Skocz do zawartości
Tyraelus

Wybor czesci do modernizacji PC (wirtualizacja/wiedzmin)

Rekomendowane odpowiedzi

Planuje modernizacje komputera, ktory generalnie dziala dobrze, ale po prawie 5 latach pracy przydaloby mu sie odswiezenie (szczegolnie, ze Wiedzmiaka 3 obecne GPU juz nie uciagnie).
Budzet mam dosc swobodny wiec "sensowne" zmian planuje zrobic szybko. No chyba ze mi je wybijecie z glowy ;)

Obecny potworek to:
CPU: Intel Xeon X3440 4/8 @2,53GHz
Cooler: Noctua NH-U12P SE2
RAM: 4x4GB 1600 MHz DDR3 Kingstone
Mobo: MSI P7P55D-E LX
SSD: Intel-530 120GB (na OS)
HDD: 2x WD 640GB WD6400AAKS (HDD1 (programy + wirtualki) oraz HDD2 (dane + gry + wirtualki) )
GPU: MSI 560 Ti
PSU: Antec TruePower 650W
LCD: 2x Dell P2214H (FullHD)
OS: Windows 10
nic nie jest obecnie podkrecone (wiem, dziwne), ale bylo planowane z zapasem "na przyszlosc" zeby w razie przyspieszonej rozbudwy nie trzeba bylo niczego dodatkowo wymieniac.

Zastosowania:
1. Codzienne uzytkowanie PC (Internet, praca na wielu dokumentach, ogladanie filmow HD).
2. Wirtualizacja do wlasnej nauki czy testow
3. Okazjonalna gra w tytuly z serii Starcraft, Wiedzmin, Crysis, Civilization, Mass Effect, HOMM.

Wymagania wobec sprzetu:
1. Niezawodnosc. Awaria PC to dla mnie tydzien odbudowy srodowiska - tragedii nie ma, ale bardzo tego nie lubie.
2. Plynna praca na codzien (aplikacje + wirtualizacja).
3. Lepsze podzespoly - zapas mocy na przyszlosc (kolejne 4-5 lat spokojnego uzytkowania) oraz mniejsze ryzyko awarii
4. Wymiana GPU tak zeby przez kolejne ok. 3-4 lata moc grac w nowe gry (akceptuje spadek detali do minimalnych wiec TITAN odpada ;) )
5. Wzglednie cicha praca i mniejsza pradozernosc

Obecne problemy:
1. Spada wydajnosc aplikacji i transfery HDD. Zakladam problem ze zuzywajacymi sie HDD (analiza HDD na razie nie wykazuje bledow) bo mobo i kable byly  wymieniane rok temu (poprzednia moba padla).
2. PC mial problemy ze startem. Zanim doszedl do OS boot wykonywal kilka restartow. Obecnie jest ok, ale zakladam ze to problem z RAM ktory ma 1600 MHz, a CPU oficjalnie wspiera do 1333MHz.
3. GPU juz nie udzwignie Wiedzmina 3, a PL produkcje wypada wspierac wiec i powod do modernizacji sie znalazl ;)

Pytania/planowane zmiany:
Wymiana GPU
Nie przepadam za Radeonami wiec zastanawialem sie nad GTX 770 lub 960. Klopot w tym, ze zgodnie z GPUBoss 770 to elektrownia, a 960 obecnei ma srednie opinie.
- Czy patrzac na gry w perspektywie 4 lat lepiej brac GTX 970 czy zostac przy ktoryms z wczesniejszych modeli? Modele 980/TITAN odpadaja.
- Jaki model/producenta polecacie i dlaczego? Zestawy na maj pokazuja np. GTX 970 od Zotac (wolniejsze) i Gigabyte (wyzsze takty), czy widac miedzy nimi zauwazalna roznica?


Wymiana HDD
Zalezy mi na bezawaryjnosci stad (np. z powodu tego artykulu ) mysle o HGST ale dopuszczam tez uzycie WD (w koncu obecne dzialaja tyle czasu). W zupelnosci wystarczy mi 2x1TB wiec rozwazam:

HGST Ultrastar 2TB (spec)

WD Re 1TB (spec)
bo patrzac na MTBF czy ilsoc cykli bija na glowe polecane modele WD Blue czy wychwalane kiedys Black.
- Czy ktos z Was uzywa powyzszych dyskow i moze powiedziec cos o ich pracy?
- Inne propozycje dot. modeli 1TB (ew. 2TB)?


Wymiana PSU
Obecnego Antka 650W mam juz 5 lat i choc dziala raczej wporzadku to mial prawo sie zuzyc i zastanawiam sie czy nie wymienic go na nowy. Tak dla bezpieczenstwa skoro peak load przy planowanych zmianach wychodzi na 480-580W. Obstawiam Seasonica na ktorego kiedys ostrzylem kly ze wzgledu na jakos wykonania i glosnosc, a dokladniej to G-series 650W lub X-seriex 650W.
- Wymiana obecnego Antka to fanaberia czy uzasadniony pomysl?
- Jesli uzasadniony to czy obecnie jest cos porownywalne z podanymi seasonicami ?


