Skocz do zawartości
Zeberson

Intel pentium G3258k a AMD FX-6300

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Od pewnego czasu chodzi mi po głowie zmiany czegos w moim komputerze.

Rozważam zmiane na pentiuma g3258k oraz jego oc.

W tym momencie pracuje a raczej gram i ogladam yt 1080, na fx6300 podkreconym na stabilne 4.5 z mozliwoscia na 4.83 ale jest lato to troche mu cieplo bylo, a raczej plycie.

Czy jesli sie przesiade na pentiuma i rowniez podkrece go na te 4.7 moze 4.8 jesli dobra sztuka sie trafi to czy bede w stanie przyrost mocy zobaczyc czy w porownaniu do amd raczej nie bedzie?

Jesli tak to w jaka plyte sie zaopatrzyc zeby nie zabraklo jej mocy i zeby nie stala sie waskim gardlem.

Pozdrawiam.

 

Wysłane z mojego XT1032 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie warto. G3258 podkręcony będzie się bardzo dobrze sprawdzał w operacjach jednowątkowych, ale gdy program będzie obsługiwał więcej wątków - przegra z twoim fx 6300. Niestety, ale dzisiaj cztery wątki to konieczność.

Edytowane przez ShFil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej .

 

Tam gdzie liczą się 2 rdzenie/wątki to G3258 będzie lepszy , nawet bez OC .

 

Co innego jak soft wykorzystuje więcej rdzenii / wątków , tutaj FX będzie jednak lepszy .

 

Jak chcesz się przesiadać na platformę Intela to tylko na I5 , opcjonalnie I3 z późniejszą zmianą na I5 .

 

Choć opcja brania na razie G3258 i potem zmiana na I5 też wchodzi w grę .

 

PS. Może to być używana platforma ?

 

Starsze I5 2xxx można dostać dość tanio ( 400-500 zł za procka + płyta za 100 zł ) a te procki nadal są mocne .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej chodzilo by mi o wzrost wydajnosci ktory bedzie wynikac z cpu. Oczywiscie chetnie bym przygana jednostke z mozliwoscia oc bo wkoncu to darmowe mhz ;-) jak widac po fx lubie krecic nawet dosc mocno wiec pewnie bym sie nudzil z procem bez k.

Aktualne i5 odstraszaja mnie ta slaba pasta pod ihs.

Opcja latwa do zrobienia ale za proc 1000zl troche mi sie nie chce.

A te starszaj generacji i5 i i7 ktore bylo by warto brac?? Polecacie cos?

 

Wysłane z mojego XT1032 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słaba pasta pod IHS-em najbardziej daje się we znaki przy OC , w dodatku koszt odblokowanego I5 / I7 jest wysoki .

 

Choć samą pastę można zmienić ale trzeba mieć odpowiednie zdolności , trochę się przy tym napracować no i oczywiście zabawa w zdjęcie czapki i posmarowanie rdzenia normalną pastą oznacza utratę gwarancji .

 

Przy wersjach non-K glut pod IHS-em aż tak nie przeszkadza , a I5 nawet nie kręcony nadal jest mocny - zależy od gry .

 

Co do procków poprzednich generacji :

 

Z procków non-K warto brać I5 2300/2400/2500 ew. I5 3350P/I5 3470 - zaleznie jak wygląda aktualna cena i dostępnośc , z reguły I5 2300/2400 są najtańsze .

 

Z wersji K to warto szukać I5 2500K / I7 2600K / I7 2700K z dobrym OC - niektóre sztuki robiły po 5 Ghz .

 

Z płyt to albo konstrukcje na H61/B75 albo szukać płyt na P67 / Z77 ( opcjonalnie coś na Z68 ) .

 

Płyty na H61/B75 wyjdą najtaniej , warto je brać pod I5 non-K .

 

Płyta na Z77/P67 warto brać jak ktoś bierze I5 / I7 w wersji K , choć przy wersjach non-K te płyty się mogą przydać - ze względu na nieco inną architekturę procki non-K z generacji Sandy Bridge / Ivy Bridge można trochę podkręcić .

 

W przypadku najmocniejszych modeli nawet o 600-700 mhz .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra a wracajac do mojego pytania?

Uzywam tylko komputera do yt full hd oraz do grania. Czy bede miec duza roznice jesli sie przesiade na 2600k czy na g3258 bedzie tak samo( oczywiscie po oc).?

 

Wysłane z mojego XT1032 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lapping to szlifowanie czapki na błysk , tak aby wyglądała jak powierzchnia lustra .

 

To już extremum dla osób które chcą mieć dodatkowe kilka stopni mniej .

 

Zdjęcie IHS-a to deliding / skalopowanie .

 

Przy Sandy Bridge nie trzeba tego robić , dopiero przy IB / Haswellu - zdjęcie czapki i zastąpienie gluta normalną pastą potrafi znacznie zbić temperaturę - nawet o 20 stopni .

 

SB ma dodatkowy plus - procki z początku produkcji kręciły się obłędnie , sporo z nich było wstanie zrobić 5+ Ghz .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...