Skocz do zawartości
Caleb

AMD Radeon Fury / Fury X / Fury NANO

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy posiedziałem chwilkę przy moim domowym pc, (w międzyczasie wróciły moje trident-xy 2400 z naprawy) i muszę powiedzieć, że coraz bardziej jestem zadowolony z tej karty. AMD wreszcie trafiło z tym chłodzeniem. Pomimo tego, że to zapewne tania wersja chłodzenia wodnego dziala bardzo ok. Chyba mialem fuksa lub trafiłem na nową rewizję bo jest bardzo cicho. Da się spokojnie grać jak ktoś w pokoju śpi w nocy. W budzie jest duużo chłodniej i mogę sobie rękę uciąć, że referent GTX 980ti jest sporo glośniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj po ponad miesięcznym oczekiwaniu odebrałem moją Fury X - została wymieniona na nową. 

Szczęśliwie ta jest cicha. (:

Zrobiłem zdjęcia poprzedniej karty oraz tej obecnej i jest pewna poszlaka po której możliwe, że będzie można domniemać, że karta Fury X (Sapphire) będzie z cichą pompką. Poniżej moje spostrzeżenia.

Oto zdjęcia starej karty:
azj9g9.jpg

 

2145y6q.jpg

 

Oraz nowej (z cichą pompką):

10z36n9.jpg

 

o904up.jpg

 

Stara karta miała na pudełku podaną złą przepustowość pamięci 450GB/s. Nowa karta (z cichą pompką) ma w tym miejscu nalepioną nalepkę z prawidłowa przepustowością 512GB/s. Wygląd karty też się odrobinę różni - nowa ma na płycie czołowej oraz na wentylatorze naklejki Sapphire. 

 

Proszę brać pod uwagę, że nie jest pewnikiem, że wszystkie karty z naklejka na pudle są z poprawioną pompką. To co napisałem jest oparte tylko na moim doświadczeniu. Jakby nie było może to być jakąś przesłanką przy wybieraniu karty. BTW Sapphire sprytnie się zabezpieczyło przed ściąganiem pokrywki. (:

Edytowane przez udam_u

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Sprawdź proszę w Gpu-z czy Twoja wersja karty jest z biosem UEFI?

 

2bsjtd.png

 

Nie wiem, czy to może mieć wpływ na to co pokazuje GPU-Z ale moja płyta główna nie obsługuje UEFI. (:

 

 

Z innej beczki, szukam przestronnej obudowy mogącej pomieścić płytę formatu E-ATX, w której będę mógł zamontować chłodnice Fury X z przodu obudowy.

Podoba mi się Fractal Design Define XL - czy ktoś posiadający tę obudowę mógłby potwierdzić, że da się w niej zamontować chłodnicę z przodu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały ruch w polskim wątku Fury X.

 

Sprawdziłem i udało mi się zapakować Fury X z resztą kompa do obudowy Fractal Design Define XL R2. ^^
Idealnym miejscem instalacji chłodnicy jest tył obudowy, gdy próbujemy instalować ją w innym miejscu jest o wiele trudniej, ponieważ wymiary chłodnicy są większe niż wentylatora 140mm. 

W moim przypadku musiałem jeden koszyk na dyski całkowicie wyrzucić a drugi przesunąć maksymalnie w lewo - całe szczęście, że ta obudowa umożliwia takie manewry! (: Poniżej efekt końcowy.

28bt9id.jpg

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte udostępnił własnie kilka dni temu poprawkę bios do fury x wprowadzającą obsługę UEFI GOP. Zainstalowałem. Nareszcie jestem w pełni usatysfakcjonowany z tej karty.

Super, że się starają.  Sprawdziłem z ciekawości stronkę Sapphire  i nie ma jeszcze żadnego update biosu (chociaż ta funkcjonalność nie jest mi akurat potrzebna bo mam tradycyjny BIOS). 

Jakich driverów używasz? Ja do tej pory działałem na AMD-Catalyst-15.8Beta i wszystko śmigało jak należy. Wczoraj zainstalowałem AMD-Catalyst-15.9.1Beta i widać, że ekpia z AMD ostro eksperymentuje z zarządzaniem pamięcią - objawiło się to u mnie dziwnymi freezami podczas oglądania filmików na Youtube oraz grania w WOT. Słyszałem, że był problem z driverami AMD-Catalyst-15.9Beta ale AMD-Catalyst-15.9.1Beta miały być poprawione...jak widać nie udało się to do końca. ^^

 

W co grasz na Fury X?

