Skocz do zawartości
sector

mocny cpu (do oc) / mobo / ram

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

pozbyłem się niedawno swojego laptopa i potrzebuję do pracy mocnego sprzętu.

 

Do czego? Programowanie, obróbka foto/video + wirtualne maszyny.

 

Na chwilę obecną wybrałem sobie takie coś:

 

Intel i7 4790K @ 4Ghz 1,439.00 zł

Asrock Z97 Killer 510.00 zł

2x Kingston HyperX Beast CL11 8192MB @ 2400Mhz 309.00 zł

Crucial 256GB SSD M550 429.00 zł

 

Z tego co czytałem nie ma sensu dopłacać do nowszej podstawki. Czy ram 2400Mhz będzie odpowiedni? Czy może lepiej zainwestować już w DDR4?

 

Do tego będę potrzebował pewnie nowe chłodzenie. Musi być ciche i prawie niesłyszalne jak to co mam teraz. Obudowa ma dobrą wentylację, także chciałbym, aby wszystko było ciche.

 

Czy mój zasilacz 400W pociągnie taki defaultowy konfig bez podkręcania i bez karty graficznej? Na chwilę obecną nawet nie wiem czy będę kupował kartę graficzną.

Edytowane przez sector

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak dużo i co będziesz robił .

 

Jak wystarczą ci 4 rdzenie + HT to zostań przy 4790K , co innego jak przyda ci się 6+ rdzeni to zastanów się nad I7 5820K .

 

DDR4 to tylko na LGA 2011-3 ( na razie - Skylake ma także dostać DDR4 ) .

 

A co do samych ramów - to bierz 2 400 mhz CL10 np. G.Skill Trident X 2 400 mhz CL10 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. W takim razie pamięć już sobie zmieniłem.

 

Platformę 2011-3 chyba sobie odpuszczę jednak bo z tego co widzę, to procesor jest może i 200zł droższy, ale sama płyta i pamięci to już dodatkowe stówki.

 

A jaki zasilacz do tego byłby wart polecenia? Taki aby miał spory zapas mocy, gdybym jednak planował dołożyć w przyszłości jeszcze jakąś solidną grafikę? Ważne żeby był cichy i niezawodny. Mój leciwy Corsair jeszcze nigdy mnie nie zawiódł :-)

 

Zastanawiam się jeszcze na dyskami. Skoro płyta ma możliwość raid to nie lepiej wziąć np. 2 dyski 120GB SSD i na nich postawić system zamiast na 1 256?

Edytowane przez sector

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twój zasilacz spokojnie starczy nawet i do karty pokroju gtx 960. Jeśli w przyszłości będziesz chciał dołożyć mocną grafę to wtedy zmienisz zasilacz - nie ma sensu brać na zapas bo może wcale grafy nie dołożysz i tylko wydasz niepotrzebnie kasę.

RAID z dwóch 120 będzie niewiele szybszy od 256 - według mnie nie warto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mnie trochę pocieszyłeś z tym zasilaczem. Będę mógł przynajmniej na chwilę obecną zaoszczędzić trochę kasy.

 

W takim razie biorę jeden SSD.

 

A jeszcze ewentualnie coś godnego polecania do chłodzenia i OC procesora?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam jedno pytanie. Czy duża będzie różnica w płytach głównych jeśli wziąłbym taką płytę?

 

 

Asrock z97M Pro4 http://www.x-kom.pl/p/186935-plyty-glowne-socket-1150-asrock-z97m-pro-4-z97-2xpci-e-ddr3.html

 

Przy standardzie mATX nie musiałbym zmieniać obudowy :-) Oczywiście podkreślam że zależy mi na OC procesora. Ewentualnie może jest jakaś lepsza płyta mATX?

 

Z tego co udało mi się znaleźć to np. Asus Gryphon Z97 jest chyba lepszym, ale niestety droższym rozwiązaniem.

Edytowane przez sector

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie płyty nie mają już takiego znaczenia jak kiedyś jeżeli chodzi o OC .

 

Na Z97M OC powinno być podobne , choć sama płyta może mieć np. gorszą sekcję zasilania CPU .

 

Co innego jak zależy ci na innych ficzerach jak np. karta sieciowa czy dzwiękowa .

 

Tutaj to Asrock Z97 Killer jest lepszy - kodek ALC1150 + układ E2200 Killer albo port M.2 dla szybkich SSD . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie płyty nie mają już takiego znaczenia jak kiedyś jeżeli chodzi o OC .

 

Na Z97M OC powinno być podobne , choć sama płyta może mieć np. gorszą sekcję zasilania CPU .

 

Co innego jak zależy ci na innych ficzerach jak np. karta sieciowa czy dzwiękowa .

 

Tutaj to Asrock Z97 Killer jest lepszy - kodek ALC1150 + układ E2200 Killer albo port M.2 dla szybkich SSD . 

