Skocz do zawartości
Kirk42

Bezkompromisowy zestaw komputerowy - Cena no limit

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Dostałem nietypowe zapytanie od znajomego, potrzebuje on zestawy komputerowego, cena praktycznie nie gra roli, a komputer musi być mega wydajny, będzie na nim trochę grać, dlatego myślę, że wkładanie Xeona nie będzie tutaj dobrą opcją, ale także będzie mu on służył do wykonywania obliczeń. Warunki jakie są to:

-Dysk SSD 512 GB najlepiej na PCI-E (Jest szybszy)

-Ram 64GB

-Obudowa dość stonowana w miejscem na kilka dysków twardych, które dołoży sobie sam (w konfiguracji nie uwzględnia dysków, bo takie już ma)

 

Czy ktoś jest w stanie się pokusić o przedstawienie swojej propozycji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Do wykonywania obliczeń" czyli do czego? Bo nie wiem czy wystarczy mu 3x Titan X (ograniczenia dla double precision), czy potrzebuje może 4x Tesla K80.

 

Poza tym znajomy powinien się jednak określić cenowo, bo za 30k zestaw złożyć to obecnie nie jest niemożliwością. Tak że niech nie cwaniakuje z "nie gra roli" tylko niech określi czy bardziej ma na myśli 10k, 20k, czy 30k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna sprawa to oczekiwana ilość monitorów.

 

Wszystkie na serio obliczenia wykonuje się obecnie raczej na kartach chyba, czyli tylko kwestia czy CUDA czy Open CL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pierwsze odpowiedzi, dzisiaj/jutro siądę z nim i przegadamy temat, postaram się z nim w takim razie utworzyć jakąś wstępną konfigurację i wrzucę tutaj żeby były podstawy do dalszych rozważań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, przegadaliśmy na spokojnie temat i utworzyłem mu konfigurację. Komputer nie jest ostatecznie takim potworem na jakiego się zanosiło, ale przez jakiś czas będzie na pewno dobrą maszyną. Proszę o ocenę tej konfiguracji:

  • Procesor Intel Core i7-5930K OEM
  • Chłodzenie Thermalright HR-02 - Macho Rev. B
  • Pasta na procesor Gelid GC-Extreme (TC-GC-03-A)
  • Płyta Główna ASUS X99-PRO/USB3.1
  • RAM G.Skill DDR4 64GB (8GBx8) 2800MHz, CL15, Octa-Kit (F4-2800C15Q2-64GRK)
  • Karta Graficzna Gigabyte GeForce GTX 980 Ti
  • PSU Corsair RM 850W (CP-9020056-EU)
  • Napęd LG BH16NS40
  • Obudowa Fractal Design Arc Midi R2

Taki zestaw po cenach z morele.net wychodzi na 15 198,07 zł (pasta jest w innym sklepie bo na morelach jej nie ma)

 

Chciałbym jeszcze zapytać zorientowanych jak to jest z montażem tego dysku na tej płycie głównej, bo nie bardzo rozumiem info ze strony Asusa, a nie miałem do tej pory do czynienia z dyskami na PCI-E

https://www.asus.com/pl/Motherboards/X99PROUSB_31/specifications/

Tutaj specyfikacja płyty. Widzę tam jakieś info, że dysk montuje się w ten sam slot co ewentualną dodatkową kartę graficzną, chciałbym zostawić możliwość dołożenia drugiej, lub nawet dwóch takich samych kart graficznych.

Dziękuję za komentarze i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki dysk kupujesz? M.2 z adapterem na PCIe czy jakiś "natywnie PCIe"? Bo go coś nie widzę na tej liście, a ta płyta ma port M.2.

 

Natomiast musisz doczytać w specyfikacji płyty czy jak jest używane złącze M.2 nie jest wyłączona część linii PCIe.

 

Na 90% tak to zadziała, że drugą kartę możesz dołożyć zawsze, natomiast trzecią - tu są dwie możliwości: albo w obecności dysku M.2 trzecie złącze będzie działało w trybie x4 (czyli będzie układ x16+x16+x4) albo w ogóle będzie wyłączone i wtedy trzeciej karty nie dołożysz w obecności dysku M.2.

