Skocz do zawartości
Janek_SiD

Częste restarty i zawieszenia na niepodkręconym, nowym, mocnym sprzęcie, co robić?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam poważny problem z komputerem. Zaczął łapać bluescreeny co chwila, co nie zdarzało mi się jak dotąd. Sprzęt niepodkręcany, kupiony jako nowe części. Najpierw uruchomienie dowolnej gry powodowało jej zamknięcie i wyjście do pulpitu ze sporadycznym BSODem. Zrobiłem format. Postawiłem system na czysto, sadząc, że rozwiązałem problem. Zaktualizowałem BIOS na płycie głównej. Nie pomogło.

Jeden z błędów miał najwyraźniej coś wspólnego z USB i zdarzył się wczoraj dwa razy podczas korzystania z aplikacji umieszczonej na pendrive, a raz tuż po otworzeniu pamięci, w celu wyświetlenia jej zawartości. Jego kod to kmode_exception_not_handled (usbstor.sys). Drugi ma coś wspólnego z flashem. Nagle i dość często wtyczka wywala mi błąd w Chromie, dodatkowo uruchomienie filmiku na YT znów spowodowało BSOD tym razem z komunikatem page_fault_in_nonpaged_area.

Jestem trochę podłamany, bo na poprzednim PC nie miałem ani jednego BSOD przez 7 lat jak z niego korzystałem. Teraz z początku było dobrze, ale teraz zaczęły się problemy i zamiast pracować tracę czas, a sprzęt składałem mając stabilność i niezawodność na uwadze... Jak zdiagnozować co może być przyczyną problemów? Płyta główna? Może co innego? Wszelkie wskazówki mile widziane.

Mój PC to:

Intel® Core™ i7-5820K
Asus X99 Deluxe z BIOS 1702
Corsair Vengeance® LPX 32GB (4x8GB) DDR4 DRAM 2400MHz C14 Memory Kit (14-16-16-31)
Asus GTX 970 Strix (STRIX-GTX970-DC2OC-4GD5)
Corsair AX860i Digital ATX CP-9020037-EU
Asus DRW-24F1ST 
Plextor M6S PX-256M6S 2.5" 256GB SATA 6Gb/s 
Fractal Design Define R4 Black Pearl USB 3.0
Microsoft Windows 8.1 Pro PL 64bit OEM
 
Sprzęt niekręcony, temperatury niskie, na procesorze 33 stopnie w idle, na grafice 40 stopni w idle.

post-144265-0-71955900-1434446278_thumb.jpg

post-144265-0-41010700-1434446283_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc wyjaśniło się tyle, że MemTest sypie błędami mocno. Po niepełnym jednym przebiegu mam już prawie 800 błędów. Teraz nasuwają mi się pytania:

 

1) Czy w takim wypadku można stwierdzić z całą pewnością, że to właśnie pamięć, a nie np. płyta główna? Czy są jakieś wyjątki od tej reguły?

 

2) Czy da się ustalić która to kość inaczej, niż testując każdą kość z osobna?

 

3) Czy ktoś ma doświadczenia z reklamacją pamięci Corsair? Ile to trwa? Gdzie się najlepiej zgłosić, do sprzedawcy, czy producenta?

 

Wszelkie uwagi mile widziane.

 

PS.
ULLISSES - piszesz z perspektywy człowieka, który siedzi na forum, zna je na wylot, bo masz 13,5 tysięcy postów, a nie z perspektywy kogoś, kto pisze na forum, bo akurat ma problem. Owszem procedura postępowania jest dość znana, ale w pierwszej chwili chcę się dowiedzieć, czy być może ktoś nie miał podobnych problemów akurat z takich sprzętem jak mój i wie, że np. coś jest problematyczne. Sprawa wyjaśniła się sama i nic się wielkiego nie stało chyba? A pisać możesz i po angielsku, nie będę miał z tym problemu, o ile informacje pomogą mi z rozwiązaniem problemu. Pozdrawiam.

Edytowane przez Janek_SiD
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No popatrz. Jak byś sprawdził to wcześniej, to może nie musiałbyś pisać 2 postów.

 

Generalnie to powszechne błędy i metodologia testów jest opisana w przyklejonym na forum wątku, na stronach MS oraz milionie innych miejsc w sieci.

 

Teraz zadałeś konkretne pytania, więc odpowiem:

 

1. 100% nigdy nie ma, ale na 99% winne są pamięci.

 

2. Sprawdzić każdą z osobna trzeba. Może dojść jednak do sytuacji, gdy oddzielnie kości nie powodują problemu, a razem już tak.

Winy można więc szukać w ustawieniach (niektóre kości mają wyższe napięcie nominalne - takie informacje mogą być na dołączonej ulotce, opakowaniu lub stronie producenta), zasilaczu czy płycie. W takim wypadku najprościej włożyć do kompa inne pamięci lub te pamięci do innego kompa.

