Skocz do zawartości
vinzz

Problem po wymianie pamięci RAM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Posiadam płytę główną GIGABYTE GA P35 S3, do tej pory miałem zainstalowaną w niej pamięć Kingmax 2 x 1GB DDR2-800. Niestety okazało się, że ilość ta jest niewystarczająca i postanowiłem wymienić ten zestaw na zestaw 2 x 2GB DDR2-800. Zdecydowałem się na pamięć z tej aukcji http://allegro.pl/4gb-800mhz-ddr2-2x2gb-dual-samsung-do-kazdej-plyty-i5508533314.html(pisze w niej, że są to pamięci Samsung a CPU-Z widzi je jako pamięci Kingston). 

 

No i po wymianie zaczęły się problemy (wyciągnąłem obecną pamięć i na jej miejsce włożyłem nową - dwa żółte złącza na płycie). System się włącza ale zawsze po kilkunastu minutach system wywala blue screena. Próbowałem zamieniać kości miejscami jak i również instalować je w czerwonych slotach - niestety wszystko to nic nie dało.

 

Bardzo proszę o pomoc bo już nie wiem co mam robić. Czy odsyłać pamięci i kupić nowe ? Jak tak to jakie ?

 

Dzięki za każdą pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Najwnoszy bios (altualizację zrób na starych pamięciach)

2. Daj im 1,9V Vmem

3. Sprawdź na pojedynczych kościach, jak na jednej będzie działać ok, na drugiej wywali się, będziesz wiedział co jest grane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. BIOS wgrany najnowszy.

2. Obie kości podłączone pojedynczo działają poprawnie, problemy zaczynają się gdy działają obie.

3. Z tymi timingami nie bardzo wiem o co chodzi - byłbym wdzięczny za wytłumaczenie.

4. Rozumiem, że jeśli chodzi o to zwiększanie napięcia to robi się to z poziomu BIOS-u ? Czy jest to bezpieczne (nigdy wcześniej tego nie robiłem) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Load optimized defaults nic nie dało. Tego Command Rate nie mogę znaleźć w BIOS-ie ale jak sprawdzam w CPU-Z to jest ustawione na 2T. Prosiłbym o odpowiedź jak ustawić te timingi i zwiększenie napięcia jest bezpieczne.

 

Chciałbym jeszcze dodać, że w komputerze mam dwa dyski twarde - zwykły HDD (jakiś stary Seagate 320GB, na którym postawiony jest Windows 7 32bit) oraz dysk SSD Crucial mx100 128GB, na którym stoi Windows 7 64bit. 

Edytowane przez vinzz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ook, to spróbuję zwiększyć napięcie. Pytanie tylko gdzie mam to zrobić, w BIOS-ie mam dwie opcje DDR2 OverVoltage Control oraz (G)MCH OverVoltage Control. W obu jeśli nacisnę ENTER mogę podnieść napięcie o poszczególne wartości np +0,1V +0,2V itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz podnosić napięcie DDR2 stopniowo i patrzeć czy to poprawia sytuację.

 

Jak dojdziesz do 2.1V i dalej będzie d.upa podnieś o 0,1 lub maksymalnie 0,2V G(MCH).

 

Jak dalej d.upa, DDR2 na 2.2V. Jak dalej d.upa, spróbuj oddać pamięci (teoretycznie są jak najbardziej odpowiednie). Jest tylko ryzyko, że ktoś kupił jakieś odrzuty Kingstona i je sprzedaje, bo jak czytam "nowa" o DDR2 to wiadomo, że normalne to nie jest.

 

Ja bym to tak robił.

Edytowane przez adashi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak,

 

W sekcji DDR2 OverVoltage Control zwiększyłem napięcie o +0,1V i uruchomiłem system Windows 7 64bit z dysku SSD. System widzi 4GB pamięci i na razie działa stabilnie (otworzyłem sporo kart w Google Chrome aby zużyć dużą ilość pamięci). Jeśli problemy wrócą - napiszę.

 

Bardzo Wam dziękuję za pomoc!!

 

W sumie to mam jeszcze jedno pytanie. Została mi stara pamięć RAM Kingmax 2 x 1GB DDR2-800 chciałbym Was poprosić o radę. Czy jest sens dodawania jej aby zwiększyć pamięć do 6GB ? Jeśli tak to w jakiej konfiguracji będzie to optymalne (mówię oczywiście o dual channel) ? Np jako:

 

2GB i 1GB + 2GB i 1GB

czy

2GB i 2GB + 1GB i 1GB

 

Czy najlepiej zostawić tylko 2 x 2GB ?

Edytowane przez vinzz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto spróbować dołożyć, przy czym często konfiguracje z 4 kościami są problematyczne, tak że niekoniecznie to odpali, albo trzeba będzie dodatkowo podnosić napięcia.

 

Żeby działała w dualu (sprawdzisz czy tak jest w CPU-Z) takie same kości do slotów o tym samym kolorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak to w jakiej konfiguracji będzie to optymalne (mówię oczywiście o dual channel) ? Np jako:

 

2GB i 1GB + 2GB i 1GB

czy

2GB i 2GB + 1GB i 1GB

 

Czy najlepiej zostawić tylko 2 x 2GB ?

a co o tym mówi instrukcja od płyty głównej? tam masz podane które banki należy obsadzic aby działało w dualu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

 

Niestety po paru godzinach znowu wywaliło blue screena (najpierw pojawiały się problemy w Google Chrome - błąd "Kurza twarz!"). Znowu podwyższyłem napięcie o +0,2V i odpaliłem MemTest'a poprzez boot z płyty, no i sypnęło błędami. Włożyłem kości do innych (czerwonych) slotów ale nic to nie dało. No i teraz pytanie co jeszcze mogę zrobić ? Zwiększać napięcie (trochę się tego obawiam) ? Wszystkie pomysły naprawdę mile widziane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest informacja na pamięciach jakie masz ustawić napięcie? To ustaw takie jak w informacji. Chociaż jak nie działa na ustawieniach automatycznych to ja bym reklamował.

 

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Adikss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie ma żadnej informacji na pamięciach. Na automatycznych napięciach jest kicha jak i również na podwyższonych napięciach, które opisałem w postach powyżej. Czyli reklamacji ? Ktoś jest w stanie mi doradzić zatem jakie kupić pamięci RAM 2 x 2GB 800MHz aby nie było problemu z płytą główną Gigabyte GA P35 S3 rev.2.0

 

Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...