Skocz do zawartości
ToXaRz

Problem z instalacją systemu na SSD w laptopie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :D
Słuchajcie mam problem z zainstalowaniem systemu w laptopie kumpla  Asus K50I z płytą główną K50IE.

Otóż kupił on SSDka Bx100 (wersja 256Gb) wersja firmware MU02.

Wyjąłem klapkę w miejsce starego twardziela włożyłem SSDka  w koszyczek ze starego dysku i dokręciłem by luzów nie było.

Podłączyłem napęd USB bo standardowy dvd nie działa  następnie spróbowałem zainstalować 

Windowsa 7  zarówno w trybie AHCI (enchanced) jak i Compatible (IDE)

- nie wykrywał czasem dysku

- zawieszał się na kopiowaniu( sprawdziłem nośnik jest ok)

- kończył instalacje jednak po ponownym uruchomieniu komputera stwierdzał że instalacja źle poszła  i trzeba zainstalować jeszcze raz

W przypadku Windows 10 była podobna historia, gdy się raz zainstalował to takim komunikatem mnie przywitał:

"Komputer został nieoczekiwanie uruchomiony ponownie lub napotkał nieoczekiwany błąd. Nie można kontynuować instalacji systemu Windows. Aby zainstalować system Windows kliknij przycisk OK w celu ponownego uruchomienia komputera, a następnie ponownie uruchom instalator"

 

Próbowałem też zainstalować Linuxa (ubuntu) jednak nie może on sformatować partycji podczas instalacji - gparted też nie daje rady - co ciekawe DISKPART daje radę.

Inne rzeczy które robiłem

System zainstalował się na komputrze stacjonarnym (p5k pro + q6600) i śmiga bez problemu

update biosu z 211 na 218 (swoją drogą powie mi ktoś czemu asus usunął stronę z tym laptopem i pobieralnią pod niego? )

Diskpart i opcja clean podczas instalacji a później stworzenie zwykłej podstawowej partycji

Instalacja z plików instalacyjnych wgranych na ssd

 

Jakieś pomysły :D? 

Mógłbym spróbować wymienić ten dysk na jakiś inny który by nie sprawiał problemów z tą płytą (bo jak mniemam to jest powodem wszystkiego) tylko jaki ? 

Edytowane przez ToXaRz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po poprawnym sformatowaniu i utworzeniu partycji powinno bez problemu sie zainstalować

pamiętam że faktycznie czasami instalator windows grymasi, ale gparted idzie z płyty livecd i bez problemu formatowałem i instalowałem na zabytkach z SATA1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 (swoją drogą powie mi ktoś czemu asus usunął stronę z tym laptopem i pobieralnią pod niego? )

 

 

Zapewne Asus skończył wydawać biosy i sterowniki dla tego produktu, czytaj: chcą, żeby kupować nowsze modele.

 

 

 

 

 

Mógłbym spróbować wymienić ten dysk na jakiś inny który by nie sprawiał problemów z tą płytą (bo jak mniemam to jest powodem wszystkiego) tylko jaki ? 

 

Jakikolwiek byle nie cruciala - względnie często trafiają się padaki, powodów niekompatybilności może być pierdylion, od firmware po bios, wystarczy poczytać ich forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ramach eksperymentu postawiłem system na dysku z  poziomu drugiego komputera, odpala się ale wywala bsody, lub domaga się chkdsa.

W hdtune wywala błąd komunikacji crc oraz błędy odczytu podczas skanowania (co 5 czerwony kwadracik)  - na głównym komputerze same zielone.

Instalacja najnowszych sterowników nie pomaga, zmiana trybów ahci/ide też nie. 

Zatem jaki jest najbardziej bezproblemowy dysk  ssd w kwocie około bx100 do chipsetu NVIDIA MCP79D lub płyty glównej asus k50ie :>? 

 

@grzechotnik co ciekawe dokopałem się do najnowszych sterowników na nowo zelandzkiej stronie ah ten Asus i jego userfriendlność :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nic do Cruciala nie mam, wszystkim producentom coś sie zdarza. Do każdej marki znajdą sie przeciwnicy...

Może znajdziesz tanio Crucial M550, Plextor M6S, Samsung 850 EVO lub budżetowo Transcend 370 albo "polskiej" produkcji GoodRam C50/C100

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...