 

3. W kwestii gwarancji najlepiej pytać tam, gdzie zakupiłeś pamięci. Nie wiem, czy Corsair ma w Polsce jakiś ogarnięty oddział/przedstawiciela, ale jeśli ma, to tam też możesz zadzwonić (lub pisać, jeśli masz czas i drugi sprzęt do pracy). Oczywiście wcześniej możesz klepnąć w Google frazę "gwarancja corsair" i może coś wartościowego wyskoczy poza ofertami sklepów.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zagwozdkę - każda pamięć z osobna przetestowana przeszła mem test (jeden przebieg na wszystkich wątkach procesora) bez problemu, chociaż dwa razy testowałem wszystkie kości na raz i wywalały błędy. Teraz testuje kości parami, ale pierwsza para na razie bez błędów. Czy to możliwe, żeby pamięć szwankowała w układzie quad channel? Czy to może raczej wskazywać na problemy z płytą, a nie z pamięcią? Oczywiście na koniec przetestuję ponownie układ 4 kości... ale nie wiem już co myśleć....

 

Dodam, że kości sprzedawane były w zestawie 4 sztuk, a nie parami, czy każda osobno i były dedykowane układowi quad channel, oraz znajdują się na liście kompatybilnych pamięci producenta płyty głównej.

 

Nie mam innego komputera akceptującego DDR4, więc w innym PC nie sprawdzę. Być może dostanę do testów inne pamięci Kingstone, ale to chyba nadal nie pozwoli mi jednoznacznie stwierdzić co jest nie tak.

 

Jedno jest pewne, wcześniej w teście 4 kości było blisko 1000 błędów na jedną serię testów. Teraz w pojedynczo i parami nie ma ani jednego błędu jak dotąd.


Ustaliłem, że 4 pamięci znowu dają błędy, oraz dwie pamięci, ale w slocie 3 i 4, zamiast 1 i 2 też dają błędy. Teraz sprawdza pojedynczo banki 3 i 4. Wszystkich banków jest oczywiście 8, ale tylko jeden układ jest zalecany do quad channel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 
Po wielu testach sprawa się wyjaśniła. Błędy wyskakują nie ze względu na kość pamięci, ale na bank w którym pamięć się znajduje. Płyta Asus X99 Delux posiada 8 banków pamięci, z czego do quad channel przez instrukcję zalecany jest konkretny układ kości pamięci. Okazuje się, że każda kość pamięci z osobna znajdująca się w banku C1, czyli najbardziej po prawej stronie, sypie błędami. Umieszczenie jednej, dwóch i czterech kości pamięci w innych bankach pamięci i ich kombinacjach nie generuje błędów w MemTest. Co ciekawe, CPU-Z nadal wykrywa quad channel, gdy czwarta kość zamiast w banku C1 znajduje się w banku D2. 

Przedstawiłem to na rysunku w instrukcji. Niebieskim kolorem oznaczyłem banki w których powinny znajdować się pamięci i się w nich znajdują. Czerwonym kolorem oznaczyłem bak pamięci, który generuje błędy na każdej kości pamięci, a powinien być obsadzony w układzie quad channel. Żółtym kolorem oznaczyłem bank, w którym zamiennie i tymczasowo umieściłem czwartą kość pamięci, mimo, że instrukcja takiego układu nie zaleca, a mimo to CPU-Z widzi quad channel.

http://i.imgur.com/cVaAejN.png

Pytania jakie mi się nasuwają?

1) Czy to ponad wszelką wątpliwość dowodzi wadliwość płyty głównej, zamiast pamięci, jak podejrzewałem na początku?

2) Czy w takim wypadku oddawać płytę główną na gwarancję, a pamięci nie ruszać?

3) Czy CPU-Z może się mylić w sprawie quad channel?

4) Czy ktoś spotkał się z takim problemem?

Dodam, że komputer działał przez 7,5 miesiąca bez zarzutu, a parę dni temu zaczęły się problemy z zawieszaniem się systemu, BSODy i restarty. Nie jest więc tak, że problem występował od początku. Dodam, że komputera nie rozbierałem, ani nie przenosiłem. Stoi jak stał i nagle mu się pogorszyło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe:

http://superuser.com/questions/524482/asus-p9x79-deluxe-dimm-b1-doesnt-work

 

Tego nie czytałem do końca, bo długie: ;]

http://forums.overclockers.co.uk/showthread.php?t=18620682&page=10

 

Generalnie:

http://www.google.pl/search?q=asus+deluxe+DIMM_C1+problem

 

EDIT:

1. Tak - coś z płytą. Albo uszkodzony slot, albo tylko wina biosa (vide 2 link).

2. Poczytaj wcześniej podesłane linki. Możesz próbować zrobić update biosu. Jak nie pomoże, to gwarancja. Ewentualnie dzwoń do Asus Polska.

3. Teoretycznie nie powinien. Możesz sprawdzić innym aplikacjami tego typu, ale obstawiam, że wynik będzie podobny - co nie oznacza prawdziwy. ;]

4. W Google tego pełno ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...