Skocz do zawartości
kamail86

Jaka tania karta? czy może niedrogi procesor z kartą?

Rekomendowane odpowiedzi

Moja obekcna konfiguracja to:
C2D E8500 @ 3,7GHz
HD4850 512MB
6GB RAM (w 4 kościach)
Corsair VX 550W
HDD + SSD Cache

Choć nie planowałem żadnej modernizacji bo na granie mam ostatnio mało czasu, a jak już gram to w starsze gry sprzed kilku lat, natomiast do pozostałych zastosowań obecny zestaw w zupełności mi wystarczał to niestety z powodu awarii karty graficznej zostałem zmuszony do zakupu.

W związku z tym szukam czegoś niedrogiego (do 250zł) co jednak nie będzie wyłącznie kartą biurową, a pozwoliłoby od czasu do czasu w coś zagrać. Czy w tej cenie znajdę coś sensownego lepszego od mojej dotychczasowej karty?

Zastanawiam się jeszcze czy może nie byłoby lepiej od razu zmienić platformę na nową ze zintegrowaną grafiką? Za tym rozwiązaniem przemawia obawa by po zakupie nowej karty nie okazało się że oprócz niej trzeba wymienić jeszcze coś innego.

Ponieważ krótko przed padnięciem karty pojawiły się BSOD, które wraz z memtestem wskazywały na problem z RAMem. Ale co ciekawe po wyciągnięciu i ponownym włożeniu pamięci oraz karty graficznej (która utrudniała dostęp do RAMu) problem na kilka dni ustał, po czym znowu wrócił i ponownie ustał na kilka dni, a gdy po raz 3 powrócił to po ponownym włożeniu karty graficznej ona już nie działała. Więc nie wiem czy te problemy były spowodowane padającą kartą czy może tamte problemy to np padająca płyta a karta padła przy okazji np od wielokrotnego wyjmowania jej.

Podobno AMD mają dość szybkie zintegrowane karty (tu myślałem o A8-7600 lub 7650K). Ale z drugiej strony bardziej zależałoby mi na szybszych dwóch rdzeniach niż na wolniejszych czterech i tu podobno Intel ma przewagę (myślałem o jakimś Pentiumie), tylko czy ta zintegrowana karta choć dorówna mojej starej karcie? Bo zakup nowej platformy wraz z kartą to już niestety nieco większy wydatek, a jeśli AMD z jednym wątkiem też by sobie dobrze radził to byłby całkiem interesujący.

Jeśli ktoś zna jakieś testy tanich kart graficznych oraz procesorów w zastosowaniach jednowątkowych to prosiłbym o podanie linków. Szukałem testów tanich obecnie sprzedawanych kart ale niestety ich nie znalazłem. Natomiast testy procesorów które znalazłem dotyczyły głównie szybkości w grach i zastosowaniach wielowątkowych, czyli w tym co jest dla mnie jest mniej istotne.

Edytowane przez kamail86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy sprawdziłeś komputer na innym GPU albo obecne GPU w innym slocie (jeżeli płyta takowe posiada) bądź w innym komputerze ? 

 

Z ciekawości, konkretnie jaka to HD4850 ?

Edytowane przez Tricko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tricko, karta to Gigabyte HD 4850 z chłodzeniem zalmana (taka). Tak, sprawdzałem kartę w innym slocie i to samo (po włączeniu komputera ten nie odpala - słychać jeden długi pisk i 2 lub 3 krótkie, albo cisza i poza pracującymi wentylatorami nic się nie dzieje) oraz w dwóch komputerach - obydwa wprawdzie odpalają z tą kartą ale nie ma obrazu. Natomiast u siebie włożyłem pożyczonego geforce 9200 i z nim komputer normalnie odpalił. Po przyjrzeniu się laminatowi karty zauważyłem że od strony sekcji zasilania płytka jest delikatnie ciemniejsza (lekko wpadająca w brąz) więc możliwe że po latach coś się przegrzało. Gdyby nie błędy w memteście to pewnie uznałbym że BSODy były spowodowane kończącą swój żywot kartą, a tak to mam wątpliwości. Choć dziwne że wyciągnięcie i włożenie podzespołów w te same sloty pomogło na jakiś czas (nawet puszczenie memtestu na całą noc niczego nie wykazało, choć wcześniej od razu sypało błędami), nawet pomyślałem że może jest jakieś zabrudzenie na stykach powodujące problem i gdy drugi raz zaczęły się pojawiać BSODy to wyczyściłem dokładnie alkoholem izopropylowym styki karty oraz pamięci a sloty przedmuchałem sprężonym powietrzem, ale po tygodniu problem powrócił choć w nieco inny sposób bo zamiast BSOD przy co drugim uruchomieniu komputer zawieszał się podczas ładowania systemu i padła karta. Dodam że sprawdziłem też zasilacz miernikiem i jakimś testerem (nie wiem na ile skutecznym) i niby wszystko jest ok. Choć tak teraz jeszcze myślę że te wszystkie problemy to może jednak faktycznie wina karty - w końcu nigdy nie wiadomo jak jeden wadliwy podzespół wpłynie na pracę reszty, a sobie jeszcze przypomniałem że przed wyciąganiem pamięci ze slotów, próbowałem je podociskać co powinno pomóc gdyby to była ich wina lub płyty, a pomogło dopiero ich wyjęcie wraz z utrudniającą do nich dostęp kartą.

