Skocz do zawartości
shusty

System nie bootuje po zmianie kontrolera na RADI.

Rekomendowane odpowiedzi

Obecnie mam dysk SSD z windows 8.1 i drugi ssd mały na inne rzeczy.

 

Kupiłem dwa dyski HDD 1T i chciałbym z nich zrobić RAID 1 i trzymać na nich dane.

 

Moje mobo z uefi: Gigabyte GA-Z97X-Gaming 5, Z97

 

Nie wiem co zrobić bo mam windowsa 8.1 na SSD ale zainstalowany bez uefi (czyli przy instalacji nie było zaznaczone boot CD UEFI czy jakoś tak). Jakie ma to plusy, minusy? Czy można przekonwertować bez reinstalacji systemu, czego bardzo nie chcę robić.

Wszystkie partycje obecnie to MBR, ogromnych dysków i partycji nie mam, więc GPT chyba nie potrzebne?

 

Obecnie w uefi mam ustawiony kontroler sata na AHCI, po zmianie na RAID, bo chcę dyski HDD  w macierz wpiąć system przy instalacji wali blue screenem.

 

Jak najlepiej rozwiązać tą całą sytuację, by było porządnie i dobrze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze rozumiem, na dysku ssd masz system i na dwóch dodatkowych dyskach chcesz ustawić raid.

 

Ja bym na Twoim miejscu nie kombinował, tylko utworzył raid na tych dyskach twardych. W biosie, albo przy uruchomieniu komputera, będziesz miał opcje utworzenia raidu. Przykładowo na SATA1 masz ssd, zostawiasz bez zmian, na sata2 i sata3 masz te duże dyski - na nich robisz mirror i w systemie będzie widoczny jako nowy dysk twardy.

 

[Przemek]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz to można w windowsie robić raid, w "zarządzanie dyskami". Można na necie znaleść poradniki, bo ja ci tego nie wyjaście, bo z tego nie korzystałem. :)

 

tap tap l5 tap tap

Chcę zrobić raid sprzętowy.

 

 

Jeśli dobrze rozumiem, na dysku ssd masz system i na dwóch dodatkowych dyskach chcesz ustawić raid.

 

Ja bym na Twoim miejscu nie kombinował, tylko utworzył raid na tych dyskach twardych. W biosie, albo przy uruchomieniu komputera, będziesz miał opcje utworzenia raidu. Przykładowo na SATA1 masz ssd, zostawiasz bez zmian, na sata2 i sata3 masz te duże dyski - na nich robisz mirror i w systemie będzie widoczny jako nowy dysk twardy.

 

[Przemek]

Mam dwa identyczne dyski HDD i po prostu chcę zrobić właśnie mirroring, ale aby to zrobić trzeba przełączyć kontroler w tryb pracy RAID. Gdy to jednak zrobię system się nie bootuje,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mając w sumie 3 dyski (w tym jeden innej pojemności), robienie raida na tych 3 dyskach mija się z celem. Zobacz, czy masz możliwość zrobienia raidu tylko na tych dwóch dyskach. Robiąc raid jego pojemność mniej więcej uwarunkowana jest najmniejszym dyskiem twardym. Czyli na dysku SSD postaw system, na dwóch pozostałych sprzętowy raid.

 

Jeśli nie da się na Twojej płycie zrobić tego sprzętowo, to pozostaje ci jedynie raid softwarowy (przykład: http://www.howtogeek.com/howto/36504/how-to-create-a-software-raid-array-in-windows-7/ albo pod linuxem raid softwarowy na ZFS)

 

P.S. Bardziej zaawansowany raid sprzętowy musi być umieszczony na płycie głównej. Możesz ewentualnie szukać osobnego kontrolera raid (do kupienie na PCI)

 

[Przemek]

Edytowane przez kchteam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że gadam w innym języku i nikt mnie nie rozumie, albo nie macie pojęcia za bardzo o czym mówicie.

 

Tak chcę zrobić RAID 1 tylko na tych 2 dyskach, a SSD zostawić w spokoju. Płyta główna oferuje RAID sprzętowy, aby go jednak wykorzystać przestawia się tryb kontrolera w RAID - gdzie dyski nie "zmacierzowane" powinny pracować jak na AHCPI i nie powinno im to robić różnicy, a jednak robi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...