Skocz do zawartości
CarrionCrow

Stopniowy upgrade komputera: GPU

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Czuję, że powoli nadchodzi czas na upgrade mojego PC-ta. Obecna specyfikacja:

  • CPU: Intel Core i5-4670 3.4 GHz
  • GPU: MSI GeForce GTX 760 2GB
  • MB: MSI Z87-G43
  • PSU: Corsair CS550M

Z upgradem procesora poczekam do przyszłego roku i wezmę już jakiegoś Skylake (do tego płytę i pamięć).

 

Obecnie myślę o nowej karcie graficznej i tu pojawia się zasadnicze pytanie GTX 970 czy R 390. Chciałbym żeby karta pozwalała na przyzwoite granie w nowe gry przez co najmniej 3 lata (nie mam większego problemy z zejściem z detalami na high/medium). Gram w rozdzielczości 1920x1080@60 i to nieprędko się zmieni.

 

GTX trochę odstrasza mnie swoim 3,5 + 0,5 GB RAM-u i spadkiem wydajności po wejściu na to felerne 0.5 GB RAM-u. Tu Radeon wypada lepiej, chociaż zdaję sobie sprawę, że w tej karcie aż 8 GB to lekka przesada. Częste problemy z wydajnością gier na kartach AMD jednak trochę mnie niepokoją (z komputerami dość naużeram się w pracy, w domu chcę się zrelaksować przy fajnej grze, a nie wyrywać włosy z głowy).

 

Ponieważ karta ma mi wystarczyć na dłuższy czas to spore możliwość OC przemawiają za GTX-em.

 

Z tego co czytałem mój zasilacz powinien sobie poradzić w obu przypadkach. Prawda?

 

Do tej pory zawsze miałem karty Nvidii, ale nie jestem jakoś przywiązany do żadnej firmy. Szukam najlepszego tj. najbardziej opłacalnego rozwiązania. Co radzicie?

 

Z góry dzięki. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten problem z 3.5 GB pamięci jest  troche przesadzony. Problem może się pojawić przy bardzo wysokich rodzielczościach i przy wykorzystaniu max pamięci. Mało która gra przekracza 3.5 GB w FHD. Co innego w 1440p.  IMO R9 390 jest słabym wyborem. Już lepiej wziąć R9 290 gdybyś jednak miał wątpliwości co do GTX 970. IMO to jedna z najbardziej udanych kart od AMD. Wydajna i dość tania.  Co do sterowników AMD to problemem nie jest ich jakość, ale częstotliwość ich wypuszczania. AMD pod tym względem kuleje i ma u mnie sporego minusa. Same produkty (prócz CPU) mają względnie dobre ,ale jeśli chodzi o soft to juz jest nieco gorzej. Jednak ludzie kupują R9 290 i nie narzekają na jakieś tam problemy z obecnymi sterownikami.  Jednak GTX 970 ma jeszcze jedną sporą zaletę. Bardzo niski pobór mocy. Fakt nie odczujesz tego w rachunkach za bardzo, ale jednak wychodze z założenia że im mniej prądu pobiera tym lepiej.

Edytowane przez Devil
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie odświeżyć temat, tylko tym razem moje pytanie dotyczy CPU.

Pomyślałem, że zamiast zmieniać całą platformę na obecną płytę wrzucę i7 4790K i szybsze RAM-y. Z upgradem poczekam do premiery Skylake, bo mam nadzieję że wtedy cena Haswelli trochę spadnie. Cenowo powinno to wyjść lepiej niż przejście na Skylake i wystarczyć na dłużej.

Co o tym sądzicie?

 

Wysłane z mojego Nexus 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie wiem czy nie lepiej będzie z okazji premiery Skylake kupić mocnego Haswella, podkręcić go i zostać na nim przez kilka lat.

Przy przejściu na Skylake na pewno nie będzie to i7, bo dojdzie jeszcze płyta i pamięć i podatek od nowości.

Jak bym nie liczył wychodzi mi, że w podobnych pieniądzach będę miał mocniejszego Haswella niż Skylake. Chyba, że i5 6600K (Skylake) okaże się wydajniejszy niż i7 4790K (Haswell).

 

Wysłane z mojego Nexus 4

Edytowane przez bpsqd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego zauważ że i7 4790K już na starcie ma wysokie taktowanie w Turbo. Nawet nie musiłbyś podkręcac procka za bardzo. I5 6600K ma 3.9 ghz i doszło by OC, które nie zawsze jest takie pewne.  i7 6700K ma mieć 4.2 ghz. To i tak mniej niż i7 4790K, a cena większa pewnie bedzie.  Jak Ci się nie pali to ja bym poczekał. Jak Ci wydajności zabraknie to przecież może kupić i7 4790K. Lub nawet poszukać za jakiś czas używki i5 4690K co robi 4.4-4.5 ghz.   Chociaż zakładam że Haswelle jeszcze będą w sprzedaży przez jakiś czas.

 

 

I7 w grach niewiele Ci da.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze zmianą procka na pewno poczekam do premiery Skylake. Chodziło mi o to czy dobrym pomysłem będzie pozostanie przy Haswellu. Przy zmianie całej platformy i5 6600K to byłby max na co mógłbym sobie pozwolić.

Czyli lepiej będzie kupić i7 4790K za kilka miesięcy gdy, mam nadzieję, potanieją za sprawą Skylake.

 

Komputer często musi ciągnąć 2-3 maszyny wirtualne jednocześnie dlatego celuje w i7 i szybsza pamięć.

 

Wysłane z mojego Nexus 4

Edytowane przez bpsqd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już jakieś uzasadnienie. Co do obniżki cen to nie liczyłbym na to. Intel długo utrzymuje ceny swoich procków. Oczywiście moga stanieć, ale symbolicznie. Potem ta cena może wisieć i przez rok, ale wcześniej procki znikną ze sklepów, a na Allegro ceny za nówki zaległe z magazynów i tak będą wciaż wysokie.  Pisze o tym bo pamiętam jak było z i5 2500K i z i5 3570K. 

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...