Wymiana CPU
Na razie nie widze sensu bo bardziej potrzebuje dodatkowych rdzeni niz super wydajnosci dla pojedynczego, a przechodzic na LGA2011-3 dla 6/8/10-rdzeniowcow Intela na jakis rok przed zmiana architektury i podstawki na cos Skylakeopodobnego nie ma sensu.
- Czy jest sens zmieniac CPU na nowsze popularniejsze i7 (zakladam ze juz na Skylake a nie LGA1150) czy raczej nie ma co sie spodziewac wielkiego skoku wydajnosci?
- Nie znalazlem informacji o planach nastepcy LGA2011-3. Brak oficjalnych planow czy to ja nie umiem szukac?

Edytowane przez Tyraelus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak zaproponuje coś takiego:

 

http://www.morele.net/procesor-intel-core-i7-4790k-socket-lga1150-64bit-do-4-4-ghz-88w-cache-8mb-box-bx80646i74790k-devil-s-canyon-647917/

http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z97-g43-intel-z97-4xddr3-vga-gblan-atx-z97-g43-640728/

http://www.morele.net/pamiec-g-skill-ddr3-16gb-8gbx2-2133-cl10-ripjawsx-dual-f3-2133c10d-16gxm-722931/

http://www.morele.net/karta-graficzna-asus-geforce-gtx-970-dc2-oc-black-4gb-256-bit-dvi-hdmi-3xdp-gtx970-dc2oc-4gd5-bl-limitowana-seria-690992/

 

Dyski:

Taki: http://www.morele.net/dysk-western-digital-red-2tb-3-5-sata-6gb-s-64mb-wd20efrx-500406/

Lub: http://www.morele.net/dysk-western-digital-black-3-5-1tb-sata-600-7200rpm-64mb-cache-wd1003fzex-616526/

 

Odpowiadając, odnośnie problemów z Awaria, warto robić kopie zapasowe systemów.

Problemy ze startem może powodować System który jest w TP, wiem bo sam spotkałem się z takimi błędami akurat  na maszynie wirtualnej.

 

Odnośnie GPU, GTX 970 spokojnie starczy i da radę sobie z nowymi tytułami, nie ma sensu przepłacać, a od GTX 770, jest jednak wydajniejszy.

 

Dyski, podałem jakie proponuje.

 

PSU, zostawił bym zostawił. To dobra konstrukcja, na pewno elektronika przez ten czas dostała trochę po głowie, ale nie powinno być źle. Ale jeżeli twierdzisz chce mięć coś nowego to zaproponuje coś takiego: http://www.morele.net/zasilacz-xfx-black-edition-xtr-550w-fully-modular-135mm-80-gold-p1-550b-befx-628157/

 

co do CPU, i wydajności względem Skylake, zapewne aż tak wielkiej różnicy nie będzie.

Decyzja należy do ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dolar444, dzięki za odpowiedz.

 

Ze zmiana procka (więc i platformy) chyba poczekam do wydania Skylake i7 i wtedy pomyślę co zrobić. Obecnie dostępne i7 serii K nie obsługują Intel Trusted Execution co czasami powoduje problemy z wirtualizacją, a przesiadać się na zablokowane modele... nie.

 

Co do GPU to czytałem, że są narzekania na tego ASUSa z powodu aktywnego chłodzenia, a popularne robi się półpasywne. Są jakieś większe różnice (poza ciszą i ceną) między tym ASUSem a modelami półpasywnymi?

Na dyski WD Black/Red patrzyłem bo też mamy tego trochę w firmie. Padają sporadycznie, ale w porównaniu do statystyk HGST to modele Red/Black nadal ma conajmniej dwa razy więcej awarii. Stąd pytanie czy ktoś używa tych modeli bo jedyne co znalazłem z opinii to uwagi o głośnej pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do procka, ok poczekaj, może sie przydać ta większa wydajność nawet o te kilak procent.

Jak ci się nie spieszy z prockiem to pewnie.

 

Co do Grafiki, kurcze mój błąd, nie zwróciłem uwagi na chłodzenie wiec proponuje tą: http://www.morele.net/karta-graficzna-msi-gtx-970-gaming-4096-mb-ddr5-gtx-970-gaming-4g--649152/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na kulku dodatkowych % na CPU zależy mi mniej niż na wsparciu dla kilku technologii jak właśnie omawiana wcześniej TE.

A co byś polecał z modeli posiadających conajmniej 2 porty DP? W ofercie Morele widze:

Gigabyte GeForce GTX 970 OC
Zotac GeForce GTX 970 AMP! Omega Core Edition
Zotac GeForce GTX 970 AMP! Omega Edition
Gigabyte GeForce GTX 970
Asus GeForce GTX 970 DC2 OC Black
Zotac GeForce GTX 970 AMP Extreme Core Edition

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...