 

Teoretycznie tak, ale z tego co czytałem pclab.pl to nie na wszystkich płytach OC będzie równie udane, bo procesor nie osiągnie tego co na lepszej płycie.

 

Asus Maximus VII Gene wg pclab to chyba najlepszy wybór. Nie będzie przeszkadzała długa karta graficzna (jeśli kupię). Dodatkowo dobra karta dźwiękowa dołączona osobno i obsługa szybszych pamięci ram.

 

Cena za tą MSI Z97M GAMING jest kusząca. Zastanawiam się czy będzie jakakolwiek różnica między Maximus VII Gene a Z97M Gaming??

Edytowane przez sector

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupisz to się przekonasz  :ploom:

 

a za różnicę byś miał dodatkowe 8GB ramu [bo 8GB w Twoim przypadku to może być mało]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I7 4790K nie kręci się jakoś fantastycznie (jak zresztą większość nowoczesnych procków intela) - średnio 4,5GHz, wyżej zaczyna się mocno grzać, nawet na dobrym chłodzeniu. Dlatego nie sądzę żeby maximus wycisnął więcej z tego procka niż inne płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że nie wyciągnę z niego jakiś kosmicznych MHZ, ale spróbuje przynajmniej do tego 4.5Ghz podkręcić.

 

Jeśli piszecie, że nie będzie za wielkiej różnicy to chętnie wezmę tańszą płytę a resztę kasy przeznaczę na coś innego :)

 

Zastanawiam się tylko jeszcze nad chłodzeniem do tego zestawu. W obecnym mam CNPS10x i wydaje się super. W prawdzie trochę nachodzi na ram, ale jakoś go tak ustawiłem, że daje radę. Komputera praktycznie nie słychać i nie wiadomo czy jest włączony czy nie. Nowy chciałbym równie cichy.

 

Zdania są podzielone. Widzę dużo różnych opcji.  Może Noctua NH-D15?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może Noctua NH-D15?

Raczej wejdzie w kolizję z kartą graficzną. To taki "bonus" płyt mATX. Duże Macho najczęściej wchodzi na styk, najlepiej poszukać zdjęć kompów z daną płytą. Przesunięcie podstawki cpu o parę mm może zaważyć o braku możliwości pogodzenia takiej konfiguracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Branie DH-15 czy innego drogiego chłodzenia do nieskalowanego CPU to wyrzucanie kasy w błoto .

 

Już sporo tańsze Macho Rev. B nie zostanie wykorzystane w 100% z powodu gluta udającego pastę termoprzewodzącą siedzącego pod IHS-em a co dopiero Noctua cz BQ DR3 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że większy radiator pewnie poskutkuje tym, że będzie można puścić wentylator na mniejszych obrotach. Chyba że przy Macho i tak będzie można to zrobić.

 

A co do PCI i grafy, to czy nie można jej zamontować w niższym pci i wtedy bez kontaktu z radiatorem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do PCI i grafy, to czy nie można jej zamontować w niższym pci i wtedy bez kontaktu z radiatorem?

Dolny pci-e jest najczęściej x8 lub x4. x8 3.0 raczej nie stanowi jeszcze problemu. Karta zajmuje najczęściej 2-2,5 slotu, może się nie zmieścić w obudowie mATX, która ma pewnie 4 śledzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy jest szansa że Macho da rade z GPU. Poszukam jeszcze ile ewentualnie by mnie wniosła zmiana obudowy. Chociaż nie chciałbym większej. Z drugiej strony mniejsze temperatury...

 

Rozumiem że najlepiej Macho aluminiowo miedziany? :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemyśl jeszcze tego mATXa, przy tym jakby nie było dość wydajnym zestawie. Mam dokładnie tą płytę ( swoją drogą ładnie szaleją z tymi cenami ja swoją kupiłem nie tak dawno za 499zł i to na dodatek w komputroniku ) i z chłodzeniem LEPA LV12 czyli nic specjalnie wielkiego, mam zasłonięty pierwszy slot ramu, a przy Twoich zastosowaniach pamieć dość istotna i tak jak wspomniał Klaus, radiator od chłodzenia CPU prawie dotyka PCB karty graficznej, a spinkę od wentylatora trzeba było solidnie wygiąć. Można włożyć do drugiego slotu ale wtedy odległość między kartą graficzną a zasilaczem jest bardzo niewielka. Niby można kupić większą obudowę, ale wg mnie lepiej wtedy po prostu iść w normalnego ATX i uniknąć tych wszystkich niedogodności. 

 

PS. Dzięki Tesel za doradzenie Z97M, świetna płyta :)

Edytowane przez Meva

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz może jakieś zdjęcie swojej obudowy w środku? Mi teoretycznie 16gb ramu powinno spokojnie wystarczyć. Także jeden slot mniej różnicy nie powinien zrobić, jednak fakt matx dostarcza czasami problemów.

