Skocz do zawartości
Eladril

Przesiadka na nowy monitor i refleksje

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, od wczoraj wszedłem w posiadanie nowego monitora IPS, na którego przesiadłem się z kilkuletniej tn'ki. Model na który ostatecznie się zdecydowałem to dell s2415h, który parametrami powinien bardzo przypominać bardziej popularne u2414h i u2415. Wybrałem ten ponieważ nie potrzebowałem dodatkowych portu, pivota, itd. Moje wrażenie jest mieszane i chciałbym się niniejszym podzielić, oraz poprosić o kilka rad.

 

Monitor naturalnie przewyższa stary pod każdym względem, stary był 21", a na nowym cienkie ramki jeszcze bardziej potęgują efekt wielkości. To co mnie głównie zastanawia to: czy ekran wygląda tak jak powinien. Po pierwsze dlatego że po tym jak naczytałem się opini o u2412m stwierdziłem że monitor tej klasy musi być naprawdę skokiem jakości i wszystko jest dużo lepsze, podczas gdy moje wrażenie jest takie jakby siedział po prostu przed naprawdę dobrą tn'ka. Nie powiem liczyłem na lepsze wyświetlanie tekstu, i troszke lepsze jest ale nie wiele. Kąty nie są idealne ale tez w sumie nie muszą być. Obraz, szczególnie w grach, wydaje się być wciąż lepszy na moim tanim tablecie modecom, co jest dla mnie naprawdę dziwne. Nierównomierne podświetlenie oraz smużenie, a także tzw glare są, jak czytałem, sa normalne dla tego rodzaju panelów, mi jednak dodatkowo się trafiło że przez środek ekranu przebiega lilka pionowych pasków, co ponoć tez jest dość częstą udręką. Nie mam ochoty wymieniac tego egzemplarza, bez gwarancji że będzie lepiej.

 

Zasadniczo - być może zbyt wiele spodziewałem się po monitorze w tej kwocie (900zł), tym samym liczyłem że takie rzeczy jak niedokońca wyrazista czcionka nie będą problemem.. Czy popełniem błąd kupując ten monitor i te z serii U mają faktycznie lepszy obraz?

 

Na koniec, chciałem zapytać czy jest jakiś sposób na to żeby sprawdzić czy poprawnie skalibrowałem obraz. Problem jest taki że narzędzie windowsowskie jest małe pomocne, bo ten krzyżyk obok gościa nigdy nie znika bez względu na ustawienie, i praktycznie przy każdym kroku domyślne ustawienie jest najlepsze. Tryb pracy ustawiłem na multimedia, jak przeczytałem w pewnej recce, i zmieniłem domyslny profil icc. Teraz obraz jest ogólnie mówiąc zimny, ale być może taki jest najlepszy - ponoć w ten sposób kolory są najdokładniejsze. Nie mam za bardzo jak sprawdzić czy ustawiłem dobrze. Czy pasek w windowsie, gdy wyłączy się przezroczystość, powinien być lekko fioletowy? bo taki jest.. i tak niby ma być. 

 

Być może jest jeszcze coś co mogę zrobić co poprawi obraz, o czym nie pomyślałem, dzięki :) (najbardziej interesuje mnie po prostu opinia 'czy tak ma być').

Edytowane przez Eladril

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ludzie teraz ulegają magii marketingu i IPS jest na topie, co nie znaczy że zwykłe TN-ki są do niczego, tym bardziej do wyświetlania tekstu to prozaicznie 21 cali może być lepsze, bo ma mniejszą plamkę, spróbuj pokombinować ustawieniami i sterownikami (również grafiki) byc może monitor jest źle skalibrowany, sprawdź też przewody

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadne pionowe paski nie są do zaakceptowania - IMO gwara.

 

Nie miałem nigdy serii S, zawsze U, więc się na temat serii S nie mogę wypowiedzieć co do jakości panelu.

 

A możesz pokazać pierwszy ekran menu serwisowego tego monitora (włączasz przyciskając dwa górne przyciski i po włączeniu raz najwyższy)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kolejnym dniu użytkownika moja opinia na temat nowego monitora sie znacznie poprawiła, szczególnie gdy teraz postawiłem oba obok siebie - co wciąz mnie drażni to to, że w puszczonym filmie, obraz w nowym w szczególności postacie nie mają koloru i wyglądają na pół martwe. Podkrecanie nasycenia tylko sprawia że dostaja buraka na twarzy.. krótko rzecz biorąc. Do tego obraz jest rozmazany, zależy czy zmieniam z poziomu programu/os czy sprzętowo. W systemie i grach tego problemu nie widze.

