Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
 
Jakiś czas temu kupiłem sobie procesor Intel Core i7 3610QM (socket G2/PGA988b) do laptopa. Okazało się jednak, że w wyniku braku kompatybilności chipsetu z technologią Intel® Anti-Theft (inna nazwa: Intel® BuyNewLaptop-NotJustCPU) procesora wykorzystać nie mogę.
 
Niedawno myślałem o złożeniu komputera. Jako, że w szafie zalega jeszcze ta i7, to pragnę ją wykorzystać. Zaprojektowałem więc sobie zestaw, który jest mniej więcej hybrydą: łączy mobilne rozwiązania (zyskując cichą pracę i mały, lekki sprzęt) z desktopowymi (duża moc obliczeniowa, możliwości rozbudowy oraz chłodzenie).
 
Ok, przez pół godziny przenosiłem dane do tabelki w BBCode, ale okazało się, że forum ich nie wspiera. Przesyłam więc arkusz kalkulacyjny. Są tam wszystkie elementy, komentarze, opisy, benchmarki i linki.
 
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1k1nwFaUfaaQkGfBUoBmzPe5kkVxQRD_ru4R59G8VOQ4/edit?usp=sharing
 

Wymiary wybranej przeze mnie płyty głównej i karty graficznej to mniej więcej 17cm x 17cm x 14cm.

 

Konkrety:

Budżet mam teoretycznie nieograniczony. Praktycznie będzie to wyglądać tak: im więcej kasy będę potrzebował, tym dłużej zostanę zmuszony pracować przez wakacje.

 

Zastosowanie typowe, czyli do gier + rendering filmów i muzyki (posiadany CPU został pod tym kątem sprawdzony wcześniej i radzi sobie doskonale).

 

I teraz prośba do Was, drodzy użytkownicy:

1. Czy komponenty są ze sobą zgodne i będą działać?

2. Czy zapewni mi to brak potrzeby zamartwiania się o wymianę podzespołów przez następne 3-4 lata?

3. Czy znacie może jakieś źródła w Polsce, gdzie dostanę płytę główną i chłodzenie CPU? Niezbyt optymistycznie widzi mi się ściąganie tych produktów z Ameryki.

4. Czy cena maszyny jest dobra w stosunku do wydajności czy jednak przepłacam?

 

 

Czekam na Wasze komentarze i realne propozycje. Tych, którzy polecą sprzedaż mobilnego i7 i kupno desktopowego i5, proszę o przewinięcie arkusza kalk. do sekcji "Alternatywa z desktopowym CPU".

 

Pozdrawiam

Edytowane przez oyvinddev

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt, nic? Kurczę, nie znam się na tym. Jestem programistą pracującym na low-endowym laptopie i nie rozróżniam parametrów hardware innych niż typ, taktowanie i kolor. Dlatego potrzebne mi wskazówki czy to, co chcę złożyć, na pewno będzie działać. Podbijam post. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż procesor mobilny ma podobną wydajność co również brany pod uwagę i5-4460. Pytanie jednak posoztaje podane część będą ze sobą dobrze współpracować, o jak cenowo porównuje się do niej zestaw z ww. i5. Kolejne pytanie to czy to gpu nie będzie miało problemów żeby pracować z mobilnym procesorem. Ogólnie rzecz biorąc pomysł na tego typu zestawienie jest dość ciekawy ponieważ mobilne i7 jest dość energooszczędne i jeśli by je sparować z gpu na maxwellu mógłby z tego wyjść całkiem mocny a jednocześnie energooszczędny pc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do I5 4460 vs. I7 3610QM i rożnic w wydajności , zależy od softu/gry .

 

I7 ma 4 rdzenie + HT , I5 ma tylko 4 rdzenie - I7 jest w stanie przetwarzać do 8 wątków .

 

I7 ma niskie bazowe taktowanie i turbo 3,2 Ghz , I5 ma 3,2 Ghz na starcie i o 200 mhz wyższe taktowanie w trybie turbo .

 

Przy sofcie wykorzystującym 3-4 wątki/rdzenie wydajność obu procków będzie podobna ( przy założeniu że turbo będzie włączone i działa ) .

