Skocz do zawartości
Quarien

Pomocniczy, pionowy monitor

Rekomendowane odpowiedzi

Od pewnego czasu chodzi za mną zakup pomocniczego monitora. Kombinowałem z różnymi modelami i różnymi pomysłami, ale w gruncie zawsze coś było "nie tak". Na dzień dzisiejszy pomysł wygląda tak:

 

Mam główny monitor, dość leciwy Samsung 26 cali 1920x1200. Mało rewelacyjna matryca, ale działa i pokazuje rzeczy, więcej nie potrzebuję. 

 

Chciałem kupić drugi taki sam monitor - ale niestety po przeprowadzeniu się okazało się, że moje nowe stanowisko pracy, po postawieniu monitora, głośników itp. nie zapewnia za dużo miejsca na dodatkowe atrakcje. Powiem więcej, jest go nawet żałośnie mało - musiałbym kupić coś co ma maksymalnie 19 cali. 

 

Wpadłem na inny pomysł - kupić monitor 22 cale i obrócić w pionie. Wtedy na "szerokość" się zmieści, a powierzchnię będę miał i tak większą od jakiejś dziewiętnastki. 

 

Więc tu moje pierwsze pytanie - co sądzicie o pionowym monitorze pomocniczym jako idei?

 

Druga sprawa - wybrałem model Samsung LS22C45KMWV ( http://www.ceneo.pl/20445897).

Jest relatywnie tani, jest obracany, ma 22 cale i jest 16:10. Do tego rozdzielczość względem przekątnej daje podobne PPI co mój aktualny monitor, więc okna powinny wyglądać tak samo na każdym ekranie. Ponadto nie jest to jakiś IPS, więc nie będę miał dysonansu, gdzie obraz na mniejszym, pomocniczym monitorze będzie wglądać lepiej niż na głównym. 

 

I tu pytanie drugie - co sądzicie o tym zakupie? Czy mam rację itp? Czy na przykład nie przewidziałem jednego warunku, który będzie dyskryminować ten monitor (nie wiem, za małe kąty widzenia albo coś). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja w pewnym momencie miałem konfigurację jeden poziomo plus dwa pionowo. I powiem Ci, że nie jest to wygodne nadmiernie.

natomiast ponieważ będziesz miał dwa takie same, to może obydwa ustawisz pionowo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On jest chyba na matrycy TN, czyli będzie porażka. O wiele za słabe kąty, bardzo widoczne po przekręceniu do pionu.

 

Właśnie to też mnie martwi.

Wedle specyfikacji ma kąty widzenia 160 na 170. A mój aktualny monitor ma 160 na 160... Najlepiej byłoby pójść do sklepu i popatrzeć, ale planuję kupić przez internet, więc trochę kot w worku...

 

 

ja w pewnym momencie miałem konfigurację jeden poziomo plus dwa pionowo. I powiem Ci, że nie jest to wygodne nadmiernie.

natomiast ponieważ będziesz miał dwa takie same, to może obydwa ustawisz pionowo?

 

Mogłem niejasno napisać.

Mój podstawowy monitor to 26 (1920x1200) a pomocniczy, który chcę kupić to 22 (1680x1050). Nie są takie same.

A nawet jakby były, mimo wszystko podstawowy monitor chciałbym mieć "po bożemu". Ot, chociażby aby pograć czy film zobaczyć.Ciągle obracanie takiego kloca to słaby pomysł ;)

 

A co do wygody - Czy mógłbyś podzielić się dlaczego nie jest to tak rewelacyjny pomysł?

W teorii brzmi super - widać więcej tekstu itp. Więc np. jakiś kod czy poradnik będzie bardziej "bezobsługowy" (nie trzeba będzie przewijać). Możliwe, że nie zdaję sobie sprawy z czegoś ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej kupić taki 25" 2560x1080? Zerknij na ten LG 25UM65. Jak na 25 cali jest mały, a rozdziałka spora. Możesz grać w full hd i masz na tym samym monitorze okienko czasu tsa przeglądarki czy co tam chcesz. Mnie pasuje idealnie.

 

Wysłane z mojego Nexus 4 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez rogalson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem tak: główny 1920x1200 (moja nieodżałowana Belinea TN+, świetny monitor 26 cali) plus trzy (a potem dwa) Delle IPS 1920x1080 w pionie 23-calowe. Potem główny zamieniłem na Koreańczyka 2560x1440 (PLS) i zostawiłem sobie te Delle w pionie (już się ich pozbyłem, bo nie było to jak pisałem nadmiernie wygodne).

 

Podstawowy minus to różne wielkości pixeli. To w praktyce powoduje, że naprawdę niekomfortowo jest jak część jakiegoś okna jest na jednym monitorze, a część na drugim. Tak więc nie warto mieć złudzeń, że przy różnych wielkościach pixeli, będzie można korzystać z takiego rozwiązania podobnie jak z jednego większego monitora. Z różnym odwzorowaniem barw można sobie poradzić, z różnymi wielkościami pixela nie.

