Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim

 

 

Posiadam od dawna laptopa Lenovo T400, który ma problemy z latencją DPC.

Program LatencyMon pokazuje wielkiego laga.

W praktyce lag objawia się zniszczonym dźwiękiem (drop-outy) w karcie dźwiękowej E-MU 1616m, przy czym jestem absolutnie pewien że nie jest to wina ustawienia latencji ASIO - jest tak samo na 2ms i 20ms. Czasem komputer zamraża się na 3 sekundy, zacinając dźwięk.

 

Dodam że kiedyś takiego problemu nie było, więc moje pytanie: czy możliwe że w jakiś sposób procesor lub chipset uległ zużyciu?

 

Co próbowałem zrobić:

- odinstalowanie AVG Free - duża zmiana, ale lagi DPC ciągle występują

- wyłączanie urządzeń w Menedżerze Urządzeń; WI-FI, LAN, Bluetooth, bateria ACPI, nawet grafika - zmiany były ale nadal problem występował

- ustawienie trybu maximum performance w Opcjach Zasilania - zero zmian

- odinstalowanie ThinkVantager Power Manager - trochę pomogło

- postawienie systemu od nowa, łącznie z aktualizacjami

- wyłączanie urządzeń w BIOSie; praktycznie wszystko co się dało - bez większych zmian

- wyłączanie usług w BIOSie, takich jak SpeedStep, switchable graphics, ustawienia maximum performance na CPU, grafice etc. - bez zmian

- zmiana pamięci - bez zmian

 

LatencyMon wskazuje najbardziej lagujące aplikacje, procesy i sterowniki, jednak jestem przekonany że to nie software jest przyczyną problemu:

- ACPI.sys - odpowiada za sterowanie zasilaniem np. jasność matrycy

- rspLLL46.sys - to monitor latencji, ale nie powinien mieć aż tyle DPC

- i8042prt.sys

- ntoskrnl.exe

- ndis.sys

 

Co można wykluczyć:

- grzanie się procka/chipsetu - niskie temperatury, dobra pasta

- wirusy, robaki, aplikacje w tle

- za słaby procek - wszystko było kilka lat temu jak należy, komputer miał wtedy 4GB ram

- kartę dźwiękową, bo to E-MU :]

 

 

Sprzęt:

Lenovo T400

C2D T9400 2.53GHz

8GB DDR3 1066MHz

SSD Kingson HyperX 128GB

E-MU 1616m PCMCIA

Windows 7 64bit

 

Mam nadzieję że chociaż kilku z Was wie o czym jest ten temat i mi pomoże. Jeśli będzie trzeba to wrzucę screena z LatencyMon, ale chyba nie ma potrzeby, jako że wszystko opisałem.

Edytowane przez LenovoUser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...