Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim. Taka zagwozdka. Planuję zmienić żonie w laptopie dysk na ssd. Początkowo planowałem po prostu go zklonować i zostawić jak jest - z zainstalowanym Win8.1. W międzyczasie pojawił się pomysł zainstalowania Win10. Tyle że żona pracuje niestety tylko na pulpicie - tzn. większość plików, folderów na których pracuje ma wprost na pulpicie i nie mogę jej tego oduczyć. Czy jest jakaś opcja żeby po formacie i postawieniu czystego Win10 zachować dane z pulpitu, najlepiej w niezmienionej formie jak po klonowaniu dysku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz dwie partycje, to lokalizację Pulpitu i innych folderów, typu Zdjęcia albo Muzyka można przenieść na partycję inną, niż systemowa. Po formacie partycji systemowej i zainstalowaniu nowego systemu wystarczy ponownie podać poprzednią lokalizację (czyli de facto zrobić ponowne przeniesienie) tych folderów, aby ich zawartość ponownie pojawiła się na właściwym miejscu. Wielokrotnie testowane na samym sobie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.download.net.pl/reinstalacja-windows-10-bez-utraty-danych-czyli-funkcja-zacznij-od-nowa/n/9768/

Panowie, chciałem się upewnić przed zrobieniem tej świeżej instalacji jak to dokładnie działa. Czy muszę zrobić kopię tego co mam na pulpicie, zakładek Google Chrome itp. itd. czy faktycznie po tej "reinstalacji" wszystko po uruchomieniu Windowsa zostaje tak jak było i mam wszystko na pulpicie tak jak przed?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o wskazówki.
Mam laptopa z ssd który jest już za mały, więc chcę wymienić ssd na większy. Przeniesienie wszystkiego na nowy dysk raczej odpada bo nie mam przejściówki.
Chciałbym zainstalować na czysto system w lapku na tym nowym dysku, po jego włożeniu. Na laptopie pierwotnie był win7, ale zaktualizowałem go do win10. Mam 5 płyt recovery ale one mają win7. Jak zrobić, aby było wszystko dobrze? Czy robiąc obraz win10 aplikacją od Microsoftu da radę go zainstalować na laptopie tak aby wszystko działało i żeby były sterowniki itd?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koś już miał tak ze po aktualizacji komputer przestał działać?

Wcześniej po restarcie wszystkie wiatraczki nawalałby na maksa i komputer się nie uruchamiał.

Teraz nie ma obrazu, nawet po resecie BIOSu. Zintegrowana karta pokazuje tylko czarny ekran. 


@Edit: Udało sie odpalić na integrze, dopiero po resecie BIOSu. Grafika w PCIe nie daje obrazu. Dzis chyba odpuszczę. Mam nadzieję że ten badziewny system jej nie uwalił.

Edytowane przez tom256
Update

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za dużo zmiennych. Może będzie, może nie. Na pewno ściągnie poprawki od razu a te nie zawsze się ładnie łączą ze starym syfem. Najprościej i bezpieczniej byłoby zainstalować od nowa, więc backup danych z C konieczny.

Ale możesz spróbować. Mi się udało na 1607 jakoś i chodziło toto ok. Do czasu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojawila sie na moim lapie, z windows 10 informacja o problemie z aktywacja. Kliknalem rozwiaz problem i ...wyskoczyl komunikat, bym zakupil w windows store windows 10 ale w wersji home....

Obecna wersja widnwosa tzn pro, dziala od paru lat. Od kiedy skorzystalem z opcji zmiany licencji z windows 7 pro.. I Wersji profesjonalnej korzystalem bez jakichkolwiek problemow licencyjnych...

 

EDYTOWANE:

https://www.dobreprogramy.pl/windows-aktywacja-pro-home-problem,News,91990.html

Edytowane przez Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest szansa na to, że Windows 10 wstanie bez problemu po zmianie platformy na AM4 (płyta, procek i RAM)?