 

Co innego jak soft wykorzysta więcej jak 4 wątki , to I7 będzie lepszy - przy renderingu filmów powinna być widoczna przewaga nad I5 .

 

Problemem I7 będzie dostępnośc płyt z socketem G2 - tutaj I5 wygrywa zdecydowanie , zarówno ceną jak i dostępnością płyt .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy sofcie wykorzystującym 3-4 wątki/rdzenie wydajność obu procków będzie podobna ( przy założeniu że turbo będzie włączone i działa ) .

 

Co innego jak soft wykorzysta więcej jak 4 wątki , to I7 będzie lepszy - przy renderingu filmów powinna być widoczna przewaga nad I5 .

 

Dlatego właśnie wybrałem mobilną i7 :) Ogólnie rzecz biorąc coraz więcej gier korzysta z więcej niż 4 wątków, a w niektórych jest możliwość ręcznej zmiany tej liczby.

 

Problemem I7 będzie dostępnośc płyt z socketem G2 - tutaj I5 wygrywa zdecydowanie , zarówno ceną jak i dostępnością płyt .

 

Tutaj nie chodzi tylko o socket G2, ponieważ płyt mini ITX z nim jest więcej. Ważny jest również chipset - moby innych producentów były oparte o QM67, z którym, według Intela, mój CPU jest niekompatybilny. Płyta od JetWaya ma już zgodny QM77. 

 

Cenowo jednak niekoniecznie wygrywa - jeśli i7 udałoby mi się sprzedać za 400 zł (tyle za niego dałem i w takich chodzi cenach) a w zamian za to kupiłbym i5 za 800 zł + płytę główną za 400 (a nie za 700, jak w przypadku i7), to byłbym stratny 100 zł zyskując jedynie niewielką poprawę wydajności w aplikacjach jednowątkowych.

 

Mobilne i7 pod max obciążeniem będzie pracowało z taktowaniem bazowym w odróżnieniu od desktopowego i5.

 

Masz na myśli to, że i7 nie będzie zmieniał taktowania w zależności od obciążenia? Hm... testowałem tego procka wcześniej i zmieniał on dynamicznie taktowania swoich rdzeni, jeśli o to chodzi.

 

Kolejne pytanie to czy to gpu nie będzie miało problemów żeby pracować z mobilnym procesorem. 

 

To jest dobre pytanie, na które chciałbym znać odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Masz na myśli to, że i7 nie będzie zmieniał taktowania w zależności od obciążenia? Hm... testowałem tego procka wcześniej i zmieniał on dynamicznie taktowania swoich rdzeni, jeśli o to chodzi.

 

Nie. Mam na myśli to, że jak procek będzie obciążony prawie na max to nie będzie pracował z taktowaniem z turbo tylko z bazowym. W przypadku mniejszego obciążenia (np. nie wszystkich rdzeni) taktowanie będzie skakać w "turbo". Wynika to z TDP i matrycy temperatur. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe spostrzeżenie. Nie brałem go pod uwagę, szczerze mówiąc. 

Ogólnie rzecz biorąc i7 jest moim ogromnym przeskokiem z Intel Pentiuma. Podczas testów nowego CPU ograniczałem w Windowsie jego moc obliczeniową do 80%, 50% i 25% (robiłem to w celu próby identyfikacji sprawców problemów - jak się później okazało: niekompatybilny chipset). W każdym z tych progów procentowych procesor był bardzo wydajny, przynajmniej tak mi się wydawało. Myślę więc, że nie odczuję różnicy braku kilkudziesięciu Hz - dla mnie i tak jest to duży wzrost mocy obliczeniowej.

 

A teraz jeszcze jedna sprawa: czy wybrałem dobre chłodzenie procka? Czy dałoby radę znaleźć coś takiego w Polsce?

Edytowane przez oyvinddev

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czy TB w cpu intela nie zależy przypadkiem od Biosu? Wydawało mi się że niektóre biosy np w acer nitro są w stanie trzymać go na wyższych taktach niż w podobnych laptopach. Tak się przynajmniej dzieje w podobnych cpu z rodziny Haswell, i wydaje mi się że w Ivy bridge będzie podobnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...