Skocz do zawartości
Caleb

AMD Radeon Fury / Fury X / Fury NANO

Rekomendowane odpowiedzi

15420.jpg

Jeśli czekaliście na premierę karty graficznej AMD Radeon R9 Fury, czyli odrobinę słabszej i tańszej wersji modelu AMD Radeon R9 Fury X, dzisiejszy dzień prawdopodobnie spędzicie przed monitorem na przeglądaniu testów. Zapowiada się bowiem ciekawy pojedynek między AMD Radeon R9 Fury i NVIDIA GeForce GTX 980. Obydwa urządzenia reprezentują zbliżony poziom wydajności, więc konkurencja nareszcie powinna nabrać rumieńców, zwłaszcza gdyby AMD podjęło agresywną politykę cenową. Teoretycznie wszystko jest możliwe, jednak dopiero pomiary przeprowadzone w wymagających grach pozwolą wyłonić zwycięzcę. Zaczynamy! Naszą redakcję odwiedził niereferencyjny ASUS STRIX Radeon R9 Fury DirectCU III, którego wyposażono w potężny system chłodzenia powietrzem, zapewniający rdzeniowi Fiji PRO odpowiednie warunki pracy. Popcorn przygotowany?

Edytowane przez Caleb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widać przepustowość pamięci to nie wszystko. Ważnę są np Ropy. Ilość ma podobną co 980'tka, więc wyniki zbytnio nie odbiegają. Ale przyrost jest. Tylko cena musi się unormować i mamy całkiem udaną kartę. Ogólnie to powinno zastąpić R9 390x i kosztować w granicach 1800-1900 zł by zapełnić lukę między GTX 970 a 980.  980'tka jest nieopłacalna w tej cenie. Ten Fury tym bardziej mimo że teoretycznie jest szybszy. W niektórych grach to róznica ok 10 klatek na sekundę wzgłędem 970'tki. Czy to dobry wynik przy tej cenie cóz...

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Gaming performance is generally a step behind the reference GTX 980 Ti when played at 4K. As resolution decreases, the Fury X's weak point – polygon and triangle limitations – is revealed as a bottleneck. The disparity widens measurably, nearly 2x in some instances, as AMD competes at 1440p and 1080p resolutions. The ROPs throttle appears to be less of an issue for AMD's Fury X than its poly and triangle limitations, though that does not mean the Fury X is free of raster operation difficulties.

 

http://www.gamersnexus.net/hwreviews/2008-amd-radeon-r9-fury-x-full-analysis-and-crossfire?showall=1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Sapphire Fury X, niestety wygląda na to, że wylosowałem wersje z głośną pompką...
 

 

BTW wygląda na to,​ że Fury Pro da się odblokowywać. (;

http://www.overclock.net/t/1567179/activation-of-cores-in-hawaii-tonga-and-fiji-unlockability-tester-ver-1-6-and-atomtool/120#post_24256484

 

Edytowane przez udam_u

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oni już kompletnego pier dolca dostali w tej firmie, jakiś koleś z AMD na twitterze reklamuje kartę R7 370 jako doskonałą do VSR...

 

Czy oni tam już gromadzą poszlaki wskazujące na to, że nie byli w pełni poczytalni doprowadzając do upadku tę firmę?

 

A tak w ogóle to kto mi wytłumaczy jaka ideologia stoi za rezygnacją z wyjścia DVI? Owszem, to jest stara technologia, ale niesłychanie rozpowszechniona, w zestawie z tymi kartami dają przejściówki DP-DVI?

 

Np. ja mam monitor bez skalera, który mogę podłączyć tylko przez Dual-DVI. Teoretycznie na pasywnej przejściówce DP-DVI nie powinno być problemu, ale czy na pewno AMD wszystko prawidłowo zaimplementowało?

 

No bo gdyby użytkownicy monitorów bez skalera nie byli w stanie podłączyć go do kart z serii Fury to by świadczyło o dobrowolnej rezygnacji z bardzo niewielkiej, ale jednak pewnej części rynku. Przecież nikt z powodu fanaberii AMD nie będzie raczej wymieniał monitorów.