Docelowo i tak planuję zakup dysku na M.2. I albo pełna reinstalacja, albo klon, jeśli Windows by wstał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, 92damian napisał:

Witam.Kto z was zaktualizował aktualizacje do ponownego wsparcia win 10 jak wam działa komputer?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
 

Rozwin mysl o co pytasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym wymienić Windows 7 na Windows 10. Mój sprzęt jest już trochę stary bo... i7-4770K, 16GB RAM, RTX 2060 SUPER, dysk SSD.

Mam kilka gierek, które na Windows 7 działają super. Czy na powyższym sprzęcie mogę oczekiwać obniżenia jakości w grach, spadku FPS pod Windows 10 w stosunku do Win7? Czy jest w ogolę sens przenosić się na tym sprzęcie na Windows 10 wg Was?

Edytowane przez Mpro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Niby banalne ale chciałbym zapytać.

Za parę tygodni mam zamiar zbudować sobie nowego kompa (ze starego ostanie się tylko obudowa i zasilacz) lecz chciałbym wykorzystać do tego Windows 10 Home, ze starego komputera, którego obecnie używam. Obecny Windows 10 Home jest poprawnie zarejestrowany a także aktywowany na stronie Microsoftu.  Pytanie - czy ten Win10 ruszy mi na nowym kompie z tym kluczem, który był użyty na obecnym sprzęcie? Czy jednak potrzebny będzie nowy klucz np z alledrogo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest to wersja OEM, to przeniesienie może być problematyczne, nawet w sytuacji zapisania klucza na koncie Microsoft, ale spróbować zawsze można.

Teoretycznie powinno zadziałać, jeżeli odpalisz stary system na nowym sprzęcie (podpinając dyski ze starego komputera) - przy odrobinie szczęścia system powinien wstać, rozpoznać, że został podniesiony na innej maszynie i zaproponować aktywację licencją przypisaną do konta. Potem możesz odłączyć stare dyski i stawiać czysty system, aktywacja powinna zrobić się automatycznie po podłączeniu do Internetu.

Oczywiście, do dyskusji pozostaje legalność takiego postępowania w świetle licencji Microsoftu (nie można) i aktualnego stanu prawa (można), no ale to nie ten wątek 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, katoda said:

Jeżeli jest to wersja OEM, to przeniesienie może być problematyczne, nawet w sytuacji zapisania klucza na koncie Microsoft, ale spróbować zawsze można.

Teoretycznie powinno zadziałać, jeżeli odpalisz stary system na nowym sprzęcie (podpinając dyski ze starego komputera) - przy odrobinie szczęścia system powinien wstać, rozpoznać, że został podniesiony na innej maszynie i zaproponować aktywację licencją przypisaną do konta. Potem możesz odłączyć stare dyski i stawiać czysty system, aktywacja powinna zrobić się automatycznie po podłączeniu do Internetu.

Oczywiście, do dyskusji pozostaje legalność takiego postępowania w świetle licencji Microsoftu (nie można) i aktualnego stanu prawa (można), no ale to nie ten wątek 🙂

Skąd takie stwierdzenie, że przeniesienie licencji będzie problematyczne? O ile to nie maszyna z kluczem zapisanym w UEFI, to żadnych problemów nie będzie.

Odnośnie samej procedury przeniesienia licencji na nowy sprzęt, zabawa ze starymi dyskami jest całkowicie zbędna. Wszystko jest opisane w dokumentacji Microsoftu:

https://support.microsoft.com/en-us/windows/reactivating-windows-after-a-hardware-change-2c0e962a-f04c-145b-6ead-fb3fc72b6665#ID0EBD=Windows_10

W ostatnim akapicie (odnośnie legalności przenoszenia licencji OEM) głosisz Waćpan herezje - ta sama kwestia była podnoszona w innym wątku - żeby nie pisać tego samego, linkuję:

Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.04.2022 o 19:42, czapla_pl napisał:

Skąd takie stwierdzenie, że przeniesienie licencji będzie problematyczne? O ile to nie maszyna z kluczem zapisanym w UEFI, to żadnych problemów nie będzie.

