Skocz do zawartości
Ashanen

Komputer Mini ITX - 3k - 3,5k zł / laptop / stacjonarny pełnowymiarowy

Rekomendowane odpowiedzi

Uszanowanie,
 

Chciałem kupić laptopa pod nowoczesne gry, ale jednocześnie nie zapłacić za niego fortuny. Sugerowałem się osiągami fps w grze wiedźmin 3 na HIGH przy 1920x1080. Ceny laptopów są stosunkowo duże, do tego co potrafią przy tych ustawieniach. Po kilku dniach zastanawiania się wymyśliłem, że dobrym rozwiązaniem byłoby kupienie mini-pc w raz z tabletem ( aby zastąpić mobilność laptopa).

Zależy mi bardzo na jak najmniejszej obudowie, a także żeby była bardzo cicha (zasilacz coolery itp.) Znów, nie podpadajmy w skrajności, ponieważ przyszła rozbudowa  GPU i CPU jest bardzo ważna (do 5 lat).

Sugerowany zestaw na pure pc : 
http://www.morele.net/inventory/info/oCoaeG/ - nie potrzebuje z tego zestawu dysku twardego, ponieważ kupię zewnętrzny i będę podłączać na USB. No i wiadomo - karta graficzna. Jej osiągi to osiągi na high to 38 fps w PC, a w laptopie y50-70 z 960m to 25,3 fps. Cena laptopa i tego komputera jest porównywalna, dodatkowo do PC trzeba by podłączyć zewnętrzne akcesoria, których koszt to 300-500 zł. Dlatego uważam, że w tym przedziale cenowym znacznie lepiej wypada kupić laptopa. Prawda czy fałsz?

Jako, że zależy mi na wydajności, to chciałbym dokupić do tego PC zamiast gtx960 kartę gtx970.

I znów, porównując laptopa z 970m aproksymalny koszt to 5.500 zł, natomiast osiągi to 47,8 fps. W stacjonarnym gtx970 jest to ponad 60 fps - co jest już bardzo zadowalającym wynikiem. Patrząc na koszta, aby przeskoczyć kolejny poziom wydajności do laptopa musiałbym dopłacić przeszło 1.500 zł, a do PC około 600 zł. Prawda czy fałsz?



Jest jeszcze pośrednie rozwiązanie w postaci Laptopa firmy Medion Erazer z GTX880m - około 35 fps przy high, cena około 4.500 zł ( nie znam opini na temat tej firmy i jest to jakieś ryzyko).

Generalnie chodzi mi o to, czy kupując Surface pro 3 (ok.2000 zł.) i ITX za około 3500 zł osiągne więcej niż kupując laptopa z 970m za około 5.500 zł

Moja prośba o pomoc w złożeniu zestawu opiera się na doborze odpowiedniej wielkości karty ( może bardziej wydajnej niż 970? ) aby zmieściła się w jak najmniejszej obudowie i oczywiście obudowy (do około 3500 zł +/- 500 zł za zestaw). Chodzi mi o osiągniecie pewnego poziomu wydajności - około 30-40 fps na high/ultra w topowej grze. Zależy mi na mobilności* i tym, abym mógł taki komputer w razie potrzeby zabrać ze sobą w długą podróż**.

 

*Przez słowo mobilność rozumiem to, że będę mógł go bez bólu umieścić pod, lub na biurku o wielkości około 70-80 cm.

**Przez słowo podróż rozumiem zabranie go raz na 2 lata samolotem/autem około 3 tysiące km.

Kolejne pytanie, to czy dużo tracę na wydajności, energooszczędności i hałasie względem ceny, przez to że chcę zbudować mini-itx zamiast normalno wymiarowy komputer?

Prosiłbym o konstruktywne odpowiedzi, w postaci linków do sklepu Morele, bądź nazwami laptopów.



Pozdrawiam,
Filip
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy mi bardzo na jak najmniejszej obudowie, a także żeby była bardzo cicha (zasilacz coolery itp.) Znów, nie podpadajmy w skrajności, ponieważ przyszła rozbudowa  GPU i CPU jest bardzo ważna (do 5 lat).

Jak najmniejsza to znaczy jak duża?

Komputera się nie kupuje na 5 lat. Zbyt szybkie zmiany zachodzą, żeby był sens przejmowania się tym, czy za 5 lat nowe komponenty połączę ze starymi...

 

Dlatego uważam, że w tym przedziale cenowym znacznie lepiej wypada kupić laptopa. Prawda czy fałsz?

Wydajność w stosunku do ceny i laptop lepszy? Zdecydowanie fałsz :) Zawsze i wszędzie. I dla półki 2000zł, i dla 10000zł.