 

@adashi, tylko pytanie czy da się rozpoznać czy karta nie jest po reballingu w piekarniku? bo od kiedy dowiedziałem się że wiele osób tak "naprawia" karty i potem je sprzedaje jako sprawne to mam obawy co do używanych kart. Ale gdyby dało się to jakoś rozpoznać to oczywiście zakup niedrogiej ale szybkiej, używanej karty z nowszej serii (bo kilkuletniej karty która może paść w każdej chwili jak ta moja karta nie chcę) byłby najlepszym wyborem.

Edytowane przez kamail86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da się rozpoznać dobrze przeprowadzonego reballingu, aczkolwiek w przypadku kart z tego segmentu kompletnie nie widzę tego, aby komuś chciało się w to bawić.

 

Nowsza wersja HD770 to R7 250X.

 

Możesz także naturalnie próbować upolować używane HD7790, R7 260, a z nVidii byłoby fajnie GTX 650 Ti.

 

HD 7850 będzie już poza zasięgiem przy takim budżecie, a byłby to świetny wybór.

 

3-letnia gwarancja jest w przypadku Gigabyte, Asus i MSI.

 

Przy budżecie 250 zł nic nowego sensownego nie da się kupić.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za doradę, patrzyłem za tymi kartami i ta HD7770 faktycznie całkiem fajna, zwłaszcza gdyby udało się ją upolować z gwarancją i w dobrej cenie. Myślę że się na nią zdecyduję tylko będę polować na coś z gwarancją, a do tego czasu jeszcze potestuję ten komputer na jakimś tanim radeonie x600 (pewnie dotrze na początku tygodnia), którego kupiłem za grosze by w ogóle móc korzystać z kompa :)

Edytowane przez kamail86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie, czy benchmarki typu test w 7-zip czy winrar, albo testy w AIDA64 są w miarę wiarygodne czy lepiej się nimi nie sugerować?

Ponieważ jednak zdecydowałem się na zmianę platformy, bo po zakupie HD7770 problem z BSOD wrócił, choć na X600 go nie było, a po wyciągnięciu jednej pary pamięci komputer zaczął stabilnie działać również z HD7770, więc wygląda jednak na problem z płytą. Poszukałem na allegro i udało mi się złożyć za 500zł + kw, G3258 + MSI B85-G43 + 4GB RAM. Nie wiem czy to najlepsze co mogłem w tej cenie kupić, ale wszystko jeszcze z długą gwarancją, więc uznałem że to i tak dobra cena jak za prawie nowy sprzęt. Wczoraj wieczorem chciałem tylko sprawdzić czy z właśnie otrzymanym nowym sprzętem wszystko ok, więc złożyłem wszystko na "pająka", odpaliłem i zachciało mi się by choć na szybko przetestować jeszcze wydajność nowego nabytku :) który wg testów w sieci powinien być co najmniej 40-50% szybszy od starego procesora. Odpaliłem jakieś niezbyt wyszukane benchmarki, które akurat miałem pod ręką i bardzo się zdziwiłem gdy okazało się że ich wyniki są zbliżone do tych na starym sprzęcie, a niektóre wręcz nawet niższe. Co ciekawe np. taki winrar wskazuje że pomiędzy jakąś starą jego wersją sprzed ok 2 lat a najnowszą jest aż ok 20% różnicy w wydajności na tym samym sprzęcie, natomiast ta sama wersja programu na E8500 i G3258 różni się wydajnością o zaledwie jakieś 2-3%. Ale żeby nie było to znalazłem też 2 testy które wykazały bardziej prawidłową różnicę w wydajność. Jeden to test stabilności w Orthosie, który na G3258 przechodził kolejne testy ok 40% szybciej niż na E8500, a drugi to jakiś znaleziony w sieci test we flashu, którego obliczenia na E8500 trwają 40% dłużej niż na G3258.

 

I jeszcze jedno pytanie, czy warto obecny 6 letni zasilacz profilaktycznie wymienić na coś nowego? napięcia zmierzone miernikiem wprawdzie są stabilne i w normie, ale tak się zastanawiam czy to możliwe żeby stara płyta (MSI P45 Neo2-FR MOA) padła tak sama z siebie, skoro była dobrze chłodzona i posiadała niby już lepsze kondensatory. Natomiast zasilacz ma już swoje lata i tak się zastanawiam czy może nie dzieje się z nim coś czego nie da się sprawdzić miernikiem.

Edytowane przez kamail86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...