Edytowane przez adashi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, jak na prawdę jest z tym fury x. Można ją kupić w cenie mniej niż3 tys. Podobno całkiem dobrze radzi sobie z 1440p co jest dla mnie priorytetem. Jeśli wyboru dokonuję pomiędzy referentem 980ti, a własnie fury x i zależy mi na ciszy to co powinienem wybrać? Czytałem także, że ponoć pierwsze wersje fury x mają głośniejsze chłodzenie niż się wydaje i dopiero nowa rewizja to poprawia. Czy ktoś wie jak ją rozpoznać?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, jak na prawdę jest z tym fury x. Można ją kupić w cenie mniej niż3 tys. Podobno całkiem dobrze radzi sobie z 1440p co jest dla mnie priorytetem. Jeśli wyboru dokonuję pomiędzy referentem 980ti, a własnie fury x i zależy mi na ciszy to co powinienem wybrać? Czytałem także, że ponoć pierwsze wersje fury x mają głośniejsze chłodzenie niż się wydaje i dopiero nowa rewizja to poprawia. Czy ktoś wie jak ją rozpoznać?  

 

Jeżeli chodzi o wydajność to warto przejrzeć recke na portalu - masz wiele tytułów w róznych rozdziałkach przetestowanych. Skrótowo karta nadaje się do gry w 1440p.

 

Odnośnie pompki z rewizji obarczonej problemem to nie jest ona głośna w porównaniu do chłodzeń powietrznych...problemem jest dźwięk jaki emituje - cos w rodzaju "jęku". (: Podczas gry całość ginie w tle i jest niesłyszalna ale np. już podczas nocnego przeglądania WWW, gdy otoczenie cichnie (mieszkam przy ruchliwej ulicy) dźwięk staje sie bardzo irytujący. Co gorsza pompka cały czas pracuje z ta samą szybkościa więc nie ma tak, że w trybie idle zwalnia i "jęk" jest mniejszy.

 

Niestety producenci nie chwalą się na pudełkach rewizją pompki. Jedyną metodą jest wypróbowanie karty (zapewniam, że będziesz wiedział, że masz "jęczącą") lub zdjęcie pokrywki z wierzchu karty. Głośna rewizja ma kolorowe logo CoolerMaster na chłodzeniu, poprawione rewizje szare/srebrne (z tego co wiem to sa na rynku 3 wersje pompek - kolorowa oraz szare z wypukłym oraz nie wypukłym logo Cooler Master). Generalnie nie wiadomo, czy wszystkie pompki z szarym logiem są ciche a wszystkie z kolorowym głośne, ponieważ większość użytkowników boi się zdejmować pokrywke. Na forum Guru3d człowiek od PR z AMD napisał, że trzeba szukać kart z pompka z szarym napisem, bo te są poprawione.

Rozzcarowuje tylko, że według AMD na rynek miała trafić mała ilość kart z głośną pompką ale jak poczytasz zagraniczne fora to dowiesz się, że niektórzy po 3-4 razy wymieniali karty i za każdym razem nowa też była piszcząca. Ciche trafili tylko nieliczni...

Według informacji krążących po necie Sapphire wyprodukowało wszystkie karty z pierwszego batcha a inni producenci przepakowywali je tylko w swoje pudła. Największa jest więc szansa na "piszczałkę" u Sapphire (czyli taką jak ja kupiłem, aktualnie odesłana do dystrybutora AB.SA na wymianę - czekam już 3 tygodnie!!!). Mniejsi producenci typu Vertex 3D dużo później mieli w swojej ofercie Fury X więc może u nich jest większa szansa na wylosowanie karty z cichą pompką ale to tylko moje gdybanie...

Edytowane przez udam_u

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wnioskuję zatem, że lepiej przeczekać aż pojawią się nowsze rewizje?

 

Na pewno bezpieczniej przeczekać...tylko nie wiadomo kiedy będzie można kupić Fury X bez zamartwiania się o rewizje pompki (ja przeczekałem miesiąc od premiery w nadzieii, że trafi mi się dzięki temu karta w poprawionej rewizji). 

AMD nie zrobiło oficjalnej akcji wycofywania z rynku kart z felerną pompką. Producenci nie wiadomo jak traktują zwroty. Podejrzewam, że zwracane karty nie sa wycofywane z rynku tylko trafiają do kolejnych klientów, więc głosne karty znikna dopiero, gdy zostaną wykupione przez klientów, którzy zaakceptują gorszą kulturę pracy pompki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TPU właśnie "pochwaliło się", że nie dostało od AMD sample'a Fury Nano do testów premierowych. AMD tłumaczy to bardzo niską ilością kart recenzyjnych...