W przeszłości stykałem się z sytuacją, gdy nie przechodziła aktywacja na nowej maszynie. Z drugiej strony, było to kilka wersji Windows do tyłu, sposób reagowania Microsoftu mógł ulec zmianie, stąd zastrzeżenie ("może").

W dniu 23.04.2022 o 19:42, czapla_pl napisał:

Odnośnie samej procedury przeniesienia licencji na nowy sprzęt, zabawa ze starymi dyskami jest całkowicie zbędna.

Próbowałem taką operację robić dwukrotnie ze swoim systemem: licencja zapisana na koncie Microsoft, instalacja nowego systemu na nowej maszynie, zalogowanie się tymże kontem Microsoft, aktywacja niemożliwa do dokonania z powodu braku odpowiedniej licencji zapisanej na koncie Microsoft. Mam z drugiej strony wiarygodną informację o pomyślnej aktywacji systemu przeniesionego razem z dyskami, bo do takiej właśnie sytuacji odnosi się linkowana przez Ciebie i mnie instrukcja: zmiana sprzętowa (płyty głównej, procesora czy co tam jeszcze powoduje unieważnienie aktywacji), a nie stawianie systemu od zera na kompletnie dziewiczym sprzęcie.

W dniu 23.04.2022 o 19:42, czapla_pl napisał:

W ostatnim akapicie (odnośnie legalności przenoszenia licencji OEM) głosisz Waćpan herezje

Faktycznie, wyraziłem się nieprecyzyjnie: użyłem skrótu OEM mając na myśli oprogramowanie kupowane razem ze sprzętem, podczas gdy od dłuższego czasu można je kupić osobno i wtedy faktycznie w grę wchodzi punkt 4b warunków licencjonowania Microsoft. Do oprogramowania zakupionego ze sprzętem odnosi się punkt 4a i dotyczy on tylko przekazywania licencji razem z urządzeniem innemu użytkownikowi. Przenoszenie licencji na inne urządzenie tego samego użytkownika opisane jest tylko w odniesieniu do licencji samodzielnie kupionej.

Ponownie: cały czas, z niewytłumaczalnych powodów, pisałem mając w głowie klasyczną licencję OEM, a to niekoniecznie jest ten przypadek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, treść licencji była inna dla każdej wersji - najprościej było przy W8.1 i teraz W10, bo w tych przypadkach licencja bezpośrednio dopuszcza przenoszenie systemu na inne urządzenie. W pozostałych nie było to możliwe przy licencji OEM. Pełna zgoda odnośnie licencji dystrybuowanych wraz ze sprzętem, typu licencje laptopowe.

Odnośnie wykorzystania starych dysków - tu musimy wziąć pod uwagę kontekst treści samej licencji W10. Zauważ, że licencja dopuszcza zarówno reaktywację w przypadku istotnych zmian sprzętowych (czyli z jakiegoś powodu chcemy zachować stary system na nowym sprzęcie) oraz całkowite przeniesienie licencji na nowe urządzenie. Technicznie procedura wygląda tak samo - czyli powiązanie licencji z kontem MS a następnie uruchomienie narzędzia Windows Activation Troubleshooter na maszynie docelowej. Nie ma znaczenia, czy system jest zachowywany czy też instalowany na nowo. Jeśli w Twoich próbach pomijałeś ten krok, to mogło być przyczyną niepowodzeń.

Pzdr

Edytowane przez czapla_pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niee, no oczywiście, że postępowałem wg instrukcji, którą sam wkleiłem. Niestety, nie planuję w najbliższym czasie zmian sprzętowych wymagających ponownej reaktywacji, więc o ponowne sprawdzenie procedury, punkt po punkcie, będzie tym razem ciężko. Ale będę miał to w pamięci, może trafi się taka sytuacja u znajomego czy coś - warto mieć 100% pewności co i jak działa/nie działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...