Skocz do zawartości
TearfulRhino

Upgrade GTX 660... GTX 970 czy R9 290 z moim zasilaczem?

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Od paru miesięcy mam już zagwozdkę, którą odkładam na później, ale powoli przychodzi czas podjąć jakieś decyzje. Mam GTX 660 obecnie i Wiedźmin 3 sprowadził mnie do 30 FPS, wiec pora coś z tym zrobić. Oczywiście chcę zaoszczędzić jak tylko się da :P Widziałem używane Radeony R9 290 na Allegro w cenach ok. 900-920 zł. W przypadku GTX'a 970 tak dobrze nie ma, raczej rynek używek jest niezbyt duży, bo karta wciąż bardzo dobra, mało kto zmienia, a jak już, to niewiele mniej kosztuje, więc nawet nie ma co się łaszczyć na tych parę zł. Więc różnica cenowa przy zakupie jest dość duża - Radeon używany za ok. 900 zł, GTX 970 nowy, więc ok. 1400 zł. Jest jeszcze trzecia opcja - GTX 770, który teraz nowy kosztuje mniej więcej tyle, co ten Radeon używany.

 

Mój cały zestaw:

 

CPU: i5-4440

GPU: GTX 660 2GB

RAM: 2x4GB

Płyta główna: MSI B85M-P33

Zasilacz: BeQuiet PurePower L7-530W

Do tego są podpięte 3 dyski HDD

 

Co do zasilacza - widziałem, że ostatnio chyba wyszły jakieś nowe wersje tych zasilaczy. L8? Czy coś z 80plus? Mój chyba taki nie jest, ja mam tego starszego, w białym opakowaniu był. Z tego, co się doczytałem, to na linii 12V1 i 12V2 ma łącznie 420W. Kupiłbym Radeona używanego, tylko nie wiem, czy mój zasilacz to uciągnie. Już kiedyś stary Radeon HD 4890 rozwalił mi jeden zasilacz (wtedy kupiłem właśnie obecnego), a wiem, że również te modele R9 290 mają apetyt na energię.

 

No i teraz pytanie do was, szanowni państwo - kupić używanego R9 290? Da radę na tym zasilaczu? Duża różnica w poborze prądu i wysokości rachunków będzie? Nie wybuchnie? :D Czy lepiej dozbierać i dołożyć do GTX 970, który raczej bez problemu sobie z tym poradzi pod kątem poboru energii? Nie będę ukrywał, przerażają mnie trochę te ceny GTX'a :/ Trochę sprzęt nie na moją kieszeń, ale też czytałem, że nie bardzo jest sens wymieniać na coś innego. Jak się ma GTX 770 do 970 i R9 290? Jest kolosalna różnica? Opłaca się na niego wymieniać GTX 660?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gtx970.

 

gtx770 = gtx680 sobie poszukaj testów bana na google nie masz raczej.

 

r9 290 z niewiadomego źródła może pochodzić z koparki czyli karta nadaje się jedynie na śmietnik. poza tym amd to jest jedna wielka kpina jeżeli idzie o sterowniki pod najnowsze gry. lepiej sobie darować zakup od nich kart do póki nie wezmą się do roboty. 

Edytowane przez zaodrze244
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak właśnie myślałem, że się na tym skończy, ale wolałem się jeszcze tu upewnić, bo zawsze dobre rady mile widziane;) GTX 970 dominuje najwyraźniej.

 

Te używane R9 290 widziałem od miesięcy na Allegro, niby jest gwarancja na pół roku, ale... dziwi mnie to trochę. Bo nie są to używki od zwykłych userów - to są masowe aukcje, czasem, owszem, tylko po 2 sztuki, ale czasem aż po 20. W pudełkach niby są, jakaś gwara niby jest, no ale nie pochodzi to ze zwykłego komputera gracza raczej. Więc w sumie może faktycznie, jak to ujął zaodrze244, przywożone koparkami nie wiadomo skąd ;)

 

Jeśli chodzi o zakup nowej R9 290, to chyba już w takim wypadku wolę dołożyć do GTX 970, bo różnica jest nieduża przy nówkach. Co innego, jak mówimy o różnicy ok. 400-500 zł jak w przypadku używanego Radeona ma to miejsce, ale w przypadku nówki to Radeon kosztuje ok. 1250 zł, a GTX 970 od Palita już jest za 1350 zł. 100 zł to nie jest aż taki majątek, a jeszcze w sumie nie wiem, czy mój zasilacz tego Radka by wytrzymał. Jakby padł i musiałbym kupić nowy, to koszt by przewyższył 970, co już totalnie się nie opłaca. Dzięki za sugestie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak właśnie myślałem, że się na tym skończy, ale wolałem się jeszcze tu upewnić, bo zawsze dobre rady mile widziane;) GTX 970 dominuje najwyraźniej.

 

Te używane R9 290 widziałem od miesięcy na Allegro, niby jest gwarancja na pół roku, ale... dziwi mnie to trochę. Bo nie są to używki od zwykłych userów - to są masowe aukcje, czasem, owszem, tylko po 2 sztuki, ale czasem aż po 20. W pudełkach niby są, jakaś gwara niby jest, no ale nie pochodzi to ze zwykłego komputera gracza raczej. Więc w sumie może faktycznie, jak to ujął zaodrze244, przywożone koparkami nie wiadomo skąd ;)

 

Jeśli chodzi o zakup nowej R9 290, to chyba już w takim wypadku wolę dołożyć do GTX 970, bo różnica jest nieduża przy nówkach. Co innego, jak mówimy o różnicy ok. 400-500 zł jak w przypadku używanego Radeona ma to miejsce, ale w przypadku nówki to Radeon kosztuje ok. 1250 zł, a GTX 970 od Palita już jest za 1350 zł. 100 zł to nie jest aż taki majątek, a jeszcze w sumie nie wiem, czy mój zasilacz tego Radka by wytrzymał. Jakby padł i musiałbym kupić nowy, to koszt by przewyższył 970, co już totalnie się nie opłaca. Dzięki za sugestie :)

 

pali ten najtańszy to szmelc. lepiej dołożyć i wziąć msi gaming, asus'a któregoś lub gigabyte g1. 

 

na allegro teraz też się trochę sprzedaje 970 bo zmieniają je na 980ti. można wyrwać z w/w w dobrej cenie z gwarancją. 

 

na olx też poszukaj używki. 

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

R9 290 możesz wziąć pod uwagę jeżeli będzie to niereferent i 2+ lat gwarancji. Mogą zawiedzeni ludzie się przesiadać masowo na nVidię i takich kart może trochę w obrocie być w cenie poniżej 1000 zł. Referenty albo jakieś wirtualne krótkie gwarancje to będą prawie na pewno pobitcoinowe ścierwa.

 

Nowy R9 290 to odpada - wybitnie nieopłacalny.

 

Z takimi GTX 970 za 1100 to też warto ostrożnie, bo coś tu może być dziwnego, albo piszczy karta jak nie wiadomo co, albo słabiutki potencjał OC albo w ogóle może być wałek. Nie tak dawno temu jeden użytkownik kupował "okazyjnie" chyba GTX 980. No a potem na policję trzeba zgłaszać, użerać się itd.

Edytowane przez adashi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...