 

Oczywiście jak nie masz opcji dwóch poziomych, pozostaje to o czym piszesz. Ale jeden 1440p z pewnością byłby wygodniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to też mnie martwi.

Wedle specyfikacji ma kąty widzenia 160 na 170. A mój aktualny monitor ma 160 na 160... Najlepiej byłoby pójść do sklepu i popatrzeć, ale planuję kupić przez internet, więc trochę kot w worku...

Miałem kiedyś obracany TN 22 od HP, pewnego razu wpadłem na pomysł żeby go sobie obrócić do czytania mangi. Rezultat był kiepski, wyraźnie widoczne przebarwienia, taki efekt "polaryzacji" jak przy patrzeniu na TN od dołu był mocno widoczny. I nie sądzę żeby od tego czasu zaszła jakaś rewolucja pod tym względem w tych matrycach.

 

Kąty podane w specyfikacji można sobie wsadzić, numerek można napisać jaki się chce.

 

Obecnie mam IPS i w jego przypadku po obróceniu, jest ok. Szkoda tylko, że cierpi na inną przypadłość - świecenie matrycy pod kątem. Ale też ma świetne kąty w specyfikacji.

Jakbym miał teraz kupować monitor to tym razem szukałbym VA.

 

 

W ogóle to co chcesz robic na tym drugim monitorze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda to prawda, ja mam stareńkie MVA (Belinea 102035W) i co tu mówić, nie świeci gorzej niż to takie niby nowatorskie PLS, a może i lepiej. No ale w nim są jeszcze prawdziwe świetlówki a nie te ledy krawędziowe jak to teraz jest we wszystkich tanich monitorach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam stare MVA miały srebrzenie czerni pod kątem. Dzisiejsze LG 22MP55 21,5" IPS z którym miałem do czynienia są nieporównywalnie lepsze do tych starych MVA (nawet kontrast mają lepszy). Bardzo dobra równomierność (w porównaniu do EIZO podświetlanego CCFL na PVA którego mam) pomimo krawędziowego podświetlenia LED'ami. Gamma 2.2 prawie idealna (jedne egzemplarze nieco lepiej, inne nieco gorzej. ale wszystkie nieźle trzymały standard po zabawie w OSD). Srebrzenia pod kątem nie zauważyłem.

 

Natomiast co do tematu: rozważał kolega kupno telewizora 4K ~40" jako monitora? Będzie ogromny ekran, mimo to nie wielki piksel, brak "ramek" wewnątrz obszaru roboczego. Po prostu moim zdaniem lepiej jest mieć jeden wielki ekran, zamiast 2-3 małych. Cena TV 4k jest zadziwiająco niska (nawet poniżej 2 tys PLN). Tylko nie wiem, czy FPS nie będzie ograniczony do 30 w takich TV, przy sygnale z kompa (trzeba doczytać)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że było kilka pomysłów abym kupił sobie większy ekran.

 

Zacznijmy od tego, nie brakuje mi przestrzeni roboczej jako takiej. Tzn. jak mam powiedzmy Android Studio, to widzę wystarczająco dużo kodu aby uważać to za komfortowe. Jak oglądam filmiki na YT, to nawet nie muszę odpalać trybu pełnoekranowego. Pod tym względem jest okej. 

Problem zaczyna się, gdy chcę robić dwie rzeczy na raz. 

 

Najczęściej problem jest gry gram lub oglądam film. Mam taką przypadłość, że zawsze w pasku mam jakiś komunikator. Oglądam sobie film i słyszę *ding*. I muszę zrzucić film, odpalić to okno które zawraca łeb aby dowiedzieć się, że dostałem głupiego linka. 

Albo gdy pracuję. W robocie tak czy owak mam dwa monitory - na jednym mam kod właściwy, na drugim mam output z konsoli. I jest super. Trzymanie wszystkiego na jednym mnie ogranicza i często tez rozprasza, kiedy ciągle przewija mi się jakiś tekst centymetr od tego gdzie coś rozgryzam.

 

Dlatego odpada pomysł jednego a dużego monitora. Dodatkowo:

Telewizor - jest to mimo wszystko TV, np. ma problemy z wygaszaniem się po bożemu czy trzeba dużo szukać aby znaleźć coś z przyzwoitymi czasami reakcji itp.

LG z serii ultra wide - myślałem o tym, nawet zapisałem tu posta. Ale po sporym researchu i rozważaniu za i przeciw pomysł odpadł. Raz - mimo iż powierzchnia jest większa, to okna mimo wszystko nie zachowują się tak jak na dwóch monitorach. Np. gry będą zajmować cały ekran i sorry - nie utrzymasz poradnika na drugim monitorze. Chyba, że będziesz grać w oknie... ale dla mnie to bez sensu. Dwa - jakbym robił już update głównego monitora, to na taki wyjątkowo dobry. Osobiście w przyszłości rozważam przejście na 4K... ale to wiąże się z wymianą też GPU... a to oznacza sporo gotówki. Póki co dam sobie siana ;)

 

Chyba największym "problemem" są kąty widzenia po obróceniu. 
W najgorszym wypadku coś wykombinuję, wyburzę ścianę i wstawię w poziomie albo co ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...