Jump to content
Sign in to follow this  
Zielony Buszmen

Długi start systemu, zmiana Windowsa lub dysku

Recommended Posts

Witam!
W domu stoi sobie komputerek, typowy do internetu. Celeron G1610 (lga 1155) + 4 GB RAM spokojnie wystarczają do takich zastosowań. zainstalowany jest na nim Win 7 64-bit.
Problem jest taki, że system się długo uruchamia. Jest tam włożony stary dysk laptopwy (2,5", 300 GB, WD Black). Jak wiadomo, mieszanka wolnego dysku i Windows 7 nie jest najkorzystniejsza, i zanim sprzęt się uruchomi, mijają długie minuty. Chciałbym coś zrobić, by komputer uruchamiał się szybciej. No i wymyśliłem kilka możliwości.

1. Zmiana systemu - na rynku jest Windows 8.1, ale zaraz premiera Windowsa 10. Dlatego też założyłem ten temat w tym dziale, gdyż chciałem się spytać, czy instalacja innego systemu da cokolwiek. Być może lepszym wyborem byłby jakiś linux?

2. Zmiana dysku - tutaj też jest pytanie. Czy kupić jakiś tani/mały SSD pod system czy może zainwestować w pełnowymiarowe HDD 3,5"?

Edited by Zielony Buszmen

Zmiana systemu na 8.1/Linuxa może przyspieszyć boot, osobiście jednak wolałbym zakupić coś takiego + przejściówkę sata-msata. Mam sprzęt podobnej klasy (G530 + 4GB) z Win7 64bit i SSD właśnie - mała rakieta :D

• Upvote 1

Dzięki Aragornie, Dúnadanie i Strażniku Północy. :) Ciekawy SSD i bardzo tani.  Ta cena 99 zł to widzę, że jakaś promocyjna. Długo się ona utrzyma?

Edited by Zielony Buszmen

Dzięki Aragornie, Dúnadanie i Strażniku Północy. :) Ciekawy SSD i bardzo tani. Ta cena 99 zł to widzę, że jakaś promocyjna. Długo się ona utrzyma?

:D

Rok temu przez parę tygodni za tą samą kwotę sprzedawali Intele 320 40GB.

Tylko kolega zapomniał dodać, że przejściówki są dość drogie (znalazłem za 69 i w archiwum Allegro za 29). A sam dysk używa starego SandForce.

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=msata+sata

Te za dwadzieścia kilka złociszy nie dadzą rady? ;)

Co do kontrolera - fakt, SF najlepszy nie jest, jednak przy tej cenie + produkcie Intela (sensowny firmware) nie powinien nadmiernie wadzić :)

Edited by AragornPL

Pewnie dadzą. Kwestia tego, że to nadal niedaleko od normalnego dysku. 30 zł różnicy lub mniej. I bez wątpliwej jakości przejściówek noname.

Na sam system SandForce zawsze były dobre. Operacje na większych plikach są słabą stroną.