 

Cena RAM powala (w przeciwieństwie do szybkości), ale niestety tak to jest jak trzeba kupować raczkująca technologię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie przeoczyłem dysk SSD, ze względu na wydajność wg producenta zdecydowałem wybrać G.SKILL Phoenix Blade SSD 480GB (FM-PCx8G2R4-480G). Może lepiej poszukać czegoś na M.2?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja dobrze widzę, że ten SSD kosztuje ponad 3000 zł?

Niestety prędkości na poziomie 2000/2000 tyle kosztują.

Widzę, że dyski na M.2 nie osiągają takich prędkości. 

Co do slotu to po instrukcji obsługi widzę, że płyta ma 4 gniazda PCI-Ex16 z tego jedno z nich obsługuję max x8 więc tam będę mógł zamontować dysk

Edytowane przez Kirk42

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten dysk to IMO bezsens. Jeszcze do tego taka mała pojemność?

 

Marketingowe x8, za to się płaci? Bo x4 spokojnie wystarczyloby.


Po co w ogóle taki dysk?

 

O liniowy transfer chodzi czy o IOPS?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zamontujesz dysk w slocie, to pozostaną 32 wolne linie PCIe. A to oznacza, że najprawdopodobniej da się włożyć tylko 2 karty w konfiguracji x16+x16. Niestety z ta płyta nie miałem do czynienia, ale jak są cztery sloty teoretycznie możliwa byłaby konfiguracja 3 kart (x16+x8+x8) z tym że raczej nie jest to tak rozwiązane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już doczytałem w instrukcji jak to działa. Wiec mając włożony dysk na PCI-E lub M.2 dwie karty bez problemu będą działać. Pozostają mi jeszcze 2 pytania:

  • Jaki dysk proponujecie zamiast tego G.Skilla?
  • Czy da się jakoś sprawdzić czy wsadzę w tę płytę 8 kości? Nie mam pewności czy fizycznie się zmieszczą, bo sloty widać są dość blisko siebie, a pamięci są z radiatorami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby ktoś sensownie odpowiedział na pytanie o dysk powinieneś napisać:

 

1. Po co tak szybki dysk: chodzi o transfer liniowy czy IOPS (ilość operacji)?

2. czy faktycznie tak mała pojemność będzie wystarczająca?

3. A może chodzi tylko o ładne cyferki?

 

Te enigmatyczne "obliczenia" tak czy inaczej będą się zapewne odbywać w RAM (ewentualnie w VRAM).


Co do RAM, wprawdzie nie wyobrażam sobie sytuacji aby ktoś zrobił zbyt szerokie radiatory, ale dla pewności możesz zapytać w morelach, no bo jak inaczej to ustalić? Jednak na 99% nie może być mowy o problemie z tym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby ktoś sensownie odpowiedział na pytanie o dysk powinieneś napisać:

 

1. Po co tak szybki dysk: chodzi o transfer liniowy czy IOPS (ilość operacji)?

2. czy faktycznie tak mała pojemność będzie wystarczająca?

3. A może chodzi tylko o ładne cyferki?

 

Te enigmatyczne "obliczenia" tak czy inaczej będą się zapewne odbywać w RAM (ewentualnie w VRAM).

Ad. 1. Chodzi głównie o transfer liniowy.

Ad. 2. Ustaliliśmy pojemność około 500 GB (w zależności od producenta) - znajomy ma jeszcze dyski WD Black które posłużą na dane

Ad. 3. Cyferki cyferkami, ale istotne jest jak to przeniesie się na faktyczna wydajność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I na litość niech nie bierze 980Ti od Giagabyte w wersji Gaming. Proponuję:

 

http://www.morele.net/karta-graficzna-msi-geforce-gtx980ti-6gb-gddr5-384-bit-dvi-hdmi-3dp-box-gtx-980ti-gaming-6g-751416/

 

 

Ram powinien się zmieścić. Patrz na zestwy 4x4 GB sprzedawana w sklepach z myślą o pełnym wykorzystaniu banków. 