 

Poniżej zdjęcie menu serwisowego (inaczej sie odpala niż opisałeś, bo przyciski sa na dole nie po boku)

 


Edytowane przez Eladril

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego albo masz uszkodzony monitor, albo oczy. Zwykła TN nie ma żadnego porównania do IPS-a i stawiając oba monitory obok siebie stwierdzisz to od razu.

Podaj swój stary model monitora.

Tak, czy owak obraz powinieneś mieć żyleta, żywy, kolorowy.

 

Jeżeli nie masz uszkodzonej karty graficznej, kabla, ustawień itd... to coś masz trefny egzemplarz, ale z samego opisu tego nie stwierdzimy.

 

https://pcmonitors.info/reviews/dell-s2415h/

 

Panel type: LG Display LM238WF2-SSE1 AH-IPS (In-Plane Switching) LCD , nie wierzę, że z takim panelem masz zły obraz.

Edytowane przez NostradamuSek
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz jest kwestia czy chcesz grzebać po menu serwisowym i próbować coś ratować wiedząc, że formalnie oznacza to utratę uprawnień gwarancyjnych jeżeli do tego dojdą czy nie.

 

Jak są widoczne jakieś "pionowe paski" to wg mnie monitor tak czy inaczej powinien się udać na gwarancję.

 

Jak chcesz grzebać w menu serwisowym (do czego w tej sytuacji nie namawiam) najpierw pozmieniaj ustawienie opcji AutoColor i napisz czy miało to jakikolwiek wpływ na to co widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obraz jest dobry.. po prostu frapują mnie jego aspekty które wydają się być gorsze w stosunku do starego sprzętu. Przedtem siedziałem na acer x203h, za który dałem około 100euro ~5 lat temu.

 

Rzeczywiście nie chce dokonywać żadnych nieodwracalnych zmian w ustawieniach. Ale te przecież można zawsze przywrócić.. te paski sa mniej lub bardziej widoczne, teraz widze je też w innych częściach ekranu. Na przykład teraz pisząc ich nie widze choć powinny być widoczne na tym białym tle. Akurat takie oświetlenie, nie mam pojęcia, ale jak pisałem czytałem że jest to typowa wada dla tych ekranów (opinia którą czytałem, osoby która jak twierdzi, 3 razy wymieniała aż w końcu sobie darowała).

 

To nad czym mam kontrole to ustawienia rgb, gamma, itd. Sciągnięty profil z sieci daje lepszy obraz bardzo ogólnie mówiąc. Ale za to gamma jest zbyt wysoka 2.4 (tak ustaliłem posługując się obrazkami z sieci, co wg. mnie się zgadza) - chciałbym podbić, ale nie moge tego zrobić nie rezygnując z tego sciągnietego profilu icc. Musiałbym go zmodyfikowac co nie wiem czy jest możliwe.

 

Nie oczekuje wielostronicowych tutorialów oczywiście, zależało mi tylko na upewnieniu się że monitor wygląda tak dobrze jak może, nie mam jak tego sprawdzić i nie umiem powiedzieć które ustawienia dają najlepsze odwzorowanie kolorów. Może to kwestia indywidualna (zrezygnowałem z presetu multimedia, zbyt niebieskawo..).

Edytowane przez Eladril

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twój stary "rzęch" miał już 16,7 miliona kolorów i 300cd/m2, czyli bardzo dobry i możesz mieć wrażenie, że ten nowy jakby to dosadnie powiedzieć... [gluteus maximus] nie urywa.

 

Być może przydałaby mu się kalibracja sprzętowa, ale ewidentne wady powinny być widocznie i rozumiem, że miałeś porównanie do innych egzemplarzy i ten typ może po prostu tak ma.

Edytowane przez NostradamuSek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej oddać na gwarancję, albo na niezgodność towaru z umową. Może możesz jeszcze zwrócić go do sklepu, albo wymienić na inny model. Zależy gdzie kupowałeś. To też ważne gdzie kupiłeś, bo monitor może być podróbką. Tak też się zdarza. Jak jesteś niezadowolony to dlaczego chcesz zatrzymać ten monitor? Może akurat się uda dostać lepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam w żadnym U żadnych pasków nie doświadczałem. Miałem kilka U2311H (CCFL), U2312HM (led) oraz U2713HM (led). Obok miałem do porównania monitor Belinea 26 cali na matrycy TN+Film i w dellach nasycenie kolorów było wyższe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo możliwe że stary monitor miał żywsze kolory, miałem to samo gdy przesiadłem się z HP w2207 (TN) na Della U2412M.