Edytowane przez udam_u

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem bety 15.10 i teraz już wszystko jest ok. Nie ma problemu w firefoxie.

 

Potwierdzam - u mnie też problemy z 15.9 i 15.9.1 (coś a'la freezy) ustąpiły. (:

 

Z innej beczki podobno w Fury X i niektórych APU AMD dodało sprzętowy dekoder HEVC (H.265). Orientuje się ktoś może, czy jest jakiś zestaw kodeków umożliwjających wykorzystanie tego ficzera? Sam znalazłem coś takiego: https://github.com/Nevcairiel/LAVFilters/releases

 

W opisie nowych ficzerów jest: "NEW: Support for DXVA2-Native decoding of HEVC 10-bit with EVR on supported GPUs"

Próbowałem to uruchomić poprzez player MPC-BE ale coś chyba źle robie i nie uruchamia mi się akceleracja podczas odtwarzania materiału H.265 (W ustawieniach filtrów zewnętrznych aktywowałem Lav video decoder z zaznaczonym preferowaniem). W oknie konfiguracji LAV Video Decoder mam wybrany Hardware decoder to use DXVA2 lecz w polu active decoder jest napis <inactive>....

2u3uyo0.png

 

 

EDIT:

Dodatkowo na tej stronce jest okno DXVA Checkera w którym jest aktywny HEVC_VLD_Main

http://www.anandtech.com/show/9390/the-amd-radeon-r9-fury-x-review/8

 

Uruchomiłem ten programik u siebie i nie mam HEVC_VLD_Main mimo to, że korzystam z najnowszej wersji Catalyst 15.10Beta... Co jest grane, AMD usuneło support dla dekodowania HEVC?

2vii7m1.png

Edytowane przez udam_u

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś miał jakiś przedpotopowy jednordzeniowu procesor to byś mógł się bawić. Tak to sztuka dla sztuki. Co innego jakbyśmy mówili o sprzętowym kodowaniu.

 

Taptaptap Mlais M52

Pewnie, że da się bez tego żyć...ale jeżeli jest taka możliwość to zawsze lubię korzystać z dostępnej akceleracji bo jakby nie było jest to oszczędność zasobów kompa i energii. Teraz jak mam cichą grafikę to chciałbym jak najwięcej na nią przerzucić.  

DXVA dla H.264 mi działa i dzięki temu obciążenie CPU jest na poziomie 2% podczas oglądania filmów. Poza tym im wyższa rozdziałka tym wartość ficzera będzie wyższa... (;

 

EDIT:

 

Zapytałem na forum Guru3D innego użytkownika Fiji korzystającego z Win7 i okazuje się, że ma normalnie obsługę HEVC_VLB_Main. Jest więc wciąż jakiś benefit z korzystania z Windows 7. Ciekawe kiedy AMD doda w sterownikach akceleracje pod WIN10. ^^

 

EDIT2:

 

Dobre wieści - w najnowszej becie driverów 15.11 AMD dodało akceleracje HEVC_VLD_main do Win10! (: Dzięki temu podczas odtwarzania filmów w tym formacie obciążenie CPU jest na poziomie 1-2%. ^^

260plw3.png

 

Niestety akceleracja nie działa przy materiałach 4k. :/

viciz6.png

 

EDIT 3:

Udało mi się znaleźć rozwiązanie. Używałem stabilnej wersji MPC HC, która miała zintegrowany LAV-Filter 0.65 i nie udostępniała przez to akceleracji materiałów 4k kodowanych HEVC. Zainstalowałem teraz "nocny build" MPC HC, który ma zintegrowany LAV-Filter 0.66 i wszystko jest ok. (:
 
przed aktualizacją softu
1z6cboh.png
 
po aktualizacji softu ^^
k2n3u1.png
 
Działa to niesamowicie - odtwarzanie materiału 4k HEVC obciąża CPU w ok 2%. (:
Edytowane przez udam_u

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...