 

Jako, że zależy mi na wydajności, to chciałbym dokupić do tego PC zamiast gtx960 kartę gtx970.

W stacjonarnym gtx970 jest to ponad 60 fps - co jest już bardzo zadowalającym wynikiem.

Nie, desktopowa GTX970 nie w każdym miejscu utrzyma 60fps na high (zdarzają się zjazdy do 45-50fps).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GTX 970m to nie jest GTX 970. Nie można porównywać ich jak równe sobie. To dwie karty o różnych wydajnościach (laptopowe są słabsze  podobnie jak procesory) 

ranking porównawczy

Porównując ITX i np. mATX , do ITX zwykle droższe są:    obudowa, płyta główna i może cooler (większość ograniczają obudowy itx). Karty w większości przepadków mieszczą się w obudowach ale nie wszystkie obudowy ITX są małe, przeważnie mają gabartyt obudów mATX. I tym samym już nie tak mobilne ( autem owszem ale samolotem to już "osobny bagaż")  Warto rozważyć ten fakt. 

Edytowane przez Dart9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najmniejsza to znaczy jak duża?

Komputera się nie kupuje na 5 lat. Zbyt szybkie zmiany zachodzą, żeby był sens przejmowania się tym, czy za 5 lat nowe komponenty połączę ze starymi...

 

 

Wydajność w stosunku do ceny i laptop lepszy? Zdecydowanie fałsz :) Zawsze i wszędzie. I dla półki 2000zł, i dla 10000zł.

 

 

Nie, desktopowa GTX970 nie w każdym miejscu utrzyma 60fps na high (zdarzają się zjazdy do 45-50fps).

Wymiarami zbliżone do :

http://www.morele.net/obudowa-cooler-master-elite-130-rc-130-kkn1-608939/20x24x37

http://www.morele.net/obudowa-xigmatek-nebula-ccd-02abx-u01-619104/33x26x26

 

Kwestia laptopa :

 

Y50-70 z 960m utrzymuje na high 25,3 fps, natomiast standardowa gtx960 około 40 fps. Rzeczywiście jest to więcej, ale cenowo wygląda to tak : 3100 zł za laptopa i 3372 zł za PC, ale do PC potrzeba dokupić monitor i klawiaturę. Wychodzi okolo 3800 zł za PC. Czy 15 fps jest warte 800 zł i mobilności? Jak myslicie? Nie sprzeczam się, że jak już wsadzi się coś mocniejszego ( jaką kartę do mini-itx? 970? ) to szala przechyla się znacząco na stronę PC. Własnie tu potrzebuje porady, jaką wymiarowo obudowę, zbliżoną do tych wymienionych powyżej zastosować, aby mieć najlepsze przełożenie ceny do osiągów, przy rozsądnym zachowaniu hałasu i chłodzenia.

 

Spadki fps:

Spadki o 10 fps poniżej granicy 60 fps nie robią mi wielkiego znaczenia, aczkolwiek o 10 fps poniżej 30 już tak.

 

 

Pozdrawiam,

Filip

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mniejszych sprzętów mam na stanie:

 

Antec Aria (20x26x32) - płyta mATX + Core i5 + GTX970 (ref) + k. dźwiękowa na PCI.

Silverstone Sugo SG13 (19x23x28cm) - płyta ITX + Core i3 + GTX960/4GB.

Lian Li PC-Q07B (20x20x29cm) - płyta ITX + Core i3 + krótki GTX960/2GB + blurej 5.25".

 

W każdym z zestawów obniżone napięcia, bez szaleństw z zegarami grafiki i każdemu z nich energię zapewnia BeQuiet 300W (SFX lub ATX). W zupełności wystarcza...

 

 

Kwestia laptopa :

(...)

Nie wiem jak u Ciebie, ale dla mnie to do laptopa i tak bym musiał kupić monitor normalnej wielkości (24 - 27"), nie wyobrażam sobie ograniczenia

się do okolic 15" przy codziennym używaniu komputera, do zastosowań wszelakich...

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uszanowanie,

Czy te 300 W na pewno wystarcza do płynej gry na high w wiedźmina 3? Normalna, nieograniczona  napięciem gtx970 wyciąga okolice 60 fps. Pytam, ponieważ chciałbym jeszcze streamować gry, cs:go, diablo 3 itp, a nie jestem świadom, jak to odnosi się do napieć i ogólnej wydajności, temperatury itp.

Za niedługo pojawi się win 10, który ma podnieść sprawność procesorów, z tego co wyczytałem procesory i7 mają dostać małego kopa w wydajności. Czy nie opłaca się poczekać na skylake, a co za tym idzie na tańsze i7?

