Skocz do zawartości
DesoloAnimus

Problem z zInicjowaniem dysku i migracją systemu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, problem dotyczy migracji danych a także zmjany tablicy dysku z GPT na MBR.

 

Po pierwsze, Dysk 0 (Panel sterowania->Narzędzia administracyjne->Zarządzanie dyskami) wiecznie próbuje być z automatu zainicjowany w ktorejkolwiek z tablic (MBR lub GPT). Dysk wyswietla się na czarno, jako niezainicjonowany i ma 8GB "Nieprzydzielone". Inicjonowanie nic nie daje, wyskakuje "Nie można wykonać żądania z powodu błędu We/Wy". Prawdopodobnie zrobilem coś nie tak lata temu instalując W7 na nowym dysku SSD.

 

Druga sprawa dotyczy migracji danych.Nieważne jakiego programu użyję, drugi/nowy SSD nie jest wykrywany jako dysk bootowalny. Szukałem rozwiązań i być może jest to związane z faktem iż podstawowy/pierwszy SSD na którym jest obecnie system, posiada tablicę MBR a nowy/drugi zainicjowałem jako GPT.... i nie mogę go z jakiegoś powodu przekonwertować na MBR (zaznaczone na szaro).

 

Proszę o pomoc.

post-110220-0-93095000-1438350275_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Włącz w telefonie obrót ekranu jeśli posiada - jeśli nie, to nie trzymaj telefonu do góry nogami jak robisz fotkę.

2. Jest coś takiego w komputerze jak PrintScreen.

3. Powiedz, co to za dysk jest, bo jeśli jakiś nowszy, to ma uwalony soft - 8GB to dyski miały jakieś 20 lat temu.

4. Ale co właściwie chcesz zrobić? Jeśli skopiować działający system na inny dysk, to użyj programu do klonowania dysków - czy to jest GPT czy MBR, to nie powinno mu robić różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Włącz w telefonie obrót ekranu jeśli posiada - jeśli nie, to nie trzymaj telefonu do góry nogami jak robisz fotkę.

2. Jest coś takiego w komputerze jak PrintScreen.

3. Powiedz, co to za dysk jest, bo jeśli jakiś nowszy, to ma uwalony soft - 8GB to dyski miały jakieś 20 lat temu.

4. Ale co właściwie chcesz zrobić? Jeśli skopiować działający system na inny dysk, to użyj programu do klonowania dysków - czy to jest GPT czy MBR, to nie powinno mu robić różnicy.

1. Fakt moja wina, tablet wolny i nie sprawdziłem czy dobrze zdjęcie wrzuciło.

2. System zaczął mi wariować od prób klonowania podłączania/odłącznia dysku, PrintScreen nie działał, "Program Paint nie może wykonać zapisu obrazu..."

3. Samsung 840 EVO 120. Soft? Może, ale dysk odłączyłem, podłączyłem nowy, wczoraj kupiony (Sandisk Solid State Disk 128GB) postawiłem na nim system od zera, dalej pokazuje niezainicjowany dysk 8GB (na miniaturce)

4. Jak napisałem. Użyłem wielu - nie pomagało, poszukałem, poszukałem i gdzieś, ktoś wspomniał mimochodem, że CHYBA na GPT nie da się postawić systemu lub są problemy przy starszych biosach/płytach głównych. Miał rację, starsze mobo (jak mój Asus P5Q PRO) czytają bezproblemowo MBR. Jeśli klonowany dysk źródłowy z systemem był na MBR to nowy dysk na który jest konowany system nie moze być zainicjowany jako GPT.

 

Jako ze stoi świeży system, tak wygląda obecnie sytacja (poniżej na miniaturkach). Jak widać problem jest nadal. W dodatku na niektórych dyskach również stworzyło "Nieprzydzielone" partycje. Nie rozumiem sytacji, gdyż system świeży (Windows 7 x64)

 

post-110220-0-36586900-1438371305_thumb.jpg

post-110220-0-38484400-1438371312_thumb.jpg

post-110220-0-75698600-1438371325_thumb.jpg

Edytowane przez DesoloAnimus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpal GParted albo jakiegoś Linuxa i zobacz, jak wyglądają dyski/partycje.

 

Generalnie grzebanie przy tylu podłączonych dyskach jest niebezpieczne, bo możesz stracić dostęp do danych na nich.

Odłącz zbędne dyski od kompa, podłącz do innego by sprawdzić, czy tam widzi poprawny układ partycji i dane.

 

Wtedy zajmij się dłubaniem przy tym dysku. Możesz odpalić program TestDisk i zobaczyć, czy wykryje błędy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten 8 GB dysk to jest prawdopodobnie SSD zamontowany na płycie głównej i przewidziany pod obsługę Express Gate - Asusowego pomysłu na szybkie używanie komputera bez startu całego systemu. Nie wiem, czemu akurat u Ciebie jest on widoczny w zarządzaniu dyskami, szybkie szukanie po Googlach pokazało kilka wyników z problemami podobnymi do Twoich (np. http://forums.overclockers.com.au/showthread.php?t=762385), ale bez konkretnego rozwiązania. Wyłącz w BIOSie Express Gate i sprawdź, czy ten mały dysk też zniknął.

Dysk odmawiający instalacji wyzeruj np. poprzez secure erase. W przeszłości miałem kilka razy sytuację, że po nieudanej instalacji Linuksa na dysku pozostawały śmieci z lilo/gruba i cuda się  działy, łącznie z pełnym głupieniem programów do partycjonowania. Zerowanie dysku programem od producenta przywracało stan pełnej normalności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...