Tyle że bardziej nasycone kolory niekoniecznie są lepsze. A wzrok się przyzwyczaja dosłownie w kilka dni.

 

Ale jakieś paski na monitorze to nie jest coś nad czym powinno się przejść do porządku dziennego, brzmi jak wada (zakładam że monitor podłączony po hdmi).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele TNek ma "bardziej nasycone kolory" czyli przesadnie nasycone. Są one po prostu nie naturalne. Ja też przez kilka dni po zmianie monitora z TNki na Eizo FS 2434 nie przeżywałem szoku, aż po tych kilku dniach postawiłem dwa monitory obok siebie i różnica jest jednak spora. Do tego pobawiłem się ustawieniami i ustawiłem kolorki i teraz zacząłem doceniać dokładność odwzorowania barw w filach, grach, zdjęciach. Kąty widzenia to jest już szok. Na Tnce jak leżałem w łóżku to musiałem książki podkładać pod podstawkę bo jak prosto na niego nie patrzyłem to kolory zmieniały się jak chciały. Minusem IPS jest gorsza czerń (srebrzenie) czym lepszy (droższy) IPS tym ten efekt jest mniejszy, ale to jest głównie widoczne w całkowitej ciemności więc teraz nie gram, nie oglądam w całkowitej ciemności, pomimo, że i tak mój Eizo daje radę z czernią całkiem nieźle nawet w ciemności. Lampeczka LED odpowiednio oświetla stanowisko pracy i jest super. Jeśli chodzi o równomierność podświetlenia to bywa różnie, ale jak zwykle czym droższy monitor tym lepiej. U mnie jest przynajmniej dobrze, albo i bardzo dobrze jak dla mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam posiadam S2415H i obraz jest ostry i moze [gluteus maximus] nie urywa tak jak monitory za 3000 zl ale na bank nie ma zadnych "wad" a juz tymbardziej zadnych pionowych linii. Jesli mozesz to przejdz sie do jakiegos marketu, sprawdz jak to tam wyglada i porownaj czy na wystawie sa takie same jaja jak u Ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze stary monitor miał szeroki gamut, a nowy pomimo że IPS ma standardowy gamut.

 

ps. moim zdaniem szeroki gamut to zaleta, ale aby nie było przesycenia kolorów przy wyświetlaniu obrazu sRGB na ekranie ~aRGB, to trzeba ustawić profilowanie (i wybrać profil icm monitora) w przeglądarce www*, odtwarzaczu filmów**, systemie, jak i też w programie do obróbki zdjęć***.

 

* Firefox obsługuje profilowanie

** MPC-HC obsługuje profilowanie

*** np. w GIMP trzeba manualnie w ustawieniach programu wybrać profil ekranu

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"obraz w nowym w szczególności postacie nie mają koloru i wyglądają na pół martwe. Podkrecanie nasycenia tylko sprawia że dostaja buraka na twarzy.. krótko rzecz biorąc." - nie masz przypadkiem karty nVidii i kabla HDMI?

 

 

Jeśli tak, we właściwościach obrazu (panel kontrolny sterowników) ustawiasz full (0-255) zamiast limited (16-235).

Obraz zrobi się żywszy, a czarny stanie się bardziej czarny.

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wam wszystkim za rady. Nie kupiłem monitora do zastosowań profesjonalnych więc nawet nie wiem jak wygląda w gimp itp. Paski o których mówilem najpierw sie przemieściły, a teraz magicznie zniknęły, nie wiadomo czemu i na jak długo, jednak zdzierżyłbym je, gdyby reszta była ok.

 

To na czym mi zależało najbardziej to ustalenie czy monitor tej klasy ma wyglądać tak jak wygląda. Być może tak ma być i wtedy jest ok, wiedziałem że perfekcji w tej cenie nie będzie.. chodzi o to że jak jeszcze miałem starego nexus7, pamiętam kolory żywsze, i kąty etc szczególnie w grach zauważalne. 

 

Zmieniłem też z ycbcr 444 na rgb 444, jak ktoś sugerował. Nie widze różnicy (karta amd, hd6850, nie najnowsza co prawda). Kabel podpięty to hdmi.

 

Problem z porównywaniem do innych monitorów jest takich, że większośc z nich (jak i tv) jak wiecie wygląda źle.. w warunkach sklepu, wydają się wszystkie być na standardowych ustawieniach, i z jakiegoś powodu uporczywie puszczane programy sd zamiast hd (notorycznie we wszystkich sklepach rtv agd).

Edytowane przez Eladril

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...