Jaka cena jest tych zestawów?

Pozdrawiam

Edytowane przez Ashanen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płynna gra to dla mnie >= 60fps, czyli nie wystarczy ;) 970'tkę trzeba kręcić, więc dla pewności działania warto skorzystać ze współczesnego zasilacza 350-450W (współczesny = większość mocy jest dostępna na liniach +12V).

 

Jak pisałem - moja 970'tka, nieograniczona power targetem, ale niekręcona (boost niewiele powyżej 1200) nie daje rady z utrzymaniem 60fps (ustawienia wysokie + tekstury i detale na uber). Zostawienie AA, ale wyłączenie SSAO mocno pomaga, ale i tak zdarzają się sytuacje (nieliczne, ale są), gdy klatki spadną do okolic pięćdziesięciu...

 

Co do wydajności na Win10 się nie wypowiem, na pierwszych betach działało ok, ale od którejś wersji mam jakiś problem sprzętowy / z przerwaniami (chyba z kartą muzyczną na PCI), komp się zamraża na sekundę-dwie, losowo, średnio co kilkanaście minut.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

złozłbym coś na micro ATX bo nie widzę sensu dopłacać do przesadnej miniaturyzacji

 

1 Pamięć Crucial Ballistix 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz CL Unbuffered NON-ECC 1.5V (BLS2CP4G3D1609DS1S00CEU) 224,99 zł 
2 Płyta główna Gigabyte GA-B85M-D3H, B85, DualDDR3-1600, SATA3, HDMI, GBLAN, mATX (GA-B85M-D3H) 269,00 zł 
3 Zasilacz Cooler Master B500 ver. 2, 500W (RS500-ACABB1-EU) 160,63 zł 
4 Dysk SSD Crucial BX100 250GB 2.5' 7mm SATAIII (CT250BX100SSD1) 375,00 zł 
5 Karta graficzna Palit GeForce GTX 970 JetStream, 4GB, GDDR5 (256 Bit) DVI, HDMI, 3x miniDP, BOX (NE5X970H14G2J) 1469,00 zł 
6 Procesor Intel Core i5-4590 3.3GHz LGA1150 BOX (BX80646I54590) 865,00 zł 
7 Obudowa SilentiumPC mATX | BRUTUS S30 PURE BLACK | BEZ ZASIALCZA - SPC110 104,00 zł 
3467,62 

i jeszcze jakaś nagrywarka [55zł] no chyba że nie trzeba

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

złozłbym coś na micro ATX bo nie widzę sensu dopłacać do przesadnej miniaturyzacji

 

1 Pamięć Crucial Ballistix 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz CL Unbuffered NON-ECC 1.5V (BLS2CP4G3D1609DS1S00CEU) 224,99 zł 

2 Płyta główna Gigabyte GA-B85M-D3H, B85, DualDDR3-1600, SATA3, HDMI, GBLAN, mATX (GA-B85M-D3H) 269,00 zł 

3 Zasilacz Cooler Master B500 ver. 2, 500W (RS500-ACABB1-EU) 160,63 zł 

4 Dysk SSD Crucial BX100 250GB 2.5' 7mm SATAIII (CT250BX100SSD1) 375,00 zł 

5 Karta graficzna Palit GeForce GTX 970 JetStream, 4GB, GDDR5 (256 Bit) DVI, HDMI, 3x miniDP, BOX (NE5X970H14G2J) 1469,00 zł 

6 Procesor Intel Core i5-4590 3.3GHz LGA1150 BOX (BX80646I54590) 865,00 zł 

7 Obudowa SilentiumPC mATX | BRUTUS S30 PURE BLACK | BEZ ZASIALCZA - SPC110 104,00 zł 

3467,62 

i jeszcze jakaś nagrywarka [55zł] no chyba że nie trzeba

Uszanowanie,

 

Ta obudowa jest poniekąd okej. Zajmuje mniej więcej taką samą powierzchnie jak moje umieszczone wyżej, ale jest mniej ergonimoczna. Wciąż chodzi mi o możliwość łatwego transportu. 

 

Czy jest ktoś w stanie dobrać kartę do obudowy:

http://www.morele.net/obudowa-xigmatek-nebula-ccd-02abx-u01-619104/

z tego zestawu :

http://www.morele.net/inventory/info/oCoaeG/

Dodatkowo wywalić dysk twardy HDD, pozostawić 128-256 SSD, i uzyć tańszej płyty głownej? Dobrać wymiarem kartę najlepiej 970, i wyżej.

 

Pozdrawiam,

Filip

Edytowane przez Ashanen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Nebuli to właśnie ten GTX960 jest jak najbardziej ok.