 

Zasilacz jak z myślą o SLI to wymieniłbym na coś lepszego:

 

http://www.morele.net/zasilacz-super-flower-leadex-80plus-gold-modularny-850w-sf-850f14mg-645973/

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://forum.purepc.pl/topic/270332-wszystko-o-ssd-faq-1-strona/

 

Przejrzyj temat i popytaj. IMO tradycyjny dysk pod SATA 3 powinien sobie dać radę. Prędkości ma po 500/500. Ew Raid z dwóch 500'tek.  Obecnie dyski SSD do zaawansowanych prac z dużą ilością zapisów są niewskazane ze względu na gwarancję i ograniczony zapis z tym związany.  Więc nie wiem po co mu szybki transfer liniowy jak będzie musiał ograniczać zapis na takich dyskach. A przerzucanie między nimi danych czy zapisywanie z tak dużymi prędkościami rzędu 1GB/s to szybki sposób by przekroczyć taki limit. Chyba że chodzi tu o programy, które głównie odczytują dużą ilość danych, ale i do tego IMO w zupełności wystarczą dyski z prędkoscią 500MB/s.   Do takich prac zdecydowane lepiej zrobić RAID 1 i spiać parę dysków 2TB/3TB.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da ale w normalnych zastosowaniach będzie to mało odczuwalne. Lepiej kupić normalne SSD wysokiej klasy i o większej pojemności, np. 1 TB.

 

Wg mnie kompletnie nie ma sensu zakup aż tak szybkiego dysku jeżeli zastosowania zestawu maja być w miarę typowe. Chyba że celem są cyferki w benchmarku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skontaktowałem się z przyszłym nabywcą tego sprzętu. Istotne dla dysku będzie IOPS, ponieważ dysk będzie musiał wykonywać sporo operacji w jednym momencie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może zmienić postać rzeczy - musi sobie porównać (poczytać testy albo choćby specyfikacje) jaki IOPS maja typowe dyski SATA3, a jaki te na PCIe i wybrać czy jest to warte dopłaty.

 

Jeżeli mówimy o typowym "domowym" zestawie w ciemno mówię, że nie jest. Jeżeli maja być jakieś szczególne zastosowania to niestety nikt nie odgadnie jakie i jaka ilość IOPS byłaby przydatna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pchanie się w tak drogi dysk SSD zbudowany w oparciu na raid0, tylko by mieć wyższe transfery liniowe, jest zupełnie bez sensu. Po pierwsze tracisz TRIM (garbage collection nie działa w nim zbyt dobrze), do tego odczyty 4KB są żałosne, jak na taką cenę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pchanie się w tak drogi dysk SSD zbudowany w oparciu na raid0, tylko by mieć wyższe transfery liniowe, jest zupełnie bez sensu. Po pierwsze tracisz TRIM (garbage collection nie działa w nim zbyt dobrze), do tego odczyty 4KB są żałosne, jak na taką cenę.

Ale w przypadku gdy mówimy tu o IOPS?

Poczytałem o tych IOPS i wychodzi na to, że intel 750 na PCI-E ma najlepsze parametry. 430,000 dla odczytu i 230,000 dla zapisu

G.Skill ma odpowniednio 245,000/90,000, natomiast Samsung 850 Pro 100,000/90,000 czyli wybór pada na Intela

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, wiec ostatecznie mamy taki zestaw:

  • Procesor Intel Core i7-5930K OEM
  • Chłodzenie Thermalright HR-02 - Macho Rev. B
  • Pasta Gelid GC-Extreme (TC-GC-03-A)
  • Płyta ASUS X99-PRO/USB3.1
  • RAM G.Skill DDR4 64GB (8GBx8) 2800MHz, CL15, Octa-Kit (F4-2800C15Q2-64GRK)
  • SSD Intel 750 series, 400GB, PCIE 3.0, SSDPEDMW400G4R5
  • Grafika MSI GeForce GTX980Ti, 6GB GDDR5 (384 Bit), DVI/HDMI/3DP BOX (GTX 980Ti GAMING 6G)
  • Zasilacz Super Flower Leadex/80Plus Gold/Modularny/850W (SF-850F14MG)
  • Napęd LG BH16NS40
  • Obudowa Fractal Design Arc Midi R2
  • OS Win 8.1 Pro 64bit

Czy ktoś z zainteresowanych sugerowałby jeszcze jakąś zmianę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel 750 najlepiej wypada, ponieważ korzysta z NVMe, a nie AHCI, dlatego też go właśnie poleciłem wcześniej. AHCI było stworzone dla dysków HDD, ale przy SSD się zupełnie nie sprawdza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...