 

Kartę graficzną nie wiem czy kupię. Być może. Jeśli nie to nie będzie problemu. Bardzo mało, żeby nie powiedzieć wcale, gram. Z drugiej strony przy takim sprzęcie może być coś odpalił :-)

 

Rozumiem, że gdybym nie kupił karty graficznej to płytę polecasz?

 

Są w końcu też wersję mniejsze kart graficznych. Jednak wydajność niż nie taka. Z innej strony nowa obudowa to kolejne parę stow do wydania...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS. Dzięki Tesel za doradzenie Z97M, świetna płyta  :)

miło słyszeć

z fotek to ta lepa ma jakieś takie wystające na ram mocowanie http://pcfoster.pl/artykul/lepa-lv12-%E2%80%93-test-coolera-cpu/1370-2.html

trochę to dziwne

 

Mierzyłeś jakie wysokie może wejść chłodzenie do twojej obudowy? 

bo może coś w tym stylu http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-thermalright-true-spirit-140-power-100700543-733411/

"wysokie i cienkie"

i fotki z testu http://pcfoster.pl/artykul/thermalright-true-spirit-140-power-%E2%80%93-test-coolera-cpu/1300-2.html

 

albo scythe ashura http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-scythe-scasr-1000-572836/

tylko tu chyba odwrotnie go zamontowali http://pcfoster.pl/artykul/scythe-mugen-4-i-ashura-%E2%80%93-test-coolerow-cpu/1141-2.html

 

również z tego typu http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-alpenfohn-himalaya-2-84000000097-623697/

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miło słyszeć

z fotek to ta lepa ma jakieś takie wystające na ram mocowanie

 

To jest mocowanie do AMD, a czemu takie założyli w teście na PCFoster to nie mam pojęcia. Mocowania takie jak do Intela jest pokazane tutaj - http://www.vortez.net/articles_pages/lepa_lv12_review,5.html Zwykly ram, albo z niskoprofilowym radiatorem wejdzie w 1 slot, ale już takie G skille Trident, które mam na co dzień ( wysłane na GW ) nie wchodzą z radiatorem. 

 

Na zdjęciu może tak tego nie widać, ale zapinkę od wentylatora musiałem maksymalnie odgiąć, ale jak to wygląda z innymi chłodzeniami to nie wiem, ale sądzą, że w przypadku karty z backplatem mógłby być problem.  

 

Co do samej płyty, dla mnie był to optymalny wybór - Z97, slot M.2 z którego korzystam, bo miałem już dysk z laptopa, ALC 1150, ze wzmacniaczem słuchawkowym, wyjście optyczne, porządna sekcja zasilania, wg mnie fajny wygląd no i udało mi się kupić jak wspominałem za 499zł, także mogę polecić jak najbardziej, ale należy pamiętać, że jak w większości mATXów, trzeba uważnie dobierać resztę komponentów 

post-204658-0-03057400-1431374941_thumb.jpg

Edytowane przez Meva

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie to jest można powiedzieć budżetowy zestaw G3258 + 750ti, jestem pewnie jednym z wielu co kupili płyty na Z97 bo będzie można wsadzić tam Brodwell'e, ale patrząc po ich specyfikacjach to pewnie się skończy na 4590k, a Pentiumek podkręcony na 4,5Ghz, temp w stresie max 68 stopni w LinX, w grach troszkę mniej, przy wentylatorze na 800 obrotów, także jest cicho i wydajnie ( oczywiście jak na taki konfig )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki. Być może głupie pytanie, ale ciężko mi się doszukać odpowiedzi.

 

Czy literka K przy procesorze oznacza Devil's Canyon, czy k to tylko odblokowany mnożnik? Jeśli to nie tylko mnożnik, to czy opłaca się dopłacić te parę groszy więcej?

Edytowane przez sector

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

K to odblokowany mnożnik i tak naprawdę jedyne procesory na 1150, które można podkręcić (pomijając G3258).

 

4670K, 4770K - Haswell

4690K, 4790K - Haswell Refresh/Devil's Canyon

 

Te drugie mają nieco wyższe taktowania bazowe oraz turbo i teoretycznie lepszą pastę pomiędzy rdzeniem a IHSem.

 

@Tapatalk

 

Edit: Tak :)

Edytowane przez AragornPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli każdy 4790K to Devil's Canyon? ;-)

 

Pytam bo nie w każdym sklepie jest to opisane/oznaczone.

 

Czy to jest np. Devil's Canyon? http://x-kom.pl/p/201148-procesory-core-i7-1150-procesory-core-i7-1150-i7-4790k-4-00ghz-8mb-box.html

Edytowane przez sector

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...