 

Jest GTX970 z tym samym chłodzeniem (lub Asus GTX970 DirectCU Mini), ale w tym przypadku już średnio ze spełnieniem warunku "Zależy mi bardzo na jak najmniejszej obudowie, a także żeby była bardzo cicha (zasilacz coolery itp.)".

GTX970 z tak małym chłodzeniem nie będzie oczywiście jakimś strasznym wyjcem, ale z drugiej strony bardzo cichym nazwać go też nie będzie można.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem X. Nebula to bardzo slaba opcja.

 

1. F.D. Node304 jest duzo bardziej ogarniety wewnatrz pod kazdym wzgledem. 

2. wielkoscia zew jest generalnie taki sam, tylko w innej plaszczyznie.

3. jesli zastosowac odpowiednie PSU jak np Seasonic G-series to wrzucisz tam bezproblemu pelnowymiarowe np strix gtx970.

 

4. troche latwiej tez wrzucic Noda w szelki transportowe, jesli transport bezpudelkowy/bezwalizkowy, bo kladziesz go wtedy tak samo na 'spodzie', a nie na ktoryms z bokow.

http://techreport.com/r.x/dfi-775lanpartys/harness.jpg

5. torby tez jakies sa.  kwestia tylko ich udzwigu.

http://tvprompter.com/en/transport-case/86-bolsa-de-transporte-pc206.html

6.. w typowa walizke teoretycznie latwiej bylo by Noda bo masz 21x25 zamiast 25x25, ale i tak raczej nie ma typowych walizek "podrecznych" o wew gl. chocby tych 21cm

7. walizke na zamowienie sadze wykonac mozna tak samo bez problemu na obie budy.

zreszta to najlepsza opcja. mowie o czyms takim :

http://www.skrzynie-aluminiowe.pl/environment/cache/images/0_0_productGfx_6fd299a1d1de1e2ae4276162964ccece.jpg

 

// tak czy siak.  czytalem o Nebuli przed skladaniem swojego itx i opinie jej wew ukladu nie byly najlepsze  ;)

Edytowane przez sorest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czy ten układ jest odpowiedni? 

http://www.morele.net/inventory/info/MIfXCS/

Pod względem ciszy, wymiarów ( płyta główna i karta graficzna). Czy moglibyście nanieść jakieś poprawki?

Pure PC oferuje taki sprzęt : 
http://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/jaki_komputer_kupic_zestawy_komputerowe_na_czerwiec_2015?page=0,14

Cena jest o 300 zł niższa, ze względu na brak obudowy.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

A czy warto dopłacić ~100 zł do :
http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-h97i-ac-s1150-h97-2ddr3-raid-usb3-glan-mit-h97i-ac-640737/

a może wystarczy taka :
http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-h81m-itx-610367/

Btw. Czy wszystko jest w porządku z kartą graficzną i zasilaczem? Pytam, ponieważ sugerowałem się kulturą pracy w obu przypadkach.

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASRock H81 itx  nie ma wyjścia usb 3.0 dla obudowy (Fractal Design node 304 ma takie), nie posiada: wifi, bluetooth, raid. Ma PCI express 2.0 x16 ,ma tylko 2x Sata III .

MSI H97 posiada powyższe i ma o dwa złącza Sata III więcej, posiada PCI Express 3.0 x16   - jest "bogatsza" ale sporo droższa  . Posiada też spory minus ( jak dla mnie), ma podobnie do mojej płyty głównej umiejscowione gniazdo procesora  i zwykłe coolery wieżowe będą kolidowały z karta graficzną. A jeśli chodzi o ciszę to boxowy cooler wypadałoby z czasem wymienić na cichszy. 

Jeśli nie potrzebujesz łączności bezprzewodowej wifi/bluetooth to nie warto dopłacać.  Wyśrodkowana cenowo jest ASRock B85. -brakuje jej tylko wifi/BT. 

 

Karta graf. ok, bardzo chwalona przez użytkowników i recenzentów. 

Zasilacz także, choć myślę, że wystarczyłby 450W

 

Zastanów się nad sugestiami kolegów powyżej czyli nad skrzynką, płytą MicroATX -mniej kombinacji, tańsze, wymiarowo bardzo zbliżone a nawet identyczne - przykładem jest mój zestaw. Obudowa , do której pakują ITX i mATX( tylko inaczej jest rozplanowane wnętrze). W moim przypadku gdy składałem PC nie było jeszcze w sprzedaży wersji "Prodigy M".  Gdybym kupował teraz z pewnością brałbym zestaw MicroATX z inną obudową.

Edytowane przez Dart9
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...