-6211-0-64344900-1431537626_thumb.jpg

Edytowane przez bleys

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony masz rację - można było dopłacić te 50zł i mieć 4xsata(nawet łatwiej sprzedać jakby co). Z drugiej natomiast - takie było założenie, to ma być małe i nie szukam super kopii na 4(2x2) dyskach, bo nawet szkoda mi trochę by było kasy. Gdyby naszła mnie taka chęć to albo wykorzystam USB 3.0 na dodatkowe snapshoty(razem 3 dyski) albo zainwestuję w kontroler na pci-e(wtedy i tak by musiał zmienić obudowę więc nie musiałbym się nawet spinać z szukaniem odpowiednio niskiego) z resztą - ważne dane(zdjęcia, dokumenty) i tak trzymam dodatkowo na odłączanym dysku i co jakiś czas kopiuję na niego nowe. Co daje mi 1) stacjonarka 2) nas 3) dysk podłączany co jakiś czas - chyba wystarczy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...