 

Nano to może być pierwsza naprawdę rewelacyjna karta od AMD od czasów serii HD79xx. Jak więc przekonać ludzi do kupna? Poprzez ledwie zauważalną ilość rzetelnych recenzji w internecie? Zamiast spiąć się i rozpromować ten model tak bardzo, jak się da, oni robią z niej exclusive'a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytałem w Morelach mają Gigabyte fury x z 3 letnią gwarancją już poniżej 3000zł. Może qrde wezmę co najwyżej zwrócę jak będzie za głośna. Co radzicie? Ta karta mi pasi bo jest b. mała i będzie więcej miejsca w budzie. Boję się tylko tej "jęczącej pompki" :biggrin: Swoją drogą jak 1 osoba w Polsce kupiła tę kartę to trochę strach to brać... Zależy mi na ciszy w komputerze, mam 2 przednie wentyle regulowane PWM, 2 górne także regulowane pwm, 2 w aktualnej karcie graficznej, 2 na procu (noctua) i jeden w zasilaczu i jest b. cicho. Jak dowalę jeszcze jęczącą pompkę to już w nocy nawet stron w przeglądarce nie będę mógł otwierać stronek.

Edytowane przez Markus1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TPU właśnie "pochwaliło się", że nie dostało od AMD sample'a Fury Nano do testów premierowych. AMD tłumaczy to bardzo niską ilością kart recenzyjnych...

 

Nano to może być pierwsza naprawdę rewelacyjna karta od AMD od czasów serii HD79xx. Jak więc przekonać ludzi do kupna? Poprzez ledwie zauważalną ilość rzetelnych recenzji w internecie? Zamiast spiąć się i rozpromować ten model tak bardzo, jak się da, oni robią z niej exclusive'a.

 

[H]ardOcp też nie dostanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie zainstalowałem Fury x od Gigabyte. Karta jest bardzo cicha. Dużo cichsza od mojego poprzedniego MSI Gaming R9 290x 4G. Potwierdzam BRAK jakichkolwiek problemów z głośną pompką. Jest tylko jedno ale. Karta nie wspiera UEFI GOP co uważam za skandal. Nie można włączyć szybkiego botowania windows 10 bo wywala komunikat. Widać to z resztą na moim załaczniku. Jednak słusznie twierdzę, że Gigabyte to dziadostwo. Moje wszystkie poprzednie karty MSI miały GOP.

hwhajd.png

 

PS

Na 20 minut odpaliłem Crisisa 3 wymaxowanego w rozdziałce 1440p. Gęba mi się śmieje bo nareszcie jest tak jak ma być. Temperatura karty max 54 stopnie a na wywiewie chłodnicy placki można smażyć. Poza tym cisza aż miło.

Edytowane przez Markus1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[H]ardOCP opublikował ciekawy tekst o Januszach marketingu

 

http://www.hardocp.com/article/2015/09/09/amd_roy_taylor_nano_press#.VfEVorS2zq0

 

i po paru godzinach AMD przeprosiło :

 

http://techreport.com/news/29011/updated-amd-vp-explains-nano-exclusion-apologizes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro to te same karty z naklejką różnych producentów to na forum MSI poszukaj UEFI GOP. No chyba, że na karcie jest jakiś dual bios i ten drugi będzie UEFI.

 

Taptaptap Mlais M52

Dzisiaj może będę miał więcej czasu to dokładnie kartę oblukam. Może faktycznie jest jakiś przełącznik wersji biosu jak na mojej poprzedniej r9 290x gaming 4g. Cośwstępnie szukałem i faktycznie nie ma wersji z GOP dla żadnej Fury x. Trochę to dziwne. Przyzwyczaiłem się do szybkiego włączania komputera bez post komunikatów i będzie mi ciężko się odzwyczaić. Moje poprzednie 2 karty także miały GOP...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W MSI raczej nie znajdziesz:

 

https://forum-en.msi.com/index.php?topic=259576.msg1487062#msg1487062

 

Ale sprawdziłem na stronie ASUS'a:

 

 

BIOS Update tool for R9FURYX-4G
Support UEFI secure boot function

 

http://www.asus.com/Graphics-Cards/R9FURYX4G/HelpDesk_Download/

 

Oczywiście na twoim miejscu nie omieszkał bym skontaktować się z Gigabyte.


P.S. Plik asusa to od razu instalator. Z ciekawości odpaliłem go na laptopie z integrą intela, a ten od razu bez pytania czy porównania obecnej wersji BIOS'u niby zrobił flash i to zakończony sukcesem  :biggrin:  po czym chciał restartu. Na szczęście nic nie zepsuł, ale to tak dla informacji ci podaje byś był gotowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...